Skocz do zawartości

TS-11 Iskra 1/72 Arma Hobby x3


rymulus

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza Iskra polakierowana. Nie obyło się bez problemów. Okazało się, że jest kolejny błąd w instrukcji modelmakera, szachownice na spodzie skrzydeł są odwrócone. Zauważyłem to dopiero jak już na kalki położony był lakier. W ruch poszedł papier ścierny i po godzinie delikatnego szlifowania pozbyłem się szachownic. Kolejne udało się położyć tak, że nie ma śladu po zabiegach szlifierskich.

Samolot odrobinę przybrudziłem farbą X-19 Smoke od tamiy i położyłem "łosza". Czarny łosz, który zastosowałem jest bardzo widoczny ze względu na dość głębokie linie podziału. Przy kolejnych Iskrach zrobię już dużo jaśniejszy żeby tak bardzo nie kroił samolotu na kawałki.

Na zdjęciach oryginału widać że lakier w niektórych miejscach jest błyszczący a w innych matowy. Starałem się to odwzorować. Cały model polakierowałem lakierem półmatowym, a następnie punktowo nakładałem lakier matowy i błyszczący. Miejsc lakierowanych matem niestety nie widać natomiast błyszczący pod pewnym kontem jest dobrze widoczny. Co prawda nie uzyskałem idealnie takiego efektu jak jest na oryginale ale zabiegi te ożywiły trochę model.

 

ocIGTIZ.jpg

 

GM1zITR.jpg

 

IJhtZ1K.jpg

 

V8s15FV.jpg

 

qCb0VBS.jpg

 

GYe4K02.jpg

 

Y85idYk.jpg

 

jNg8z5L.jpg

 

Vd3eDkd.jpg

 

S7kD1wP.jpg

 

ujYVGBL.jpg

 

GRoD19K.jpg

 

opI6L5M.jpg

 

Yc3lLN2.jpg

 

8O5Gflo.jpg

 

4017Pmc.jpg

 

Przy dwóch pozostałych iskrach prace lakiernicze też już trwają. Obie mają już kolor na spodzie. Mam nadzieję, że do końca niedzieli druga Iskra będzie już miała cały kamuflaż.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nietypowe pytanie, akurat nie na temat malatury.

Napisz mi proszę, czy wnęka przedniego podwozia w Twoich zestawach była zrobiona jako blaszka fototrawiona? Czy może dorabiałeś ją sam?

W moim zestawie nie ma takiej części, sprawdzałem po 10 razy i ani w instrukcji ani na ramkach nic nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nietypowe pytanie, akurat nie na temat malatury.

Napisz mi proszę, czy wnęka przedniego podwozia w Twoich zestawach była zrobiona jako blaszka fototrawiona? Czy może dorabiałeś ją sam?

W moim zestawie nie ma takiej części, sprawdzałem po 10 razy i ani w instrukcji ani na ramkach nic nie ma.

Są tylko blaszki. Wydaje się, że producent nie pomyślał o tej części w wersji plastikowej.

W ogóle to mam takie wrażenie, że ktoś kto projektował blaszki nie przemyślał dokładnie tematu (a może tak). Na jednym zestawie są elementy wewnętrzne, a na drugim zewnętrzne. Niby wszystko się zgadza. Jest tylko jedno ale, na blaszce z elementami wnętrza są zewnętrzne osłony wlotów powietrza, a w zestawie z elementami zewnętrznymi jest razem wnęka podwozia przedniego. Z punktu widzenia firmy jest to rozwiązanie znakomite, chcesz mieć kompletne wnętrze to musisz kupić oba zestawy blach i na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że jest kolejny błąd w instrukcji modelmakera, szachownice na spodzie skrzydeł są odwrócone.
Błędy i babole wszelkiego rodzaju to od lat znak rozpoznawczy tej firmy...

Także bądź czujny przy następnych Iskrach.

 

Zdecydowałeś już jakie egzemplarze będziesz robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałeś już jakie egzemplarze będziesz robił?

