Skocz do zawartości

Hurricane MkI z biedronki. Mój "drugi" model


sebastain

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam kolejną przygodę. Po 20-tu latach przerwy wracam do modelowania.

Na warsztat trafił biedronkowy Hurricane MkI od Airfixa.

Postanowiłem sobie trochę przypomnieć, pobawić się nowymi pomysłami, narzędziami jakich wcześniej nie miałem itp.

Więc zaczynamy:

Pracę rozpocząłem od dopasowania płaszczyzn skrzydeł. Poza tym, że dolna jest dłuższa, to grubość krawędzi spływu powoduje, że płat wygląda "siermiężnie", jak wyciosany. Na początek więc obszlifowałem od wewnątrz płaszczyzny styku i wyciąłem lotki. Korci mnie, żeby wyciąć jeszcze klapy i zamontować jakieś inne, ale to zobaczę jak skończę szlifowanie. W międzyczasie dopasowuję elementy kabiny i nakleiłem maski na owiewkę.

Jakbyście mieli jakieś podpowiedzi dla "świeżaka" w związku z tym modelem, to dajcie znać.

Czy ten model wart już jest waloryzacji np. blaszkami fototrawionymi?

IMG_20180304_153037.jpg

WP_20180304_15_31_31_Raw.jpg

WP_20180304_15_31_43_Raw.jpg

WP_20180304_17_38_26_Raw.jpg

WP_20180304_17_55_01_Raw.jpg

WP_20180304_18_13_34_Raw.jpg

WP_20180304_18_13_43_Raw.jpg

WP_20180304_18_14_05_Raw.jpg

IMG_20180305_095354.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie malowanie elementów wnętrza. Znów zabawa z washem, czyli do poprawki.

Przy okazji zapytam - zauważyłem, że zaszpachlowywujecie w tym hurricane płótno na skrzydłach poniżej pokryw uzbrojenia - chodzi o pełne wyrównanie, czy "spłycenie" naciągu płótna i zostawienie płytkich fal?

 

 

fxOWXiJ7Xr54tXY09jS460TUbCRGax0cfvYtGGAXQrnlcHjNZX2jVARru72M4VvH9Wj4PrijkqB_uuyj41uTc065RIA1TzFti5cyeVcdUqdDf39QpyL_XGkG24zAsFg0UFEqocOCDdI8o9UMaxtVDYtOFQtkPeBitsEuvdpeaThuTt8lxCxo70Zr8v2HD0_h6sn23azj2YDhiNDIK0ZeyLN--HlB7X8kaUMY8YHfjDLfEIh0pGv7obU0ee-ztdB9qoNr3t1fVtdtM9EYVWaZgTwziJF98yUMbRsS0NPg10WjV6DHfdYMb3F1FSbYVLQnYAH0hsX4CPunNC8xagSsDjKRqTB5Gx5PshDLh7WN9ISLTLGocAw3eSByWHBa82YzDiBSJDYaO4VMoPxdDnlUDx8W9bDDFZ2Inyy85--oHsGxjWIMdMOxWqXLHYqQdFiD6zxk8lrbdA3reLTmJX58OBVMXUZaaUDp9FYHwq5im1CWCXBSIe4gX0W9OZzF-P8wMD92Up8Cox_V2gN9NhlwDiTgxWEW4WjQli59i-j98Qr9ZtqGAcfoR0BoM6hI6GNKS8HaTtzOBAQsUhgmelZfrpqeBmMM4ycoo7F30GQ=w1288-h966-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20180313_111118.jpg

IMG_20180313_120634.jpg

Na razie tak sam do siebie gadam...

Pociąłem stateczniki, muszą być wychylone, bo drążek wkleiłem również pochylony tzw. "oddany od siebie". W międzyczasie przykleiłem skrzydła do kadłuba i szpachluję szparę między kadłubem i skrzydłami.

 

Zastanawiam się nad nitowaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tail1.jpg

 

Podcięcia do mocowania sterów - powinny wyglądać trochę bardziej naturalnie - zobaczymy po malowaniu.

 

Przy okazji zastanawiania się nad nitowaniem, dorobiłem światełka na końcach skrzydeł. Żarówki trochę słabo widoczne.

 

wing1.jpg

wing2.jpg

 

Jeszcze próby nitowania. Piłka od dremela jest trochę słaba - trzeba znaleźć porządniejsze narzędzie.

 

wing2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki powinien być na spodzie kolor? Bo wydaje mi się że pomyliłem duck egg blue z duck egg green. Użyłem Valllejo 71009 a czy nie powinien być Vallejo 71404? 72031192b6045883963bd7d0e5bd45a2.jpg

 

Powinien być chyba taki, ale znóœ na zdjęciu nie jestem pewien odcienia.

hurricane_mk1_l1592_12_of_26.jpg

 

 

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzimy do malowania.

