Skocz do zawartości

[L] Academy PBY-5A Catalina 1/72


sjr

Rekomendowane odpowiedzi

W międzyczasie szpachlowania i torowania nowych lini w Ju188 wziałem na warsztat kolejny model który juz odleżał swoje na półce.

 

gdpm8PS.jpg

 

Co rzuciło mi się w oczy po otworzeniu pudełka - bardzo proste mało zdetalowane wnętrze, brak kolorów malowania niektórych części tj. wnęki, podwozie.

 

Do plusów na pewno należy fajnie nitowanie.

 

Zastanawiam się nad kolorem wnętrza, Czy Olive Drab to poprawny kolor? I jak wygląda kwestia wnęk. Po poszukiwaniach znalałem takie oto zdjęcie

 

1040.209l.jpg

 

z którego wydaje mi się że wnęki malowane były na czarno?

 

Oraz coś takiego z wersji super cat?

 

04_PBY5A.jpg

 

Podwozie malowanie w Olive Drab?

 

14659394_252492905154132_4298164199072202752_n.jpg

 

Czy aluminiowe?

 

blog-pby-super-cat_mg_0739-crop.jpg

 

No i kolor bazowy, czy dobry będzie z tamki xf-1 Czarny Matt?

 

 

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Osobiście chętnie popatrzę bo mam ten sam model. Ja swojego będę robił w barwach RAF-u. Widziałem kilka modeli w czarnych barwach i cięzko jest uzyskać ładny efekt. Gdybym miał wybierać to osobiście celowałbym w malowanie jak na ostatniej fotce. Kolor XF-1 może być za ciemny, nie wiem czy XF-69 Nato black nie byłby lepszy.

 

Tu masz ciekawy artykuł http://www.hyperscale.com/2008/features/pb2b232bm_1.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wnętrze to Zinc chromate interior green będzie chyba najlepszy. Ja używam takiego:

 

http://www.mojehobby.pl/products/FS-34151-Zinc-Chromate-IG.html

 

Na pytanie o kolor goleni podwozia to odpowiedziałeś sobie sam zdjęciami poszukaj może jeszcze w innych źródłach to może uda Ci się upewnić jaki kolor był stosowany w czasie wojny. Ja bym malował również tym zinc chromate IG.

CO do malowania to czeka Cię ciężkie zadanie bo to nie lada wyzwanie żeby fajnie zrobić czarny kamuflaż Możesz używać kilku odcieni czerni do poszczególnych paneli żeby było ciekawiej. Będę obserwował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym sceptyczny określając kolorystykę na podstawie zdjęć maszyn z czasów obecnych. Bardziej bym obstawiał wnęki i golenie w kolorze poszycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnęki nie dają mi spokoju, pogrzebałem jeszcze trochę i znalazłem kilka zdjęć:

 

Na tym wydaje mam wrażenie iż najlepiej widać że wnęki malowany były na zielono, ale nie jestem pewny czy to Zinc Chromate Green?

 

vpb-23_1.jpg

 

I jeszcze dwie foki na których widać że felg też były czarne.

 

Black_Cat_PBY-5_at_NAS_Jacksonville_1944.jpg

$(KGrHqR,!o4FHvumeMKwBR8y!P0qZg~~60_57.JPG?rt=nc

 

Pozostaje jeszcze kwestia koloru goleni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem kolorów juz w sumie rozwiązane, wnęki na Green Chromate, a golenei na czarno

 

Wczoraj chwilę podłubałem:

 

U9wAuFp.jpg

 

GbWzf6Q.jpg

 

Golenie:

 

dtdlITN.jpg

 

i wnętrza...

 

Fzr1KmM.jpg

hH28AZz.jpg

 

i tutaj się zatrzymałem na jakis czas, wnętrza są tak ubogie że bez blaszek ani rusz...

Czekam na paczke z blaszką Edka i działam dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzis przyszły graty:

etJr9yQ.jpg

 

Moja pierwsza przygoda z blaszkami

 

QXSxzBl.jpg

Tf7qhNm.jpg

mODOh9s.jpg

oKns6I7.jpg

59mBTPp.jpg

6QANAsM.jpg

 

Trochę przeraża mnie tylko gięcie luf w wałek... Niestety nie posiadm zaginarki wszystkie blaszki zaginam pęsetą samozaciskową i jak na razie jakos idzie. Przeraża mnie jednak zaginanie luf w walec, jest może na to jakis sprawdzony patent?

 

I druga kwestia, czy mogę od razu na kokpit kłaść surfacera 1200 czy muszę najpierw położyć jakis specjalny podkład na blaszki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te lufy edkowe do zwinięcia to są chyba dla jakichś mega akrobatów nawet do tego nie podchodziłem tylko kupiłem sobie gotowe z mastera, efekt lepszy i bezstresowy ponoć są jakieś specjalne podkłady na blachy ale ja zawsze całość psikam surfacerem 1500 i wszystko się trzyma. Jeśłi jest taka możliwość to możesz przetrzeć powierzchnię blaszki drobnym papierem lub gąbką ścierną, wtedy przyczepność będzie lepsza. Powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Ja uwielbiam Catalinę więc będę tu często wpadał

 

Świetnie sobie radzisz z blaszkami. Widać to po ładnie zakrzywionych ściankach pokrywy gondoli przedniego koła, no i po pięknie zwiniętej lufie. Ale muszę trochę poMarudzić. Fajne te blachy tylko pedały orczyka jakieś przerośnięte... No i szkoda, że zostawiłeś plastikową podłogę kokpitu. Te blaszki w zupełności by wystarczyły. jedyne co musiałbyś zrobić, to odciąć podłogę i w jej miejsce wkleić boczne ścianki gondoli przedniego koła.

 

Życzę powodzenia w budowie i miłej modelarskiej zabawy

 

Pozdrawiam,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chyba gdzieś igłę 0,6mm więc może uda się zrobić wylot lufy jeszcze

 

Co do podłogi to fakt, te pedały jakieś przerośnięte ale teraz trochę się boje teraz w nią ingerować żeby nie pogiąć blaszek przy wycinaniu zbędnych części podłogi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jak to się stało że umknął mi ten warsztat...

Ale już się melduje i siadam podpatrywać

Bebechy ubogie to to trochę wiekowe już wypraski

Warto jeszcze zainwestować kilka PLNów w żywiczne silniki

Blacharka świetnie ci wyszła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.