Skocz do zawartości

F-14A 1/48 Hobby Boss


Nużek

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś na warsztat biorę klasykę, F-14A ze stajni Hobby Bossa. Elementy są dosyć fajnie zdetalowane, sporo jest miejsc otwartch wiec postaram się zrobić kociaka otwartego jak najbardziej będzie to możliwe.

Prace rozpoczęły się od zegarów.

Seryjne wskaźniki zastąpiłem blaszkami od Edka.

s7txY2O.jpg?2

 

Pytanko do doświadczonych. Czy jak zaleję każdy zegar kroplą clear fix humbrola aby zrobić coś w stylu szkiełek to coś się stanie z blaszkami, czy te szkiełka wyjdą jak należy? Do tego zielone ekrany chcę pokryć clear green aby było bardziej realistycznie. Co wy na to?

 

Druga sprawa. Cały kokpit jakimi kolorami zrobić? Góra czarna a wnętrze? Coś konkretnego z palety Gunze H, Tamiya?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do doświadczonych. Czy jak zaleję każdy zegar kroplą clear fix humbrola aby zrobić coś w stylu szkiełek to coś się stanie z blaszkami, czy te szkiełka wyjdą jak należy?

 

Nie znam tego lakieru, ale jakikolwiek błyszczący bezbarwny będzie dobrze wyglądać, bo będzie imitować szkło.

Ja bym położył gęsty GX-100, ale jak nie masz to jakikolwiek bezbarwny połysk.

 

Do tego zielone ekrany chcę pokryć clear green aby było bardziej realistycznie. Co wy na to?

 

Też bym je pokrył tylko błyszczącym bezbarwnym.

 

Druga sprawa. Cały kokpit jakimi kolorami zrobić? Góra czarna a wnętrze? Coś konkretnego z palety Gunze H, Tamiya?

 

Amerykańskie współczesne myśliwce wnętrze kabiny mają z reguły pomalowane kolorem FS36231, z palety Gunze jego odpowiednikiem jest C317 lub H317, albo Tamiya XF-19.

Taka mała rada na przyszłość: gdy nie jesteś pewien jakiegoś koloru, poszukaj instrukcji (MojeHobby najlepiej) podobnego modelu Hasegawy; Hasa ma dobrze dobrane kolory w swoich instrukcjach z reguły.

Instrukcję Hobby Bossa możesz w zasadzie zignorować w tym obszarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Długo mnie nie było na forum ale coś tam udało sie zrobić przy F-14.

 

Wklejony kokpit i wnęka podwozia przedniego, sklejone także wnęki podwozia głównego.

IMVmL5fh.jpg?2

CMeecKnh.jpg?1

 

Jest niestety problem z wnękami podwozia i z mocowaniem goleni. Mianowicie, tak jak zaznaczyłem na zdjęciach, goleń przednia jest mocowana w trzech otworach, po sklejeniu wszystkich elementów wnęki, razem z tylną (nie ma jej na zdjęciu) włożenie wszystkich trzech "cycków" w każdy otwór jest niemożliwe bez rozklejenia, rozłamania całej wnęki. Podobnie z tyłu, trzeba wkleić goleń aby później wszystkie elementy wnęki skleić ze sobą, inaczej miejsca łączenia pękną, rozkleją się. No i co zrobić? Wkleić golenie już teraz i później je maskować czy obciąć część "cycków" tak aby mozna było później choć w jeden otwór się wpasować?

 

Przód to pół biedy ale tylne golenie są blisko ścianek wlotów powietrza/silników i wszelka obróbka tych miejsc jak i późniejsze lakierowanie będzie utrudnione.

 

Jgpzzyth.jpg?2

vvZCEhsh.jpg?2

 

Wszelkie inne uwagi mile widziane, brudzenie jeszcze nie zabezpieczone więc wszystko można skorygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba goleń w kleić wcześniej, bo po sklejeniu kadłuba trzeba by ją trochę podłamać, żeby weszła do wnęki podwozia.

To jest właśnie w wielu modelach takie niewygodne, że trzeba goleń wkleić już na etapie montażu kadłuba. Nie ma chyba wyjścia, tylko ją pomaluje, wklej i zamaskuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zamontowaniu goleni, całość trzyma się bardzo stabilnie. To na plus, ale niestety kosztem montażu juz na etapie sklejania kadłuba. Tak więc zrobie jak radzisz. Poczekam sobie z okablowaniem goleni bo to i tak przy maskowaniu pewnie by odleciało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czy blaszki 89, 7, 40, 90 trzeba przyklejać skoro na powierzchni modelu te miejsca już są w postaci linii itd. Po naklejeniu będą one troszkę jak łatki na skrzydłach a one chyba tak w rzeczywistości nie wyglądają.

 

AXdts7.jpg

jPLHJY.jpg

 

W ogóle tego typu blaszki przykleja się na powierzchnię modelu czy należy miejsce odpowiednio pogłębic aby blaszka z plastikiem tworzyła jednolitą, płaską powierzchnię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
W ogóle tego typu blaszki przykleja się na powierzchnię modelu czy należy miejsce odpowiednio pogłębic aby blaszka z plastikiem tworzyła jednolitą, płaską powierzchnię?
Wypadałoby z reguły pogłębić, ale to głupiego robota.
Można ewentualnie spróbować położyć blaszkę na modelu i rozgrzać ją przyłożoną lutownicą; jej ciepło winno rozmiękczyć plastik na tyle, by blaszka nieco się zanurzyła.

 

PS. Nie testowałem; podpatrzone gdzieś w sieci....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee ok to nie naklejam tego bo to bez sensu. Detal w plastiku tak samo odtworzony jak na tych blaszkach. Jak sobie taką robotę będę dokładał to z moim tempem tego efa skończę za 2 lata:p a planuję w tym roku jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Działaj kolego

Bedę podglądał ,ponieważ mam 14-tke z HB nr. kat. 80367

Propos podglądania przymierzam sie do F-15 w kamuflażu europem green .Taki sklejałeś .Podglądałem warsztat ,nawet Google tam odsyła ,jednak nie znalazłem zdjęć w galerii skończonego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kroczek po kroczku...

 

CTiOyJo.jpg?1

udYPZDp.jpg?1

 

Obecnie poprawiam niedociągięcia, poleruję powierzchnię w celu pozbycia się paprochów oraz dorabiam pozostałe elementy takie jak np. lotki.

 

 

Działaj kolego

Bedę podglądał ,ponieważ mam 14-tke z HB nr. kat. 80367

Propos podglądania przymierzam sie do F-15 w kamuflażu europem green .Taki sklejałeś .Podglądałem warsztat ,nawet Google tam odsyła ,jednak nie znalazłem zdjęć w galerii skończonego modelu

 

viewtopic.php?f=64&t=54711

tu masz galerię F-15, zdjęcia powinny się wyświetlać. nie wyszedl mi idealnie jak chciaałem, trochę za bardzo się błyszczy choć na żywo, przy świetle dziennym jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za adresik .Jak dla mnie super , a dysze rewelacja

Wracając do 14-tki z tego co widzę , będziesz otwierał panel z działkiem ? .Jesli tak to z chęcią po podglądam

Powodzenia w dalszych pracach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dysz w F15 jestem najbardziej zadowolony. W F14 będę chciał otworzyć wszystko co przewiduje model HB.

 

Kolego Woit, szpachlować mogę tylko wszystkie nity czy któreś zostają? Może jakieś dobre foto masz lub jakiś blueprint?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.