Skocz do zawartości

Mi-2 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - 1/72 - Hobby Boss


Kon_Bar

Rekomendowane odpowiedzi

Prace nad "Wilma Sikorski" idą powoli więc postanowiłem rozgrzebać jakiś drugi model. Ponieważ ostatnio wszystkie modele śmiglaków były kanadyjskie i żółte postanowiłem skleić coś z naszego podwórka i w innym niż żółte malowaniu. Niejako z automatu wpada do głowy maszyna do niedawna obecna na naszym niebie - Mi-2 Postanowiłem skleić model bazujący na zestawie Hobby Boss-a uzupełniony o kalki Techmod-u (maszyna SP-ZXY) oraz części z modelu MisterCraft-a (Intech). Docelowo chciałbym, aby wyszło coś podobnego do tego:

 

41173877865_a6c1aba04c_o.jpg

 

Ponieważ nie jestem ekspertem od Mi-2 (ani żadnej innej maszyny) staram się przerabiać jedynie to, co rzuca się w oczy. Z dokumentacją "biało-niebieskich" maszyn LPR w sieci krucho więc znalazłem tylko cztery fotki SP-ZXY w starym malowaniu (a i to z 3 różnych epok: jak powyższe, z napisami HEMS i z napisami HEMS i LPR). Na razie planuję wykonać maszynę z zewnętrznymi zbiornikami paliwa, ale zobaczymy czy dotrwam z tym postanowieniem do końca

 

Na razie posiedziałem chwilkę nad wnętrzem. Modyfikacje: wycięcie mocowań karabinów, załatanie dziur w podsufitce, przedłużenie zbiornika paliwa, przesunięcie tylnej ściany ku przodowi. Sufitu w tylnej części postanowiłem nie modyfikować - ponieważ nie mam dobrych zdjęć wnętrza starych LPR-ów całość będzie troszeczkę S-F

 

40266869130_be92f6e0c0_c.jpg

 

Dorobiłem też prowadnicę do noszy. Obecnie myślę nad kolorystyką wnętrza - gdyby ktoś miał jakieś informacje o kolorach LPR-ów zachęcam do podzielenia się Na razie planuję: kabina pilotów - szary, przedział osobowy: ścian i podsufitka - biały, podłogi + pas do wysokości górnej powierzchni zbiornika paliwa - czarny. Fotele w przedziale białe a prowadnica noszy niebieska (to chyba kolor z żółtych LPR-ów, ale lepszej koncepcji brak)

 

28201905898_d70d3412ae_c.jpg

 

Zachęcam do komentowania i dzielenia się pomysłami na poprawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie

 

Jak będziesz chciał coś więcej to pytaj śmiało.

Aleksander z Zalasu - poszło PW

 

Dzięki - widziałem, ale nie wiem na ile wnętrze zmieniło się po modernizacji (fotele na pewno )

 

A zdjęcia to mógłbyś robić tak, aby było widać numery farb na słoiczkach....

czymś musiałem podeprzeć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś "dziabnąłem" sufit - dzięki zdjęciom z "walkaround-u" wskazanego przez KRYSTKA zrozumiałem zdanie z internetu "Mi-2 z Hobby Boss na niewłaściwy sufit". mam nadzieję że jest trochę lepiej; pewnie robiłbym go jeszcze raz ale jak widać na zdjęciach po sklejeniu niewiele będzie widać

 

Teraz model trafia na jakiś czas do poczekalni - czekam na materiały od kolegi Aleksandra.

 

41391551484_2d3be92270_c.jpg

 

41391551704_d2e2f85255_c.jpg

 

42065658902_33f69299bc_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dziś bez zdjęć za to z pytaniami. Nabyłem blaszki Parta (do Intecha) - miały być głównie dawcą przednich drzwi. Skoro przednie drzwi [otwarte] to i wnętrze. Skoro wnętrze to pytanie o stanowiska pilotów.

 

Czy w "LPR-ach", ale starych, nie "plusach":

- fotele były przesunięte, tzn. prawy był cofnięty względem lewego (wydaje mi się, że tak, ale widziałem jedno zdjęcie "plusa" z fotelami "na równo" i stad pytanie)?

