Skocz do zawartości

MiG-29A Italeri 1:72


Tomek Mroczkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Długo się wahałem nad założeniem wątku, ale postanowiłem, że lepiej mieć pomoc doświadczonych kolegów

 

A więc, w planie mam MiG-29A, zestaw Italeri znany, jest jaki jest. Będę malował pędz... żartuje Potrzebuje pomocy gdyż to będzie mój pierwszy model malowany aerografem. Oczywiście pędzel też będzie potrzebny, ale to wiadomo.

Co chcę zrobić? Ładny model którego postaram się nie schrzanić malowaniem. Nie wiem czy będę używał preshadingów i innych podobnych technik, zakładam, że nie jest to okropnie trudne ale wyjdzie w praniu.

Teraz samo malowanie, tutaj szukam czegoś, chcę oczywiście jedyne "prawilne" barwy naszych Sił Powietrznych. Szukam czegoś bez godła na plecach lub lotników na statecznikach pionowych. Poradźcie coś - może ma ktoś na odsprzedaż jakiś zestawik? Najlepiej z 22. elt gdyż mam jeszcze tą bazę w pamięci, tylko czy są malowania? Czekam na wypowiedzi ekspertów i propozycje (propozycje sprzedaży kalkomanii poproszę na pw)

Do modelu nie chcę wydawać wielkich pieniędzy, dlatego myślę, że pozostanę przy fotelu pavli, vacu osłony nie będę brał chyba. Myślałem też nad tym małym secie Eduarda do 29 - SS183 (warto?)

I jeszcze kwestia farb, będę potrzebował jakiś fajnych i przyjemnych do położenia oraz ich kolory

 

Z góry, nie jestem samolociarzem, ale to nie znaczy, że nie przyłożę się, aczkolwiek znając wady modelu z grubsza to nie będę za dużo gmerać i np. nosa raczej nie będę poprawiał.

Na razie rozpocznę budowę pod względem przygotowania części, może coś posklejam. Najpierw jednak chcę kwestię merytoryczno-materiałową a dopiero później ruszyć z impetem

 

No to może chociaż zdjęcie modelu dam żeby kolorowo było

IMG_3043.JPG

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Jak chcesz 29go z Malborka to będzie trochę przeróbek modelu do wykonania samodzielnie, bo kilka szczegółów trzeba by dodać (anteny, przede wszystkim IFF przed kabiną, bo to się chyba najbardziej rzuca w oczy. A to z tego względu, że do Malborka 29te przyszły już po doposażeniu.

 

Z kalkomanii wybór jest spory, White Eagle ma nawet arkusz dedykowany samolotom z Malborka, nie tylko MiG-29, ModelMaker też ma w ofercie co nieco, a z tego co mi się o uszy obiło, i Techmod ma wypuścić (już wypuścił?) nowe kalki do polskich MiG-29.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz anten i IFF coś jeszcze? Podpowiadajcie najlepiej w trakcie sklejania na bieżąco Kalkomanie myślę wezmę od White Eagle (tego czego nie wykorzystam po prostu sprzedam)

Dobrałem farby względem instrukcji z tych kalkomanii i mam 3 kolory na mojego MiG'a - Gunze H306, H308 i H305

 

Wybrałem nb. 70 w malowaniu z 2015 r aczkolwiek trochę przeraża mnie brak jakiś rzutów lub zdjęć góry.

124954.jpg

(w planach będzie jeszcze wersja UB o nb. 4110)

Wezmę też jeszcze ten mały zestaw Eduarda - http://www.martola.com.pl/pl142/produkty10266/MiG_29_Fulcrum_A 8zł to nie majątek a wnętrze będzie troszkę bogatsze

Co do modelu powolutku sobie obmyślam kolejność działania, a zrobiłem niewiele:

Oszlifowałem koła, podpiłowałem tylne symulując lekkie ugięcie. Przednich chyba nie będę lub jak już to lekko. Wiem że Italka skopała lekko i koła są za małe. Mam analogiczny model Condora 9-12 i tam koła są większe, ale nie mają kołpaków jak w Italce. Myślałem o przeszczepie ale chyba to nie ma sensu w modelu "na półkę"?

