Skocz do zawartości

RWD-8 IBG 1:72


grzesiek83

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepszy model w barwach Polski

 

Witam wszystkich

W zimowym niestety nie udało mi się skończyć modelu na czas, więc spróbuje swych sił w konkursie letnim.

Mój wybór padł na model samolotu RWD-8 DWL od IBG. Model zapewne wszystkim znany, sporo napisano o wadach tego zestawu. W miarę swoich sił spróbuję wykonać z niego jak najlepszy model. Na początek oczywiście mały inbox.

 

001_RWD-8.jpg002_RWD-8.jpg

 

Model mam zamiar wzbogacić blaszką Parta. Największą wadą zestawu jest skrzydło. Postaram się poprawić je samodzielnie, może mi się uda, a jeśli nie, to dokupię żywiczny zamiennik. Malowanie planuje pudełkowe ale może to się jeszcze zmienić.

 

003_RWD-8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Cały czas rozważam zakup skrzydła od Arma Hobby, ale póki co chce sam spróbować się zmierzyć z zestawowym skrzydłem. Wszystkich jego baboli nie poprawie, ale spróbować warto. Na poprawki dałem sobie czas do połowy czerwca. Jak do tej pory nie będę zadowolony z prac nad skrzydłem, to wtedy kupię zestaw korygujący.

 

Na razie budowę modelu rozpocząłem tradycyjnie od wnętrza.

Najpierw obie połówki kadłuba z dodanymi poprzeczkami kratownicy na których oprą się fotele oraz dwie dźwignie wraz z linkami.

 

004_RWD-8.jpg

 

Następnie wziąłem się za podłogę. Zacząłem od zeszlifowania miejsc gdzie powinno się wkleić zestawowe fotele. Następnie dodałem cięgna sterów, wkleiłem zestawowe drążki sterowe oraz wykonałem orczyk z blaszki Parta

 

005_RWD-8.jpg

 

Która prezentuje się tak

 

006_RWD-8.jpg

 

Nie mam dużego doświadczenia w modelarstwie, ale sądzę że warto ją dokupić do modelu. Wydatek nieduży, a wzbogaca miniaturę.

Z powyższej blaszki powyginałem jeszcze fotele. Na zdjęciu jeden złożony, a drugi jeszcze przed operacją

 

007_RWD-8.jpg

008_RWD-8.jpg

 

Teraz wystarczy dodać do foteli pasy, poprawić to co jest do poprawienia i powoli mogę brać się za malowanie wnętrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pasy doklejone, więc przyszedł czas na pierwsze kolorowanki. Na początek oczywiście Gunze Mr. Surfacer 1000.

 

009_RWD-8.jpg

 

Elementy wnętrza pomalowałem farbką Gunze MC-218 Aluminium.

 

010_RWD-8.jpg011_RWD-8.jpg

 

Zmalowałem także podłogę kabiny

 

012_RWD-8.jpg

 

Oczywiście wszystko wymaga jeszcze dopieszczenia, ale to następnym razem.

Warstwę podkładu dostały także blaszki z tablicami przyrządów tylko zastanawiam się na jaki kolor pomalować tablice. Może coś podpowiecie?

 

013_RWD-8.jpg

 

Ciągle staram się wymyślić jak poprawić skrzydło. Mam wiele pomysłów, ale nadal szukam tego najlepszego

Na dobry początek wyciąłem lotki oraz klapę.

 

014_RWD-8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warstwę podkładu dostały także blaszki z tablicami przyrządów tylko zastanawiam się na jaki kolor pomalować tablice. Może coś podpowiecie?

