Skocz do zawartości

IŁ-28 Trumpeter 1/72


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do modelu, kolejne części zostały dorobione. Tym razem są to siłowniki do podwozia przedniego i elementy mechanizmu zamykania klap podwozia. Dwa elementy (pręciki) będą jeszcze, w czasie montażu, docięte na odpowiednią długość.

 

ph1JJZG.jpg

 

D9lGGoU.jpg

 

Miałem cichą nadzieję, że wyrobie się z modelem do 07/10 i będę mógł go pokazać na konkursie w Kielcach. Teraz myślę, że mi się to nie uda bo wbrew pozorom zostało jeszcze wiele pracy do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 296
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Prace trwają nadal. Dorobiłem kilka elementów, które znajdują się na kadłubie.

Doszedł więc chwyt powietrza do klimy dla nawigatora i pilota oraz jakieś ustrojstwo poniżej włazu nawigatora.

 

zY6Fowo.jpg

 

Kolejne elementy to mocowania linki anteny, większy uchwyt obok statecznika pionowego oraz mniejszy za kabiną pilota. Za kabiną pilota dorobiłem też element nieznanego mi przeznaczenia.

 

Vz69UG0.jpg

 

qYON3uX.jpg

 

YduNRlT.jpg

 

KcqVfJy.jpg

 

Jeszcze szybka aktualizacja prosto z lakierni. Black Bird polakierowany. Jutro biorę się za przegląd powierzchni pod kontem wszelkich baboli. Wbrew moim obawom wygląda że nie jest ich wiele.

 

nToZK8s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajerancki efekt

 

Może już ktoś wcześniej pytał ale czy używasz jakiś specjalnych super pęset do tej mikrodrobnicy ?

Zarówno narzędzia jak i warsztat przy którym pracuje pozostawiają wiele do życzenia. Mam kilka pęset z których używam tylko trzech. Reszta okazała się tylko stratą kasy. Ta precyzyjna pęseta to nabytek bazarowy mojej żony, który przejąłem i przy pomocy pilnika i kombinerek dostosowałem do swoich potrzeb.

Moje pęsety.

 

95yK7Ne.jpg

 

fPqErwS.jpg

 

To natomiast mój cały wypasiony warsztat. Mata do cięcia (kiedyś A4) została skrócona o połowę po tym jak nieopatrznie postawiłem na niej kubek z herbatą. Po tym zabiegu się była wygła.

 

mJcrosU.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że koniec budowy odsunie się o kilka tygodni. Powierzchnia modelu po takiej ilości ingerencji z mojej strony nie jest jednak idealna. Nie wiem co mnie wcześniej podkusiło żeby do sprawdzenia niedoróbek użyć koloru czarnego. Widać było tylko kilka miejsc do poprawy, które oczywiście poprawiłem. Podczas operacji odpylenia powierzchni po szlifowaniu farba zaczęła schodzić więc ją całą zmyłem. Położyłem kolejną warstwę sprawdzającą, tym razem użyłem surfacera 1200, który pokazał, że miejsc do poprawy jest o wiele więcej. Czeka mnie więc sporo szlifowania

Wychodzi na to, że eksperymentując znów dodałem sobie roboty. Dodam jeszcze, że większość miejsc do poprawy znajduje się w miejscach ciężko dostępnych.

 

tMyks0B.jpg

 

vu5f5jv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rymulus - tym bardziej szacun bo myślałem że jakieś wypasione sprzęty "dentystyczne" użytkujesz

Kiedyś prawie wszedłem w posiadanie kilku frezów dentystycznych. Niestety owe frezy zaginęły w odmętach (kobiecej) torebki mojej żony na trasie dentysta - dom

 

Nadszedł czas na kolejną aktualizację warsztatu. Zaczął się dla mnie dość niebezpieczny czas. Widzę już powoli koniec budowy modelu i z niewyjaśnionych przyczyn zaczynam się spieszyć, najlepiej to bym już lakierował model choć mam świadomość, że nie wszystko jest gotowe. Ostatnio złapałem się na tym, że chciałem lakierować niegotowe drzwi luku bombowego. Żeby temu zaradzić robię sobie teraz wszystko powoli i z długimi przerwami. Mimo zwolnienia udało mi się coś tam zrobić.

 

Polakierowałem i odrobinę pobrudziłem siłowniki podwozia.

 

lFpXg1V.jpg

 

u1ZYXb3.jpg

 

Vq34rMJ.jpg

 

Ostateczny kolor i ślady zużycia dostały klapy podwozia i drzwi luku bombowego. Robiąc zabrudzenia klap i siłowników starałem się odtworzyć to co widać na zdjęciach.

