Teraz jest So cze 23 2018, 12:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 565 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Su-20 - Pantera z przewagą dodatków własnych - 1:72
PostNapisane: Pt lis 01 2013, 19:20 

Witam wszystkich w nowym warsztacie!

Wybór tematu nie był łatwy i chcę w tym miejscu podziękować wszystkim kolegom, którzy do tej pory wsparli mnie materiałowo i merytorycznie. Oczywiście proszę o nadzór w toku prac i w razie czego o interwencję. Nie chciałbym nikogo pominąć, dlatego nie będę wymieniał, ale zainteresowani wiedzą :piwo: . Zapewniam przy tym, iż nie przepadnie materiał zgromadzony co do konkurenta Su-20.

Model będzie budowany w konwencji Jakowej, tj. zamierzam pootwierać go i pociąć gdzie się da w oparciu o dokumentację i odtworzyć możliwie szczegółowo. Mam przy tym zamiar - wbrew pozorom - mieć z jego budowy sporo satysfakcji i fun-u :cool: . Pozostają przy tym zachowane podstawowe kryteria: skala 1:72, po polsku oraz zestaw daleki od doskonałości. Do tego samolot rzadko wybierany przez modelarzy - tu mam nadzieję na wzajemny pozytywny wpływ z warsztatem kolegi GEM-a, coś na pewno da się podpatrzeć.

Poniżej materiał wyjściowy - oprócz dwóch zestawów będę się w miarę potrzeby posiłkował blaszką Part-a:

Obrazek

Dane potrzebne do budowy znalazłem w poniżej przedstawionych publikacjach, do tego oczywiście materiał z sieci, a także dostarczony przez kolegów oraz wyniki własnych obserwacji - jeszcze raz dzięki za udzielenie pomocy.

Obrazek

Aby w ogóle zacząć myśleć o cięciu i meblowaniu należy doprowadzić rurę do należytego kształtu. Producent był uprzejmy dać tu modelarzom spore pole do działania

Obrazek

Szczególnie urocze są linie podziałowe, które należało zlikwidować, podobnie jak otwory na skrzydła

Obrazek

Zrezygnowałem też z fabrycznego zbyt wąskiego garbu, który i tak muszę zrobić po swojemu z uwagi na zamiary otwarć. Rura została sklejona - tylko w obrębie ogona i w kilku punktach, aby później łatwo rozdzielić. Górna strefa składa się z płytek - najwyższa jest nacięta nożykiem, aby po wyprowadzeniu sylwetki delikatnie rozdzielić

Obrazek

Po użyciu ciężkiego sprzętu, a następnie coraz to lżejszego i zapyleniu pracowni tonami pyłu, rura "wyszła na ludzi". Tu uwaga - pierścień i stożek są fabryczne i wklejone na dwie maleńkie kropelki Sg wyłacznie dla zapewnienia uniknięcia efektu wyoblenia krawędzi przed pierścieniem w ramach niemal przemysłowego zdzierania, piłowania, szlifowania i polerowania. Podobnie w swoim czasie pójdzie precz strefa ogonowa, obecnie pełniąca rolę wygodnego trzymanka.

Obrazek

Obrazek

Teraz przyjdzie czas na dopracowanie powierzchni zewnętrznych i dokładne oparcowanie działań we wnętrzu.
Choć mam sporo dokumentacji - apel: jeżeli posiadacie i macie ochotę udostępnić, proszę o wszelkie dane pozwalające odtworzyć detale - otwarte panele, silnik itp. Z góry serdecznie dziękuję :) .

Pozdrawiam - Mikołaj

Tytuł: Re: Su-20 - Pantera z przewagą dodatków własnych - 1:72
PostNapisane: Pt lis 01 2013, 19:24 

:peace:

zasiadam i podpatruję bo czeka na zrobienie

co do otwierania to chyba trzeba szukać Su-17 rosyjskich bo SU-20 to przecie eksportowa wersja siedemnastki

jakieś przekroje i plany (coprawda Su-17) były w czeskim Zlinku w trzech częściach

PostNapisane: Pt lis 01 2013, 19:31 

Mikołaju.....spodziewając się niesamowitego modelu...życzę ci dużo wytrwałości,bo wiem,że będzie ci potrzebna :D :super: ....no i oczywiście czekamy wszyscy naaa.....Piramidkę :D

PostNapisane: Pt lis 01 2013, 19:35 

Super temat Mikołaj ,kibicuję ! :D .Będę podglądał bo sam dłubię przy podobnym Su 22 z Mastercrafta z mizernym skutkiem.

