Skocz do zawartości

malowanie okrętów pływających pod polską banderą


Kermit

Rekomendowane odpowiedzi

Temat otrzymał zmienioną nazwę i stał się zaczątkiem wiadomości na temat malowania polskich okrętów

 

J.

___________________________________________________________

Witam

 

Za jakiś czas mam zamiar zabrać się za ORP Wicher. W związku z tym mam pytanie: jakiego koloru był kadłub i pokłady Wichra po przybyciu do Gdyni (15 lipca 1930)? W różnych źródłach (nawet w instrukcji) dowiedziałem się, że był to kolor ciemno szary lub srebrzysty. Jedno drugiemu niepodobne. Czy ktoś wie, jak było naprawdę?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 1 month later...
Dobrze, ok, nie zawsze był... ;)

 

Pozdrawiam

 

Ten pas tam jest, tylko na tych fotografiach go nie widać zbyt dobrze. Dlaczego?

Czarno-białe klisze fotograficzne typu Ortochromatycznego (zważywszy na rok wykonania fotografii, na pewno takiej użyto) Mają tą właściwość, iż są nieczule na barwę CZERWONĄ . Czyli, jeżeli fotografujemy dwa stojące obok siebie samochody- czarny i czerwony to obydwa wyjdą, na negatywie jednakowo ''czarne'' Jest to nieco uproszczony schemat, albowiem role gra jeszcze dokładny odcień owej czerwieni.

 

W każdym bądź razie, nie możemy sie bezkrytycznie kierować, takimi fotografiami, gdy pragniemy porównać, choćby odcień barw... Na to pozwalają jedynie zdjecia wykonane na błonie typu Panchromatycznego i Ortopanchromatycznego (wprowadzone do powszechnego użycia dopiero w drogiej połowie XXw.)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrócę do zapomnianego pytania

W planach mam dwa straszne bliżniaki ORP Dzik i Sokół (HP Models). Czy ktoś z kolegów ma schemat malowania do nich (na przykład z modeli Mirage'a)

dokopałem się do starych planów modelarskich z okrętami podwodnymi, poniżej zaczerpnięty z nich opis malowania:

W czasie kampanii śródziemnomorskiej cały okręt (za wyjątkiem brunatno-czerwonej części podwodnej kadłuba) pomalowany był na kolor granatowy. Numeru taktycznego na kiosku nie nosił. W pozostałym okresie malowany był następująco: podwodna część kadłuba brunatno-czerwona, górna część kadłuba ciemnozielona, burty kadłuba i kiosku szare, pokłady kadłuba i kiosku ciemnozielone, numery taktyczne na kiosku biały, nazwa okrętu w kolorze mosiądzu

bez zagłębiania się w temat nie wiem na ile jest to poprawny opis

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo iż schemat ten wzbudza kontrowersje, i zawiera błędy rzeczowe, zarówno w schemacie kamuflażu, jak i w samym wyposażeniu okrętu... To wydaje mi sie, ze przynajmniej kolor sie zgadza...

 

6795f97c12422aab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ponownie ta sama sytuacja, poniższe schematy należy raczej traktować jako ciekawostkę, niż jako zobowiązujące źródło. Malowanie Sokoła w okresie gdy służył on na morzu śródziemnym... Oraz Nasz Bohater- czyli Wicher wz. 1935

 

98997412b83c896f.jpg

 

5c586d1801006f3e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo iż schemat ten wzbudza kontrowersje, i zawiera błędy rzeczowe, zarówno w schemacie kamuflażu, jak i w samym wyposażeniu okrętu... To wydaje mi sie, ze przynajmniej kolor sie zgadza...

kiedyś w Modelarzu był cykl artykułów Marka Twardowskiego "Kamuflaż polskich okrętów wojennych"

 

o Burzy były (skrótowo) następujące informacje:

przechodząc do W.Brytanii zgodnie z przedwojennymi instrukcjami Burza była pomalowana jednolitą szarą farbą, jedyną początkowo wprowadzoną zmianą było wyróżnienie ciemną farbą numeru burtowego, otrzymanego na czas działań u boku RN; w czasie kampanii norweskiej i walk u brzegów Francji najpewniej wciąż była pomalowana na szaro - posiadała na dziobie charakterstyczną "falę". Podczas konwojów islandzkich mogła już nosić kamuflaż typu "Western Approaches"; po remoncie luty-wrzesień 1942 nosiła charakterystyczny kamuflaż "odwrócony" ("Reversed") typu "Western Approaches" (sylwetka poniżej) i nosiła go prawdopodobnie do końca służby; po przejściu wiosną 1946 do Harwich Burza była pomalowana na kolor jasnoszary z ciemnym numerem burtowym prawdopodobnie pozostając w tym kamuflażu do lipca 1951 (odholowania do Polski)

 

Burza.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Pomyślałem sobie, że nieco odkopie temat;)

 

Mam pytanie- czy ktoś z obecnych może podpowiedzieć mi jakiej farby (numer koloru) należy używać do malowania pokładów polskich powojennych jednostek?

