Skocz do zawartości

TBF-1C Avenger, 1/48 Italeri/Accurate


PabloA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

 

Po Hellcacie kontynuuje temat lotnictwa US Navy z czasów II WŚ. Postanowiłem zabrać się za największy samolot, który w tym okresie występował na pokładach amerykańskich lotniskowców.

Model wykonam jako pudełkowy, wykorzystam jedynie blaszki Edka do kokpitu. Zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem klap w pozycji otwartej ale do tego etapu jeszcze daleko ;) Co do malowania to będzie to tak jak w Hellcacie schemat trójkolorowy prawdopodobnie przedstawiający maszynę z lotniskowca Gambier Bay.

 

Udało mi się już wykonać sporą część wnętrza, jak na model z lat 90-tych to model jest spasowany idealnie.

 

c208831a843a53de.jpg

 

d45585b4343e3a9f.jpg

 

0c04b1ccadc11562.jpg

 

3ff7bbacc7a7aaf7.jpg

 

4dd145978e54e9e1.jpg

 

3209ef4269cb424f.jpg

 

Zapraszam do oglądania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zabrać się za największy samolot, który w tym okresie występował na pokładach amerykańskich lotniskowców

 

B-25?

 

To był wyjątek chodziło mi o prawdziwe samoloty pokładowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem kilka monografii i trochę zdjęć ale nie spotkałem się z innym kolorem niż w reszcie wnętrza. Masz może jakąś fotkę z tym kolorem? Wydaje mi się, że wnętrza były malowane kolorem zinc chromate green ale może były jakieś odstępstwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2004/05/stuff_eng_interior_colours_us_part3.htm

 

Grumman TBF/TBM Avenger

 

In earlier production models TBF-1 and TBF-1C, the crew compartment was finished in two colours - Bronze Green forward from the bulkhead in front of the turret with Interior Green for the rear crew areas. Grumman Grey was used inside the cowling.

In a later set of Erection & Maintenance manuals, Dull Dark Green replaced the Bronze Green in the cockpit.

The TBM-1C and TBM-3 series aircraft built by the Eastern Aircraft Division of General Motors had everything from the inside of the cowling all the way back painted Interior Green.

In common with the general Navy practice the wheel bays, undercarriage legs, wheel hubs, landing flap bays, etc. were all finished in the lower surface colour throughout the Avenger production.

 

http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234942602-complete-148-accurate-miniatures-grumman-tbf-1c-avenger-itarpon-i/

 

Przykłady "dwukolorowości", aczkolwiek samoloty budowane w Eastern Aircraft Division mogły w środku być malowane tylko Interior Green.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą przeczytałem ten artykuł w takim razie raczej błędu nie zrobiłem bo na 90% maszyna którą robię była budowana przez Eastern Aircraft Division ;) Znów dowiedziałem się czegoś nowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam

Fajnie wychodzi. Masz teraz konkurencje

 

Konkurencja zawsze mile widziana;)

 

 

Dzieje się coś nowego ? Daj jakieś foty

 

Za niedługo zacznie się coś dziać nowego, byłem na urlopie i nie było kiedy kleić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
http://www.ipmsstockholm.org/magazine/2004/05/stuff_eng_interior_colours_us_part3.htm

 

Grumman TBF/TBM Avenger

 

In earlier production models TBF-1 and TBF-1C, the crew compartment was finished in two colours - Bronze Green forward from the bulkhead in front of the turret with Interior Green for the rear crew areas. Grumman Grey was used inside the cowling.

In a later set of Erection & Maintenance manuals, Dull Dark Green replaced the Bronze Green in the cockpit.

The TBM-1C and TBM-3 series aircraft built by the Eastern Aircraft Division of General Motors had everything from the inside of the cowling all the way back painted Interior Green.

In common with the general Navy practice the wheel bays, undercarriage legs, wheel hubs, landing flap bays, etc. were all finished in the lower surface colour throughout the Avenger production.

 

http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/234942602-complete-148-accurate-miniatures-grumman-tbf-1c-avenger-itarpon-i/

 

Przykłady "dwukolorowości", aczkolwiek samoloty budowane w Eastern Aircraft Division mogły w środku być malowane tylko Interior Green.

 

Chwila.

Ale chyba EAD nie robił TBF-1c wiec nie powinno byc dwukolorowo? Nie mam potwierdzenia w zrodlach o tym co napisalem. I tez mam kokpit na warsztacie i tez kminie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno

 

Proszę o wyrozumiałość że drążę temat, ale bardzo mnie to ciekawi.

