Skocz do zawartości

Mi-24 1:48 Revell+wkład własny.


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nic nie kleiłem.

Nowy rok , nowe wyzwanie.

Na warsztat trafia model Mi 24 w skali 1:48. Nie wiem co dalej napisać, bo niby będzie to z zestawu Revella, ale tak naprawdę to będzie to tylko wykorzystanie kilku elementów z tego zestawu.

Będzie to model śmigłowca z o numerze bocznym 956 z 56 Pułku Śmigłowców Bojowych z Inowrocławia.

Wiem że ostatnio było kilka relacji z budowy tego śmigłowca ale może i moja się tu zmieści. Liczę na pomoc.

Plany są dosyć ambitne. Model ma mieć skorygowany kształt kadłuba( wymiary, kształt) planuję wykonanie otwartej góry, a z tym wiąże się wykonanie silników i całej reszty. Wykonanie wnętrza, kabiny i przedział transportowy. Wnęki podwozia.

Zakupiłem zestaw żywic do waloryzacji z CMK i zestaw kalek z Montexu. Zobaczymy ile z tego wykorzystam.

Zestaw jest znany i nie będę robił prezentacji zawartości, bo zainteresowani je znają.

CecvuRj.jpg

Mam zamiar bazować na rysunkach z wydawnictwa 4+

Po pierwszej analizie i porównaniu elementów zestawu do rysunków, wygląda to tragicznie.

RJyR1aI.jpg

lTO6sTV.jpg

NWWpbRk.jpg

rx7FQiB.jpg

jd4GzWQ.jpg

OKjjydD.jpg

mgGVQT6.jpg

Jak widać , kadłub jest za wysoki. belka za krótka, przesunięte są okna, wnęki podwozia. O przekroju bocznym nie ma co pisać.

Ale jak by wszystko pasowało to nie było by zabawy. A zatem do dzieła.

Na początek zeszlifowałem z kadłuba wszystkie zewnętrzne elementy. Nie ma co żałować bo albo są w złych miejscach albo mało przypominają oryginał.

busDevo.jpg

Po analizie doszedłem do wniosku że trzeba trochę pociąć skorupę kadłuba, wyciąć co nie potrzebne, dodać czego brakuje, i potem posklejać to w całość.

7ysRX4U.jpg

Na razie posklejam to w całość tak jak jest. A po przygotowaniu dwóch połówek i wyprowadzeniu przekrojów według wręg, będę wycinał otwory pod luki, drzwi i resztę pokryw które będą otwarte.

Nie wiem jak to wyjdzie, ale mam nadzieję że jakoś sobie z tym poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Szykuje się kolejny piękny model

 

Skoro już pokroiłeś model, to zwróć uwagę, że Mi-24 jest krzywy. W rzucie od przodu oś kadłuba nie pokrywa się z osią kabiny. Poprawnie ma to wykonany jedynie model Zvezdy w 1:72. Inne modele i większość planów nie odwzorowują tego poprawnie. Nie wiem jak jest w 4+

 

Mi-24P_front.jpg

1024px-Mi-24_Macedonian.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą asymetrią także jestem ciekawy jak Grześ to rozwiąże, szczególnie ogon - statecznik...

 

Zvezda miała oryginalne plany które 'zcyfrowała'. Ponoć biuro mila potem od nich tą cyfrową wersję pozyskało i z nich korzystają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w nowym roku.

Tak jak pisałem na początku relacji, pocięcie na kawałki połówek kadłuba ma na celu wyprowadzenie tej asymetrii, i dopasowanie do właściwego kształtu.

Na tą chwilę mam posklejane w całość puzle. Tak to wygląda.

lH6eLJA.jpg

Bche6ys.jpg

Białe wstawki pokazują gdzie trzeba było coś dołożyć, ale są to też efekty moich błędów. Nie dało się niestety od razu prawidłowo poskładać tego co miałem pocięte. Podczas sklejania cały czas korygowałem kształty przy użyciu przygotowanych wcześniej negatywów wręg.

Przepraszam ale przy tej fazie roboty kompletnie zapomniałem o fotkach. Musicie mi uwierzyć na słowo.

I małe potwierdzenie tego że wychodzi z tego asymetria.

5s4VmxE.jpg

Na pewno ciekawi was dlaczego w tej fazie pracy skleiłem już kadłub.

Tak sobie pomyślałem że w ten sposób będzie mi łatwiej wyprowadzić powierzchnie zewnętrzne. Teraz dopiero potnę kadłub na segmenty tak aby można było zrobić kabinę i przedział ładunkowy. Część elementów które będą stanowiły pokrywy luków wykorzystam jako matryce do uformowania blaszek z których będę robił pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Timi wizyta w Łasku na pewno pomogła, ale chyba nie tylko za mną Mi 24 chodził od zawsze.

Tak jak pisałem wcześniej, najpierw kadłub pociąłem, posklejałem, po to aby teraz znowu go ciąć.

Ale taki był mój plan i taka była konieczność tej technologii.

Po wyprowadzeniu powierzchni zewnętrznych przyszedł czas na cięcie. Odciąłem górną część kadłuba na linii podłogi silników.

uxRg0SM.jpg

soyezub.jpg

Po tej operacji wstawiłem podłogę tylnej części kadłuba.

Wyciąłem wnękę pod komorę podwozia i wnękę pod luk klimatyzacji. Wstawiłem pierwszy żywiczny element z bocznym reflektorem.

Mb35oyR.jpg

Ruszyły prace z wykonaniem od podstaw ścianek przedziału bagażowego. Wykorzystałem tylko wycięte z zestawowych elementów okienka.

njRnBl3.jpg

Postanowiłem że od podstaw wykonam kabiny pilota i strzelca.

lSfMIxR.jpg

Ten segment jest tak robiony że bez problemów mogę go wsunąć do "przymiarki" przez odkryty przedział bagażowy.

LjdRUCg.jpg

uVxGHMT.jpg

Zaczyna coś z tego wychodzić. Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie idzie, podział technologiczny bajką do takich prac.

Kolejny model który mam zamiar robić w najbliższym czasie za który się zabrałeś (po Ec135 i Cathalinie)

Mam jakąś mini replike z planami, jak nie zapomne i odkope się w modelarni to zeskanuje jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.