Kolejna Iskra będzie w malowaniu, które jest w zestawie, czyli numer 1413 z Dęblina. Zacząłem malować ją zgodnie ze schematem zamieszczonym w instrukcji z niewielkimi poprawkami własnymi. Miał to być kompromis ponieważ schemat malowania jaki znalazłem na nieocenionej stronie Barwa i Godło jest nieco inny. Porównałem oba schematy ze zdjęciami i doszedłem do wniosku, że oba mają niewielkie błędy. Nie mogę natomiast zweryfikować rozkładu plam na górnej powierzchni skrzydeł i stateczników, a w tych miejscach są największe rozbieżności pomiędzy tymi schematami.

Dziś znów przeglądałem zdjęcia tej Iskry i postanowiłem, że poprawie malowanie zgodnie z tym co proponuje Barwa i Godło. Na rzutach bocznych ma minimalne rozbieżności w porównaniu do oryginału. Po wpadkach przy pierwszej Iskrze nic a nic nie ufam ModelMakerowi.

Ostatnia Iskra będzie nosić numer boczny 1716 i sześciokolorowy kamuflaż z okiem na przedzie, muszę tylko skombinować sobie takie oczy gdyż ich nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1716 - fajne kamo

Ze schematami ze strony "Godło i barwa" też ostrożnie.

Na wrzuconym przez Ciebie schemacie są np. nieprawidłowe szachownice na prawej stronie samolotu (dolny rysunek)

14470515_646374238892128_7682526481539658098_n_zpsq1cjtk7l.jpg

 

Myślę, że gdy brak dokładnych fotek, trzeba podejść jak Ty - zdroworozsądkowo, czyli wypracować kompromis między różnymi schematami.

 

Z tymi oczami to zerknę w magazynie. Kiedyś takie miałem... popatrzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na to jak będą pomalowane Iskry zmieniał mi się w trakcie budowy i przeglądania zdjęć i planów. Niedawno miałem plan, że zrobię dwie Iskry z tym samym numerem (biały konturowy i czerwony numer 1716) ale w innym kamuflażu. W końcu stanęło na tym, że będzie zestawowa Iskra 1413, kamuflaż prawie taki sam jak na białej 1716 z zestawu pudełkowego, a druga to 1716 jak poniżej.

 

W15srtg.jpg

 

r5K7gAU.jpg

 

1716 - fajne kamo

Ze schematami ze strony "Godło i barwa" też ostrożnie.

Na wrzuconym przez Ciebie schemacie są np. nieprawidłowe szachownice na prawej stronie samolotu (dolny rysunek)

 

Celna uwaga. Na tym schemacie powyżej jest ten sam błąd. Po ostatniej wpadce z szachownicami zanim coś przykleję to sprawdzam dwa razy jak to wygląda na zdjęciach.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zwrócę uwagę na błąd na górnej powierzchni prawego skrzydła. Na rysunku, na krawędzi natarcia plama jasnoszara i ciemnoszara zajmują tyle samo miejsca. Na zdjęciu jasnoszara jest prawie dwa razy dłuższa.

Podobnie jest z zielonym na tym samym skrzydle. Na planach plama zaczyna się równo z wlotem powietrza, a na zdjęciu widać że zachodzi nieco na skrzydło. Jak pisał Grześ do planów należy podchodzić ostrożnie.

 

Iskra 1413 już polakierowana. Wzorowałem się na planach ze strony Barwa i Godło z niewielkimi poprawkami, które zauważyłem na zdjęciach oryginału.

Zastosowane farby to Hataka A005 Sky Blue - spód, A037 Light Ghost Grey i A002 Polish Heli Dark Green, Mr Hobby 305 oraz Tamiya XF-69 Nato Black. Błękitny na nosie mieszanka XF-2 i XF-8 w nieznanych (na oko) proporcjach.

 

DvXF8ag.jpg

 

IzgzLUh.jpg

 

Or3UZvY.jpg

 

z1oGwmW.jpg

 

qJKdqge.jpg

 

7Lugbye.jpg

 

aQhchnY.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten egzemplarz czekam najbardziej.

