Skocz do zawartości

An-2 SP-ANO 1:72 Italeri


sebastain

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że Hurricane skończony, chciałem zbudować coś większego, chociaż niekoniecznie jeszcze przesiadać się na większą skalę. Wahałem się nad jakimś transportowcem / bombowcem ale znów odezwały się sentymenty - padło na An-2, który nie raz mnie woził, w którym dorabiałem jako "steward" (najczęściej podając wiadro do "zwrotów" :zygi:). Chcę go zrobić w jego ostatnim malowaniu - w takim podobno trafił na złom.

 

 

1.jpg

 

 

 

Plan jest taki, żeby spokojnie, bez pośpiechu skompletować materiały, zdjęcia (chociaż tych mało jest) i w miarę wolnych wieczorów wypoczywać przy "Antku".

Chciałbym dorobić wnętrze przedziału transportowego z krzesełkami desantowymi (zinspirował mnie C-119 boxcar), wyciąć drzwi (i zostawić otwarte), silnik - zaadoptować R-1820 z Airesa, zrobić szablon literek.

Spróbuję też sił w polerowaniu szybek w oknach, oryginalne mają potężne zapadliska, a jak się powiedzie, to również wyrównać również zestawowe szkło kabiny pilota.

Pracy będzie dużo, bo model nie jest tak ładnie zrobiony jak moje ostatnie Airfixy - większe szpary, nierówne linie podziałowe, wypływki itp.

 

 

20180416_0019.jpg

20180416_0018.jpg

20180416_0017.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz chyba najlepszy walkaround Antka w sieci.

viewtopic.php?f=65&t=23186

O samym SP-ANO faktycznie ciężko coś znaleźć.

Niestety tak skończył. https://russianplanes.net/id142560

 

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(zinspirował mnie C-119 boxcar)

 

Bardzo fajnie że "zaraziłem" Kolegę taką formą pracy twórczej

A będzie z czym powalczyć bo cały przedział desantowy składa się aż z 0 (słownie "zero") elementów a kabina pilotów aż z 7! No po prostu pusto jak w bębnie

 

Będę z chęcią zaglądał a w razie "W" to i poproszę o jakieś ciekawe rysunki gdyż w moim An-2w właśnie wczoraj zakitowałem ślady po wypychaczach wewnątrz kadłuba.

 

Aczkolwiek do swojego Antka podchodzę nad wyraz lajtowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz chyba najlepszy walkaround Antka w sieci.

viewtopic.php?f=65&t=23186

 

A i dziękuję za "spacerek" . Tak myślałem, że znajdę jakiś zestaw zdjęć różnych elementów ale nie spodziewałem się, że w jednym miejscu!

 

Poza tym zdjęciem

 

142560.jpg

 

znalazłem jeszcze kilka na funpage Aeroklubu Kujawskiego, zwłaszcza w locie. Nie byłem pewien chodnika na kadłubie - wydawało mi się, że był czarny ale jednak świeżo po malowaniu był biały. Ostatnie lata, kiedy stał na stojance, czerwona farba na górze kadłuba strasznie spłowiała i prawdopodobnie biała też. Znalazłem w swoich zdjęciach kilka elementów - między innymi strasznie schropowaciałą powierzchnię farby.

Zanim dojdę jednak do powierzchni, to zdecydowałem zrobić oszklenie kabiny z blaszek i jakiejś grubszej folii bo to co zrobiło italeri woła o pomstę do nieba. Owiewka samolotu składa się z samych płaskich powierzchni a Italeri poskładało ją z prostokątnych soczewek.

 

A tu zdjęcia z funpage

 

18056442_632891263576553_8878084233305740172_o.jpg?_nc_cat=0&_nc_eui2=v1%3AAeHuSOilF8UwmiUr6zhN4GqxnOsF5QUNn8f1jz1XPbX8lXB3NKKLQS5Zx_fjyokHJE-dZEHeoAng9GeF8ViUOg7ErkPVEeAf-0bVIeQ7ODYD8A&oh=0fbe5f623bcf41721bb25b3a1793d690&oe=5B5E253E

 

Tutaj już jako pomnik gdzieś we Włoszech, skąd trafił na złom.

