Skocz do zawartości

An 26 z 13.PLT nr 1406, A-Model, 1:72


eldiabllo

Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram sie do ciekawego samolotu, a dla spadochroniarzy szczególnie , mianowicie AN 26 po spadochronowemu "szybki". Model z zestawu A-Model

inbox pod linkiem:

https://www.mojehobby.pl/products/Soviet-transport-plane-Antonov-An-26-early-version.html,

2343_rd.jpg

 

Mnie interesuje w malowaniu po remoncie jaki odbył się w 1998r dla maszyny nr 1406 dosarczonej w 11.11.1972r.

http://www.balice.republika.pl/An-26/An26.

 

0856689.jpg?v=v40

 

 

Coś o szybkim:

Górnopłat o konstrukcji półskorupowej, całkowicie metalowej, z klasycznym usterzeniem. Ładownia mieści 40 skoczków spadochronowych lub 24 nosze lub do 5500 kg ładunku. Z ładunkiem 2100 kg zasięg 2550 km. W dole tyłu kadłuba drzwi ładunkowe, otwierane w locie do zrzutów. Podwozie z kołami przednimi, chowane w locie. Silnik odrzutowy (umieszczony w prawej gondoli silnika) służy jako pomocniczy do startu, w szczególności w klimacie gorącym i na lotniskach położonych wysoko. Służy także w wytwarzaniu dodatkowego ciągu w przypadku awarii silnika głównego.

W 1972 dla 13 Pułku Lotnictwa Transportowego, stacjonującego w 8 Bazie Lotniczej w Krakowie zakupiono dwanaście samolotów AN-26, którym przydzielono następujące numery taktyczne; 1308, 1309, 1310, 1402, 1403, 1406, 1407, 1508, 1509, 1602, 1603 i 1604

13 Pułk Lotnictwa Transportowego rozformowano w grudniu 2000, jego rolę i wyposażenie przejęła nowo utworzona 13 Eskadra Lotnictwa Transportowego.

 

Od roku 2003 13 Eskadra Lotnictwa Transportowego stopniowo wymieniała samoloty An-26 na większe samoloty transportowe CASA C-295. Ostatni lot wojskowego AN-26 (1403) odbył się 16 stycznia 2009.

https://pl.wikipedia.org/wiki/An-26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki Panowie za publikę, będę się starał ile będę dal rady, z całym moim soafochroniarskim serduchem. Szkoda że żadna inna firma nie wypuści "świeżego " An 26, bo faktycznie jest to fajny samolot.

Po przeglądaniu wyprasek najwięcej pilowania wyjdzie na kadlubie, połówkach. Inne elementy nawet dość w miarę się prezentuje. Ogólnie szpachle pójdzie jak na "nuebite" auto z zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem sie za wycięcie kadłuba, po pierwszym piłowaniu, jak plastik i to wyglada móżna zobaczyć, ogólnie połączyć to w jedna bryłe bedzie nie lada wyzwaniem, szczegolnie druga część ogonowa . NIe mogłem się powstrzymać i połączyłem taśma zeby rzucic okiem na bryłe samolotu .

Wsumie kazda część jaka sie wytnie trzeba przypiłować, części sa nie ponumerowane, tak że trzeba niektóre elementy szukać w instrukcji bo tylko tam sa numerki części. Na tą chwile wycinam środek, kokpit, przedział desantowy.

 

ee395811c3c9d88e.jpg

 

f4100b9e82011cbf.jpg

 

4c0a453386ff6a0f.jpg

 

efc4c187ecb80787.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsumie kazda część jaka sie wytnie trzeba przypiłować, części sa nie ponumerowane, tak że trzeba niektóre elementy szukać w instrukcji bo tylko tam sa numerki części.

 

Przecież to Amodel, tak więc wszystko jest ok i w porządeczku

 

Jako ukryty wielbiciel wyrobów tej manufaktury z chęcią będę tu zaglądał. Co prawda rzuciłem już dwa bluzgi na wybrane malowanie ale tak jakoś mamy chyba "sześć- dziesięć" miesięcy na zmianę koncepcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsumie kazda część jaka sie wytnie trzeba przypiłować, części sa nie ponumerowane, tak że trzeba niektóre elementy szukać w instrukcji bo tylko tam sa numerki części.