A te srebrne plamy zostają? Przecież to ciemnoszary powinien być.
To raczej było coś jak gunmetal. Jakieś takie połączenie srebrnego z czarnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te srebrne plamy zostają? Przecież to ciemnoszary powinien być.
A te srebrne plamy zostają? Przecież to ciemnoszary powinien być.
To raczej było coś jak gunmetal. Jakieś takie połączenie srebrnego z czarnym.

 

Śpieszę z wyjaśnieniami. Ten kolor jest do poprawy. Powinien to być kolor grafitowy. Zgodnie z informacją powinna to być mieszanka srebrnego i błyszczącego czarnego w proporcjach 70% + 30%. Tak też zrobiłem jednak farba w pojemniczku wydawała mi się bardzo ciemna więc zacząłem dodawać srebrnej. Wydawało mi się, że otrzymałem właściwy kolor. Dopiero na modelu wyszło, że zamiast grafitu jest lekko przybrudzony srebrny.

Na siedem kolorów, które są na modelu tylko dwa nie powstały z mieszania. Generalnie z mieszaniem było sporo kłopotów. Zacząłem od koloru na spód. Nijak nie mogłem wymieszać czegoś choć trochę podobnego. W pewnym momencie, można by rzec, doznałem olśnienia. Iskra na zdjęciu według którergo mieszałem kolory była sfotografowana w pełnym słońcu, ja natomiast mieszałem farby przy świetle mieszanym (zwykła żarówka w pokoju i przy stole lampka jarzeniowa) czyli dość żółtym. Zmieniłem więc to światło na mocarną żarówkę 5500K. Od tego momentu poszło z górki.

Kilka słów o zastosowanych kolorach, może się to komuś przyda.

Spód to mieszanka Tamiya XF-2 i XF-8 w proporcji 22:3 (ilość podawana w kroplach)

Góra:

jasny szary Hataka A037 Light Ghost Grey

ciemniejszy szary mieszanka Tamiya XF-2 i XF-24 w proporcji 7:5

Tan Model Master 4697 (FS 20400)

błękitny mieszanka Tamiya XF-2, XF-8 i XF-5 w proporcjach 22:1:1

zielony Tamiya XF-65 i XF-2 w proporcjach 5:2

grafit Tamiya X-11 i X-1 w proporcjach 70%:30%

 

Czas poprawić ostatni kolor i trochę zróżnicować powierzchnię ale bardzo delikatnie bo na zdjęciu nie widać jakichś szczególnych przebarwień.

Wydaje mi się, że na dole ogona tej Iskry ze zdjęcia, poniżej zielonej plamy, jest namalowana ciemnoszara plama lub jest to jakieś okopcenie. Co wy o tym sądzicie.

 

Iskra po poprawkach. Grafitowy wymieszany zgodnie z zaleceniami. Kolory zielony, ciemniejszy szary wycieniowane minimalnie jaśniejszymi odcieniami tych kolorów. Tan wycieniowałem kolorem Randome H318 Hobby Color. Jasny szary i błękitny poprzecierałem lekko papierem ściernym o gradacji 2500.

 

VNiDDVB.jpg

 

QWC5q19.jpg

 

J8XpAsK.jpg

 

4EbWe4Y.jpg

 

00i3FGV.jpg

 

pyoqXbT.jpg

 

ReCPEW6.jpg

 

01NWh4D.jpg

 

xmXi80D.jpg

 

8KINiul.jpg

 

cevB0vy.jpg

 

rGnvo8L.jpg

 

nukLVXL.jpg

 

J6oTDCj.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lux!

Wydaje mi się, że na dole ogona tej Iskry ze zdjęcia, poniżej zielonej plamy, jest namalowana ciemnoszara plama lub jest to jakieś okopcenie. Co wy o tym sądzicie.
Przejrzałem rzetelnie swoje archiwa i kurde tego fragmentu nie znalazłem...

