Skocz do zawartości

9A52-2 Smerch 1:35 Meng


bodzio5432

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Warsztat zaczęty dość nietypowo, bo od połowy prac. Prace nad modelem trwają już od miesiąca, obecnie stanęło na 35 kroku instrukcji. Model firmy Meng, spasowanie na najwyższym poziomie, do tej pory użycie szpachli nie było wymagane, wszystko pasuje do siebie jak klocki, klejenie to czysta przyjemność. Model kupiony rok temu na promocji za 2/3 ceny. Wiele rzeczy w tym modelu robię pierwszy raz, więc mam nadzieję, że finalnie efekt będzie zadowalający.

 

Do malowania użyłem dedykowanego zestawu farb AK. Po pierwszym, nieudanym zresztą kontakcie, miałem zamiar wywalić je do kosza i kupić coś innego, ale finalnie po zmianie koncepcji farby zaczęły współpracować.

zN1Nj5Z.jpg

 

Co do samego modelu, rama została pomalowana NATO black z Tamiya, potem potraktowana suchym pędzlem. technikę suchego pędzle zastosowałem pierwszy raz. Wydech został ubrudzony rdzawym pigmentem dla lepszego kontrastu względem reszty pojazdu (również robione pierwszy raz). Końcówki wydechów zostały lekko osmolone.

LICzjU9.jpg

 

GjJTeVm.jpg

 

bMj7zTT.jpg

 

Dość nietypowo jak dla mnie, zazwyczaj najpierw wszystko składa się do kupy, potem maluje, a na końcu upiększa, postanowiłem podzielić etap prac na 2 części. Pierwsza to skończenie podwozia wraz z "górnym" pokładem, a druga to kabiny kierowcy i operatora wyrzutni, zabudowa silnika oraz sama wyrzutnia.

Zdecydowałem się na wariant A, czyli malowanie trójkolorowe z Parady Zwycięstwa z roku 2009, aczkolwiek z małymi zmianami, o tym później. Jako baza położyłem kolor Light Grass Green, a potem zrobiłem rozjaśnienia z dodatkiem białego w stosunku 3:1 na korzyść farby bazowej. Plamy kamuflażu to kolejno Blue Black i Greyish Yellow.

 

Wash został zrobiony poprzez zmieszanie farby olejnej Abteilung 502 z white spiritem. Jest to kolejna rzecz, którą zrobiłem pierwszy raz, do tej pory korzystałem z gotowych specyfików. Proporcje wymagają jeszcze dopracowania, wydaje mi się, że odrobinę za dużo dałem rozpuszczalnika.

K0SGkQf.jpg

 

Jako, że zakończenie prac nad tym etapem wymagało założenia kół, postanowiłem je tym razem zrobić tak jak należy. I tak, również robiłem to pierwszy raz.

Wzorowałem się na instrukcji krok po kroku brudzenia kół z AMMO by Mig oraz zaglądałem na efekty pracy w warsztacie Kama3 ICM 1:35. Felgi zrobiłem osobno. Po washu pomalowałem felgi wraz z oponami lakierem matowym. Na to położyłem docelowy brud. Do mikstury dałem za dużo wody, wymaga to jeszcze dopracowania. W efekcie dostałem następujące koła, dla przykładu zblizenie na jedno:

23ouSPW.jpg

 

Pomalowany i zwashowany model wygląda następująco:

OeTuStr.jpg

 

FgWNmJi.jpg

 

eSxBecC.jpg

 

K6o8bHC.jpg

 

Brakuje jedynie siłowników stabilizujących, z lenistwa je pominąłem i teraz nadrabiam zaległości, zapomniałem też o drabince z prawej strony pojazdu. Błotniki są pomalowane i czekają na montaż.

 

Tyle słowem wstępu. Nie oczekuję "ochów" i "achów", ale liczę, że coś z mojej pracy się spodoba. Życzę miłego oglądania i zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pewnie konstrukcja i tak będzie zamknięta,wiec szwy na drążkach czy głowicy silnika nie będą widoczne. Ale ten metaliczny kolor na czerni jest w dechę. Świetnie to wygląda.

Zastanawiam się jednak nad kołami. Skoro parada to raczej by pewnie koła wylizali z brudu i wypsikami nabłyszczaczem. Albo ropą jak u nas na BRDM 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie OK. Może koła trochę mało kontrastowe albo to wina zdjęć. No i niestety suchy pędzel uwypukla niepousuwane szwy.

Wydaje mi się, że koła na żywo wyglądają lepiej niż na zdjęciach. Wszystkie elementy były czyszczone i szlifowane, lecz jak zauważyłeś coś mi umknęło. Drążków nie będzie widać, ale na przyszłość muszę być bardziej uważny. Tak samo wydech.

 

Pewnie konstrukcja i tak będzie zamknięta,wiec szwy na drążkach czy głowicy silnika nie będą widoczne. Ale ten metaliczny kolor na czerni jest w dechę. Świetnie to wygląda.

