Skocz do zawartości

IŁ-28 Trumpeter 1/72


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 296
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Przemogłem się i zacząłem powoli męczyć farbę na płatowcu. Na tą chwilę efekt jest dość słabo widoczny ale z moich testów na złomie wynika, że lakier matowy mocno wyciąga zróżnicowanie kolorów srebrnej farby.

Z efektu jaki do tej pory osiągnąłem jestem bardzo zadowolony gdyż jest zbliżony do przebarwień występujących na prawdziwych samolotach.

Mocno rozrzedzoną farbę nanosiłem przy pomocy małych gąbeczek. Pierwsza naniesiona mieszanka kolorów X-11 (chrome silver) i XF-1 (czarny) praktycznie nie różniła się od koloru bazowego, natomiast druga była już ciemniejsza. Czeka mnie jeszcze trzecia najciemniejsza warstwa, którą naniosę tylko w kilku miejscach oraz zrobienie przetarć do czystego aluminium w miejscach gdzie spacerowała obsługa naziemna.

Technika nakładania gąbką farby na tak duży model ma jedną wadę. Czy się tego chce czy nie przykleja się wraz z farbą trochę paprochów i co najgorsze gródki farby, które tworzą się wewnątrz gąbki. Po wyschnięciu farby jest więc trochę zabawy z ich usuwaniem, w moim przypadku usuwanie ich zwiększyło ilość przebarwień więc wyszło na plus.

 

Kilka zdjęć robionych pod różnym kontem i przy zmiennym oświetleniu.

 

Nie widać,

 

lKztpcJ.jpg

 

Mnage0D.jpg

 

trochę widać,

 

27rc6VZ.jpg

 

widać,

 

hnNk1H8.jpg

 

nie widać,

 

hYAgfaI.jpg

 

trochę widać,

 

aE4Pmxp.jpg

 

mOcaxKk.jpg

 

nie widać,

 

oT8Xerl.jpg

 

teraz widać

 

lmKiENr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z wolnego dnia od pracy i w ramach rehabilitacji po jeździe figurowej rowerem po lodzie, która skończyła się nieuniknionym uczuleniem na asfalt, zrobiłem kilka anten i czujników.

Dla utrudnienia życia modelarzowi polskie Iły miały, w zależności od egzemplarza, różną konfigurację anten, dlatego robiąc jakiś konkretny egzemplarz warto przejrzeć zdjęcia. Niestety eksponaty muzealne są zazwyczaj obdarte z anten więc nie są dobrą bazą do ustalania położenia tych elementów.

 

Zestaw anten do mojego egzemplarza.

Od lewej: 2 anteny wysokościomierza dużych wysokości (80-15000m) RW-10 Litij, 2 anteny radiowysokościomierza małych wysokości (0-1200m) RW-2 Kristal, anteny urządzenia SRO-2 Chrom, antena mieczowa i bodajże rurka pitota.

 

V1oGl76.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

I stało się, już dwa lata męczycie się oglądając ten warsztat

 

Zmagania z materią powoli dobiegają już końca. Od ostatniej aktualizacji niewiele się zmieniło. Wykonałem kolejne prace przy przebarwieniach płatowca. Tym razem są to przetarcia, które powstawały w związku z działaniami obsługi naziemnej.

Do wykonania przetarć do "gołego" aluminium wżyłem mieszanki farb Tamiya XF-16 (aluminium) i XF-2 (biały). "Nabłyszczyłem" także kilka miejsc używając pigmentu od Lifecolor PG 110 Reflecting Agent. W tym miejscu chciałbym podziękować Panu Andrzejowi Zioberowi za doradzenie tego pigmentu, świetna rzecz.

Przetarcia i ich umiejscowienie robiłem oczywiście w oparciu o zdjęcia z okresu użytkowania Iłów. Pod uwagę brałem przede wszystkim te zdjęcia na których widać obsługę naziemną i elementy, które mogły wpływać na stan powierzchni lakierniczej czyli np drabiny opierane o samolot. Z moich obserwacji wynika, że miejsca najmocniej użytkowane to boki kadłuba w okolicy i poniżej kabin pilota i nawigatora, kadłub od kabiny pilota do statecznika pionowego i w mniejszym stopniu skrzydła od kadłuba do ich końca. To ostatnie dotyczy przede wszystkim Iłów w wersji rozpoznawczej ze względu na znajdujące się na końcach skrzydeł zbiorniki paliwa.

Zastanawiam się teraz czy zapuszczać linie podziału blach, a jeśli tak to jakim kolorem, co doradzacie.

 

Na koniec jak zwykle kilka zdjęć.

