Teraz jest Cz gru 14 2017, 22:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szkoła latania - Jak 17UTI, Jak-17W, Jak 21, A-model, 1/72
PostNapisane: Cz lis 30 2017, 10:50 

Witam :D
Tym oto tytułem zaczerpniętym z przygód Kajka i Kokosza rozpoczynam nowy warsztat. :mrgreen: A że jest to druga część trylogii poświęconej powojennym myśliwcom Jakowlewa aż korci mnie napisać:

EPIZOD II: Samoloty szkolne

A zatem :odlot:

Jak każdy wie, powstaniu samolotu bojowego najczęściej towarzyszy powstanie odmiany szkolnej, na której to młodzi, nieopierzeni zapaleńcy lotnictwa szlifują swoje umiejętności przed przesiadką do prawdziwych jetkillerów. :haha:
W poprzednim warsztacie poświęconym pierwszym odrzutowym Jak-om wspomniałem iż jest to początek serii i że można liczyć na kontynuację a nawet odrobinę "dziwny" warsztat.
I dotrzymując tej obietnicy, odpalam dziś warsztat poświęcony właśnie samolotom szkolnym powstałym na bazie myśliwskich Jak-ów
I regulaminowo już rozpoczynamy od historii (w wersji skróconej)

Jak-17 UTI

Gdy w roku 1946 pierwsze radzieckie samoloty myśliwskie przeszły badania, testy i zostały przyjęte na wyposażenie lotnictwa ZSRR, pojawiło się zapotrzebowanie na samoloty szkolne z napędem odrzutowym. Na bazie samolotu Jak-17 inżynierowie Z OKB Jakowlewa stworzyli samolot szkolny pod oznaczeniem Jak 21T. Prototyp powstał w zakładzie nr 464 w Dołgoprudnym i był gotowy do lotu. Oblot i próby zakładowe zrealizowano w maju 1947r. W okresie maj - sierpień 1947 roku samolot przeszedł próby państwowe i decyzją z września tegoż samego roku skierowano go do produkcji seryjnej w zakładzie nr 31. Samolot Jak 21T otrzymał oznaczenie wojskowe Jak-17 UTI.

Obrazek

Jak-21

Podobnie jak "konkurent", Jak 21 powstał na bazie myśliwca Jak -15. Konstruktorzy po prostu zdemontowali uzbrojenie i dodali przed kabiną pilota drugą kabinę dla ucznia. Testy nowej konstrukcji przerwano w maju 1947r. Pomimo pozytywnych wyników badań, wiadomo było, że konstrukcja jest nieperspektywiczna i charakteryzuje się nie najlepszymi osiągami. W związku z tym powstał tylko jeden prototyp.

Obrazek

Jak 17W

Jak 17W to nic innego jak Jak 17 UTI. W latach 1951-1953 do Polski sprowadzono 11 egzemplarzy samolotów Jak 17W. W maju 1951 roku dostarczono do 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" 4 (wg A. Tatarek 3) pierwsze egzemplarze Jak 17W. Samolot ten otrzymał w polskiej gwarze lotniczej imię "Agata". Ostatni lot na Jak-u 17W wykonano 3 lutego 1960 roku. W październiku 1964r. samolot został przekazany do zbiorów Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Krakowie.

Obrazek

Inbox:

Chcąc posiadać modele szkolnych Jak-ów skazani praktycznie jesteśmy na wyroby A-modelu. A ponieważ jest to bardzo niszowy temat to raczej nie ma co liczyć na to, że któryś ze światowych producentów pokusi się o wydanie tych konstrukcji na porządnym poziomie. A zatem nie ma co czekać, trzeba zakasać rękawy i ostro rzeźbić :super:

Jak 17UTI

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak 21

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać oba modele łączy wspólna ramka z elementami silnika i górnymi powierzchniami płatów. Jest to ramka pochodząca z modeli Jak 15/Jak 17 i jej jakość jest na poziomie typowego szotranu :neutral:

Ramki z elementami kadłuba zostały wykonane już o wiele lepiej. Linie podziału są delikatne i w miarę finezyjne aczkolwiek jamy skurczowe są niczego sobie :haha: . Instrukcje zostały oparte na typowym dla A-modelu schemacie i można by rzec - reprezentują :hmmm: światowy poziom.