Zastanawiam się jednak nad kołami. Skoro parada to raczej by pewnie koła wylizali z brudu i wypsikami nabłyszczaczem. Albo ropą jak u nas na BRDM 2

Postanowiłem jednak koła trochę pobrudzić, nie za bardzo, lecz jednak, powiedzmy, że już z tej parady wyjechał i wpadł w kałużę ;). A tak na serio, wzorując się na zdjęciach, musiałbym zrobić model całkiem czysty, a że już się nasłuchałem, że nawet czyste modele są brudne wraz z kołami, to te też są brudne ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mała aktualizacja. Wnętrze zostało pomalowane, kabina operatorów jest gotowa, czeka na sklejenie. Kabina kierowcy czeka na kalki. Reszta osprzętu by zamknąć przód jest w malowaniu.

Kolor użyty do środka to russian interior green z zestawu. Wyszedł jak na zdjęciu poniżej:

 

Tk0c9q7.jpg

 

A całość prezentuje się następująco, ( z góry przepraszam za jakość zdjęć):

 

0GY1WgG.jpg

 

Zastanawiam się czy robić w środku wash, koniec końców i tak nie będzie go widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prac ciąg dalszy. Pomalowane wnętrze kabiny operatorów:

n8JgJO4.jpg

 

cEVYeiE.jpg

 

E67olBB.jpg

 

Skończone wnętrze kabiny kierowcy. Najtrudniejsza rzecz do tej pory to nałożenie 14 malutkich kalek na deskę rozdzielczą. Kabina na gotowo:

ZaPUsGn.jpg

 

Dalszy etap pracy to przymiarki na sucho czy wszystko do siebie pasuje:

XCjl6aq.jpg

 

9POAUJF.jpg

 

eJ4YRcV.jpg

 

Wygląda w porządku. Teraz czeka mnie oszklenie, doklejenie brakujących elementów i dalsze prace malarskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale mnie się nie widzi. Za czysto, za sterylnie, za plastikowo.

Wykładzina na podłodze wygląda jakby była z metalu a nie z gumy.

Na przed ostatnim zdjęciu (widok od przodu) zderzak po stronie kierowcy wygląa jakby był pomalowany dwoma kolorami zielonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale mnie się nie widzi. Za czysto, za sterylnie, za plastikowo.

Wykładzina na podłodze wygląda jakby była z metalu a nie z gumy.

Na przed ostatnim zdjęciu (widok od przodu) zderzak po stronie kierowcy wygląa jakby był pomalowany dwoma kolorami zielonego.

 

1. Cóż, każdy ma swój punkt widzenia.

3. Tak wygląda, jest to odbarwienie od bluetacka. Zderzak jest wklejony na stałe CA ale udało mi się odmalować na jeden kolor.

 

Mała aktualizacja i prawdopodobnie ostatnia w tym wątku...

 

Cała zabudowa przodu dostała kolor i kamuflaż, wyszło to całkiem fajnie, przynajmniej moim zdaniem. Plamy kamuflażu zgrały się prawie idealnie. Efekt poniżej:

2YN18Cr.jpg

 

Niestety, popełniłem rażący błąd psujący cały efekt mojej dotychczasowej "nudnej" pracy. Ostatnio mam różne dziwne zachowania, a to zmieszałem złe proporcje farby, a to plamę kamuflażu pomalowałem w odwrotnym kierunku, a to coś źle przykleiłem i nie zaszpachlowałem szpary łączenia ściany bocznej kabiny. W efekcie jest rażąca szpara, która jest mocno widoczna, a której być nie powinno. Jestem na etapie po bezbarwnym, a przed washem, więc w tym momencie już z tym nic nie zrobię . Zabawne jest to, ze dopiero teraz mnie z tym olśniło...

BeV4kf4.jpg

 

Chciałem zdążyć przed Jaworznem i się wystawić, ale nie ma to sensu... To tyle, myślę, że na chwilę obecną dalsze prowadzenie warsztatu sobie podaruję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się nie wyrobisz to znaczy że nie ma pośpiechu. Za dużo różnorodnych kolorów w miejscu tego niezaszpachlowanego łączenia nie masz, więc pociągnij szpachlą I pomaluj jeszcze raz. Szkoda to tak zostawić,a dużych strat nie powinno być.

A co do nudnego warsztatu, to czasem tak się dzieje ze mało ludzi pisze. Ja w każdym razie oglądam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się nie wyrobisz to znaczy że nie ma pośpiechu. Za dużo różnorodnych kolorów w miejscu tego niezaszpachlowanego łączenia nie masz, więc pociągnij szpachlą I pomaluj jeszcze raz. Szkoda to tak zostawić,a dużych strat nie powinno być.

A co do nudnego warsztatu, to czasem tak się dzieje ze mało ludzi pisze. Ja w każdym razie oglądam.

 

Nie wiem, obawiam się, że nie uda mi się zgrać warstw farb, tak by nie było widać "schodka", zbyt wyeksponowane miejsce. Muszę sobie zrobić trochę wolnego od modelarstwa, pewnie za jakiś czas do niego wrócę.