 

Y6C1CDh.jpg

 

aO4I7Fp.jpg

 

Uw8FEw4.jpg

 

8seEZJB.jpg

 

kUtjZxN.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym linii nie zapuszczał, srebrny, aluminiowy ładnie wyciąga linie.

Świetna robota

Dzięki za opinie, będzie więc bez "łosza" czyli zgodnie z tym co zamierzałem.

 

Fajnie,tylko na podstawie tych zdjęć ciężko ocenić,czy talent malarski dorównuje umiejętnościom rzeźbiarskim.

Z tymi talentami to bym nie przesadzał, a zdjęcia zrobione zostały tak żeby było cokolwiek widać na srebrnej powierzchni.

 

wygląda fajnie. te przetarcia znaczy się

 

Dzięki. Teraz czeka mnie zrobienie okopceń na gondolach silnika. Postanowiłem resztę zabrudzeń zrobić na żywca, bez wcześniejszego naniesienia lakieru bezbarwnego. Mam tylko nadzieję, że nie zniszczę warstwy srebrnej farby.

 

Takie chciałbym zrobić okopcenia.

 

rubgE6D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zaje.... Wszystkie wheatheringi nakladales gąbką

Wszystko gąbkami, a po wyschnięciu delikatne szlifowanie do uzyskania gładkiej powierzchni.

Na cały zestaw składał się pojemnik na farbę (bardzo mocno rozcieńczoną), gąbeczki o różnej wielkości oczek i płytka na której rozprowadzałem farbę a następnie z niej przenosiłem ją na model.

 

gW0uSys.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja przed położeniem lakieru. Wykonałem już chyba wszystkie zabrudzenia które planowałem. Model dostał też kalki. Był niemały problem z dobraniem wielkości szachownic(na różnych samolotach mają różną wielkość). Dodatkowo zauważyłem, że szachownice na spodzie skrzydeł niebyły nanoszone według jednego standardu. W zależności od samolotu w lewym górnym rogu szachownicy namalowane jest pole białe lub czerwone. Ostatecznie wykorzystałem część szachownic zestawowych a część pobrałem od Jaka-23. Doskonałe numery boczne i numer seryjny zawdzięczam koledze donalyah00, jeszcze raz Ci za projekt i wykonanie dziękuję.

Jak zawsze nie obyło się bez komplikacji. Podczas robienia zdjęć zauważyłem, że jedna kalka na spodzie ma pokaźną zmarszczkę. Na próby przesunięcia było już za późno więc w ruch poszedł skalpel i delikatnie zdrapałem kalkę.

 

SGicODH.jpg

 

ClbrJJX.jpg

 

dVqdxHh.jpg

 

9f7gtI8.jpg

 

LWa4yJ1.jpg

 

jZLdQWs.jpg

 

O6dFLMB.jpg

 

YSfpi2C.jpg

 

Bku9TAJ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo tego, że koniec budowy już blisko dalej dorabiam jeszcze pewne elementy. Dziś doklejałem odgromniki na końcach skrzydeł, stateczników, wykonałem antenę drutową i takie "cuś" na szczycie statecznika pionowego.

Na antenie przykleiłem stożkowe elementy z pręcika 0,7mm. W pierwszej wersji miały być w tych miejscach krople kleju, nawet jedną już zrobiłem. Postanowiłem jednak spróbować zrobić te stożkowe elementy. W tym celu zaostrzyłem plastikowy pręcik, a następnie sam koniec odciąłem żyletką. Tak powstały element rozciąłem na pół lecz nie do końca. W dalszym etapie na żyłkę 0,75mm nałożyłem małą kropelkę kleju światłoutwardzalnego i umieściłem na niej rozcięty stożek. Na koniec lekkie dociśnięcie połówek stożka do siebie, utwardzenie kleju i gotowe. Oczywiście wszystko razy trzy.

 

V0BF6rz.jpg

 

IIOSbDb.jpg

 

W oryginale odgromniki zrobione są z pasków blachy lekko zawiniętych do środka i spłaszczonych.

 

YakzZ8i.jpg

 

olRsCAW.jpg

 

lSXJJEW.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace przy Iljuszynie można uznać za zakończone. Dorobiłem ostatni element do kabiny pilota, o którym zapomniałem i poskładałem resztę elementów w całość.

 

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy mnie wspierali, radzili i dołożyli coś od siebie do tego modelu, a także wszystkim odwiedzającym ten warsztat. Dzięki też za wytrwałość, dwa lata jednak męczyłem Was tym modelem.

 

IpLUSmB.jpg

 

Piękny jest

Wielkie dzięki, teraz możesz zweryfikować swoją opinię przeglądając galerię http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=64&t=60249 do oglądania której zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.