 

Przecież to Amodel, tak więc wszystko jest ok i w porządeczku

 

 

Jako ukryty wielbiciel wyrobów tej manufaktury z chęcią będę tu zaglądał. Co prawda rzuciłem już dwa bluzgi na wybrane malowanie ale tak jakoś mamy chyba "sześć- dziesięć" miesięcy na zmianę koncepcji

 

no pewnie nie wcześniej , a malowanie po remoncie wydaje mi sie fajniejsze, przynajmniej mi sie ono podoba i takiego go zapamietałem , ogólnie cały ten model to wyzwanie, jakby sie chciało coś wyrzeżbić w kawałku drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby sie chciało coś wyrzeżbić w kawałku drewna

 

Po plastiku i jego zażółceniu domyślam się że jest to jeden z wcześniejszych wyrobów ten manufaktury i raczej te formy były z wiadra zalewane

Mam z tej "edycji" Su-15 i jakoś na razie omijam szerokim łukiem. Rysunek ładny ale detale podwozia to trzeba w 98% samemu wyrzeźbić

Proponuję wycieczkę do sklepu i zakup co najmniej 4 arkuszy "360" żeby to jakoś "wylizać" i oczywiście wiadro szpachli

A jak już dopchasz do końca to "szare" malowanie będzie spełnieniem marzeń i ulgą w bólu

 

Ale działaj chłopie bo wyroby Amodelu to wielka rzadkość na Warsztacie i z tego miejsca już należy się solidne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Połówki połączone , nawet jestem zadowolony z połaczenia, coś tam pomalowałem srodek, jeszcze jedne lampki musze podorabiać po bokach no i linki do desantowania , na ta chwile wygląda to tak,:

 

8231e849420ce30e.jpg

 

80316f9c97c7a699.jpg

 

65a71c1a19689f5d.jpg

 

e8c87b5c24ad20d9.jpg

 

6f7a9000e84a72e7.jpg

 

d7467a08a60b9085.jpg

 

948dca52f96481e9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka koncepcja na rampę?

Raczej otwarta, coś tam będzie troszku widać, myślę że fajnie będzie się prezentował z otwartym tyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej otwarta,

 

Z doświadczenia z A-modelami mogę stwierdzić że lepiej zrobić ją otwartą bo przy próbie "zamknięcia" może się okazać że jakoś tak za bardzo nie pasuje do kadłuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jako podjazd czy w wersji do lotu?

 

Jeżeli ma stać na płycie lotniska to raczej jako podjazd a jeżeli powiesi pod sufitem to może być w wersji do lotu/ zrzutu

 

Ale to Kolega "eldiabllo" robi tego latawca więc tylko paczymy i potwierdzamy słuszność przyjętych rozwiazań

Chyba jakoś tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to Kolega "eldiabllo" robi tego latawca więc tylko paczymy i potwierdzamy słuszność przyjętych rozwiazań
No ale pytania chyba zadawać można?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale pytania chyba zadawać można?

 

Nawet trzeba. I "tyciać" paluchem pewnie można bo z tego mogą wyjść ciekawe pomysły

Uważam tylko że nie można narzucać własnej wizji artystycznej chociaż na początku sugerowałem "szare" malowanie za co słusznie należy mi się

Chociaż nadal uważam, że "szare" malowanie wyciągnie o wiele bardziej piękno tej konstrukcji

A jak ktoś napisze " to se kup i zrób" to podpiszę się pod tym dwoma łapkami i może tak zrobię ale na razie szykuję warsztat trochę większego latawca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale pytania chyba zadawać można?

 

Nawet trzeba. I "tyciać" paluchem pewnie można bo z tego mogą wyjść ciekawe pomysły

Uważam tylko że nie można narzucać własnej wizji artystycznej chociaż na początku sugerowałem "szare" malowanie za co słusznie należy mi się

Chociaż nadal uważam, że "szare" malowanie wyciągnie o wiele bardziej piękno tej konstrukcji

A jak ktoś napisze " to se kup i zrób" to podpiszę się pod tym dwoma łapkami i może tak zrobię ale na razie szykuję warsztat trochę większego latawca

Jak to mówią kto pyta nie błądzi, fajnie że warsztat nie jest "martwy" porady zawsze stosuje oraz uwagi . Klapa jak już mówiłem będzie raczej otwarta i będzie w trybie do załadunku, zrobię jakaś płytę lotniska . Przymierzalem na sucho o dziwo nawet się domykala. Malowanie jeszcze mam czas , szary fajny malowanie początkowe ale to malowanie po remoncie w ciapki mi osobiście się podoba no i wyzwanie większe . Na razie pilnik i jedziem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się pracuje z tym plastikiem?

Bo mam ten sam model i dokładnie z tego samego dziwnego plastiku i tak se myślę jak by to z nim było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.