Teraz jest So cze 23 2018, 0:52

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Corsair Mk II - Academy 1:72
PostNapisane: Wt mar 06 2018, 23:21 

Rozumiem że masz już kilka warstw farby i lakieru do włosów. Czy po dokonaniu zdrapek zabezpieczasz efekt jakimś lakierem bezbarwnym?

Czołgi - pancerna pięść armii

W warsztacie: Pz.kpwf.III ausf.N DAK,
Portfolio, Polska grupa modelarska w UK

PostNapisane: Wt mar 06 2018, 23:30 

Tak, jest tych warstw już kilka, ale nakładałem je obszarowo. Muszę powiedzieć, że lakier do włosów okazał się wytrzymały. Dopiero po położeniu obu głównych kolorów kamuflażu dałem mgiełkę bezbarwnego. Wcześniej była jedna warstwa po kolorze podkładu.

PostNapisane: Śr mar 07 2018, 9:35 

BRAWO :super: . Malowanie bardzo trudne i atrakcyjne i to w 1/72 .

PostNapisane: Pt mar 09 2018, 22:47 

Śledzenie tej i poprzednich relacji autora to prawdziwa przyjemność.

PostNapisane: Pt mar 09 2018, 23:36 

Dziękuję za komentarze :)

Kolejny krok - pozwalający przejść do etapu kalkomanii:

Temat podmalówek został uzupełniony o końcówki skrzydeł, ciemne smugi na usterzeniu i zamalówki kokard kadłubowych - na prawej starałem się zachować pokazaną na fotce oryginału częściową widoczność żółtej obwódki:

Obrazek

Teraz już błysk i kalkomanie

AHA - jest prośba o konsultacje - na stronie 1 jest fotka oryginału - kokarda na lewym skrzydle jest odrapana, na prawym nie. Nie mam na razie dobrego pomysłu na charakter i kolor tych odrapań. Są w strefie płótna, nie mają koloru ani podmalówki, ani pierwotnego czerwonego/granatowego. Są ewidentnie jasne, wydaje się, iż jaśniejsze od koloru kamo, który tam występuje (szary). Proszę o podpowiedzi (mile widziane uzasadnienie) :) No chyba, że to mew sprawka... Ale tylko tam..?

PostNapisane: So mar 17 2018, 13:16 

Kolejne etapy:
- błysk GX100;
- kalki (bardzo dawno temu nabyte Techmody - musiały dostać trochę chemii, w tym mgiełkę z Bilmodel 3 - ale ostatecznie siadły dobrze i nie rwały się);
- wash;
- mat z kropelką szarości

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PostNapisane: So mar 17 2018, 13:55 

Jak dla mnie majstersztyk

WIP: Grumman KA-6D Tanker // VMA(AW)-224
WIP: Northrop F-5F Franker // VMFT-401 "Snipers"

PostNapisane: So mar 17 2018, 14:04 

Mikolaj75 napisał(a):
Dziękuję za komentarze :)

AHA - jest prośba o konsultacje - na stronie 1 jest fotka oryginału - kokarda na lewym skrzydle jest odrapana, na prawym nie. Nie mam na razie dobrego pomysłu na charakter i kolor tych odrapań. Są w strefie płótna, nie mają koloru ani podmalówki, ani pierwotnego czerwonego/granatowego. Są ewidentnie jasne, wydaje się, iż jaśniejsze od koloru kamo, który tam występuje (szary). Proszę o podpowiedzi (mile widziane uzasadnienie) :) No chyba, że to mew sprawka... Ale tylko tam..?

Farba została połozona na tłustą powierzchnie, lub samolot został podniesiony w powietrze zanim farba w tych miejscach dobrze wyschła, stąd takie wlasnie uszkodzenia. Widziałem ,,spłakany samolot,, tzn pomalowali znaki i farba spłyneła w dół , widok przeciekawy , a takze pomalowane znaki ,samolot w góre , po ladowaniu konsternacja, nie mamy na jednym skrzydle rejestracji...

PostNapisane: N mar 18 2018, 0:03 

Dzięki :)
em - przyczynę prawdopodobną mamy zatem określoną, ale to połowa sukcesu ;-)
Nadal nurtuje mnie kwestia koloru tych odrapanych miejsc... A niebawem będę musiał się z tym zmierzyć...