Jak 17W
Inbox odrobinę inny niż ogólnie przyjęte, ale chyba przejdzie :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po prostu w ramach warsztatu spróbuję przemycić reaktywację gwiaździstej "22" na Jaczka w polskich barwach.

Jako że nie samym "skrzydłem i usterzeniem" człowiek żyje, wisienką na :tort: będzie "reaktywacja" takiego oto wehikułu:

Obrazek

Obrazek

któren to posłuży może do stworzenia jakiejś scenki lotniskowej.

Rozważania czysto teoretyczne

Schematy malowania są właściwie z góry narzucone ale zawsze można coś tam pokombinować. O ile schemat malowania Jak-a 71UTI nie budzi zastrzeżeń to mazianie Jak-21 owszem tak. W pierwszym wydaniu Amodel przedstawił samolot w kolorze zielonym. I jest to chyba kolor właściwy dla wszystkich prototypów z tamtego okresu. W drugim wydaniu całość jest w kolorze szarym. Jedynie numer jest ten sam i nie budzi zastrzeżeń. A zatem :hmmm: będzie trzeba przekopać internet do samego dna (no chyba że ktoś zna odpowiedź i podzieli się swoją wiedzą .pomocy: )
Największe moje zastrzeżenia budzi schemat malowania przyjęty dla polskiego Jak-a 17W. Jest on cały w kolorze srebrnym z czarnym numerem 11 (II). Nigdzie nie znalazłem fotki przedstawiającej taki schemat. Postanowiłem pomalować "Agatę" w następujący sposób:

Obrazek

Co prawda za cholerę nie wiem czy jest to schemat prawidłowy ale mi się podoba. Tym bardziej że numer "I" można bez problemu pozyskać z kalek dostarczonych wraz z modelem ewentualnie "wypsikac" żółtym coby miał ten sam odcień co pas na stateczniku. Największą zagadką jest kolor całego płatowca - srebrny, szary czy różowy?
I tu liczę na pomoc znawców "szachownic" .pomocy:

I oczywiście mam zamiar "przenitowac" :glupek: Jaczki żeby nie odstawały zbytnio wyglądem od pierwszej pary. :banan:

To na razie tyle. Po zamknięciu w dniu dzisiejszym tematu "czerwonego charta" ruszam z obróbką materii metoda skrawania :haha: :haha:

Galerie: UH 19A "Chickasaw"; Strzały nad strumieniem; Buszując w zbożu; Su 76m; ; Focke-Wulf 190 A8 z Blohm & Voss Bv 246; De Havilland T.11 Vampire; Mil Mi 10; Jakowlew Jak 15, Jak 17; Avia S-199; Mil MI 6; Vicker Valiant BK.Mk.1;Su 122;

Klasa 1- Samoloty i śmigłowce
ObrazekVickers Valiant BK.Mk.1

Ostatnio edytowano Pt gru 01 2017, 11:11 przez abtb, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł: Re: Szkoła latania - Jak 17UTI, Jak-17W, Jak 21, A-model, 1/
PostNapisane: Cz lis 30 2017, 12:30 

Lubię oglądać takie zmagania z materią :)
Zobacz może ten artykuł, w jednym miejscu garść informaji o Jakach-17 w naszym lotnictwie. Co do koloru 3120132 osobiście obstawiałbym szarozielony, ale oczywiście żadnych kwitów na to nie mam.

Powodzenia i pozdrawiam
Hubert

Na warsztacie: 40/43 M 'Zrinyi' II 105mm 1:35, Sd. Kfz 161 PzKpfW IV Ausf. D 1:35, Gee Bee R1 1:32.
Zapraszam na mój blog modelarski Kendzior's Way

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce
ObrazekPZL P.7 / I prototyp
ObrazekAvia B-135

PostNapisane: Cz lis 30 2017, 12:47 

kendzhub napisał(a):
Lubię oglądać takie zmagania z materią :)
Co do koloru 3120132 osobiście obstawiałbym szarozielony, ale oczywiście żadnych kwitów na to nie mam.