 

16487188_599760116889668_1145201909106239535_o.jpg?_nc_cat=0&_nc_eui2=v1%3AAeGY2U0f92C3L-6PXRcgidwJLgWK1KYvgb2A9bzS3L2LwUuZPK5GUnHk6EJIQiQo8EGTMo7ISOBLOKA5_M77n-qJNHiKaHxNnRiqTkcPeH1WNg&oh=907814588257261eb3f6f6941a88d0ab&oe=5B610532

 

W locie:

 

>xJfsPeZInc_CElrJcqqK6Pu9N6YF4DW3sjsLZObdSNQWWhJghWIFFGHj4YQPAOr_5hWlBdW8y6iKr-yURK-yoH0nzwVzZplQRNwvGVbdOw&oh=34aef5e54c0d26677f45ee46b288ed97&oe=5B2858B9

 

16423149_595893100609703_5141076430483765997_o.jpg?_nc_cat=0&_nc_eui2=v1%3AAeEMhb-YIdiHaNAzkfWX0CsdLriBalKpSl1XIM3cqr_fTfx6e-7D9nDLVrILEVliFj0IGT1nxkTouUrln7tvai3qQ8J5TsbmJXJ2-QaqXZs02A&oh=b999fb6fda6501a3a25f7071367b23e4&oe=5B533542

 

16463163_595840483948298_9139863136554091249_o.jpg?_nc_cat=0&_nc_eui2=v1%3AAeFvaQZXT_in8McsdkqEAW5VvP6HuKPHI1JtLDuZa8MasJj89SPhdmorgHCTtVxHeOVpxOLGZ2mKsnEBHfWKsnca8ff3524IltumJd-XDKnq5g&oh=423b4469f7546adaae2fd1dd6111c3ff&oe=5B58D536

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę tu zaglądał. Ciekawi mnie jakie rozwiązanie zastosujesz do linii okien. Okno w drzwiach "nie trzyma" linii reszty okien. Może masz już jakiś pomysł?

 

Krzywe aż kłuje w oczy. Nie zwróciłem uwagi. Chyba podejmę się prostowania.

Sprawdziłem na kilku rysunkach - model z żadnym się nie pokrywa, żeby wyprostować okna, trzeba ich górną krawędź umieścić wzdłuż którejś z kolorowych kresek. Zależy od rysunku

 

O dziwo, okno w drzwiach jest najbliżej właściwego położenia.

 

 

krzyweokna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najprościej będzie wyciąć wszystkie cztery okna razem, powstały po nich otwór nieco powiększyć tak aby dało się ponownie wkleić okna ale już pod właściwym kontem. Szpary, które pozostaną po tej operacji uzupełnij plastikiem i zaszpachluj.

Jest to prosta do ogarnięcia operacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to wyrzuć w cholerę te rysunki. Nie dość, że koślawe, to jeszcze różnią się między sobą. Najlepsze plany Antka to wciąż "Skrzydła w miniaturze" Z. Luranca. Ujdą też plany ostatnio opublikowane w "Super modelu", choć trochę błędów mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś chciał to mogę podrzucić parę zdjęć w tym malowaniu. A jak byś się zdecydował na malowanie i napisy dokładnie z pierwszego zdjęcia postu, to mogę podrzucić wzory napisów, w PDF, ale zrobione w 1:48. Trzeba by je przeskalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najprościej będzie wyciąć wszystkie cztery okna razem, powstały po nich otwór nieco powiększyć tak aby dało się ponownie wkleić okna ale już pod właściwym kontem. Szpary, które pozostaną po tej operacji uzupełnij plastikiem i zaszpachluj.

Jest to prosta do ogarnięcia operacja.

 

 

I tak chyba zrobię.

Na razie szlifuję wnętrze kabiny, żeby wyrównać tą powierzchnię a potem wytnę okienka.

 

Przede wszystkim to wyrzuć w cholerę te rysunki. Nie dość, że koślawe, to jeszcze różnią się między sobą. Najlepsze plany Antka to wciąż "Skrzydła w miniaturze" Z. Luranca. Ujdą też plany ostatnio opublikowane w "Super modelu", choć trochę błędów mają.

 

Poszukam, sprawdzę. Te rysunki, które mam, w miarę się pokrywają między sobą - najważniejsze, żeby okienka były w jednej linii, coby niebieski pasek był prosty.

