Teraz jest Wt lip 17 2018, 21:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: PZL-23A Karaś IBG 1:72
PostNapisane: Pt cze 01 2018, 16:53 

Ładnie wnętrze wyszło. Nie wiem czy wklejenie celownika na tym etapie jest dobrym pomysłem. Ja dwa razy urwałem. Wkleję go na koniec, leży na razie w pudełeczku.

PostNapisane: Cz cze 07 2018, 15:29 

Ryzyko zawsze istnieje, póki co tylko raz udało mi się go delikatnie zgiąć. Mimo to zawsze staram się wszystko co możliwe podoklejać przed malowaniem, jakoś nie lubię kleić po malowaniu. W przypadku Karasia trochę żałuję, że dokleiłem podwozie, trochę sobie tym utrudniłem malowanie. A tym czasem początki malowania, czyli tradycyjnie na początek podkład:

Obrazek
Obrazek

Jak widać wyszło kilka drobnych poprawek. A drugi etap już był mniej tradycyjny. Myślałem jak trochę ożywić malowanie, więc wzorując się na ostatnich modelach na forum, postanowiłem zastosować black basing, marmurek czy jeszcze jak inaczej nazywa się ta metoda. Dlatego na początek zrobiłem z Karasia nocny bombowiec:

Obrazek
Obrazek

PostNapisane: Cz cze 07 2018, 17:25 

Położyłeś drugi podkład. Skoro chciałeś marmurek, mogłeś zrobić go czarnym. To chyba nie musi być tak, że marmurek kładzie się jasny na czarny :D

Obrazek Na warsztacie: B-25J Mitchell 1:72F4U-1A Corsair 1:48

PostNapisane: Pt cze 08 2018, 13:27 

Na pewno można ten model pomalować na wiele sposobów. Ja, wzorując się na innych warsztatach na forum, założyłem sobie taki plan malunków:
1. Szary podkład, aby uwydatnić wszelkie niedoskonałości.
2. Czarna baza z Gunze H12 po całości.
3. Środki paneli jaśniejszymi kolorami. Dół to biała Tamiya XF2 i niebieski Gunze H45. Góra to znów Tamiya XF2 plus czerwono brązowy Guzne H47.
4. I na koniec najtrudniejszy etap, czyli jak pomalować aby nie za dużo zamalować.
Czy to słuszna droga i kolejność, czas pokaże. Póki co jestem zadowolony, a model prezentuje się tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozostało pomalować z wyczuciem model do końca. Tym razem użyje farb od rodzimej Hataki.

PostNapisane: Pt cze 08 2018, 14:36 

Wygląda bardzo ładnie. Hataka bardzo fajna. Wydaje mi sie że swoja za bardzo rozcieńczyłem i słabo kryła przez co można bylo w miarę łatwo kontrolować krycie. Tylko sporo warstw musiałem nałożyć

PostNapisane: Pt cze 15 2018, 19:09 

Rok temu, na warszawskiej Fieście Modelarskiej, usłyszałem od Panów co prezentowali farby Hataki, że taka jest ich cecha, że słabo kryją. Ja malując nimi, rozcieńczam je mniej więcej pół na pół z Leveling Thinnerem i maluje mi się nimi tak samo dobrze jak Tamiya czy Gunze, a czasami nawet lepiej. Farba rzeczywiście słabo kryje, ale akurat w przypadku malowania Karasia była to dla mnie zaleta, a nie wada. A wracając do modelu, udało się pomalować model farbami Hataki, plus pomalowałem kilka szczegółów i trochę zadrapań.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Starałem się aby było nie zamalować całkowicie poprzednich warstw i się chyba udało. Teraz czas na lakier błyszczący i kalki.

O ile nic na razie nie urwałem z modelu to jednak wcześniej wklejone podwozie znacznie utrudniało malowanie. Jakbym ponownie składał Karasia, to dokleił bym je już na sam koniec.

PostNapisane: Pt cze 15 2018, 20:51 

Jest git. Bardzo git. Mam takie samo odczucia co do farb hataki jak i podwozia :) z tym że ja mając takie obawy przykleiłem je na samym końcu. Jeśli chodzi o malowanie spodu to w instrukcji jest chyba babol. Zlukaj sobie gdzie są granice przejścia miedzy błękitnym a khakim pod silnikiem i za gondolą. Pod silnikiem jedno pole wydaje mi się że powinno być jeszcze khakie i za gondola jedno niebieskie. Tak też zrobiłem w swoim

Obrazek

jakim nr farby malowałeś? Zielono dosyć wyszło albo to efekt oświetlenia. Mój bardziej "sianowaty" wyszedł. Nitowanie ładnie wyszło.

PostNapisane: So cze 16 2018, 10:15 

Belka ogonowa na sporej części zdjęć jest jednak pomalowana w khaki jednolicie. Ten karaś z Twojego zdjęcia to niezła ciekawostka.

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce
ObrazekF-104G
Klasa 2 - Pojazdy wojskowe
ObrazekM1A2SEP MBT Flyhawk

PostNapisane: So cze 16 2018, 10:34 
Moderator

nie wiem jak to wygląda w realu ale z marmurka chyba nie wiele pozostało

zapraszam do polubienia mojej strony na FB "Recenzja Prosto z Pudła"

Obecnie w budowie:
P-51D Mustang 1:48 Airfix - relacja jest prowadzona na mojej stronie facebookowej P-51D Mustang 1:48 Airfix_2017 - @EmetBrownRecenzja
Obrazek

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

ObrazekHawker Hurricane "Jesienne Kamo"

PostNapisane: Pt cze 22 2018, 23:55 

Spód modelu pomalowałem Hataką C036 Light Blue Gray, a góra to Hataka C011 Light Poliish Khaki.
Dzięki za zwrócenie uwagi co do malowania, przyda się na pewno na przyszłość, ale ten model już zostawię taki jaki jest. Będzie Karaś trochę s-f.
Co do marmurka, to moim założeniem było, aby poszczególne panele delikatnie się różniły. I chociaż może zdjęcia do końca tego nie oddają, to uzyskałem efekt taki jaki chciałem. Bardzo mi się spodobała ta technika i na pewno jeszcze nie raz ją wypróbuję.
A co do postępów w budowie, to pokryłem model lakierem błyszczącym, na to poszły kalki, potem znów błysk i wash.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Chociaż kalki są naprawdę dobre, to niestety nie potrafię kłaść kalek tego producenta. Zawsze pojawi się jakiś problem, a w przypadku Karasia, moją ofiarą padł napis na boku kadłuba.

Obrazek

Nim się zorientowałem, że jest krzywo, to kalka już całkiem dobrze trzymała, a każda próba jej ruszenia kończyła się jej uszkodzeniem. Niestety już musi tak zostać.

PostNapisane: Śr lip 04 2018, 10:18 

Zawsze mam tak podczas prac nad modelem, że na sam koniec znacznie zwalnia tempo budowy i tak było i tym razem. Co do budowy modelu to po washu delikatnie go przybrudziłem i na koniec pokryłem lakierem matowym. Podczas zdejmowanie masek z oszklenia czekała mnie niestety przykra niespodzianka. Od wewnętrznej strony pojawił się biały nalot, zapewne od kleju. Co mogłem to wyczyściłem ale ślad pozostał. Po zdjęciu maskowania z oszklenia wykonałem tylko delikatne retusze, pomalowałem oświetlenie i w sumie model jest prawie skończony.

Obrazek
Obrazek

W modelu pozostało jedynie zamontować śmigło, uzbrojenie strzeleckie oraz podwiesić kilka bomb.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

REGULAMIN FORUM