 

Tablice na fotkach są jasne, wyglądają na srebrne, Yahu robi je srebrne, obstawiałbym srebrne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem parę zdjęć gdzie widać wnętrza i tablice erwudziaka. Trzy pierwsze to PWSy, ostatni taki jak twój DWL. Wnętrze z moich wiadomości było malowane na srebrno, więc i tablice pewnie też. Dość istotny i widoczny element to gumowa rura głosowa, warto ją dorobić.:

 

PjfcHwC.jpg

 

Yd3OQ9s.jpg

 

yjq2i3P.jpg

 

YX7oTXk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką pomoc i odpowiedź, jutro mam dzień wolny, więc mam nadzieję wygospodarować trochę czasu na modele.

 

Ciekawy pomysł z rurą głosową, na pewno go przemyśle. Trochę trudno będzie ją wykonać by porządnie wyglądała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały postęp. Pomalowałem szczegóły wnętrza, nie było tego wiele, oraz na wszystko naniosłem warstwę sidoluksu.

 

015_RWD-8.jpg[/url]

 

Teraz czas powoli kończyć wnętrze. Przede mną też jest walka z tablicami z blaszek, które w tej postaci będę wykonywał po raz pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy dalej. Na polakierowane sidoluksem elementy naniosłem wash. Na bokach kadłuba i fotelach wykonałem go za pomocą panelinera od AK dla kolorów szarych i niebieskich:

 

016_RWD-8.jpg017_RWD-8.jpg

018_RWD-8.jpg

 

A na podłodze do washa użyłem produktu AK 263, "Wash for wood":

 

019_RWD-8.jpg

 

Następnie całość pokryłem lakierem matowym Aclada i złożyłem w całość:

 

020_RWD-8.jpg

 

Następnie przyszła kolej na tablicę przyrządów z blaszek Parta. O ile złożenie ich w całość nie sprawiło mi żadnych problemów, to zamontowanie ich w kadłubie to już była istna droga przez mękę. Kilka godzin ciągłego przymierzania, szlifowania, prób klejenia, odklejania bo coś było nie tak i tak w kółko. Po dłuższym czasie się udało to wszystko złożyć, choć do ideału sporo brakuje.

 

022_RWD-8.jpg

 

Chociaż model jest dobrze spasowany, to jednak po dodaniu tablic z blaszek powstała niewielka szpara na górze kadłuba, czeka mnie trochę zabawy aby to wszystko ładnie wyprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w poprzednim poście, po sklejeniu kadłuba w całość powstały dwie szpary z którymi coś będzie trzeba zrobić:

 

023_RWD-8.jpg

024_RWD-8.jpg

 

Jak widać, pierwsza niewielka jest przed przednią kabiną, no i cały odcinek pomiędzy kabinami. Użycie samej szpachli mogłoby być trochę problematyczne, więc na początek wkleiłem kawałek plastiku.

 

025_RWD-8.jpg

 

Teraz trzeba będzie to dociąć, wyszlifować, zapewne odrobinę zaszpachlować po czym następnie znów wyszlifować. Całą "operację" dodatkowo będzie utrudniać obicie wokół kabin, ale jakoś dam radę. Dodatkowo od kadłuba odciąłem płozę ogonową, oraz ster kierunku. Płozę wykonam z blaszki Parta, a co do steru kierunku, to albo postaram się odrobinę poprawić zestawowy albo dokupię żywiczny zamiennik razem ze skrzydłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blaszka między kabinami Parta jest do wersji pws, czyli wannowej i można było tę część założyć, bądź nie. Musisz jednak się trochę pogimnastykować z wyprowadzeniem tych skórzanych obić. Walcz dalej bo maszyna ładna, a i model dobrze zrobiony, będzie zdobił półkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model jest spasowany dobrze, podłoga pasowała bez żadnych problemów, problem pojawił się jedynie przy blaszkowych tablicach. Według instrukcji Parta, powinienem wyciąć część kadłuba do którego jest mocowana tablica i w to miejsce wkleić blaszki z podklejonymi tablicami. Tak to wygląda w instrukcji:

 

026_RWD-8.jpg

 

Takie rozwiązanie ma jak dla mnie jednak parę minusów.