Powodzenia i pozdrawiam
Hubert

Czy podany numer to FS?
W poprzednim warsztacie Jaków kolor szarozielony został zakwalifikowany jako RLM 02. Co prawda kolega "Grzes" podał go odnośnie malowania Jaka 11 ale chyba to raczej prawidłowa interpretacja.
Chyba że powinien być bardziej szary niż zielony :hmmm: a RLM 02 to raczej zielono-szary

Obrazek

Czy taki kolor mogły mieć nasze Jaki? :hmmm:
A może bardziej zbliżony do szaro-niebieskich używanych np na Ławoczkinach lub tłokowych Jakach?

Galerie: UH 19A "Chickasaw"; Strzały nad strumieniem; Buszując w zbożu; Su 76m; ; Focke-Wulf 190 A8 z Blohm & Voss Bv 246; De Havilland T.11 Vampire; Mil Mi 10; Jakowlew Jak 15, Jak 17; Avia S-199; Mil MI 6; Vicker Valiant BK.Mk.1;Su 122;

PostNapisane: Cz lis 30 2017, 13:08 

abtb napisał(a):
Czy podany numer to FS?

:D
Nie, to numer płatowca.
Myślę, że powinno być podobnie, jak z Jakami-11. W końcu to maszyny szkolne.

Pozdrawiam
Hubert

Na warsztacie: 40/43 M 'Zrinyi' II 105mm 1:35, Sd. Kfz 161 PzKpfW IV Ausf. D 1:35, Gee Bee R1 1:32.
Zapraszam na mój blog modelarski Kendzior's Way

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce
ObrazekPZL P.7 / I prototyp
ObrazekAvia B-135

PostNapisane: Cz lis 30 2017, 13:51 

Następny "kosmiczny" projekt.Będę śledzić z zainteresowaniem chociaż rury to nie moja bajka.A co z projektem C-119?

PostNapisane: Cz lis 30 2017, 14:12 

Xmen napisał(a):
Następny "kosmiczny" projekt.Będę śledzić z zainteresowaniem chociaż rury to nie moja bajka.A co z projektem C-119?

No wiedziałem, że ktoś w końcu zada to pytanie :oops:
Się robi w zaciszu domowym :D
Ładownia już ożebrowana i ryję linie na skrzydłach i usterzeniu :szerm:

PostNapisane: Cz lis 30 2017, 17:23 

Taktyczny post obserwacyjny :)

PostNapisane: Pt gru 01 2017, 11:06 

Moses napisał(a):
Taktyczny post obserwacyjny :)

Służby "mundurowe" mile widziane :super:
A zatem witam na pokładzie :D

PostNapisane: So gru 02 2017, 13:50 

abtb - do wyrobów A-model szybko się człowiek przyzwyczaja :mrgreen:
Potem jak się sięga bo jakiegoś nowego edka, który się składa jak puzzle w jeden wieczór, to trochę brakuje tej całej zabawy z materią

PostNapisane: Pn gru 04 2017, 12:26 

M.A.V. napisał(a):
abtb - do wyrobów A-model szybko się człowiek przyzwyczaja :mrgreen:

:hmmm:, przyzwyczaja? Czasami jak się chce miel model jakiegoś konkretnego "dziwaka" to niestety wyboru dużego nie ma. A jak widać A-model z wydawania takich "dziwaków" słynie.
Choćby słynna "Sotka"

Obrazek

lub "Pelikan"

Obrazek

M.A.V. napisał(a):
Potem jak się sięga bo jakiegoś nowego edka, który się składa jak puzzle w jeden wieczór, to trochę brakuje tej całej zabawy z materią

I właśnie dla tego po Avii i Valiancie sięgnąłem po Jaki żeby sobie odrobinę "porzeźbić" :mrgreen:

