Skocz do zawartości

[L] Academy PBY-5A Catalina 1/72


sjr

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kadłub juz wyszlifowany, obyło się na szczęście bez szpachli ale z tyłu przy okazji szlifowania zniknęło trochę nitowania... no i teraz mam dylemat, czym odtworzyć nitowanie?

Nitowadła nie posiadam, w sumie można by kupić ale zastanawiam się czy nie będzie różnicy w nitach fabrycznych a po tych z nitowadła?

Ew może jeszcze jakiś patent? Nie jest tego dużo do odtworzenia, głownie obszar między tylnymi działkami, reszte nitów udalo się zachować bez zniszczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Catalina pomalowana

 

Zacząłem od położenia na całość sreberka pod zdrapki, następnie całość pociągnąłem xf-1 flat black jako bazę i zacząłem się bawić. Stwierdziłem że zrobię sobie black basin brązem a następnie niektóre linie wyostrze olive drab. Wyszło całkiem nieźle, niestety fotek Brak.

Na tak przygotowaną powierzchnie położyłem 2 warstwy Nato Black. Efekt bardzo słabo widoczny na zdjęciu, na żywo wygląda znacznie lepiej:

 

6g3B4fH.jpg

 

Następnie poleciał klar i zacząłem przymierzać się do nierównej walki z kalkami które jak z doświadczenia wiem słabo reagują na płyny. Metodą prób i błędów rozwaliłem wszystkie gwiazdy

 

No i trzeba było improwizować:

 

9WoaLvc.jpg

 

Koniec końców wyszło chyba lepiej niż twarda kalka Academy

 

vUyBMlH.jpg

 

qrObTBh.jpg

 

7AwcKNf.jpg

 

A następnie reszta kalek zmiękczona domowej roboty płynem na bazie acetonu. Siadło jak na razie bardzo OK. zobaczymy jutro czy nic sie nie zmieni

 

IpwXIo8.jpg

 

WPJYCqx.jpg

 

1SFsTZG.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zwykła taśma z marketu budowlanego, musi być niebieska bo żółta schodzi z farbą.

jak dobrze pamiętam to chyba ta:

https://www.leroymerlin.pl/narzedzia-reczne/pedzle-walki-kuwety/tasmy-malarskie/tasma-malarska-uv-14-dni-szer-38-mm-tesa-tape,p258709,l2046.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ładnie. Ja gwiazd nigdy nie maluję, lepiej wyciąć maski. Tylko robię odwrotnie. Wycinam sobie gwiazdę, maluję na biało naklejam ją i dalej z resztą kolorów. Mniejsze ryzyko zerwania farby niż w twoim przypadku. a nawet jak z gwiazdki trochę odlezie to łatwo to poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Położyłem klar, zrobiłem wash, lekko lekko przybrudziłem, poźniej matt, ściągam maski Montexa (ściąga się je tragicznie, zostaje dużo kleju) i widzę coś takiego... :

 

vEQQy3V.jpg

 

Czym jest ów biały przedmiot we wnętrzu wieżyczki? Otóż Academy zapomniało dopisać w instrukcji, że aby model stał o własnych siłach i nie leciał na tyłek w części dziobowej należy umieścić odważnik 30g. Oczywiście pomyślałem o tym dopiero jak przymierzałem się do washa. Wkleiłem golenie, zamontowałęm na sucho koła, pierwszy test i dupa... samolot sie kładzie na ogon :(

 

Popatrzyłem i stwierdziłęm że najmniej destrukcyjne będzie wycięcie włazu znajdującego się na nosie i wrzucenie przez otwór ołów. W sumie fajnie wyszło bo udało się odkleić blaszkę bez większej demolki, nawierciłem otwór i przystąpiłem do wrzucania kawałków ołowiu pokrytych wikolem, tak aby upewnić się że nie będą latały po całym modelu.

 

Wszystko wyszło dobrze tylko nie pomyślałem żeby zdjąć maskowanie wieżyczki i sprawdzić czy aby żaden kawałek nie dostał się do środka...

 

No i oczywiście jeden zabłądził i jak widać ja zdjęciu siedzi w środku...

 

I teraz co z tym zrobić? Najchętniej wyciąłbym bym chyba całą wieżyczkę, później wystającą część ołowiu i wkleił na nowo. Jednak wycięcie wieżyczki wiąże się z jej uszkodzeniem... Jest jeszcze co prawda wieżyczka z wersji LATE ale nie wiem czy ją zmieniać :(

 

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł jak wyjść z tej sytuacji? Nie powiem ale trochę mnie to podirytowało :[

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie da się delikatnie odciąć lub oderwać wieżyczki?

Na Catalinach zupełnie się nie znam, ale instrukcja podaje, że właśnie ta twoja wieżyczka to wersja early. Nie wiem czy będzie to miało dla ciebie znaczenie.

 

Edycja:

Pogrzebałem chwilę po forach i dowiedziałem się, że rzeczywiście masz niewłaściwą wczesną wieżyczkę. Powinna być taka:

RPSE9EV.gif

No i gwiazdy też nie takie jak trzeba. Powinny być z granatowym tłem.

Nie dałeś bąbla nad kabiną.

Instrukcja ssie... To już nawet na pudełku jest samolot wierniejszy oryginałowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć, ja się wczoraj zakręcilem pisząc posta, mam wklejona wieżyczkę z wersji early i taka miała być, wersja late z tym radarem nad kabina w ogóle do mnie nie przemawia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit Mój poniższy wpis faktycznie odnosi się do innej wersji. Sorry za off-top . Black Cat którego robisz powinien wyglądać jak na pudełku na 1 stronie tego warsztatu.

 

wycięcie włazu znajdującego się na nosie i wrzucenie przez otwór ołów.

 

Hej,

 

Na nosie była jedynie żaluzja chroniąca okno bombardiera. za to przed lądaowaniem na wodzie od wewnątrz mocowana była dodatkowa pokrywa. Na zdjęciu jest częściowo uniesiona żaluzja i tłoczona pokrywa wewnętrzna.

 

DSC05836.jpg

 

Właz był w szczycie wieżyczki, którą zresztą można zrobić całkiem fajnie od podstaw.

DSC05809.jpg

DSC05802.jpg

 

Tu co prawda wieżyczka w 1:48, ale składa się z 70 drobin (i to jeszcze bez pokrywy włazu).

 

Pamiętam, że w modelu Airfixa była taka drabinka prowadząca do blistra bocznego strzelca, która podpierała model. Na Twoim miejscu zamiast wrzucać ołów - przykleiłbym model do podstawki... Powodzenia w dalszej bydowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile źródeł tyle możliwości:

 

http://www.daveswarbirds.com/blackcat/painting.htm

 

Jak nie zdobędę na dniach nowej wieżyczki to nie pozostanie nic jak wyciącie tej i wstawienie drugiej z zestawu, niestety...

 

W sumie ta drabinkę mam ale o tym nie pomyślałem, jest z PE wiec mogłoby ją wygiąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.