- prawy fotel był wyposażony w wolant, pedały, etc.?

 

Po wykonaniu foteli wrzucę jakieś fotki. Obecnie próbuję zbudować blok z tablicą przyrządów. Hobby Boss - TRAGEDIA. Intech - nie wiem, mój egzemplarz miał "niedolany". Part "trochę" za duży do HB i jakieś dziwne kąty nachylenia tablicy wychodzą. Dodatkowo HB ma bardzo gruby plastik w części nosowej i chyba nie uda mi się zrobić nic, aby przednie krawędzie obudowy przesłaniały całe przednie okienka. Próbowałem wszystkiego włącznie z odciskiem wnętrza z Miliputa i rzeźby na tej podstawie. Widać porwałem się na zbyt wysokie progi :(

 

Cały czas także biję się z myślami, czy warto inwestować kolejne pieniądze w zestaw Quickboost (ale pewnie przegram - kupiłem już tyle dodatków, że trochę głupio walczyć teraz z Partem i HB (a efekt byłby pewnie mizerny; Part jest przewymiarowany względem HB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Powróciłem do domu i mogę nareszcie pokazać jakieś postępy w pracach. Stan na jakieś 2 tygodnie wstecz (ale od tamtej pory postępów brak więc zdjęcia nadal aktualne )

 

Podmalowałem wstępnie kabinę. Podłoga - brąz, ściany w przedziale transportowym białe, w kabinie pilotów jasno szare (numerów nie podaję, bo są mniej lub bardziej przypadkowe; nie znalazłem żadnych bardziej szczegółowych danych). Oprócz wcześniej pokazywanych modyfikacji sufitu wrzuciłem kilka blaszek Part-a: boczne panele na ścianach pomiędzy stanowiskiem pilotów a przedziałem transportowym, ażurową listwę na suficie i drzwi na tylnej ścianie (akurat tego żałuję :( ). Dodatkowo dorobiłem imitacje lamp na suficie. Obecnie staram się załatać szparę pomiędzy tylną ścianą a lewą burtą a potem trzeba poszpachlować wszystkie inne szparki...

 

42187568224_0c6c06e4be_c.jpg

 

29033686438_555bc20a11_c.jpg

 

42187570234_d5c3df6ff5_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- fotele były przesunięte, tzn. prawy był cofnięty względem lewego (wydaje mi się, że tak, ale widziałem jedno zdjęcie "plusa" z fotelami "na równo" i stad pytanie)?

- prawy fotel był wyposażony w wolant, pedały, etc.?

 

Obiecałem, że pomogę, ale nie pomogę. Okazuje się, że Mi dwójki sanitarne były w wersji zarówno jednoster jak i dwuster. Musisz szukać zdjęć tego konkretnego egzemplarza. Na przykład z tego zdjecia http://www.helicopter-database.de/open.url.php?idphoto=1985 nie wynika za wiele, ale raczej był/jest to jednoster i miał fotel cofnięty. Na pewno wynika zaś, że miał toporek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem, że pomogę, ale nie pomogę. Okazuje się, że Mi dwójki sanitarne były w wersji zarówno jednoster jak i dwuster. Musisz szukać zdjęć tego konkretnego egzemplarza.

Pomogłeś, pomogłeś Dzięki Tobie podjąłem decyzję aby wykonać właśnie taką konfigurację.

Materiału zdjęciowego w sieci tyle co kot napłakał. To zdjęcie, które linkujesz to jedyne znane mi ujęcie tej maszyny z prawej strony (nie mówiąc o wnętrzu ). Coś tam sobie dłubię, potem zwykle urywam i dłubię jeszcze raz Teraz np. planuję wykonanie 3-ciej wersji deski rozdzielczej (bo kąty mi "poleciały"). Na razie wydłubałem fotele (wiem, wiem... prawdopodobnie środki poduszek powinny być szare ) i leżankę. Teraz kombinuję z fotelami w przedziale pasażerskim (białe? brązowe?)

