Skocz do zawartości

Messerschmitt Bf109 E3, Tamiya 1:48


Mateus_z

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym się przywitać, bo bardzo rzadko zaglądam do tego działu Zazwyczaj siedzę w pancerce 1:35 (chociaż i tak skończony model wychodzi ode mnie raz na ruski rok). Obecnie naszła mnie wielka chęć na zbudowanie jakiegoś "latadła" i wybór padł na tytułową maszynę. Kilka lat temu popełniłem Mustanga w 1:48, ale wyszedł co najmniej przeciętnie, żeby nie powiedzieć - słabo. Teraz chciałbym to zrobić sporo lepiej i dlatego zwracam się do Was z prośbą o cenne wskazówki w trakcie budowy modelu. Schemat malowania jeszcze nie wybrany.

 

LmTbFeH.jpg

 

Pozdrawiam, Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zacząłem pracę nad kokpitem:

 

WLUR11S.jpg

 

CBVx9lx.jpg

 

Dodam jeszcze trochę rozjaśnień i zrobię washa.

 

Napotkałem już pierwszy problem, w zestawie nie ma pasów bezpieczeństwa i zastanawiam się czy próbować w jakiś sposób zrobić własne czy zostawić bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napotkałem już pierwszy problem, w zestawie nie ma pasów bezpieczeństwa i zastanawiam się czy próbować w jakiś sposób zrobić własne czy zostawić bez.

 

Proszę :

 

Kilka przykładów z różnych polskich for

008_B-17G.jpg

733a165c5c159118med.jpg

Fokker%20D.VII%20F%20011.jpg

 

Jeszcze Greatgonzo wrzucał poradnik na forum, lecz niestety nie działają foteczki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad pasami jeszcze będę się zastanawiał w trakcie budowy, jeśli coś wymyślę to dodam na sam koniec. Chociaż teraz tak sobie myślę czy jest jakiś sens, bo kokpit jest i tak mocno uproszczony, a najważniejsze teraz dla mnie to potrenować malowanie.

 

Kokpit uważam za skończony, a wyszło to tak:

 

PJ2PGRK.jpg

 

RVNL2JF.jpg

 

qlHRt48.jpg

 

nRSBOuI.jpg

 

u2NPeMM.jpg

 

Robiłem to pierwszy raz i na pewno jest sporo do poprawy, ale sprawę wnętrza już zamykam. Dużo ważniejsze dla mnie będzie malowanie całej bryły i na tym chciałbym się skupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdybyś nie napisał, zgadywałbym, że masz doświadczenie w czołgach Ale spoko, wygląda dobrze. Ale powiedz mi, tablica, to kalka, która tak nie siadła na mocno wystających zegarach?

 

Dokładnie tak, pomimo dość mocnego potraktowania płynami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbowałbym ją teraz ponacinać pomiędzy zegarami i po tym potraktował płynem. Ew. pomógł jeszcze jakimś pędzelkiem powciskać ją pomiędzy zegary?

 

Dopiero zdjęcia mi uwydatniły, że bardzo słabo to się ułożyło i niestety już chyba za późno, bo na kalkę położyłem lakier matowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamaskowałem i pomalowałem wewnętrzną stronę owiewki używając masek Montexu. Do tej pory byłem bardzo zadowolony z tego produktu, bo nie miałem żadnych kłopotów z ich poprawnym naklejeniem. Jednak pojawił się teraz problem - podczas odklejania masek w niektórych miejscach pozostał klej. Mógłbym go usunąć benzyną do zapalniczek, ale niestety mógłbym niechcący rozpuścić cześć pomalowanego obramowania. Jest na to jakiś lepszy sposób?

 

dAmKf6Z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze malowanie z wykorzystaniem patafixu już za mną. Bardzo się bałem co zobaczę po oderwaniu maskowania. Na szczęście się nie rozczarowałem i efekt bardzo mnie zadawala. Muszę tylko w kilku miejscach dokonać niewielkiego retuszu.

 

ighNzRt.jpg

 

qNzsUcW.jpg

 

P2UH0GD.jpg

 

RLzWYu2.jpg

 

IP3px83.jpg

 

I30KbFE.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar pierwszy raz pobawić się w cieniowanie i proszę Was o jakieś rady. Pierwsze co zamierzam zrobić to przejechanie linii podziałowych farbą Smoke z palety Tamiyii. Problem pojawia się dalej, otóż nie za bardzo wiem jak dokonać rozjaśnień środków paneli. Tam gdzie kolor jest jednolity (spód samolotu) to jest wszystko jasne - rozjaśniam kolor bazowy i psikam na środki paneli. A co z górnymi powierzchniami, gdzie stykają się ze sobą różne kolory kamuflażu? Nie dam rady dokładnie rozjaśnić każdego koloru z osobna, bo wyjadę poza ich granice. Da się to zrobić jednym odcieniem malując jednocześnie na obu kolorach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieniowanie linii podziałowych zacząłem od spodu (specjalnie, żeby w razie czego łatwo skorygować błąd i przede wszystkim nabrać doświadczenia w mniej widocznym miejscu). Na razie wyszło coś takiego:

 

H0BQm9x.jpg

 

XsWqdX4.jpg

 

KARQbP0.jpg

 

W moim odczuciu w niektórych miejscach przesadziłem i trzeba będzie to skorygować. Jednak nie do końca wiem jak intensywnie ma to wyglądać na tym etapie prac, dlatego zwracam się do bardziej doświadczonych Kolegów o poradę.

 

Pozdrawiam, Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.