 

Z ciekawostek to jeszcze napiszę, że w późniejszych wersjach tego malowania kamuflaż był również na dolnej powierzchni stateczników poziomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przez kilka ostatnich dni Iskry sobie spokojnie schły. Przyszedł więc czas na kalki i pomalowanie wnęk podwozia. Tym razem postanowiłem polakierować wnęki na końcu, czyli po polakierowaniu modelu. Metoda dość fajna choć trzeba zamaskować pół modelu żeby przypadkiem gdzieś nie poleciała farba np w momencie lakierowania bocznych ścian komór. Myślę, że lakierowanie i maskowanie komór przed lakierowaniem całego modelu jest chyba odrobinę mniej praco i materiałochłonne, chyba że w komorach są jakieś elementy, które taśma czy inne ustrojstwo do maskowania mogłoby uszkodzić.

Kalki dołączone do zestawu kładły się bardzo dobrze. Do kalek użyłem płynów Wamodu. Z płynu pod kalki zrezygnowałem już chyba po trzeciej kalkomanii. Naniosłem na model odrobinę płynu i zsunąłem w to miejsce kalkę, która momentalnie się przykleiła i nie dała się już równo ustawić. Pozostało tylko zerwać ją na siłę i położyć nową. Może popełniłem jakiś błąd co by mnie nie dziwiło bo nie mam większego doświadczenia z takimi płynami.

Teraz kilka zdjęć przy naturalnym oświetleniu.

 

4j7raDi.jpg

 

EiQGfIr.jpg

 

n0c5SbT.jpg

 

RtSSzaN.jpg

 

rMK5v3q.jpg

 

CwD2cBF.jpg

 

k5ReUOw.jpg

 

BljwDCv.jpg

 

5Vn9YIH.jpg

 

N6nMNJo.jpg

 

J99KfLX.jpg

 

66jPZPY.jpg

 

HVwMnPZ.jpg

 

U2pGSYF.jpg

 

v8rv0Up.jpg

 

zVtzpGs.jpg

 

3mKe8oi.jpg

 

03TeZel.jpg

 

NIcX7UX.jpg

 

Pytanie na koniec. Iskry teoretycznie mogą przenosić bomby o wagomiarze do 100kg. Nie znalazłem niestety żadnego zdjęcia Iskry uzbrojonej w bomby. Mimo tego zastanawiam się nad powieszaniem bomb OFAB-100 bo akurat mam cztery sztuki, które mi zbywają. Jakby ktoś podzieliłby się zdjęciem lub wszelką informacją byłbym wdzięczny. Interesuję mnie również na których belkach mogły być przenoszone i czy były konfiguracje mieszane np z zasobnikami npr.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za podpowiedzi i linki. Dzięki nim z czystym sumieniem mogłem podwiesić uzbrojenie.

Zdjęcia zawsze mogły by być lepsze, to prawda. Może kiedyś nauczę się robić je dobrze.

Wracając, Iskry są już praktycznie skończone. Zostały jeszcze pojedyncze blaszki do wykończenia i oględziny przy świetle dziennym pod kontem jakichś niedoróbek malarskich, paprochów i muszę poprawić bomby bo trochę krzywo wiszą. Generalnie modele wyglądają całkiem znośnie, choć mają trochę baboli. Mam świadomość, że w temacie lakierowania to jestem jeszcze sto lat za murzynami w porównaniu np do kolegi KRL, mimo wszystko staram się robić to jak najlepiej.

Koniec pitolenia, stan na chwilę obecną.

 

QjxJOaR.jpg

 

ZS8jtry.jpg

 

MM6KFTi.jpg

 

hh9Pi5B.jpg

 

wBXsdRl.jpg

 

NCDLzvr.jpg

 

g8uWDPy.jpg

 

XEGwJO1.jpg

 

sBs6ml6.jpg

 

PfAxI7I.jpg

 

BPqKZwA.jpg

 

r8Ggy7Y.jpg

 

YBdYqwJ.jpg

 

h7XnXL3.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.