Skocz do zawartości

Fabryka czajników - Mi-2 Hobby Boss, 1/72


abtb

Rekomendowane odpowiedzi

Można by napisać, że odpalam nowy warsztat, ale jest to właściwie odgrzewany kotlet który trzeba w końcu skonsumować

 

Znaczy się jest tak:

 

Na fali nowości HB nabyłem sobie ichniego Mi-2, a że przy okazji dostało się też dwie sztuki na konkursach to uzbierało się niezłe stadko - wszystkiego 4 szt

 

Niektórzy może pamiętają jak wspominałem że chcę zrobić jedną sztukę na konkurs w Kłajpedzie. Miał to być egzemplarz przekazany przez naszych wojaków Litwinom. Obecnie ten "śmiglak" stoi w Muzeum Wojska w Kownie. Miały do mnie dotrzeć fotki tego egzemplarza ale nie dotarły. I nie chcąc robić "kwasu" niepoprawnym malowaniem, temat odpuściłem

Ale jak to się mówi: ileż może leżeć?

 

Tak więc postanowiłem to stadko ogarnąć i żeby znowu nie zaległo na półeczce prezentuję swoje zmagania na forum (liczę na "dyscyplinarne" pilnowanie wątku )

 

Inbox

 

Jak wygląda zestaw HB każdy właściwie wie. Na początku były ochy i achy ale trochę przycichły jak głowica wirnika głównego ujrzała światło dzienne. I to właściwie największa bolączka tego zestawu. Na szczęście poprawną głowicę wydał bodajże Billmodel (czy jakoś tak )

 

- boxart:

 

orU5dQq.jpg

 

wersję US posiadam 2x a wersję Mi-2 URP-G mam zrobioną z naszego Intechu (fotkę może kiedyś tam zamieszczę)

 

A zatem będzie tak:

1) Mi 2T w barwach ZSRR, pudełkowa żółta "38" jako uzupełnienie kolekcji "milusiów" w barwach ZSRR

2) Mi 2 URN w barwach polskich (też pudełkowych, no chyba że ta wersja była eksportowana do Libii to wtedy można by w tych barwach, kalki posiadam )

 

Na fali zasypania forum wszelkiego rodzaju gunshipami aż chce się napisać słowa wieszcza:

 

"Polacy nie gęsi, swojego gunshipa mają" ( )

 

A zatem trzeba wykazać się patriotyzmem:

 

3) Mi 2 US

 

A ze US-y mam dwa to w ramach dłubaniny przerobimy go na:

 

4) Mi-2CH

 

Tak to się prezentuje na chwilę obecną:

 

przed malowaniem

 

an4X1GX.jpg

 

Je3bkpR.jpg

 

i po wstępnym malowaniu:

 

O19Muqu.jpg

 

ukpA565.jpg

 

u2DqAin.jpg

 

"Deski" dorobiłem we własnym zakresie ( w środku umieściłem ciężarki ołowiane w celu dociążenia przodu) pomalowałem turkusem od Ak a wnętrza intermediate blue (kolor podany przez instrukcję, nie do końca wiem czy prawidłowy, ale tak już chyba zostawię )

Oczywiście na rynku jest sporo dodatków (Yahu, QB) ale inwestowanie w nie raczej by potroiło( albo i więcej) wartość zestawów, tak więc odpuszczam

 

W związku z tym że mam tylko dwie głowice wirnika, na chwilę obecną "biorę" na warsztat takie malowania:

 

cZIJA05.jpg

 

Absolutnie nie mam pojęcia ile czasu mi to zajmie i czy w ogóle dopcham ten temat do końca ale spróbować trzeba

Oczywiście liczę się z opiniami typu: wariat, szaleniec itd ale...........

 

I liczę na pomoc "merytoryczną"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ciekawie się zapowiada.

 

Raczej obędzie się bez wodotrysków

Więc co najwyżej będzie ciekawie a śmiesznie na pewno

 

i poprawną głowicę wirnika z żywicy.

