Skocz do zawartości

malowanie okrętów japońskich - schematy, kolory, farby


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapoczątkować temat malowania okrętów - schematów kamuflażu, używanych farb oraz ich modelarskich odpowiedników. Zamysł takiego tematu chodził mi po głowie od dawna, a że przeglądając dziś swoje zbiory natknąłem się na materiały z tym związane stwierdziłem iż coś w tej kwestii poczynię konkretnego. Namawiam do dzielenia się wiedzą i materiałami.

 

EDIT: temat niniejszy został zawężony do okrętów japońskich, okrętom inych nacji mam nadzieję poświęcić odrębne tematy

 

Jędrek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imperial Japanese Navy

 

Tablica barwna przedstawiająca próbki kolorów:

th_IJN.jpg

(Snyder and Short Enterprises)

 

wg Painter's Guide To WW2 Naval Camo (Clash of Arms Publishers, 1996)

Kure Navy Yard - MM 1721, FS 35237 medium gray

Maizuru Navy Yard - MM 1726, FS 36307 light sea gray

Sasebo Navy Yard - Humbrol 32 Dark Grey

Yokosuka Navy Yard - Humbrol 106 Ocean Gey

zieleń do lotniskowców MM 1714, FS 34127 Forest Green

 

w innym miejscu w sieci (nie pamiętam już gdzie) znalazłem coś takiego :

Maizuru FS 36307, Humbrol 141, Gunze 324,

Kure FS 35237, Humbrol 145, Gunze 337, Model Master 1721,

Sasebo FS 35081,

Yokosuka FS 36152 lub 36187,

Linoleum FS 20117, Humbrol 186, Model Master 1701

 

Gunze Sangyo (Mr.Color) sprzedaje zestawy farb do malowania okrętów japońskich:

 

CS-611 Japanese Naval Arsenal Colors zawiera:

SC01 Kure Naval Arsenal Color

SC02 Sasebo Naval Arsenal Color

SC03 Maizuru Naval Arsenal Color

 

CS-612 Japanese Army Camouflage Colors zawiera:

SC04 Type 21 Camouflage Color

SC05 Type 22 Camouflage Color

SC06 Linaleum Deck Color

 

Modelarska kolorystyka - Jarosław Pacewicz, 1992 - mam w zbiorach tę starą książkę poświęconą malowaniu więc dla porządku zacytuję również jej zawartość, kolory Humbrol:

Gray – 156

Dark Gray – 27

White – 34

Tan – 71

Light Brown – 6cz. 178, 4cz. 70, 4cz. 34 (pokłady)

Brown – 186 (pokłady)

Greyish White – 196

Hull Red - 177

 

Jędrek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gotowe kolory do malowania okrętów japońskich z okresu IIWŚ proponuje także:

 

White Ensign Models Colourcoats Paints

IJN 01 SASEBO GRAY

IJN 02 KURE GRAY

IJN 03 MAIZURU GRAY

IJN 04 YOKOSUKA GRAY

IJN 05 TYPE 1 CAMOUFLAGE

IJN 06 TYPE 2 CAMOUFLAGE

IJN 07 TYPE 21 CAMOUFLAGE

IJN 08 TYPE 22 CAMOUFLAGE

IJN 09 IJN DECK TAN

IJN 10 LINOLEUM

 

Tamiya

XF75 IJN Gray (Kure Arsenal)

XF77 IJN Gray (Sasebo Arsenal)

TS66 IJN Gray (Kure Arsenal)

TS67 IJN Gray Sasebo Arsenal

 

Jędrek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IJN Navy

Jędrku - to brzmi dość niezwykle Wiem że się czepiam ale IJN znaczy nic innego jak "Imperjal Japanese Navy" i jest to skrót bardzo nieformalny. W tym przypadku znaczy to dokładnie "Imperial Japanese Navy Navy" ;) . Przepraszam za offtopa ale już od pewnego czasu widzę jak na forum przewijają się nieformalne i właściwie isniejące tylko w nomenklaturze zachodu skróty "IJN" czy też "KMS". To nie jest to samo co "ORP", "USS" czy też "HMS". Piszę ponieważ warto o tym pamiętać i raczej nie szafować tymi określeniami.