 

43027954531_cac1b71d15_c.jpg

 

43027953971_57f4087904_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wygląda

 

Co do blaszek parta - owszem tablica nie pasuje i będziesz musiał się nieźle natrudzić żeby po złożeniu dopasować - mi się udało w Kani policyjnej swego czasu. Reszta blaszek parta pasuje - ja użyłem drzwi przednie i tylne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Postępy niewielkie a i zoom przerażająco wyolbrzymia wszelkie nierówności. Oko ludzkie (na pewno moje) "w realu" nie wychwytuje połowy albo i lepiej "baboli". Najlepsze, że z tego co dodałem widać to może będzie... butlę

 

41563425600_98a3a5745d_c.jpg

 

42655528824_fced1b32ed_c.jpg

 

41563425730_3117987495_c.jpg

 

42467873905_d4bbfb7512_c.jpg

 

Wiem... Czas skończyć ze zdjęciami z "komórki"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze, że z tego co dodałem widać to może będzie... butlę

 

No nie wiem, okienka takie duże a i drzwi pewnie będą otwarte.

Wygląda to ciekawie. Co najwyżej poprawiłbym pasek( ) w tej czerwono - żółtej torbie na bardziej obwisły bo w tej chwili to wygląda odrobinę nienaturalnie.

Dopytam z ciekawości: Czy planujesz wepchnąć pod podłogę jakiś ciężarek w celu zabezpieczenia stosownej wagi na "nos" czy też zawierzasz producentowi i ryzykujesz bez dociążenia?

Jeżeli planujesz kupić tablicę z QB to musisz uwzględnić że tam nic nie wciśniesz. - lity twór.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to ciekawie.

To brzmi uprzejmie

 

Co najwyżej poprawiłbym pasek( ) w tej czerwono - żółtej torbie na bardziej obwisły bo w tej chwili to wygląda odrobinę nienaturalnie.

Dziękuję za uwagę - wyginałem te pasy w te i we wte z 5 razy

Z "bambetli" nie jestem zadowolony :( Jeszcze nie mam takich umiejętności ORAZ cierpliwości aby je dopracowywać. Motywuje mnie gdy wiem, co mam osiągnąć a w przypadku tego Mi to całe wnętrze to bardziej S-F i domysły niż fakty. Mam ze 2 zdjęcia przedziału "dwunoszowego", sporo "plusów" i ze dwa "niewiadomoco". Naszkicowałem sobie wyposażenie tak, jak sobie wyobrażam w okolicach roku 2000, czyli trochę nowszego sprzętu, ale wnętrze "nie jak plusy". Stąd podwójny fotel na zbiorniku paliwa, brak fotela przy wejściu, duża butla w kącie itp.. Wszystko wyszło mi takie jakieś... WIELKIE. Jak przeliczam skalę to wydaje się OK, jak wkładam do środka to wszędzie CIASNO. W planach mam jeszcze wentylatorki (właściwie już są - noc była długa ), Lifepack-a na półce przy wejściu i MOŻE słuchawki (nie wiem, czy uda mi się skręcić kabel) - potem zamykam wszystko i zaczynam myśleć o końcu projektu

 

Dopytam z ciekawości: Czy planujesz wepchnąć pod podłogę jakiś ciężarek w celu zabezpieczenia stosownej wagi na "nos" czy też zawierzasz producentowi i ryzykujesz bez dociążenia?

Jeżeli planujesz kupić tablicę z QB to musisz uwzględnić że tam nic nie wciśniesz. - lity twór.

Co do kokpitu to na razie waham się, czy otwierać (wycinać) drzwi przedziału pilotów, czy odpuścić . Przez zamknięte będzie mniej widać (a jeszcze nie przyzwyczaiłem się do tego, że to co akceptowalne gołym okiem wygląda fatalnie w obiektywie )

Wracając do obciążenia - liczyłem, że jeżeli zrobię wypełnienie z miliputa to starczy. Zastanawiam się też, czy górna gondola (QuickBoost) + "bambotle" nie wystarczą. Jak przesadzę, to będę łamał podwozie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przesadzę, to będę łamał podwozie

 

Bez przesady

 

3-4 gramy ołowianej taśmy pod podłogę i będzie stykać

 

czy otwierać (wycinać) drzwi przedziału pilotów

 