 

I pewnie dla tego nie można jej kupić "luzem" w sklepach

 

 

Nie myślałeś o blaszkach z Dream Model?

 

Smakowicie to wygląda ale odpuszczam. W "blacharza" będę się bawił przy Mi 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Mi 2 URN w barwach polskich (też pudełkowych, no chyba że ta wersja była eksportowana do Libii to wtedy można by w tych barwach, kalki posiadam )
Zestaw kalkomanii wraz ze schematem malowania do malowania libijskiego był w jednym z modeli Intechu, tylko nie pamiętam w której wersji, chyba T
Znalazłam takie coś w sklepie Martola.. może by pasowało.

https://www.martola.com.pl/pl142/produkty55097/mil_mi_2_rotor_head

Nie żartuj.

To już lepiej kupić cały model z Intechu (można znaleźć za około 10-12zł) i wziąć z niego cały wirnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No świetnie !

Kibicuję.

 

Co do USów - dokumentacji mało więc z tym większą radością przywitałem w najnowszym AEROMAXie zdjęcia niemieckich USów. Chyba jak dotąd najbardziej szczegółowe, które ujrzały światło dzienne... Polecam.

aeromax07_okl.jpg

 

Z dodatków masz jeszcze do dyspozycji tablice z Yahu. Ostatnio ukazały się świetny zestaw kalek Modelmakera, ale jak już wybrałeś malowania to Cię nie zainteresuje ;).

 

 

Nie żartuj.

To już lepiej kupić cały model z Intechu (można znaleźć za około 10-12zł) i wziąć z niego cały wirnik.

 

No jakoś nie jestem do tego pomysłu przekonany. Swego czasu był jeszcze Amodel i miał całkiem spoko wirnik, ale teraz trudno dostępny.

f570ed49c10c4909med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy seryjna produkcja modeli nie wyjdzie im na złe, każdy śmigłowiec jest przecież inny, kolor wnętrza może być inny, ilość drążków w kabinie inna, inne wyposażenie w kabinie... ja sugerowałbym robić je po kolei na podstawie dokumentacji konkretnego egzemplarza.

P.S. Tablica przyrządów powinna być niemal że pionowo, na zdjęciach u Ciebie wyglądają jakby leżały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model ma bardzo uproszczone wnętrze i żeby je zrobić prawidłowo to bez blaszek albo żywic ciężko - prawie całość by trzeba wymienić. (part pasuje, żywice pavla i jadar nie sprawdzalem, ale też powinny pasować).

 

Co do modelu nawet prosto z pudła - nasze nie mają tych 2 dynksów na dziobie i tego na końcu belki ogonowej. Korekty wymaga też dodatkowy akumulator po belką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

No powiem szczerze że padłem

Pozwolę sobie otworzyć dzisiejsze rozważania takim oto zdjęciem:

 

VXsM5wW.jpg

 

Poczciwy, stary intech

 

Tyle było zachwytów nad tym wypustem HB, tyle radości. A okazuje się że jest to kolejny wyrób śmigłowcopodobny w który trzeba dodatkowo zainwestować

Właściwie to już miałem machnąć ręką ale....... może się postaram

W blachy Parta inwestować to na pewno nie będę (x4 to ponad 200PLN), tablice będę przerabiać bo istotnie zaufałem HB i po prostu wykorzystałem ich kształt stąd taki leżący wygląd ( zakup QB to kolejne 60PLN).

Wnętrze będę wystrugiwał z polistyrenu

I co właściwie jest z obudową silników? QB coś tam poprawił czy tylko dał inny kształt wydechów ( bo te w HB też są właściwie z...bane )

Łopaty wirnika głównego - mogą być czy lepiej przeszczepić z Intechu?