 

Temat bardzo mi się podoba i jeśli starczy czasu przygotuję tablicę barwną dla marynarki USA z okresu II Wojny Światowej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędrku - to brzmi dość niezwykle

to brzmi jak masło maślane i Twoja uwaga jest bardzo trafna, podświadomie coś nie dawało mi spokoju z tym tematem, teraz już przynajmniej wiem co z rozpędu źle zrobiłem (dzięki poprawka zrobiona)

natomiast sam skrót mi się podoba

 

wracając do tematu spróbuję poszukać odpowiedników powyższych farb u bardziej popularnych u nas producentów (pierwsze rezultaty poszukiwań są niestety mizerne)

Temat bardzo mi się podoba i jeśli starczy czasu przygotuję tablicę barwną dla marynarki USA z okresu II Wojny Światowej.

byłoby bardzo miło

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znalazłem niestety odpowiedników innych producentów dla farb Colourcoats w przypadku japońskich barw , po poszukiwaniach uzupełniłem jedynie wcześniejszy post o jeszcze jedną znalezioną informację nt. kolorów

 

z ciekawości zerknąłem co sugerują producenci w instrukcjach malowania swoich modeli, Aoshima posługuje się znaczkami w instrukcji Takao więc jej nie przytoczę, natomiast:

Fine Molds miniaturowe łodzie podwodne typu A poleca pomalować całe na kolor czarny

Tamiya dla I-400 sugeruje kolory: na górne powierzchnie TS-66, część podwodną TS-33, pokład to mieszanka trzech kolorów XF-9 (1cz) XF-24 (2cz) XF-64 (1cz)

th_I400_03.jpg

 

Jędrek

ps. może posiadacze pudełek z innymi modelami podzielą się tym jakie kolory polecają producenci dla japońskich okrętów (schematy z pudełek, instrukcji również mile widziane )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To i ja się przyłączam do tego tematu. Chciałbym zaprezentować schemat malowania IJN "Yukikaze" z 1940 roku. Hasegawa podaje numeracje kolorów dla farb Mr.Color przy czym główne barwy to:

 

część podwodna 29 COCOA BROWN

burty i część pokładu SC02 SASEBO NAVAL ARSENAL

jasna część pokładu SC06 LINOLEUM DECK

 

b4243490ad212809.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

kilka sylwetek pokazujących malowanie japońskich krążowników, wśród nich (i szarości) wyróżnia się pierwsza sylwetka - lekkiego krążownika Tama (1942) gdy okręt standardowy kamuflaż miał uzupełniony białym kolorem

 

th_TamaYubariIsuzu.jpg th_TakaoSuzuyaTone.jpg th_KachiYachagiOyodo.jpg th_AobaAchigariMaya.jpg

/źródłem są dwa wydawnictwa z serii Wojna na morie: nr 25 - Japońskie lekkie krążowniki IIWŚ i nr 26 - Japońskie ciężkie krążowniki IIWŚ/

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 8 months later...
  • 4 weeks later...
nmoże posiadacze pudełek z innymi modelami podzielą się tym jakie kolory polecają producenci dla japońskich okrętów (schematy z pudełek, instrukcji również mile widziane )

z przyjemnością.... oto zestaw do : .... każdy wie

4f77dfc5dfb90c09m.jpg 6ffc49c12b8fba2fm.jpg

...

farby Tamiya :

[Gun metal X10] [Chrome silver X11] [Gold X12] [Flat Black XF1]

[ Hull Red XF9 ] [ JN Green XF11 ] [ JN Grey XF12 ] [ Natural Grey XF53 ]

[ Deck Tan XF55 ] [ Mettalic Grey XF56 ] [ German Grey XF63 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, myślę, jak najbardziej w temacie:

Czy mógły ktoś przybliżyć sposoby malowania i odcienie kolorów dla okrętów sprzed drugiej wojny? Chodzi mi dokładnie o okres wojny z Chinami (1894-1895), wojny z Rosją (1904-1905) i Wielkiej Wojny (1914-1918). Wiem, że w początkowym okresie istnienia marynarki japońskiej (era Mejdżi) używane były kolory: biały, czarny, szary w różnych konfiguracjach, w zależności od typu okrętu i okresu.