A poza tym uprzejmie donoszę że "łykend" upłyną pracowicie i "Nocną porą parlamentarną" zapodam fotki z pierwszych zmagań z materią :D

PostNapisane: Wt gru 05 2017, 1:02 

Witam o tradycyjnej już, wieczorowej porze :D
W związku z tym iż zmagania z materią "rozbuchałem" do dość sporych rozmiarów, dla lepszej orientacji w nich, postanowiłem podzielić warsztat na trzy części:
- Warsztat - część poświęcona budowie Jak 17 UTI/Jak 21
- "Agata" - część poświęcona wyciąganiu z odmętów przeszłości Jak-a 17W
- "Wisienka" - część poświęcona "odnowie" Ził-a 157 w wersji cysterny lotniskowej

A zatem lecimy z koksem :woot:

Warsztat

Zmagania z nowymi Jak-ami rozpocząłem od "zaglutowania" jam skurczowych w kadłubach i skrzydłach

Obrazek

Jak widać - nie ma lekko, materiał idzie w ilościach hurtowych :mrgreen:

Następnie zabrałem się za szlifunek i poprawianie linii podziału:

Obrazek

"nos" Jak-a 21

Obrazek

"nos" Jak-a 17UTI

Obrazek

Niestety ciemnoszary plastik z którego odlano "17" jest raczej drugiego sortu i trochę źle się w nim "ryje" linie podziału :cry:

Skrzydła:

Obrazek

Obrazek

Mając w pamięci problemy jakie stwarzała szpachla przy trasowaniu linii oraz nitowaniu, wszystkie ubytki wypełniłem "glutem"
Jest jeszcze odrobina poprawek ale do jutrzejszego wieczoru powinienem się uporać ze wszystkimi liniami i niedokładnościami :D

"Agata"
Na początek "pozbyłem się" wszystkiego co wystaje i utrudniać będzie zabawę:

Obrazek

Następnie zabrałem się za poprawę linii podziału i szlifowanie całości

Obrazek

I muszę przyznać -"garbate" to to było we wszystkich kierunkach, ale udało mi się sprawę wyprostować przy pomocy papieru o gradacji "360", "400" i "800" :kopara:

W związku z tym iż nie ma było szans na "wycięcie" klap, zalałem je całe "glutem" i przeszlifowałem na gładko

Obrazek

Obrys klap "wytnie" się rysikiem w trakcie trasowania linii

Następnie wyryłem brakujące linie podziału

Obrazek

i "umyłem" całość zmywaczem do farb akrylowych:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze odrobina zabawy tu i ówdzie i "Agata" będzie gotowa do trasowania linii szwów nitowych :glupek:

"Wisienka"

Na razie jest zielona i dojrzewa :haha:

I to na razie tyle :mrgreen:

PostNapisane: Wt gru 05 2017, 2:02 

Pięknie rzeźbisz te jaczki !! Taka walka z materia ma swój smak !! Też go lubie ,-)

PostNapisane: Wt gru 05 2017, 9:35 

Masz Ty zdrowie do tych ulepów. A jak ma się sprawa z oszkleniem kabin. Będzie przez nie co cokolwiek widać? Wyglądają trochę "mętnie".

Galeria:Variag;La Reale

Klasa 4 - Okręty i statki
Obrazek1492 - Odkrycie Raju

PostNapisane: Wt gru 05 2017, 9:56 

lesio-69 napisał(a):
Masz Ty zdrowie do tych ulepów.

Czasami trzeba wziąć na warsztat coś do podłubania, żeby z wprawy rzeźbiarskiej nie wypaść :haha:

lesio-69 napisał(a):
A jak ma się sprawa z oszkleniem kabin. Będzie przez nie co cokolwiek widać? Wyglądają trochę "mętnie".

Oszklenie wbrew pozorom jest dość przejrzyste :D Widać sporo ale nie na tyle żeby szaleć ze szczegółami w kabinie :hmmm:

PostNapisane: Wt gru 05 2017, 10:27 

abtb - ta seteczka twoja? :szczerbol:
nie wiedziałem że ktoś ją wypuścił jako model

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

REGULAMIN FORUM