 

Tak więc śmiało mogę napisać że warsztatem przywitamy 2019 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj już no bez przesady

 

Zawsze myślałem, że amodel (zanim się HB pokazało) miał dobre kształty, ale wczoraj sobie wyciągnąłem z pudła i do HB się nie umywa. Jak robisz zamknięte to dużo wysiłku do wnętrza nie potrzeba - głowica niestety obowiązkowo wymaga podmianki - reszta moim zdaniem wedle uznania. Niestety z czajnikiem był zawsze problem - w 72 HB to już bodaj 4 model Mi-2, ale w 48 jeszcze gorzej - aeroplast skopał kształty i po nim się pewnie nic nie ukaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj już no bez przesady

 

Słodzi mi tu Kolega, Z A-modelem bym sobie jakoś poradził a tak....nie ma nadlewek, szpar Jak to ogarnąć

 

Coś się wymyśli. Głowice mam dwie z Bilmodela, tak więc dwie sztuki zrobię na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj już no bez przesady

 

Zawsze myślałem, że amodel (zanim się HB pokazało) miał dobre kształty, ale wczoraj sobie wyciągnąłem z pudła i do HB się nie umywa. Jak robisz zamknięte to dużo wysiłku do wnętrza nie potrzeba - głowica niestety obowiązkowo wymaga podmianki - reszta moim zdaniem wedle uznania. Niestety z czajnikiem był zawsze problem - w 72 HB to już bodaj 4 model Mi-2, ale w 48 jeszcze gorzej - aeroplast skopał kształty i po nim się pewnie nic nie ukaże.

 

Siemanko))) w 48 nie ma tragedii jeśli chodzi o kształt-jest OK.....jedyne co to szyby "przednie-dolne" powiększyłem ,ale głowica jest o wiele lepsza niż wytwór HB w 72...chociaż i tak zrobiłem swoją))).......ogólnie jak się chce Mi-2,to przy odrobinie zaangażowania w 48 można zrobić naprawdę fajny modelik))).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sugerowałbym robić je po kolei na podstawie dokumentacji konkretnego egzemplarza.

 

No to sobie poszperałem

 

Jest tak:

 

vLCCX4B.jpg

 

JlYp6Wn.jpg

 

Xmk9bVS.jpg

 

 

nasze nie mają tych 2 dynksów na dziobie i tego na końcu belki ogonowej.

 

a te jak widać na fotkach mają (a ten na rysunku nie )

 

Ogólnie sobie poczytałem tu i ówdzie na temat zestawu i dodatków wszelakich i nie jest najlepiej.

Do tematu można podejść na dwa sposoby:

- ryć, docinać, upychać a i tak będzie coś tak prawie jak Mi 2

- olać temat, dorobić małe co nieco i udawać że jest dobrze

 

Ewentualnie żeby nie zostać "pożartym" przez Braci z Zakonu Liczących Nity zrobić coś takiego:

 

tDk4tf0.jpg

 

 

A tak na serio to na razie zapraszam do dyskusji merytorycznej (jak się komuś chce ) bo znowu mam parcie na skończenie Jak-ów (już tak malutko zostało ) i beau (się maluje )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz, już wiesz że to wersja T więc ma 2 drążki i orczyki, bez dodatkowych urządzeń w okolicy tablicy przyrządów, na podporze tylnej będzie ciężarek, a środek bym pomalował na jasny niebieski (taki jak widać na zdjęciu przez lewe dolne okno na boku tablicy przyrządów) no chyba że masz papiery na inny kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Nie ma ten śmigłowiec zbytnio szczęścia w modelarstwie.

 

Ano nie ma, warsztat mi się ślimaczy, a wręcz złapała mnie niechęć do przerabiania tablic przyrządów i doopa z robotą . Ale może po Lightningu jakoś się wezmę za kończenie rozgrzebanych tematów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Wznawiam warsztat

 

Tak jak kolega z sąsiedniego wątku o Mi-2, ja też w końcu otrzymałem swoje dodatki:

 

UfOP8Sl.jpg

 

tzn:

- tablica z Yahu

- obudowa tablicy z QB

- osłona silników z QB

- kółka z Ariesa

 

A teraz odrobina szczegółów i porównań:

 

7gFAnkd.jpg

 

7gFAnkd.jpg

 

3jHT4u5.jpg

 

YrbEkKA.jpg

 

Jak widać kółeczka się odrobinę różnią jakością i rozmiarem tak więc chyba było warto je kupić. Dodatkowo zawierają maski do malowania.