PostNapisane: Pt lis 01 2013, 19:49 

nr zlinka to 4/1992, 2/1993 oraz 3/1994 (ale to juz Su-17M3)
w numerze 2/1993 jest jakieś zdjęcie luków w tylnej części naszych Su-17 czyli Su-20...

Z publikacji to jeszcze trochę jest w "Aerofax Sukhoi Su-7/-17/-20/-22 -Soviet Fighter and Fighter-Bomber Family"

PostNapisane: Pt lis 01 2013, 21:24 

Zapowiada się świetny i pouczający warsztat!
Niewiele pomogę ale kibicuję ochoczo i będę zaglądał!

Powodzenia! :super:

na warsztacie:
AH-64D http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=86&t=40397

Ostatnio edytowano Pt lis 01 2013, 21:29 przez xellus, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pt lis 01 2013, 21:28 

Niedawno byliśmy świadkami ostatnich odcinków znakomitego serialu-tasiemca "J jak Jak" i fajnie że rusza kolejny serial w Twojej reżyserii pt. "S jak Su" :D Biorąc pod uwagę materiał wyjściowy, jestem ogromnie ciekaw jak Ci ta Su wyjdzie mimo że wiem że dasz radę :) Kiedyś miałem fajną stronkę z masa fotek Su-20, ale gdzieś mi zniknęła i muszę poszukać bo może się przydać. Powodzenia

W galerii:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
AN-2 SP-ALW AN-2 SP-LMA PLL LOT AN-2 DM-SKF AN-2 DM-SKD MiG-17 PF "948" AN-2 SP-FLZ Milka Jak-12A SP-CUU

PostNapisane: Pt lis 01 2013, 21:49 

I znowu będzie zero samolotu....tylko same żebra panie.....kto to widział....luuuudzie :nie_powiem: :pilot:

PostNapisane: So lis 02 2013, 0:20 

!!!

PostNapisane: So lis 02 2013, 0:36 

Dzięki wszystkim za miłe przyjęcie i tak chyba w zasadzie kredyt zaufania, bo to na razie za wiele nie ma :)

Co do zagadnień precyzyjnych:
Piotr - super, że sprawdziłeś te źródła, w większości je mam, nie mam pewności co do tych numerów Zlinków. Tak po prawdzie, sądzę, że to to co najbardziej potrzebne pewnie będzie miał personel z Powidza (wszelakie sytuacje remontowe, pootwierane to i owo itd.) - jeśli czytacie i zechcecie pomóc - będę wdzięczny;
PaRazo - wrzesień nie ucieknie, ale jakoś zmiana epoki była wymagana, wierz mi, trochę mnie ten Jak wymęczył;
Sławek - ostateczna koncepcja nie jest jeszcze wyklarowana, ale kościotrup nam nie grozi :)
Artur - jak odnajdziesz fotki - dawaj znać, może akurat będzie coś potrzebnego.

I żeby nie było bez obrazka - oklejony taśmą do zrobienia pierwszych linii:

Obrazek

Do zobaczenia :)

PostNapisane: So lis 02 2013, 1:15 

No Mikołaj, podoba mnie się to :piwo: :piwo:

Może się przyda poniższy link, poszperam jeszcze po rosyjskich stronkach, coś się znajdzie, a i musisz mi konkretnie napisać od której wręgi chciałeś ten materiał zdjęciowy.

http://forums.airforce.ru/foto-video/5100-fotografii-samoletov-cy-17-cy-20-cy-22-a/

PostNapisane: So lis 02 2013, 1:57 

Bardziej tego typu

Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: So lis 02 2013, 7:23 

Mikołaj podeślij mi maila coś tam podeślę.

PostNapisane: So lis 02 2013, 10:29 

A jak będziesz wklejał kokpit, silnik i inne bambetle do sklejonego już kadłuba? Ja bym prosił całe mnóstwo zdjęć z budowy, bo tu się kolejna encyklopedia modelarstwa będzie dziać :)

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce
ObrazekF-104G
Klasa 2 - Pojazdy wojskowe
ObrazekM1A2SEP MBT Flyhawk

PostNapisane: So lis 02 2013, 10:51 

Cześć!
em - dzięki - tak, tak, to o takie klimaty najbardziej chodzi :D ;
smialus - stronka ok, mail na pw - dzięki;
Mikele - nie ma obaw, "żaglowce w butelce" się nie zdarzą - w pierwszym poście wspomniałem, że kadłub jest sklejony tylko w strefie ogona i punktowo w paru innych miejscach, a górna płytka pod garb jest nacięta - rozdzielenie nie będzie problemem.

Pozdrawiam - Mikołaj :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 565 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Następna

REGULAMIN FORUM