Jestem zdecydowanie na nie, przez okna będzie widać wystarczająco dużo. Wystarczą otwarte drzwi do przedziału desantowego (ratunkowego) a to masz w standardzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przesadzę, to będę łamał podwozie

 

Bez przesady

 

3-4 gramy ołowianej taśmy pod podłogę i będzie stykać

 

Nie ma takiej potrzeby, HB stoi sam

 

czy otwierać (wycinać) drzwi przedziału pilotów

 

Jestem zdecydowanie na nie, przez okna będzie widać wystarczająco dużo. Wystarczą otwarte drzwi do przedziału desantowego (ratunkowego) a to masz w standardzie.

 

Tu też się nie zgodzę, przez te małe okienka nie wiele widać.

 

Poza tym... całkiem miła dla oka robótka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z InKoguto - drzwi otwierać - szkoda twojej pięknej roboty bo nie będzie tego widać... Można do tego użyć zestawu fototrawionego z Parta - jest dedykowany do Intechu ale pasuje do HB (z tego co pamiętam jak robiłem to musiałem lekko podszlifować).

 

4194_rd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z InKoguto - drzwi otwierać - szkoda twojej pięknej roboty bo nie będzie tego widać... Można do tego użyć zestawu fototrawionego z Parta - jest dedykowany do Intechu ale pasuje do HB (z tego co pamiętam jak robiłem to musiałem lekko podszlifować).

 

Jeszcze pomyślę Na razie na pewno chciałbym otworzyć tylne i przesuwane. Co do przednich prawych to nie bardzo wiem, co wniosą (oprócz widoku brudnej podłogi ). Wykonam deskę rozdzielczą i wówczas zdecyduję (czytaj: jak ją "spaskudzę" to nie otwieram ).

 

Przedział transportowy uważam za wyposażony i zakończony. Plecak na fotelu jest kanciasty etc, ale przez okienka naprawdę niewiele go widać (i głównie dlatego jest taki wielki - aby COŚ było widać )

 

43399860521_6e416a3a15_c.jpg

29529696278_6e07003d2b_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Po dłuższej nieobecności mogę wreszcie zaprezentować jakiś postęp. Nieobecność była spowodowana "małym" wypadkiem - helikopter "po prostu" mi upadł (w skali to spadł z ponad 60 metrów). Tak się kończy klejenie po nocach. Kilka elementów wyposażenia postanowiło usamodzielnić się - m.in. obydwa fotele pilotów . Na szczęście wcześniej wyciąłem drzwi do kabiny pilotów miałem więc szansę wydobyć wszystkie luźne elementy (choć jeszcze wszystkich nie wkleiłem; czekam lepszego dnia ).

 

Nie mam za dużo do pokazania ze środka - jest deska rozdzielcza wg własnego "wycisku", trochę dodatkowych elementów, ale zaprezentuję je jak wpadnę na pomysł jak zrobić im zdjęcie - białe ściany na zewnątrz powodują prześwietlenie każdego zdjęcia środka, które próbuję wykonać . Chwilowo więc prezentuję jedynie "ewolucję deski". Pewnie zakup tego elementu z Quickboost byłby szybszy, ale... chciałem coś zrobić samodzielnie a nie tylko dokupować dodatki

 

30128766088_d7e883a39c_c.jpg

 

Pokleiłem i poszpachlowałem wszystkie szparki, które pojawiły się po upadku i zacząłem doposażać kadłub na zewnątrz. Wnętrze naprawię gdy zapomnę o "zrzucie" . Dziś pogrzebałem przy prawym dodatkowym zbiorniku paliwa. Z zestawowego elementu został zarys zbiornika

 

30128772828_041df7a8ba_c.jpg

 

Niestety wygląda na to, że model nie "dojedzie" na Łask, na co po cichutku liczyłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wygląda na to, że model nie "dojedzie" na Łask, na co po cichutku liczyłem :(

 

Do imprezy pozostał prawie miesiąc, więc mam nadzieję że Kolega się ogarnie, otrząśnie z szoku i zrobi wiatraka na wyjściowo!

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.