Okleiłem owiewkę, zobaczymy czy skutecznie po malowaniu (pierwszy mój raz także gdyby nie wyszło to nie bijcie za mocno )

I jeszcze pytanie czy taka zieleń nada się na kołpaki kół? Jest ciut jaśniejsza jak na zdjęciu.

IMG_3050.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszka się na pewno przyda do tego modelu bo kokpit jest dość ubogi. Koła możesz wymienić na żywiczne.

http://www.martola.com.pl/pl142/produkty58416/mikoyan_mig_29a_b_ub_wheels_early_weighted

__________________________________________________________________________________________

Na warsztacie:

Spitfire Mk Vc trop - Sword 1/72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kółeczka zestawowe sa całkiem przyzwoite . W ogóle model jest fajny. Dobrze jest za pomocą nożyka ogarnąć tylko górne wloty powietrza, bo jest tam na ogół sporo nadlewek. Ale po takim prostym liftingu, wygląda to całkiem przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz anten i IFF coś jeszcze?

 

Przyjrzyj się też uważnie pozostałym antenom i światłom. Za kabiną na grzbiecie, pod nosową częścią kadłuba i pod gondolami silników (światło na lewym, antena na prawym) i na statecznikach pionowych. Dorób co trzeba, usuń co zbędne.

 

 

Dobrałem farby względem instrukcji z tych kalkomanii i mam 3 kolory na mojego MiG'a - Gunze H306, H308 i H305

 

Te kolory, moim zdaniem, są zbyt szare a za mało niebieskie. O ile H308 na spód będzie ok to na górę polecałbym Ci Gunze C72 i C73+C74. Na moje oko będą bardziej odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, będziemy ciąc, szifować i doklejać, szukałem ale nie znalazłem żadnego zestawu który zmienia MiG'a na tą wersje doposażoną? Dziękuje za poprawke na kolory, jeszcze będę kombinował. Wloty u mnie akurat są całkiem ładne, ale profilaktycznie już przeszlifowałem je. Koła niech zostaną takie jakie są, no trzeba brać poprawkę, że nie ma idealnych modeli Mam jeszcze pytanie, zauważyłem na goleniach, dokładniej za siłownikach pomaranczowe osłony. W jakich sytuacjach są one zakładane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Tomasz mój imienniku.Mam ten sam model i jestem gotowy do nakładania kalek,może zrobię to nawet dzisiaj.Mojej Pani kuzyn latał na paru migach z twarzami lotników na statecznikach i takie kalki sobie zorganizowałem.Ale do meritum.Z modeli Mig-29 akurat Italeri jest najlepszy.Drobne pomyłki i niedociągnięcia ma każdy model jeden większe inny mniejsze.Działaj bo jestem ogromnie ciekaw jak Tobie on wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, będziemy ciąc, szifować i doklejać, szukałem ale nie znalazłem żadnego zestawu który zmienia MiG'a na tą wersje doposażoną? Dziękuje za poprawke na kolory, jeszcze będę kombinował. Wloty u mnie akurat są całkiem ładne, ale profilaktycznie już przeszlifowałem je. Koła niech zostaną takie jakie są, no trzeba brać poprawkę, że nie ma idealnych modeli Mam jeszcze pytanie, zauważyłem na goleniach, dokładniej za siłownikach pomaranczowe osłony. W jakich sytuacjach są one zakładane?

A mozesz pokazac ew zdjecie tych oslon? Bo jedyne pomaranczowe to kojarza mi sie podstawki pod kola...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomarańczowe osłony na wloatch (na górnych też i na dyszach wylotowych) to pokrywy zakładane, aby przez przypadek żadne ciało obce nie dostało się do kanału silników, normalna sprawa. Czerwoną nakładką na trzonie amortyzatora na przedniej goleni sobie głowy nie zawracaj, bo to najpewniej zdjęcie egzemplarza muzealnego i takie patenty stosuje się aby samolot nie "usiadł" na goleni ja już mu ciśnienie po iluś tam latach siądzie w inst. hydraulicznej.

 

Co do tych osłon Part S72117 - są gotowce, jesli nie chcesz dłubać sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko jasne, wiem że są gotowe pokrywy itp. ale nie będę w nie inwestować.