Robiąc preshading coś dziwnego dzieje się z aerografem. Raz wychodzą piękne pólprzezroczyste cieniutkie linie a raz plujnie wielką kropą, którą później rozdmu:bip:e na wszystkie strony. Mam PIwatę, w której wypolerowałem iglicę z dyszą 0.2mm. Starałem się na ile się dało porobić w miarę równomierne kreski ale gdzieś w połowie malowania z kolei zaczął pluć większymi kropami. Nie wiem, czy to brak wprawy, czy mieszania farby. Mieszam w zbiorniczku w aerografie. Używam (na razie) Vallejo Model Air.

 

Tak wygląd pre-brudzing.

 

hurr1.jpg

 

Spód kadłuba przemalowałem. Patrząc na zdjęcia na primeportal, dopasowałem kolor, żeby jak najbardziej podobny był do tego z tamtych zdjęć. Po wyschnięciu zamaskowałem spód przed malowaniem góry. Najpierw położyłem na całym modelu kolor dark earth. Preshading jest trochę widoczny, jednak obawiam się, że pod zielonym zniknie zupełnie. A malując brązem, nie zauważyłem plucia aerografu, niezależnie od poziomu rozcieńczenia. Czasem rozcieńczam farbę w proporcji maksymalnie 2:1 z rozcieńczalnikiem etylowym 40%-owym (czasem korci, żeby wziąć łyka na uspokojenie)

 

 

hurr2.jpg

 

Maski do kamuflażu znalazłem gdzieś w internetach, dopasowałem skalę, wydrukowałem. Ta przyklejona na skrzydle, którą widać na zdjęciu, była wydrukowana odwrotnie, więc przykleiłem ją jak należy. Pozostałem maski były ok. Maski przymocowałem na bluetacka, żeby przejścia między kolorami były łagodne. Zobaczymy jaki będzie efekt po malowaniu. Znaczy, wiem, jaki efekt powinien być, obejrzałem kilka tutoriali ale nie wiem jak wyjdzie to w moim wykonaniu. Pierwszy raz w życiu robię "plamiasty" kamuflaż na modelu aerografem. Za dawnych czasów robiłem to krótko przyciętym pędzelkiem.

 

hurr3.jpg

 

hurr4.jpg

 

hurr5.jpg

 

No to jedziemy z Dark Green. W trakcie malowania, wpadłem na to, że malując pod kątem, zwłaszcza w okolicy stateczników, podmaluję coś pod maską. Jak je odkleje to będę to widział czy coś poszło nie tak. Nie wiem jak Wy to robicie w praktyce, ale czy dobrym sposobem jest zamaskować dodatkowo np. powierzchnie pionowe, gdy maluje się poziome i odwrotnie?

Malowało się przyjemnie - zielony nie robił niespodzianek.

 

hurr6.jpg

hurr7.jpg

 

Zbliża się chwila prawdy - co to wyszło pod maskami? Na pierwszy rzut oka - operacja się udała!

 

hurr8.jpg

 

Jednak bliższe oględziny wskazują, że nie do końca. Jednak wyszły "podwójne" cieniowania w miejscu, gdzie przemieszczałem się aerografem z pozycji pionowej do poziomej. Dodatkowo okazało się, że zapomniałem zaszpachlować połączenia między kadłubem a statecznikiem pionowym. Podobnie "przecieki" pojawiły się na łączeniu pionowych i poziomych masek między skrzydłem a kadłubem. W kilku miejscach uszczelniłem to połączenie ale nie wszędzie. Również przejście skrzydło-kadłub w częsci przedniej pod silnikiem wymaga poprawek.

Za to całkiem-całkiem wygląda wlot i wylot chłodnicy, które również podszlifowałem, żeby nie były tak grube.

Z pozytywnych rzeczy to po malowaniu krawędź spływu skrzydła wygląda przyzwoicie, opłaciło się spędzić kilka wieczorów na dopasowanie tego elementu.

 

hurr9.jpg

hurr10.jpg

hurr12.jpg

 

Zastanawiam się co dalej z tymi malowankami - zrobić poprawki w miejscach wymagających, czy powtórzyć operację z maskowaniem? W międzyczasie zajmę się konfekcją: podwoziem, śmigłem, pooglądam trochę o weatheringu, żeby nie wyszedł za masakrycznie, jak na moim Mitsubishi Zero.

 

Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że to co moim zdaniem "w miarę wyszło" to niejeden z was wstydziłby się pokazać. Mam nadzieję, że za "kilka modeli", trochę podciągnę poziom i będę wstawiał coś bardziej "godnego oglądania". No i muszę przygotować sobie jakieś stanowisko do fotografowania modeli, bo widzę, że te zdjęcia, które wrzucam "szału nie robią".