Osłona silnika zawiera dodatkowo rury wydechowe o prawidłowym kształcie i zaślepki "postojowe. Oczywiście jest też blaszka z "kratką"

Jak już pewnie wcześniej gdzieś tam wspomniałem mam tez głowicę z Billmodela oraz maski od edka.

Tak więc trza zakasać rękawy i pomalutku pchać warsztat dalej.

 

 

 

Namnożyło mi się tych warsztatów jak królików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez Ciebie zacząłem rozważać wydanie kolejnych 40 PLN na kolejne dodatki - koła kuszą a tablica... Robię 4-tą wersję i jak nie wyjdzie to chyba też kupię

Głowica chyba zostanie z Intecha, bo Bilmodel-a jest chyba nieosiągalna :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A hekli brak... myślałem, że tak długo to właśnie konwersje do hekli zdobywasz.

 

 

No nie wiem, pochwalę się całkowitym dyletanctwem w temacie

Poproszę o szersze wyjaśnienie tego tajemniczego słowa.

 

Przez Ciebie zacząłem rozważać wydanie kolejnych 40 PLN na kolejne dodatki

 

Sorry, ale wydatki finansowe są poza moim zasięgiem i nie przewiduję partycypacji w kosztach

 

koła kuszą

 

Podchodziłem do zakupu bardzo sceptycznie ale jak widać różnica jest kolosalna i warto nabyć. Ty masz ten ból tylko raz a dla mnie przyjdzie się wydać jeszcze trzy (cztery?) razy na takie komplety

 

Robię 4-tą wersję i jak nie wyjdzie to chyba też kupię

 

zawsze byłem pełen podziwu dla osób uprawiających sporty ekstremalne

 

bo Bilmodel-a jest chyba nieosiągalna

 

Stawiam dolary przeciwko orzechom że Kolega Mitrandir ( ktokolwiek widział, ktokolwiek wie gdzie się teraz człowiek podziewa?) ma jeszcze kilka sztuk pod pierzyną Więc w razie "W" trzeba "uderzyć" z tematem do niego.

 

A już tak na poważnie to warsztat pewnikiem "rozpędzę" gdzieś tak w przyszłym tygodniu bo muszę ogarnąć jako tako Jak-i i jeszcze dwa inne wiatraki

 

Ale mi się na koniec "rymnęło"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A hekli brak... myślałem, że tak długo to właśnie konwersje do hekli zdobywasz.

 

 

No nie wiem, pochwalę się całkowitym dyletanctwem w temacie

Poproszę o szersze wyjaśnienie tego tajemniczego słowa.

 

 

W pierwszym swym wpisie w tym wątku napisałeś, że chcesz zrobić chemika Mi-2Ch czyli HEKLĘ

 

A ze US-y mam dwa to w ramach dłubaniny przerobimy go na:

 

4) Mi-2CH

 

Mi-2Ch (tu chyba najlepsze zdjęcie chemika oczywiście... Bartka Bery)

full-image.php?a=bartosz-bera%2F2013%2Fmi-2ch%2Frest&i=chemik38.jpg

 

A tu konwersja airmo która jest ciężko teraz dostępna:

attachment.php?attachmentid=331&d=1290291930

attachment.php?attachmentid=335&d=1290292032

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje się bez bicia, że taki pomysł był (i na razie jest) ale zamierzałem do tematu podejść w sposób rzemieślniczy i zrobić rury samemu w oparciu o kwity.

A że to raczej będzie ostatnia wersja z mojego stadka to raczej duuuużo jeszcze czasu upłynie do radosnej twórczości. Na razie podstawą jest wersja Mi 2T "38" w barwach ZSRR ze względu na powiązanie rodzinne do Mi 4 (który klepię w warsztacie Jaków) oraz Mi-6 i Mi-10. (taki malutki pomysł na skromną kolekcję )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.