Na pierwszym zdjęciu kolory najbardziej przypominają rzeczywistość.

 

cYqOhzn.jpg

 

TGA4FIe.jpg

 

t9igYjW.jpg

 

Zv9wlUf.jpg

 

Sam płatowiec Iła też jest już praktycznie gotowy do lakierowania. Wyszlifowałem na gotowo (mam nadzieję) wszystkie niedoróbki, dorobiłem elementy, które wcześniej pourywałem ale i urwałem nowe, np. oba uchwyty anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam, po krótkiej przerwie, którą poświęciłem głównie na rozmyślania nad nowym modelem, który mam w planach. Dodatkowo po wizycie w znanym wszystkim dyskoncie spożywczym stałem się posiadaczem modelu Spita, który to sobie dla relaksu popełniłem.

Żeby nie było to popracowałem trochę przy Iljuszynie ale już bez spinania się bo i tak na konkurs w Kielcach nie zdążyłem. Teraz na skończenie wyznaczyłem sobie nowy termin, a mianowicie 5 grudnia czyli druga rocznica rozpoczęcia warsztatu.

Prace skupiły się na lakierowaniu i poprawkach odnalezionych jeszcze niedociągnięć. Model polakierowany na srebrno czeka teraz na wyklarowanie się pomysłu jak go dalej lakierować aby uzyskać efekt spracowanej powierzchni.

 

og3lAJe.jpg

 

XZHIqrQ.jpg

 

ZIYcVCR.jpg

 

8BO053E.jpg

 

Zapomniałbym, klapy i stery wstawione na sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no elegancki będzie !!! Czysto wyprowadzone powierzchnie + ostry detal, wszechobecny, będzie robił wrażenie . Fajnie, że finał juz niedługo jak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jest...przypadły mi do gustu te żółte powierzchnie...

Tak wyszło, te żółte powierzchnie to tylko odbicie ceglasto pomarańczowej tapety którą wyłożony jest mój pokój.

 

Ładnie siadło. Będziesz go na koniec nieco matowił? Na razie lustro

Ta warstwa srebrnego (Mr Color C8) miała za zadanie przede wszystkim pokazać wszelkie niedoskonałości. Przyznam, że siadła ładnie i model polakierowany tą farbą wygląda jak amerykańskie błyszczące konstrukcje. Będzie to też warstwa podkładowa, nie będę kładł czarnego koloru pod kolejną warstwę.

Polskie Iły malowane były srebrzanką, starsi modelarze pamiętają pewnie kaloryfery malowane taką farbą, więc model czeka kolejna warstwa srebrnej farby. Będzie to Tamiya X-11 lub Mr. Color H-8 ponieważ mają grubsze ziarno i bardziej przypominają srebrzankę. Na tak przygotowaną bazę będę nakładał przy pomocy gąbek o rożnej wielkości "oczek" i pędzla kolejne warstwy srebrnego koloru lecz o nieco zmienionym odcieniu. W zależności od miejsca na modelu będę nieco przyciemniał lub starał się nieco rozjaśnić powierzchnię. Dojdą jeszcze pudry od tamiy i to w zasadzie tyle. Na razie wszystko co planuję zrobić na Ile sprawdzam i ćwiczę na modelu testowym. Całość tych zabiegów będę opierał o zdjęcia polskich Iłów-28 z okresu służby. W przypadku samolotów malowanych na srebrno czarno-białe zdjęcia nie stanowią problemu w interpretacji przebarwień płatowca.

Jak to wyjdzie zobaczymy niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Będzie to Tamiya X-11 lub Mr. Color H-8.

Ja do tych srebrzankowych malowań używam Alclad ALC-116 Semi Matt Aluminium i wygląda on moim zdaniem bardzo wiarygodnie. Do przebarwień i cieniowania używam z kolei White Aluminium, jedno i drugie do nakładania aero. Tego malowania gąbką ja sam bym się obawiał, ale

Jak to wyjdzie zobaczymy niebawem.

zobaczymy niebawem Trzymam kciuki. Choć nieśmiało sugeruję Alclady i aerograf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tempo prac przy samym modelu nieco siadło. Większość czasu poświęcam na ćwiczeniach malowania i ponownym przeglądaniu zdjąć.

