Skocz do zawartości

PZL-23A Karaś - Mirage Hobby 1/48


Duży Modelarz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dla mnie - bomba.

Mam jednak takie trochę laika pytania. Czy nie łatwiej było by pomalować drobne elementy (np. butle z tlenem) przed zamontowaniem, pomalować fotele a potem dawać pasy?

A tak prywatnie: nie bałeś się, że urwiesz całe siedzisko obserwatora razem ze stelażem? W końcu trzyma się tylko na jednym "drążku" stelaża pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne szkoły w tym temacie. Jedni lubią malować wszystko jeszcze przed wycięciem z wyprasek, inni (pancerniacy głównie) najpierw budują caluteńki model a dopiero potem biorą się za malowanie.

Ja jestem bliżej tej pierwszej opcji, jednak staram się nie przesadzać. Tam gdzie trzeba coś pomalować przed przyklejeniem to trzeba a tam gdzie nie ma takiej konieczności to byłaby strata czasu (według mnie).

A urwać siedziska się nie bałem, najwyżej bym je jeszcze raz przykleił ;) No ale nic się złego nie działo, wszystko pasuje do siebie dobrze i z niczym się nie musiałem siłować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kto woli, ja bym malował elementy osobno. Ale większość, nawet taką drobnicę maluję aerografem - stąd raczej wymóg takiego rozkładu pracy. Starałbym się też o większą precyzję, bardziej skupiał się na detalach np. w butlach brakuje mi pomalowanych innym kolorem opasek mocujących. Ale to ja i pewnie ten sam kokpit zająłby mi trzy miesiące. Fajnie to się wszystko prezentuje. Jakie farby, Hataka?

 

Aż nabrałem ochoty na zrobienie takiego Karasia. Może kiedyś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze: każdy dobiera warsztat do swoich preferencji. Niewątpliwą zaletą twojego podejścia jest to, że w czasie gdy ja będę w połowie modelu - ty zrobisz na gotowo pięć sztuk i tego ci zazdroszczę bo jak spojrzę na tę moją półkę z pudełkami to się zastanawiam czy przy moim tempie życia mi starczy...

Ten srebrny ma takie grube ziarno, czy może lekko pluje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się miesiącami gonię z niektórymi modelami, także nie jest tak różowo ;)

A ten srebrny to wyjątkowa padaka, gruboziarnisty jak serek wiejski. Pomalowałem nim głęboko schowane w kadłubie wręgi bo akurat był pod ręką (no i chciałem dać mu szansę) ale zewnętrznej powierzchni żadnego modelu nim nie pomaluję.

Swoją drogą dziwne, bo khaki dała ładną, gładką powierzchnię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie offtop, malowałem nimi więc pytanie jak najbardziej na temat

W zestawie są dwa odcienie khaki, jeden niebieskoszary (na spód samolotu) i srebrny (nie wiem po co).

Farb nie rozcieńczałem, mam wrażenie że są odpowiednio rozcieńczone do aerografu (kawałek podłogi próbowałem malować pędzelkiem i nie dało rady, za rzadka).

Srebrna to jedno wielkie ziarno, ale dwie khaki dają ładną, gładką i jednolitą powierzchnię.

Niebieskoszarej jeszcze nie próbowałem.

Trochę odwykłem od malowania emaliami, ale w masce dało się wytrzymać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten srebrny to m.in. do wnętrz np. p11. Próbowałem na razie dwie farby Hataki - jasny khaki oraz czarny i powiem, że obie mocno rozcieńczałem, tak mniej więcej 3:1, a i tak miałem wrażenie, że jeszcze za grubo się kładą. W ogóle miałem wrażenie, że dużo trudniej jest mi trafić z właściwymi proporcjami, żeby kładły się tak jak bym sobie życzył - dużo mniejszy margines błędu niż w Gunze C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałem się upewnić ;)

Ja właściwie tymi farbami malowałem boczne panele kokpitu i kilka mniejszych elementów, w dodatku bez cieniowań czy pre-shadingu. Przy malowaniu kadłuba pewnie dopiero będę mógł coś konkretniej powiedzieć jak dobrze kryją. Na razie bez rozcieńczania dały dobrą powierzchnię, ani nie zatykały aero ani nie robiły pajączków. Nie czułem żeby były za gęste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.