 

Jak byś chciał to mogę podrzucić parę zdjęć w tym malowaniu. A jak byś się zdecydował na malowanie i napisy dokładnie z pierwszego zdjęcia postu, to mogę podrzucić wzory napisów, w PDF, ale zrobione w 1:48. Trzeba by je przeskalować.

 

Chętnie przygarnę Co do napisu i reklamy jeszcze nie zdecydowałem. Myślę też czy namalować znaczek obrony cywilnej na stateczniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podziękować za zdjęcia i pomoc w znalezieniu materiałów na temat "November-Oskara". Zwłaszcza pomoc Artek82 i GEM okazała się nieoceniona. Nie pozostaje mi nic innego jak zrobić idealny model z tymi materiałami

Miałem pracować powoli, myślałem, że poczekam aż skompletuję wszystkie materiały, jednak chyba się nie da . Zanim przyjdą blaszki z Parta zacząłem przygotowywać kadłub. Szlifowanie wnętrza kadłuba i przygotowanie do prostowania okien.

 

Przed szlifowaniem:

 

szlif1.jpg

 

Przed wycinaniem okien:

 

szlif2.jpg

 

A tu jeszcze spasowanie kadłuba ze skrzydłem dolnym.... będzie dużo zabawy z tym modelem.

 

 

krzywo1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że drzwi transportowe w modelu mają nieprawidłowy kształt. Ich dolna krawędź powinna być równoległa do dolnej krawędzi kadłuba, a nie pozioma jak zrobił to czeski projektant. Zanim zaczniesz wycinać podaj mi na PW swój adres mailowy, to podeślę Ci trochę rysunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że drzwi transportowe w modelu mają nieprawidłowy kształt. Ich dolna krawędź powinna być równoległa do dolnej krawędzi kadłuba, a nie pozioma jak zrobił to czeski projektant. Zanim zaczniesz wycinać podaj mi na PW swój adres mailowy, to podeślę Ci trochę rysunków.

 

Drzwi małe i duże dopasuję do blaszek Parta - są bliższe kształtowi oryginału. Poza tym, małe drzwi chyba też trzeba będzie lekko przesunąć w stronę tyłu na dużych drzwiach.

Wysyłam PW - i dzięki!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz wklejał zestawową ścianę dzielącą kokpit od przedziału transportowego to wklej ją odwrotnie niż nakazuje instrukcja. Ja tak zrobiłem bo prawidłowo ściana za plecami pilotów jest gładka, a te wszystkie dyngsy są od strony przedziału transportowego.

 

TG4SQvC.jpg

 

No chyba że wykonujesz wszystkie bebechy z blaszek to luzik

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczalem trochę ciąć, przymierzać. Dostałem mnóstwo materiałów, więc powinienem poważnie podejść do tematu. Postanowiłem na początek poprawić stery. Z modelem będzie bardzo dużo pracy... Na zdjęciach widoczna jest asymetria kształtu steru kierunku obu połówek kadłuba.c26e12c5a74f9a5fb5c9dbc610857579.jpg373159a06ef2535ab9f7432deef2f0e8.jpg

 

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choroba postępuje. Wartość blaszek stanowczo przekroczyła wartość modelu. Dojdą jeszcze blaszki z elementami skrzydeł. da269320e22ad97e44a604a4828c3217.jpg

 

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki bo orka będzie ciężka

Podglądam ,bo bardzo bardzo dawno temu miale okazje lecieć "Antkiem " z moimi dziećmi z lotniska Lublinek - Lodz, Taki spacerowy przelot z okazji Dnia Dziecka

Powodzenia i spokojnie ,tak jak pisałeś wcześniej lajtowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi weekend miałem bardzo intensywny, miałem mało czasu na pracę przy "Antku". Udało się wstępnie przygotować ster kierunku i dopasować grubość kadłuba przy ogonie. Model ma za gruby ogon a za wąski przedział ładunkowy kadłuba. Zanim jednak dopasuję jego grubość - muszę zrobić "model" oszklenia kabiny na podstawie blaszek. Poza tym, miejsce w kadłubie na owiewkę jest trochę za bardzo do tyłu - to też chciałbym skorygować, żeby jako-tako to przypominało Ana-2.

 

 

IMG_20180508_111016_01.jpg

 

 

IMG_20180508_111024_01.jpg

 

 

IMG_20180508_111053_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.