Przeglądając je zauważyłem, że Iły miały dwa rodzaje osłon kabiny pilota. W niektórych osłonach przez ich środek biegła metalowa rama, a w niektórych w tym miejscu było przeźroczyste wzmocnienie. W egzemplarzu, który robię jest ta pierwsza wersja. Czeka mnie więc poprawka osłony. Kolejna różnica jaką zauważyłem to kolor wewnętrznej strony włazu strzelca. Na większości zdjęć ma on kolor srebrny, a na niektórych oliwkowo-zielony. Zastanawiam się tylko czy nie była to farba podkładowa ponieważ ten kolor użyty jest jako podkład na zewnętrznej ramie drzwi i na kadłubie dookoła włazu bombardiera.

 

Przechodzę teraz do modelu. Prace przy podwoziu głównym uznaje za definitywnie zakończone. Dorobiłem do niego ostatnie elementy czyli system hamulcowy.

 

Drobnica, obejmy przewodów hamulcowych i elementy hydrauliki...

 

rv8Evvu.jpg

 

RuImFKK.jpg

 

i komplet z przewodami.

 

hR1RhBK.jpg

 

Cta4uRs.jpg

 

T5MHHCa.jpg

 

sL0FGCW.jpg

 

Do włazu strzelca dodałem chodniczek, który będę musiał poprawić bo na paluchach przeniosłem na niego pigment ze srebrnej farby, który się bardzo świeci na zdjęciach. Został też ślad (zaciek) po pigment fixerze.

 

5a9wn6b.jpg

 

uJANRcX.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super warsztat. Bardzo ładny detal.
Łał super

Dzięki, staram się jak tylko mogę

 

Tymi mocowaniami do przewodów hamulcowych to mnie zaskoczyłeś !!

Ale czemu? Pomysł z tymi obejmami nie był mój, to pomysł szanownego konstruktora tego aparatu latającego

 

Kolejny element uznaję za skończony - właz strzelca.

 

cSFSNqg.jpg

 

jRAqJKm.jpg

 

s18UbT3.jpg

 

VLp9cwX.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Wnęki podwozia głównego polakierowałem i nieco pobrudziłem. Doszło także kilka ostatnich brakujących elementów, między innymi krańcówka (wyłącznik) wyłączająca mechanizm zamykania klap.

 

jUnT1bH.jpg

 

GoPDjrQ.jpg

 

Każdy element składa się z pięciu części.

To jedna z nich Niestety nie udało mi się zrobić wyraźnych zdjęć, musicie mi wybaczyć.

 

LwhorjJ.jpg

 

nUl6cy0.jpg

 

Wyłącznik na swoim miejscu.

 

TXAtjFB.jpg

 

I reszta obrazków.

 

79HjmTz.jpg

 

8HvuMfa.jpg

 

8ufq5BO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rymulus, to jest jakieś szaleństwo...

Sam zbieram warsztat, by powrócić do tego zajęcia - w Twoim wykonaniu fantastycznego i jeszcze tylko nie wiem, czy ten cały wątek, Twoja praca, działa na mnie deprymująco, czy motywująco...

Pozdrawiam i, podobnie jak wszyscy, nie mogę doczekać się wytoczenia tego cuda z hangaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rymulus, to jest jakieś szaleństwo...

Sam zbieram warsztat, by powrócić do tego zajęcia - w Twoim wykonaniu fantastycznego i jeszcze tylko nie wiem, czy ten cały wątek, Twoja praca, działa na mnie deprymująco, czy motywująco...

Pozdrawiam i, podobnie jak wszyscy, nie mogę doczekać się wytoczenia tego cuda z hangaru

Dzięki, żeby Cię trochę uspokoić to powiem Ci, że ten Ił to mój czwarty model który zacząłem robić po powrocie do modelarstwa, a pierwszy, który tak przerabiam.

 

Tymczasem wykonałem pierwsze nieśmiałe lakierowania. Do tego etapu podchodzę jak przysłowiowy pies do jeża. Niby chciałbym już go lakierować ale się boję

 

mUSyRRA.jpg

 

iUpUH9H.jpg

 

XmMwF15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się zdaje, czy światło tak, czy ten kadłub jest jakiś niesymetryczny?... Na wysokości osłony czegoś tam, przed kabiną pilota...

Obejrzałem dokładnie tą część modelu i myślę, że chyba jest coś nie tak z tą symetrią. Piszę chyba bo ciężko to stwierdzić ze 100%-ową pewnością. Od góry wygląda to tak jakby rzeczywiście była różnica, natomiast od dołu tej różnicy nie widać. Nie będę się nad tym specjalnie zastanawiał bo i tak nic już z tym nie zrobię.

Po zamaskowaniu zielonej osłony pod kadłubem polakierowałem całość kolorem bazowym - Tamiya X-11. Jak dobrze wyschnie farba wypoleruję ją lekko bo złapała kilka paprochów.

 

xBYqXB5.jpg

 

q0cGzw4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.