 

A tych wypychaczy nie szpachlujesz?

Nie, wszystko będzie obudowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nienudny warsztat, nie przerywaj proszę prac bo ciekawie się ogląda. Ja i myślę że jeszcze sporo osób kibicujemy dalej :-) Nie poddawaj się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ehh, po 17 dniowej przerwie mała aktualizacja.

 

Kabina nadal nie ruszona, czeka na swoją kolej. Natomiast zrobiłem na gotową resztę zabudowy. Postępy poniżej:

L8pNQAG.jpg

 

7kaKNFl.jpg

 

5pa1r9F.jpg

 

PECVBX7.jpg

 

jjGGhGa.jpg

 

Potrzebuję jakiegoś patentu na ładne tylne światła, mnie to jakoś nie wychodzi. Głównie chodzi o to, by lustro pod lampą nie przebijało się przez kolor lamp.

nFrCXfZ.jpg

 

Jak widać jest tu pewne odstępstwo od oryginału, na lewym tylnym błotniku nie ma plamy kamuflażu, natomiast pomalowane zostały chlapacze.

 

Zastanawiam się również nad zabudową wyrzutni. Nie zdecydowałem się, czy zrobić wersję uzbrojoną z dyszami i pociskami, czy wersję pustą, bez pocisków i z zaślepkami po obu stronach.

 

Co do ugiętych kół. Wiem, że są patenty na śrubki, ale nie jestem przekonany czy chcę niszczyć to co zrobiłem. Zastanawiałem się na ugiętymi kołami żywicznymi, ale to temat otwarty. Tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadecydowałem, że pojazd będzie w wersji transportowej nieuzbrojonej, czyli zamiast dysz będą zaślepki po obu stronach, a także nie będzie pocisków.

 

Ponawiam również swoje pytanie, czy ma ktoś patent na realistycznie odwzorowane tylne światła pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zaszpachlowałem kabinę, wyszło zadowalająco, ale na pełny efekt muszę czekać do malowania.

aNKJ6tq.jpg

 

Zauważyłem, że nie wsadziłem dobrze okien na swoje miejsce. Oderwałem je i wkleiłem na nowo, tym razem poprawnie.

XgnyfgM.jpg

 

System wyrzutni skończony, czeka na malowanie. Została tylko drabinka i przyrządy celownicze.

zekYyrz.jpg

 

Samo to zdjęcie to prawie 250 elementów. Powoli zaczyna mi to bokiem wychodzić, ale na szczęście samego klejenia dużo nie zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mała aktualizacja. Wszystkie części są pomalowane i uwieńczone bezbarwnym. Zdjęcia przed washem i innymi paściami.

vWgWpWA.jpg

 

lpEaL1E.jpg

 

Brak widocznej szczeliny, naprawę można chyba uznać za udaną.

buVss8d.jpg

 

Następnych relacji można się spodziewać po zakończeniu prac, choć wielkich rewelacji nie będzie. W tym przypadku naszło mnie by zmajstrować sobie w końcu podstawkę. Myślę, że to odpowiedni moment, by zająć się i tą gamą modelarstwa. Zakupiłem trawę, jakieś posypki, na dniach będę składał sadzarkę.

 

W sumie to mam dwa pomysły:

Pierwszy to droga asfaltowa z trawiastym poboczem, może chodnik z krawężnikiem?

Druga to droga z płyt betonowych, w koło trawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w ten oto sposób zaszedłem na koniec tej przygody. Model skończony w 99%, zostały tylne światła do wklejenia, lina holownicza i to coś przed kabiną kierowcy.

Wyjątkowo uporczywie, względem całego modelu, przebiegał montaż wyrzutni. Trzeba było ustawić 4 otwory w osi i wsunąć w nie na wcisk bolec przy jednoczesnym braku miejsca, by to dobrze docisnąć. Musiałem wywalić rurę z przyrządami celowniczymi, chyba?, bo się nie mieściły między rurami, a drabinką. W czasie prac udało mi się 2 razy urwać tylne koło i drabinkę, bo czemu by nie, do tego notorycznie urywałem wyloty wyrzutni mimo użycia kleju CA . No ale koniec końców udało się. Od razu nadmienię, że mimo wielu poprawek model dalej ma pewne niedoróbki, ale i tak mogę być z siebie zadowolony.

 

Wyrzutnia jest ruchoma, kręci się na boki oraz podnosi się góra dół. Na dowód że tak jest zamieszczam zdjęcie, bo z racji wypadania zaczepu siłownika nie mam zamiaru tego znowu podnosić

G1Y8p5G.jpg

 

ZquGF3r.jpg

 

Kilka zdjęć całości:

kSCIJox.jpg

 

3BW729m.jpg

 

yCTlPUx.jpg

 

HTCk58K.jpg

 

LkXbLnM.jpg

 

Qa8ZfoA.jpg

 

Zdjęcia warsztatowe. Zdjęcia galeryjne będą razem z podstawką, do której się na dniach zabieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.