Po pierwsze trudność montażu. Przypuszczam że wyprowadzenie połączenia blaszek z plastikiem byłoby równie pracochłonne jak to co mam teraz, przynajmniej dla mnie.

Po drugie, usuwając kawałek kadłuba pod blaszki zniszczyłbym obicie kabiny, które ciężko byłoby dorobić.

 

Karambolis 8 masz rację, mogłem bardziej zwęzić zegary ale też się trochę bałem aby ich nie zniszczyć. Będę miał trochę dodatkowej zabawy aby to ładnie wyprowadzić ale sądzę że powinienem dać radę. Będę miał trochę więcej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich modelach warto zacząć od pocienienia wewnętrznych powierzchni burt, do budowy kratownic użyć cieńszych pręcików i niestety dopasowywać x razy na "sucho". W twoim przypadku też bym wyprowadzał te łączenia i nic bym już nie ciął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, jednak modelarstwo to ciągła nauka i jeszcze bardzo dużo jej przede mną. Czasu mało, ale w wolnych chwilach udało mi się wyprowadzić połączenie połówek kadłuba. Poszło to całkiem sprawnie, ale i tak wszystko zweryfikuje położenie podkładu.

 

027_RWD-8.jpg028_RWD-8.jpg

 

Aby nie szpachlować powierzchni za fotelami, wkleiłem pomiędzy ich łączenia za pomocą "kropelki" kawałki poliestyrenu, a następnie wyszlifowałem. Takie rozwiązanie wydaje mi się łatwiejsze i szybsze od szpachlowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Witam, niestety znów po dłuższej przerwie. Jakiś pech mnie prześladuje w tym konkursie, na początku był brak czasu, potem awaria kompa, a teraz do kompletu wysiadł mi kręgosłup. Ale problemy są po to żeby je pokonywać, więc dziś wrzucam fotki z postępu prac i mam nadzieję że z końcem tygodnia ruszę dalej z budową.

 

Postępy nie są zbyt imponujące. Od ostatniej aktualizacji dokleiłem skrzydła wraz z zastrzałami, podpory głównego płata oraz podwozie.

 

030_RWD-8.jpg

029_RWD-8.jpg

 

W kadłubie rozwierciłem także niewielki wlot na osłonie silnika, miejsca skąd wychodzą linki do sterowania sterem kierunku oraz rury wydechowe.

Ponieważ nie miałem ciągle pomysłu aby poprawić płat, postanowiłem kupić żywiczny zamiennik. Tutaj chciałbym podziękować pewnemu warszawskiemu sklepowi za szybką realizację zamówienia. Spodziewałem się czekać z dwa tygodnie, a tu zamówienie było gotowe już następnego dnia.

 

031_RWD-8.jpg

032_RWD-8.jpg

033_RWD-8.jpg

 

Z zakupu jestem bardzo zadowolony, sam na pewno nie byłbym w stanie osiągnąć tak dobrego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Konkurs letni już dawno zakończony, ale budowę modelu trzeba zakończyć.

 

Przez ten czas udało mi się doprowadzić do końca budowę:

 

N03_RWD-8.jpg

N02_RWD-8.jpg

 

Zestawowe stery wysokości i kierunku zamieniłem na żywiczne, które dodatkowo wzbogaciłem popychaczami sterów z blaszki "Parta"

W kadłubie i w skrzydle nawierciłem także otwory pod naciągi i linki sterowe. Po tej operacji będę musiał kupić sobie nowe wiertła 0,3.

 

N04_RWD-8.jpgN05_RWD-8.jpg

 

Na skrzydło też trafiło kilka drobnych elementów z blaszki "Parta". I Jeszcze fotka kilku drobiazgów, które będą malowane i wklejane osobno.

 

N01_RWD-8.jpg

 

Na koniec model psiknąłem surfacerem, który ukazał kilka miejsc do poprawki.

 

 

N09_RWD-8.jpgN08_RWD-8.jpgN07_RWD-8.jpgN06_RWD-8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.