Skocz do zawartości

Su-20 - Pantera z przewagą dodatków własnych - 1:72


Mikolaj75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich w nowym warsztacie!

 

Wybór tematu nie był łatwy i chcę w tym miejscu podziękować wszystkim kolegom, którzy do tej pory wsparli mnie materiałowo i merytorycznie. Oczywiście proszę o nadzór w toku prac i w razie czego o interwencję. Nie chciałbym nikogo pominąć, dlatego nie będę wymieniał, ale zainteresowani wiedzą . Zapewniam przy tym, iż nie przepadnie materiał zgromadzony co do konkurenta Su-20.

 

Model będzie budowany w konwencji Jakowej, tj. zamierzam pootwierać go i pociąć gdzie się da w oparciu o dokumentację i odtworzyć możliwie szczegółowo. Mam przy tym zamiar - wbrew pozorom - mieć z jego budowy sporo satysfakcji i fun-u . Pozostają przy tym zachowane podstawowe kryteria: skala 1:72, po polsku oraz zestaw daleki od doskonałości. Do tego samolot rzadko wybierany przez modelarzy - tu mam nadzieję na wzajemny pozytywny wpływ z warsztatem kolegi GEM-a, coś na pewno da się podpatrzeć.

 

Poniżej materiał wyjściowy - oprócz dwóch zestawów będę się w miarę potrzeby posiłkował blaszką Part-a:

 

Su20box.JPG

 

Dane potrzebne do budowy znalazłem w poniżej przedstawionych publikacjach, do tego oczywiście materiał z sieci, a także dostarczony przez kolegów oraz wyniki własnych obserwacji - jeszcze raz dzięki za udzielenie pomocy.

 

Su20dok.JPG

 

Aby w ogóle zacząć myśleć o cięciu i meblowaniu należy doprowadzić rurę do należytego kształtu. Producent był uprzejmy dać tu modelarzom spore pole do działania

 

Su20%252520czesci%252520rura.JPG

 

Szczególnie urocze są linie podziałowe, które należało zlikwidować, podobnie jak otwory na skrzydła

 

rura%252520linie.JPG

 

Zrezygnowałem też z fabrycznego zbyt wąskiego garbu, który i tak muszę zrobić po swojemu z uwagi na zamiary otwarć. Rura została sklejona - tylko w obrębie ogona i w kilku punktach, aby później łatwo rozdzielić. Górna strefa składa się z płytek - najwyższa jest nacięta nożykiem, aby po wyprowadzeniu sylwetki delikatnie rozdzielić

 

rura%252520montaz.JPG

 

Po użyciu ciężkiego sprzętu, a następnie coraz to lżejszego i zapyleniu pracowni tonami pyłu, rura "wyszła na ludzi". Tu uwaga - pierścień i stożek są fabryczne i wklejone na dwie maleńkie kropelki Sg wyłacznie dla zapewnienia uniknięcia efektu wyoblenia krawędzi przed pierścieniem w ramach niemal przemysłowego zdzierania, piłowania, szlifowania i polerowania. Podobnie w swoim czasie pójdzie precz strefa ogonowa, obecnie pełniąca rolę wygodnego trzymanka.

 

rura%252520got%2525201.JPG

 

rura%252520got%2525202.JPG

 

Teraz przyjdzie czas na dopracowanie powierzchni zewnętrznych i dokładne oparcowanie działań we wnętrzu.

Choć mam sporo dokumentacji - apel: jeżeli posiadacie i macie ochotę udostępnić, proszę o wszelkie dane pozwalające odtworzyć detale - otwarte panele, silnik itp. Z góry serdecznie dziękuję .

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zasiadam i podpatruję bo czeka na zrobienie

 

co do otwierania to chyba trzeba szukać Su-17 rosyjskich bo SU-20 to przecie eksportowa wersja siedemnastki

 

jakieś przekroje i plany (coprawda Su-17) były w czeskim Zlinku w trzech częściach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nr zlinka to 4/1992, 2/1993 oraz 3/1994 (ale to juz Su-17M3)

w numerze 2/1993 jest jakieś zdjęcie luków w tylnej części naszych Su-17 czyli Su-20...

 

Z publikacji to jeszcze trochę jest w "Aerofax Sukhoi Su-7/-17/-20/-22 -Soviet Fighter and Fighter-Bomber Family"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się świetny i pouczający warsztat!

Niewiele pomogę ale kibicuję ochoczo i będę zaglądał!