Będę zobowiązany (i myślę, że nie tylko ja) za przybliżenie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do tematu spróbuję poszukać odpowiedników powyższych farb u bardziej popularnych u nas producentów
Nie orientujesz się może, czy istnieją dostępne w formacie np. pdf tabele z kolorami - w sensie odpowiedników dla różnych producentów ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imperial Japanese Navy

 

Tablica barwna przedstawiająca próbki kolorów:

th_IJN.jpg

(Snyder and Short Enterprises)

 

Zgodnie z tą tablicą Japończyków maluje tymi kolorami:

Kure/Sasebo- Humbrol 27

Yokosuka- Pactra A 37

Maizuru- Model Master 4754

Linoleum na pokładzie- Pactra A 103

 

Oczywiście każdy modelarz będzie miał własny przepis na dobór odpowiednich barw przy malowaniu okrętów IJN i będzie miał rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Co prawda umieściłem to w relacji, ale jakby ktoś szukał do Musashi:

b5b175ff2f8dd0efm.jpg

...

ps - wraz z przelicznikami, wg książki z tabelami, jaką posiadam.

...

ps 2 - jakby ktoś potrzebował poszukać zamienników, to służę pomocą

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
jeszcze jeden zestaw gotowych kolorów do malowania japońskich okrętów z IIwś, tym razem Model Master (kolory z palety akryli)

 

th_IJN_MM.jpg

 

Jędrek

 

Hmmm... nawet na stronie Testorsa nie znalazłem informacji na temat tychże kolorów

 

Czy farbki zostały wycofane z produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
  • 2 years later...
  • 3 years later...

Podłączę się pod temat, bo chyba szkoda zakładać nowy.

Po krótkiej kwerendzie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na to pytanie: co się stało z wrakiem zatopionego 19 listopada 1944 IJN Shinano? Czy został on odnaleziony i przeprowadzono nad nim jakieś badania? Są z tego materiały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, aż sam co nieco poszukałem Znane są położenie i głębokość, na jakiej wrak spoczywa - ok 4 km. Ale nie znalazłem nic na temat badań wraku.

 

Skoro już odkopano temat, mam pytanie dotyczące malowania bezpośrednio. Czy we flocie japońskiej stosowano odmienne malowanie dla okresu pokoju i wojny, tak jak to było np. w Wielkiej Brytanii? Pytam ze względu na Kumę, na zdjęciach z Tsingtao wydaje się być malowana na bardzo jasny kolor. Czy to tylko złudzenie optyczne? Fotki:

 

cgKNhfe.jpg

lZkfsqM.jpg

YpEM8Od.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Chyba nie było rozdziału na malowanie "pokojowe" i 'wojenne" jako, że Japonia od początku XX wieku była zawsze z kimś na stopie wojennej.

Kolory szarości japońskich okrętów to generalnie 4 odcienie szarego:

Kure, Sasebo, Maizuru, Yokosuka, oraz wersja ciemna Maizuru

36419060354_5e31a40739_b.jpg

 

Tak to wygląda naniesione na Nagato przy symulacji naturalnego oświetlenia. Widać, że kolory znacząco jaśnieją w stosunku do farb bazowych.

 

Kure

 

37054002666_c6fbcac0cd_b.jpg

 

 

Sasebo

 

37054002306_2755e14d11_b.jpg

 

 

Yokosuka

 

37054001776_a20a92efed_b.jpg

 

 

Maizuru

 

37054002006_f77d8747dd_b.jpg

 

 

 

W pełnym słońcu (a pewnie takie było w czasie zdjęć Kumy mogą się wydawać jeszcze jaśniejsze.

 

 

Rozbicia kolorów oraz rendery dzięki uprzejmości Waldka Góralskiego, z którym przegadaliśmy parę godzin ostatnio na ten i inne ciekawe tematy dotyczące Cesarskiej Floty... dzięki jeszcze raz Waldek !!

 

Dla tych modelarzy, którzy chcieliby wykonać farby samodzielnie poniżej podaję wartości rozbarwień w RGB oraz CMYK. Rozbarwień dokonałem w Photoshopie.

 

36859078290_09190a8a4c_o.jpg

 

 

teraz wystarczy pójść do dowolnej mieszalni lakierów samochodowych i poprosić o wykonanie 150ml lub 200ml farby wg kodów. Koszt ok 20 złotych i wystarczy do końca mikromodelarskiego życia Ja tak zrobiłem - farby mają lepszą przyczepność niż Gunze!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.