Co innego mowi monografia 2częściowa Avengera Aj presu to jedno. Strona 63-68

 

Pierwotnie wnętrza kadłuba i luków podwozia malowano zólto zielona farbą zinc chromate. Pózniej wnętrza samolotow, luki podwozia kabine pilotow ,wnętrza kadłuba i osłon silnika malowano zielona farbą do wnętrz ANA 611 interior Green FS34151 wprowadzoną do stosowania od 22grudnia 1942 r

 

po drugie

https://www.cybermodeler.com/color/cockpit.shtml

FS34058 odpowiednikiem tego jest tamiya XF-17???? Przecież to zielonkawo niebieskie i ciemne jak cholera....

Potrafisz wskazać jakiś sensowny kolor?

 

PS. Wydaje mi się że panowie z linka który podałeś sugerują się instrukcją Grumman Aircarft Enginering Corporation Report no2040B ale ona jest z 15 marca 1944.

No i jeszcze podział na fabryki. Dlatego nazwałem to spekulacjami. Wybacz więc proszę moją ciekawość ale po prostu chcę mieć pewność tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do malowania kokpitów z tego okresu używam dwóch farb:

 

1. FS 34151 Zinc chromate interior green z AMMO Mig,

2. H303 od Gunze, który jest niemal identyczny z powyższym.

 

Żeby konkretnie stwierdzić jaki był realny kolor to trzeba by mieć wiarygodne dokumenty producenta. Większość kolorowych zdjęć dobrej jakości w monografiach czy na necie to eksponaty muzealne, które pewnie były przemalowywane oraz przedstawiają wariant TBM-3. Ja zaadoptowałem do swoich potrzeb H303 od Gunze bo najlepiej mi się maluje tymi farbami i już przestałem się przejmować tym, że odcień farby nie jest zgodny w 100% z oryginałem... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam,

 

W końcu udało mi się zrobić jakieś fotki z tego co udało mi się wystrugać. Na początek stanowisko strzelca:

 

34740d376d5e80ba.jpg

 

eb946ff6536e5113.jpg

 

W tym wypadku dodałem tylko blaszki edkowe, całość ledwo zmieściła się w kopułce

 

Silnik:

 

90708ab970d3a7c2.jpg

 

Aby silnik wyglądał jako tako szarpnąłem się na wykonanie popychaczy oraz przewodów paliwowych. Muszę wykombinować jeszcze jakieś tabliczki na pokrywie przekładni bo z tego co pamiętam to powinny tam takowe być ;)

 

No i całość:

 

373ef867e2edee00.jpg

 

cc5f44e804cf13bd.jpg

 

ca33336536c1ad59.jpg

 

Instrukcja mówi aby wieżyczkę strzelca wkleić na sam koniec jednak po zmontowaniu połówek kadłuba przy pomocy taśmy wyszło, że za nic nie chce zmieścić się w powstały otwór w kadłubie dlatego musiałem pomalować ją już docelowym kolorem, trzeba będzie teraz jeszcze raz ja zamaskować i uważać ;)

Póki co model nie sprawia żadnych kłopotów w montażu, szpachli delikatnie użyłem jedynie w niektórych miejscach na łączeniu połówek kadłuba. Teraz pora na osłonę silnika, po wstępnych przymiarkach wychodzi na to, że trochę trzeba będzie poszlifować aby ładnie komponowała się z resztą, ale to już w następnym odcinku

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych garbach wiem, muszę je jeszcze przemalować ;) Trzeba też wystrugać celownik bo ten zestawowy jakiś dziwny, muszę jeszcze to sprawdzić w monografii. Co do szyby to na fotce faktycznie wygląda jakby była mocno zmatowiona, patrząc wprost od przodu nie jest tak źle, jest ona dość gruba i być może to sprawia, że tak wygląda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,

 

Po dłuższej przerwie udało mi się znów zabrać za Avengera i trochę go pokolorować Tak jak w przypadku Hellcata, cały malowany jest farbami Gunze H:

 

- H54 Navy Blue,

- H56 Intermediate blue,

- H316 White,

 

Rozjaśnienia to kolory bazowe plus biały. Model będzie przedstawiał maszynę z lotniskowca USS Essex stąd biały pasek na stateczniku.

Więcej efektów przy pomocy aerografu nie będę robił, zostawię to farbom olejnym ;) teraz pora na połysk i kalki.

 

66e5f0f8514b41bf.jpg

 

7899635a4e8a9d5d.jpg

 

a7fc0b0458d9ffa5.jpg

 

0352b3e963c7303f.jpg

 

4f772018d4a7add2.jpg

 

a4b99ec34367729b.jpg

 

Powstał też mały pomocnik czyli BNO-40 ;)

 

f1b7b5a82ddf5d4f.jpg

 

14f56337ceab0129.jpg

 

Do miłego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.