Skocz do zawartości

North American FJ-2 Fury - Sword 1/72


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

Pora na nowy warsztat, tym razem maszyna bardzo ważna w historii lotnictwa morskiego. FJ-2, czyli morska wersja słynnego F-86, był pierwszym prawdziwym myśliwcem przewagi powietrza który mógł operować z lotniskowca. Model za który się wziąłem to jeszcze ciepły wypust firmy Sword. Model wykonam w barwach dywizjonu VMF-312 Checkerboards, przedstawiać będzie maszynę Whiskey Sierra Five stacjonującą w MCAS Cherry Point w 1955 roku.

 

Póki co wyciąłem i przygotowałem do malowania cześci kadłuba, kokpitu i silnika, następnie pomalowałem korzystając z farb Model Master oraz Vallejo

 

dscf9375.jpg?w=1024

 

Składając na sucho dużo uwagi i szpachli będzie trzeba użyć przy łączeniu kadłuba z kanałem wlotu powietrza, oprócz tego wszystko pasuje całkiem ok

 

dscf9376.jpg?w=1024

 

Kokpit pomalowany został zgodnie z panującym wtedy trendem kolorem Dark Gull Gray z palety Model Master (1740).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ta maszyna tak szybko trafiła na warsztat, z chęcią będę podglądał, jak dużo szpachli i papieru ściernego wymaga ten model;)

Sam mam FJ-3m na składzie, a podejrzewam, że Sword już ma w swoich tajnych planach wydanie FJ-4.

 

Może już widziałeś, a jeśli nie to tutaj->

http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235028559-sword-fj-2-fury/&tab=comments#comment-2855993

jest też relacja z budowy tego modelu, może się przydać.

 

Pzdr.

Jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ta maszyna tak szybko trafiła na warsztat, z chęcią będę podglądał, jak dużo szpachli i papieru ściernego wymaga ten model;)

Sam mam FJ-3m na składzie, a podejrzewam, że Sword już ma w swoich tajnych planach wydanie FJ-4.

 

Może już widziałeś, a jeśli nie to tutaj->

http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235028559-sword-fj-2-fury/&tab=comments#comment-2855993

jest też relacja z budowy tego modelu, może się przydać.

 

Pzdr.

Jaro

 

Dzięki za linka, co fakt nie przewiduję żadnych ingerencji w bryłę modelu, ale może się przydać.

Co do pasowania modelu, ze złożenia na sucho i z tego co widzę na Brittmodellerze trochę czasu zejdzie na dopasowaniu skrzydeł z kadłubem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokpit po otrzymaniu warstwy z Super Glossa GX-100, zwashowany został Panel Linerem Deep Grey od AK, na koniec poszedł mat od Valejo. Trochę razi brak pasów na fotelu, niestety nie znalazłem żadnych fototrawionek które mógłbym użyć.

 

dscf9378.jpg?w=1024

 

Następnie wkleiłem części w połówkę kadłuba, nim to zrobimy warto połówki przeszlifować na dużym arkuszu papieru ściernego, i połączyłem połówki kadłuba ze sobą

 

dscf9380.jpg?w=1024

dscf9381.jpg?w=1024

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skleiłem skrzydła i dołączyłem je do kadłuba. Po pierwsze trochę szlifowania pilnikiem wymagało poprzeczne łączenie skrzydła z kadłubem, po drugie warto sklejając skrzydła najpierw na sucho połączyć kadłub z dolną połówką skrzydeł i wtedy doklejać górne połówki skrzydeł, w szczególnosci że dodatkowo sporego slifowania wymagały też ścianki komór podwozia względem górnej połówki skrzydeł

 

dscf9390.jpg?w=1024

dscf9391.jpg?w=1024

dscf9392.jpg?w=1024

dscf9393.jpg?w=1024

dscf9394.jpg?w=1024

Jak widać nie uniknąlem całkiem sporych szpar na łaczeniach w kilku miejscach które wymagają wypełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zlikwidować szpary na łączeniach kadłuba ze skrzydłem spróbuj wpasować w kadłub rozpórki z ramki itp. Nie są szczególnie duże i jak trochę pokombinujesz to może szpachla nawet nie będzie w tych miejscach potrzebna. Ewentualne niedokładności na spodzie będzie Ci łatwiej skorygować niż styk kadłub-skrzydło na górze. Zastanawiam się też skąd ta duża szpara na górze kadłuba? Może to wina tego że jak mi się wydaje nie dopracowałeś dostatecznie tego elementu ( wręgi) za fotelem i czy później szkło będzie "leżeć" tak jak powinno. Pasy możesz zrobić z taśmy Tamiya czy podobnej, albo z pasków grubszej folii alu a imitację klamer z tejże folii lub jakiegoś blaszkowego złomu. Podglądam i kibicuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie duze szpary klajstruje dwuskladnikowym poxipolem. Daje mi to sporą kontrole w szczegolnosci przy polaczeniach skrzydlo-kadlub.

 

Pasy mam miec fototrawionki. Jak nie beda mo pasowaly pomysle nad zakupem pasow z AMLa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nieśmiało zapytam: Co z pasami na fotelu?

Bo na razie to tak jakoś "pusto"

Zerkam tak przy okazji na swojego Sabra i wyczuwam tu ciekawy temat w odmianie "wodnej" ale brakuje mi tu takich "smaczków"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Pasy, pasy. Nie wiem co z pasami. Moze zakupie paski od AMLa. Jeszcze oszklenia nie zamykam więc coś pomyśle ;)

 

Było troche szlifowania, aby wyprowadzic porządnie powierchnie pod malowanie. Model dostał podkład z Surfacera czarny i biały, aby nadać delikatne rozróżnienie paneli.

 

dscf9404.jpg?w=1024

dscf9405.jpg?w=1024

dscf9406.jpg?w=1024

 

Wobecnej chwili model już polakerowany metalizerami modelmastera. I nakładam kalki, nie udało mi się niestety uwiecznić pomalowanego modelu. Niestety co do kalek mam średnie odczucia. Techmod z jednej strony wydrukował cienkie świetnie wchodzące we wszelakie linie, nawet bez chemi/. Z drugiej strony, większe elementy o skomplikowanych krztałtachm jak naprzykład napisy MARINES z oznaczeniem dywizjonu i numerem seryjnym zawijają się marszczą się i nie dają sie porządnie ułożyć. Kalkomanie dodatkowo są jakieś takie gumowate, i w momencie gdy mamy długi element potrafią się rozciągnąć przy ściąganiu ich z papierka. W związku z tymi wszystkimi przypadłościami, teraz załatwiam sobie nowy zestaw kalek od producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobecnej chwili model już polakerowany metalizerami modelmastera.

 

Bardzo mnie ciekawi wygląd powierzchni przy takiej "formie" podkładu. Czy nie powstał efekt przebijania się tej bieli przez kolor?

Jak się domyślam, (na podstawie regularności i powtarzalności białych paneli) chodziło o uzyskanie efektu zróżnicowania wyglądu paneli. Trochę to inna technologia niż ogólnie przyjęta ale muszę przyznać, że efekt może być całkiem ciekawy

POPROSZĘ o fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.