Przy okazji dodatkowe pytanie - jeszcze tego nie przesądziłem, ale zastanawiam się nad posoleniem Korsarza. W kierunku rozjaśnienia. Boję się jednak ryzyka dużej utraty dotychczasowych efektów. Co byście zaproponowali - zaniechać?, a jeśli nie to jaką warstwę przyjąć? - myślę o jakiejś szarości plus off white... (?)

PostNapisane: N mar 18 2018, 11:28 

Daruj sobie sól. Model wygląda dobrze tak jak jest. ;-)

PostNapisane: N mar 18 2018, 12:52 

Ta kokarda to na moje oko odpadniecie farby od płótna. Kształt by sie zgadzał, idzie po krawędzi tak jak płótno się zaczyna. Dlaczego? Najcześciej takie ubytki są na krawędzi mocowania płótna do konstrukcji, widać takie złażenie farby zwłaszcza w konstrukcjach z IWŚ. Przez analogię wychodzi więc gołe płótno.
Zedrzyj jeszcze do blachy farbę pod kabina na prawym skrzydle przy kadłubie, zobacz na zdjęciu jak bardzo jest tam butem zdarte przy wchodzeniu do kabiny

PostNapisane: So kwi 14 2018, 13:03 

Dzięki za uwagi.
Kolejne etapy - wchodzimy już w fazę, że kolejne efekty nie są już bardzo wyraźnie widoczne, tworząc raczej zespół technik współgrających. Czy harmonijnie, to już oceńcie sami, ja na razie jestem zadowolony.

I tak - następna była biedronka z farbek białej i jasnoszarej, została rozmyta i wytarta dość intesywnie, celowo nie pozostawiałem większych śladów, chodziło mi o wzmocnienie efektu wypłowienia i rozjaśnień tu i tam, ale takich umykających wzrokowi. Rzecz trudna do ujęcia na fotkach, no ale mam nadzieję że coś tam widać.

Po zdjęciu biedronkowym, pokazuję 3 ujęcia modelu już także po dodatkowym etapie, jakim było przyciemnienie strefy przodu kadłuba i frontowego pierścienia osłony silnika. Zrobiłem to mniej intensywnie niż by wynikało ze zdjęcia oryginału, ale dojdą jeszcze punktowe brudzenia, a zatem ostateczny wynik i tak będzie inny. Fotka oryginału pokazuje, że było tak, przy czym oceniam, że nie jest to granica kolorów kamuflażu, a raczej ogólnie brudna strefa paliwowo-olejowo-smarowa itp. Oczywiście nie mam pewności czy ta interpretacja jest słuszna, ale fotki Korsarzy pokazują, że tak się zdarzało:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz kolej na dość pracochłonny etap w postaci punktowych olejowych zabrudzeń w kolorach ciemnym i jasnym

PostNapisane: So kwi 14 2018, 15:31 

Klasa !!

PostNapisane: N kwi 15 2018, 11:50 

Złachany jak ta lala!

PostNapisane: N kwi 15 2018, 17:53 

Dzięki :)

Baas ArK napisał(a):
Złachany jak ta lala!

A to dopiero jakieś 2/3 drogi. Sam jestem ciekaw czy nie wystąpi ryzyko przesytu.

W każdym razie kolejny krok to punktowe naniesienie tzw siuwaksów, na fotce pokazany akurat ten z grupy ciemnych szarości. Uprzednio naniesione plamki okazały się pomocne jako mapa oraz dodatkowy czynnik różnicujący.

Obrazek

Poniższe fotki to już efekt po wytapowaniu, rozmywaniu, rozcieraniu, korygowaniu farbki ciemnej oraz białej. Mam nadzieję, że da się dostrzec zmiany w odniesieniu do poprzedniego postu, no ale założyłem sobie prezentację krok po kroku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wydaje się, że z olejami powinno być dość, resztę różnic, zwłaszcza mocno ciemnych fragmentów plam wykonam pigmentami.

Pozdrawiam - Mikołaj :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

REGULAMIN FORUM