Na razie plan jest taki, żeby poćwiczyć składanie i malowanie na jakiejś serii tematycznej. Na początek chyba będą to myśliwce Bitwy o Anglię. Na półce czeka już Messerschmidt Bf-109E3, również z Airfixa. Ale nim się zajmę jak opanuję Hurricana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj lokalnie maskowania blue tackiem, lub jeśli lubisz adrenalinę - malowanie z ręki A tak na serio to nie ma czego demonizować - malujesz trzymając dyszę blisko powierzchni modelu (ok 1cm) i ukośnie w kierunku do "wewnątrz" plamy. Tylko najpierw polecam trening na boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Po krótkiej przerwie na trening, prace ruszyły dalej.

Poprawiłem nierówne plamki jak radziliście - zasłoniłem bluetackiem i deliktanie prysnąłem brązowym - wyszło ok.

Zacząłem nakładać kalki ale tutaj jakiś zonk. Może to to, że model pochodzi z biedronki, bo papierek pod kalkami jakiś taki "suchy" był. Długo się odmaczały, zanim kalka zaczęła się przesuwać i gdyby nie Decal Fix, to w ogóle by się nie przykleiła do modelu. W kilku miejscach przysrebrzyła - zwłaszcza przy literkach, bo nie wycinałem po konturze, tylko przykleiłem w całości kalkę.

Wykończyłem detale, czyli podwozie, śmigło i wydech. Chyba wydech wyszedł najlepiej. Kolektor malowałem najpierw kolorem "gunmetal", potem ciemnobrązowym (ciut czerwonego, ciut dark earth, dwa ciuty panzer dark gray), rozcieńczonym "glaze-medium", na to wash w kolorze sepia i "przypudrowałem" suchą pastelą pomarańczową. I delikatnie w linie między kolektorami czarny wash.

Żółty kwadracik na skrzydle malowałem techniką mieszaną. Przykleiłem szablon, podkład z białej farby malowałem pędzelkiem a żółty trysnąłem aerografem. Niestety biały kolor gdzieniegzie podsiąknął pod szablon - trzeba poprawić.

Reflektory na skrzydłach wyszły w miarę, chociaż nierówno obrobione - robiłem je bez okularów, światełka na końcówkach - też lepsze niż oryginalne. Z tych elementów też jestem zadowolony.

Chodniki na skrzydłach również namaluję, a jak dojrzeję, to znaki na stateczniku pionowym też. Na razie jest lekko postrzępiona kalka.

 

20180412_0004.jpg

20180412_0005.jpg

 

20180412_0008.jpg

20180412_0012.jpg

 

20180412_0013.jpg

20180412_0015.jpg

20180412_0016.jpg

20180412_0017.jpg

 

20180412_0019.jpg

20180412_0020.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z podpowiedzią, ktorądostalem przy okazji warsztaty z Corsairem, odrapania na chodnikach na skrzydłach zrobiłem metodą "srebrny-lakier-czarny" i poskrobalem wykałaczką. Efekt bardzo mi się podoba. fbff17ba00aafbbc695a4b343075ff06.jpg59dd919f8df44dc120767bc56728ee96.jpg

 

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej scratchu. Odrapania zrobiłem białą kredką (pożyczyłem od żony kredkę "gretacolor").

Naniosłem matowy werniks Vallejo. Nierozcieńczony wychodzi matowy ale ledwo się rozpyla przez dyszę 0,2mm.

Zaczynam montować podwozie i śmigło.

56e2a7e790fd30a25feaff96af7c0198.jpg4b1800b57e92e871beef1e15a0cdc81c.jpg3af2b87145174127a37e2e59c78e3dd6.jpgd5968dec3aa03c0f94c75d128d71f0b1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę myślę, że starczy znęcania się nad hurricanem.

Znów kłopot z owiewką - przy odklejaniu masek został klej na owiewce. Przy próbie wyczyszczenia trochę się starła farba i za mocno ścisnąłem owiewkę, przez co delikatnie pękła. Poprawię jak najdzie mnie ochota na zabawę w maskowanie. No i z czasem jeszcze linkę anteny dorobię.

 

 

 

20180416_0004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment kadłuba pod kabiną pilota wraz z drzwiczkami po prawej stronie oraz prowadnicą limuzyny był ze sklejki,a więc nie było tam obić. Czasem warto zobaczyć sobie fotki restaurowanych warbirdów,co da nam jakieś pojęcie o materiałach zastosowanych do budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Akurat ten egzemplarz tzn. jego foteczki i to muzealne są łatwo dostepne w sieci. Sam robię ten model więc niedługo będzie co porównywać. ;)

 

Tak, oglądałem je. Tyle, że w muzeum wisi "czyścioch" a ja chciałem troszkę się pobawić technikami, których nigdy w życiu nie stosowałem. Poza tym zestawowa kalkomania chodnika ma delikatne "zadrapania" - więc trochę się nią też zasugerowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.