 

Powodzenia!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno byliśmy świadkami ostatnich odcinków znakomitego serialu-tasiemca "J jak Jak" i fajnie że rusza kolejny serial w Twojej reżyserii pt. "S jak Su" Biorąc pod uwagę materiał wyjściowy, jestem ogromnie ciekaw jak Ci ta Su wyjdzie mimo że wiem że dasz radę Kiedyś miałem fajną stronkę z masa fotek Su-20, ale gdzieś mi zniknęła i muszę poszukać bo może się przydać. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe przyjęcie i tak chyba w zasadzie kredyt zaufania, bo to na razie za wiele nie ma

 

Co do zagadnień precyzyjnych:

Piotr - super, że sprawdziłeś te źródła, w większości je mam, nie mam pewności co do tych numerów Zlinków. Tak po prawdzie, sądzę, że to to co najbardziej potrzebne pewnie będzie miał personel z Powidza (wszelakie sytuacje remontowe, pootwierane to i owo itd.) - jeśli czytacie i zechcecie pomóc - będę wdzięczny;

PaRazo - wrzesień nie ucieknie, ale jakoś zmiana epoki była wymagana, wierz mi, trochę mnie ten Jak wymęczył;

Sławek - ostateczna koncepcja nie jest jeszcze wyklarowana, ale kościotrup nam nie grozi

Artur - jak odnajdziesz fotki - dawaj znać, może akurat będzie coś potrzebnego.

 

I żeby nie było bez obrazka - oklejony taśmą do zrobienia pierwszych linii:

 

tasmy.JPG

 

Do zobaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Mikołaj, podoba mnie się to

 

Może się przyda poniższy link, poszperam jeszcze po rosyjskich stronkach, coś się znajdzie, a i musisz mi konkretnie napisać od której wręgi chciałeś ten materiał zdjęciowy.

 

http://forums.airforce.ru/foto-video/5100-fotografii-samoletov-cy-17-cy-20-cy-22-a/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

em - dzięki - tak, tak, to o takie klimaty najbardziej chodzi ;

smialus - stronka ok, mail na pw - dzięki;

Mikele - nie ma obaw, "żaglowce w butelce" się nie zdarzą - w pierwszym poście wspomniałem, że kadłub jest sklejony tylko w strefie ogona i punktowo w paru innych miejscach, a górna płytka pod garb jest nacięta - rozdzielenie nie będzie problemem.

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ostatnio bardzo zagoniony wykończeniem modelu, i nie zaglądałem tutaj. A tu taka piękna niespodzianka.

Mikołaju gratuluję wyboru tematu. Zyskałeś bardzo wiernego kibica. Nie mam zbyt wielu fotek pootwieranych luków, ale jak byś coś potrzebował, a będę miał to pytaj śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać późnym wieczorem Dzięki za zainteresowanie.

W poruszonych zagadnieniach odpowiadam:

Marcin - no jednak naszło na rurę, ma swój urok, a jak już pisałem, zmiana tematyki wskazana dla zdrowotności ;

Adam - blaszki to Part 72-046 - elementy wnętrza w zasadzie - częściowo pewnie wykorzystam. Oszklenie będzie musiało być zrobione od podstaw, jeszcze dokładnego planu nie ma, na szczęście nie ma zbyt skomplikowanych kształtów, dzielone, coś się wytłoczy, pomyśli, będzie dobrze;

Grzegorz - miło mi będzie Cię gościć, sam mam nadzieję, że coś fajnego u Ciebie znajdę, co do zdjęć - tak naprawdę przygarnę każdą fotkę "otwartą" - po prostu, co znajdę udokumentowane, to otworzę. Jeśli zatem miałbyś kiedyś wolną chwilę, przejrzyj proszę co tam masz i daj znać przez pw - warto uzgodnić, żeby ewentualnie nie dublować.

smialus - podziękował, baardzo się przyda

young - i na "21U" przyjdzie czas, tym bardziej, że materiałów juz sporo mam

 

A Su się tnie i liniuje, ale na razie to tak jeszcze nie ma co pokazać..

No i w ogóle jakiś nalot Suchoja na forum się zrobił, tu niektóre tematy to arcyciekawe będą..

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskakujesz Mikołaj. Skoro zamierzasz tak detalować te Su jak ... Jaka to co prawda nie wiem czy dożyję finału (ze względu na zaawnasowany wiek hehe), ale z przyjemnością będę obserwował. Życzę powodzenia. I wytrwałości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - Banny - dzięki za życzenia

 

A życzona wytrwałość była testowana w weekend i jakieś niewielkie postępy są. Do tego gromadzi się dokumentacja, co mnie bardzo cieszy.

 

Su się tnie - poniżej dla przypomnienia znany i skuteczny oraz bezpieczny sposób wycinania paneli, wzierników itp.:

 

panele%252520sposob%252520wycinania.JPG

 

Ich lokalizacja odbywa się przy stałym wpatrywaniu w plany i fotografie, wyrysowuję je na kadłubie, a następnie wycinam. Dla zachowania symetrii i prawidłowości wymiarów sporządziłem sobie mobilną linijkę na taśmie Tamiyi - uwidocznioną na fotce.

 

panele%252520olowek.JPG

 

Nie taki ten Su wredny, jak by wynikało z oględzin zestawu

 

Pozdrawiam - Mikołaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.