Tymczasem model na ukończeniu, myślę że wszyscy modelarze mogą się ode mnie uczyć. Tak wysoki poziom modelarstwa dla wielu nie będzie dostępny nawet po 50 latach modelarstwa. Sam zestaw oceniam bardzo dobrze, świetne spasowanie, wysoki detal i pełna zgodność z oryginałem. Zostało mi nałożyć kalkomanie oraz jakieś obicia (jak wiadomo ten samolot bardzo często podatny w powietrzy jest na różne kamienie i rodzaje nawierzchni) ale to już w galerii. Wiem że pewnie będziecie szukać szczęki po zobaczeniu tego modelu, ale spokojnie! Będziecie mogli go kupić gdyż wystawię go na ebaju od ceny wywoławczej... hmm, patrząc na profesjonalne podejście do modelu i jego wyśmienite wykonanie to myślę że 3000€ będzie uczciwą ceną.

20150815_103005.jpg

20150815_103015.jpg

 

PS. Tak serio to model Condora kupiony za grosze przeznaczony na naukę malowania. Przy właściwym migu na razie nic się nie dzieje, czekam na przypływ gotówki żeby uzbroić się w dodatki i farby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viewer discretion is advised/Nie dla ludzi o słabych nerwach.

 

Zdecydowanie powinieneś porzucić pancerne nawyki przy malowaniu samolotów. Mocno rozcieńczona farba (ale z wyczuciem, żeby nie płynęła po modelu - do wyczucia), małe ciśnienie i jak najmniejszy skok iglicy. I krycie na wiele warstw. Bo wyjdzie jakbyś go wałkiem prosto z puszki farbą do płotów pomalował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viewer discretion is advised/Nie dla ludzi o słabych nerwach.

 

Zdecydowanie powinieneś porzucić pancerne nawyki przy malowaniu samolotów. Mocno rozcieńczona farba (ale z wyczuciem, żeby nie płynęła po modelu - do wyczucia), małe ciśnienie i jak najmniejszy skok iglicy. I krycie na wiele warstw. Bo wyjdzie jakbyś go wałkiem prosto z puszki farbą do płotów pomalował ;)

 

Nie, nie Spokojnie, specjalnie jest tak psiknięty

Nie mniej mam poważnie już pytanie, wiele osób ma AS-186 na pewno. Jest regulator przy wyjsciu ciśnienia, teraz pytanie jest takie, kompresor automatycznie wyłącza się przy 3 barach, jak więc zrobić aby nie dusił ciągle powietrza gdy ustawie na 2bary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku coś robię blokowany przez brak materiałów (foteli, małej blaszki, farb i kalkomanii). Na razie zmagam się z błahostką niby - czyli beacon. Moim głównym pomysłem jest wymodelowanie kształtu wydłużonej ściętej kropelki z rozgrzanej ramki przeźroczystej, lecz nie wiem czy takie coś jest akceptowalne? Docelowo umoczone w clear red powinno ładnie wyglądać. Na tragicznie wyrytą linię obok nie zwracajcie uwagi, jest już zaszpachlowana i dalej będę myślał nad tym czy w ogóle trasować ją, raczej tylko zaszkodzę modelowi bo jakoś nie udaje mi się zrobić tego równo szczególnie na półokrągłej części samolotu.

 

IMG_3126.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zrobić światełka z takiego kleju:

distal-rapid-30g-klej-ep_1006.jpg

Potem malujesz clearem i gotowe.

Zaleta jest taka, że po dojściu do wprawy można zrobić praktycznie każdy typ światełka.

Ja stosuję od lat w lotnictwie i pojazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powalczyłem i za radą arek stworzyłem finalną wersje. Może nie wygląda to nawet podobnie, ale mi się podoba Model z założenia jest relaksacyjny dlatego nie będę wydawał majątku ani wyrywał sobie włosów nad dwoma malutkimi światełkami które i tak giną w całej bryle samolotu. Może i będę za to skrytykowany, ale taki mam plan działania akurat na ten samolot Aczkolwiek coś na wzór formy Haulera HQT013 z chęcią bym nabył, niestety cena za malutki kawałek blaszki z otworkami odstrasza. Fajnie by było gdyby np. RB-Model się pokusiło na stworzenie czegoś takiego, wtedy cena myślę nie byłaby taka wysoka.

I zdjęcia lampki, podobna będzie na dolną część modelu.

 

IMG_3135.JPG

IMG_3136.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.