Skocz do zawartości

AV-8B Harrier II Plus, 1/48 Hasegawa


PabloA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tym razem postanowiłem wziąć na warsztat coś z silnikiem odrzutowym i wybór padł na najbardziej aktualną wersję Harriera II Plus. Bazą będzie model Hasegawy:

 

2830180b38766ee0.jpg

 

Oraz kilka dodatków:

 

f80ceafc75f5ecae.jpg

 

Są wśród nich:

- żywiczny kokpit Airesa,

- blaszki Eduarda,

- żywiczny zasobnik AN/AAQ-28 Litening od Edka,

- maski Montexu,

 

Jadą jeszcze do mnie 2 zestawy kalek z Microscale.

 

Na początek tradycyjnie zabrałem się za kokpit. Żywica Airesa jest bardzo fajnie odlana z dużą ilością detali, to zestaw dedykowany do Harriera II (bez plusa) dlatego z zestawu Edka musiałem dodać drugi ekran na tablicy przyrządów. Oto jak wyszło:

 

7e2c48ea8f2561a4.jpg

 

51c52d6db7127349.jpg

 

eaf3029e8dec2fa8.jpg

 

7def195b2a6e8e56.jpg

 

aed6127839c43020.jpg

 

Aby wpasować wannnę kokpitu do kadłuba należało odrobinę zeszlifować wewnętrzną powierzchnię połówek kadłuba, dodatkowo wyciąłem w nim otwory na stopnie.

 

5f9b943220c7f021.jpg

 

Fotel i wyświetlacz HUD zostawię sobie na później bo póki co byłyby narażone na uszkodzenie. To tyle na dziś, zapraszam do oglądania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś mały update.

 

Wpasowałem Airesową kabinkę pomiędzy połówki kadłuba. Odlew jest bardzo dokładny i wystarczy lekko zmniejszyć grubość ścianek tych połówek aby wszystko ładnie pasowało:

 

9cdfe0a6f6095ec7.jpg

 

471ae9930bc37a06.jpg

 

Popracowałem też nad resztą karoserii, na razie większość elementów złożona jest "na sucho"

 

c2ab02768a20cfb8.jpg

 

W grzbietowej części płatowca, która będzie łączyła przód i tył kadłuba wyciąłem otwory na wloty powietrza. Po wstępnym przypasowaniu wiem, że trzeba będzie trochę pokombinować aby wszystko dobrze się spasowało:

 

2bef167302b1b234.jpg

 

I na koniec ostatnia dostawa akcesoriów do Harriera ;)

 

14f4239936672be0.jpg

 

e65026677d2e0e17.jpg

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam ponownie,

 

Ostatnio udało mi się trochę powalczyć z Harrierem a było z czym bo trochę roboty mnie kosztowało złożenie całego kadłuba w jedną całość.

Najwięcej kombinowania było z połączeniem przedniego segmentu kadłuba z całą resztą. Trochę problemu sprawiła część bezpośrednio na kabiną i górna nasada skrzydeł. Tak prezentuje się całość:

 

57f332c6d92bc8ef.jpg

 

Nie najlepiej wyszły też osłony wlotów powietrza, gdzie powstał niewielki uskok,tak więc czeka mnie jeszcze trochę szpachlowania i szlifowania. Osłony wlotów mają trochę inny profil niż reszta kadłuba,choć może to ja gdzieś popełniłem jakiś błąd? jakoś się to opanuje.

 

986197007b8b9936.jpg

 

Udało mi się też skończyć podwozie, starałem się odtworzyć większość przewodów i kabli na goleniach, może jeszcze styram trochę bardziej opony, oto efekty:

 

0c1b3cce4b969691.jpg

 

90cbdec2958d465c.jpg

 

e56ec2eb3a60f266.jpg

 

690b58ed1bd052b3.jpg

 

Teraz chyba zabiorę się za zasobnik z działkiem 25mm bo taki zamierzam umieścić pod kadłubem. Ze wstępnych przymiarek wychodzi na to, że będę go musiał przykleić przed malowaniem bo nie pasuje idealnie.

To by było na tyle, zapraszam do oglądania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Golenie wyglądają bardzo fajnie z tymi obiciami. Wloty to może jednak oderwij i dopasuj najpierw na sucho? Obecnie uskok wcale nie jest taki mały i namęczysz się, żeby to wyprowadzić szpachlą a potem odtwarzać zatarte linie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba więcej roboty bym sobie zrobił żeby to oderwać niż przy szlifowaniu bo wiele części kleje a zarazem szpachluję CA ;) osłona po drugiej stronie pasuje o wiele lepiej, jakoś sobie z tym poradzę, żadne doświadczenie nie idzie na marne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to CA, to żaden problem. Debonder da radę. A model bardzo fajny.

 

Jakoś to ogarnę bez rozklejania, potrzebuję tylko trochę czasu ;)

 

Może trochę głupia uwaga, ale czy nie zamieniłeś stronami tych osłon? Poprzednie etapy wyglądają bardzo dobrze

 

Na pewno nie pomyliłem, na odwrót w ogóle by nie pasowały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne kulasy Pablo

 

Widziałem że chcesz użyć masek montexu. Dobrze Ci radze nie używaj tego do oszklenia kabiny bo będzie płacz. Lepiej oklej to taśma tamiya odrysuj od montexowskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Świetnie Ci idzie z tym modelem. Golenie podwozia pierwsza klasa. Wyglądają bardzo realistycznie. Bardzo jestem ciekaw efektu końcowego. Trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Piękne kulasy Pablo

 

Widziałem że chcesz użyć masek montexu. Dobrze Ci radze nie używaj tego do oszklenia kabiny bo będzie płacz. Lepiej oklej to taśma tamiya odrysuj od montexowskiej

 

Maski wyrzuciłem, chciałem dać drugą szansę producentowi ale faktycznie najlepsza jest żółta taśma Tamiyi ;)

 

Po ciężkich walkach udało mi się chyba uporać z kadłubem. Jak już wcześniej pisałem, sporo szpachlowania było przy osłonach wlotów powietrza oraz na grzbiecie kadłuba.

 

Na miejsce trafił też zasobnik z działkiem, też nie pasował idealnie...

Na modelu jest już pierwsza warstwa podkładu, zostały drobne poprawki i kolejna cienka warstewka podkładu.

 

3a61e18120c69b0b.jpg

 

4525e4cd10d77ac6.jpg

 

0778e592dfd3675e.jpg

 

161167d6de9d33b2.jpg

 

Póki rozpocznę zabawę z malowaniem chciałbym jeszcze odtworzyć nitowanie kadłuba za tylnymi dyszami, wygląda to tak jak na zdjęciu nr 51:

 

https://www.net-maquettes.com/pl/pictures/av-8b-harrier-ii/?afg43_page_id=5#afg-43

 

Kupiłem nity z HGW dla skali 1/48 jednak wydaje mi się, że są zbyt delikatne. Dlatego w Bytomiu zaopatrzę się w nity dla skali 1/32 i się zobaczy jaki będzie efekt.

 

Powoli powstaje też podstawka:

 

58a6bc1b5521adb4.jpg

 

f13898094481fc5b.jpg

 

dalsze prace ruszą jak coś wymyślę z tymi nitami, choć jest jeszcze trochę drobnicy do zrobienia i uzbrojenie.

 

Pzodrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.