 

Nigdy nie robiłem nic powojennego i wiem tylko tyle, że jest to jakiś odcień brązu...

 

Za okazaną koleżeńską pomoc- z góry dziękuje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrożnie z generalizowaniem ws. kolorów.

 

Mam na warsztacie m.in. polski okręt patrolowy. Zgodnie z opisem w "Modelarzu" pokład powinien być brązowy (wg stanu na połowę lat 80-ych). Od oficera, który wówczas służył na "opeciakach" wiem, że duża część z tych okretów była jednak malowana w całości na kolor stalowo-szary (łącznie z pokładami).

 

Z moich osobistych doświadczeń z okrętami, na brązowy pokład modelu poleciłbym np. Vallejo nr 33 lub 136. Należy pamiętać, że Komendy Portu Wojennego też kupowały farby partiami, stąd możliwe różnice w odcieniach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrożnie z generalizowaniem ws. kolorów.

 

Mam na warsztacie m.in. polski okręt patrolowy. Zgodnie z opisem w "Modelarzu" pokład powinien być brązowy (wg stanu na połowę lat 80-ych). Od oficera, który wówczas służył na "opeciakach" wiem, że duża część z tych okrętów była jednak malowana w całości na kolor stalowo-szary (łącznie z pokładami).

 

 

A od którego roku tak naprawdę wprowadzono manierę malowania pokładów na brązowo?

 

Mam w planach zbudowanie modelu Trałowca projektu 254M w możliwe wczesnej wersji- tak z początku lat 60-ych.

 

Jak wspomniałem- do tej pory nie miałem okazji budowania niczego powojennego. Mam duże braki w wiedzy teoretycznej.

Od przyszłego tygodnia zacznę przegrzebywać zbiory biblioteki w Centralnym Muzeum Morskim, w poszukiwaniu wszystkiego co mogło by się okazać pomocne.

 

Dziękuje z numer;) Zapytam się w sklepie o ten kolor;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą datą wprowadzenia "maniery" to mnie zastrzeliłeś Tak daleko moja wiedza niestety nie sięga. Zaciekawiło mnie to jednak. Jeśli znajdziesz coś w CMM, proszę daj znać. Ja poszukam w naszym archiwum, może też na coś natrafię.

 

A co do trałowca, myślę, że w wersji z początku lat 60-ych możesz mu spokojnie zafundować brązowy pokład.

Swoją drogą, jeśli się zdecydujesz na budowę, będę Ci kibicował przy tym modelu , bo jestem fanem okrętów spod biało-czerwonej. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Odświeżę stary temat.

 

Mam na tapecie kanonierkę Komendant Piłsudzki i zaczynam się rozglądać za kolorami potrzebnymi do jej malowania.

 

Na początku tematu była mowa o ciemnoszarych ale bez konkretów.

 

Czy ktoś ma już doświadczenie w tej dziedzinie i może podać konkretne numery kolorów które by się nadawały na lata 20-30 ?

 

Pozdrawiam

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Co do kanonierki Komendant Piłsudski to ja bym wziął Light Gray z palety Vallejo Model Air lub jakiś odpowiednik. Tak pomalowałem Podhalanina, i ostatnio konkursową Rybitwę. Dlaczego? W początkowym okresie istnienia naszej Floty okręty zaopatrywały się w farbę w Wolnym Mieście Gdańsku, konkretnie na wyspie Holm. Była to jasno szara farba do malowania wagonów kolejowych. Kupowano ją za tytoń i koniak, więc każda jasno szara będzie moim zdaniem poprawna, o ile ktoś znajdzie wzornik farby kolejowej - zadanie dla modelarzy kolejkowych

Na dzień dzisiejszy jak pomalujesz jasno szarym będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
  • 1 year later...

Witam, mam pytanie odnośnie Wichra i jego grafiki 3D z pierwszej strony - z którego roku stan on przedstawia? Ponieważ mnie interesuje ten okręt w stanie do 1935 roku i nie jestem pewny, czy ten się łapie, zwłaszcza, że instrukcja podaje zupełnie inny kolor pokładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Witam

Czy ktoś z Szacownych kolegów modelarzy orientuje się jakim kolorem stoczniowym malowane były "Grom" i "Błyskawica"? Prosiłbym o odpowiedź inną niż "jakimś ciemno szarym "

 

Jak pomalujesz Humbrolem 64 to nikt Ci głowy nie urwie. Mam na myśli malowanie do 1940 roku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.