Teraz jest Śr wrz 26 2018, 11:06

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sd.Kfz. 234/2 - Dragon 1:35... i dalej
PostNapisane: Wt lip 10 2018, 21:56 

Modulacja całkiem ok. Tylko jak dla mnie za ciemna, bo to może później zniknąć.

Przyszła pora na zmiany...

Ostatnio edytowano Śr lip 11 2018, 7:56 przez Spotter, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt lip 10 2018, 22:08 

W jakim sensie "za jasna"? Takim, że za bardzo w stronę białego? Boję się, że dalsze operacje całość przyciemnią (poprzedni model - Jagdpanther - wyszedł jak dla mnie delikatnie za ciemny, tak o 1-2 tony), więc wolałem nieco podciągnąć w stronę jasnego.
Poza tym, model jest delikatnie ciemniejszy niż na zdjęciu - niestety możliwości oświetleniowe mam nieco ograniczone i muszę trochę korygować zdjęcia w photoshopie i nie zawsze wychodzi idealna zgodność.
No nic - jutro wszystko się zweryfikuje się w oświetleniu dziennym i się okaże czy to wygląda tak jak powinno.

PostNapisane: Śr lip 11 2018, 7:57 

Sorry, błąd w pisaniu. Miało być "za ciemny", co już poprawiłem. Albo za mało jasny. Bo to ściemnieje później. Nie bój się rozjaśniać. Ściemnić zawsze można na późniejszym etapie. Rozjaśnić już trudniej.

PostNapisane: Śr lip 11 2018, 9:26 

Czyli, że jeszcze jaśniej powinno być :)
Sprawdziłem rano w świetle dziennym - moim zdaniem wyszło OK. Chociaż.... możesz mieć rację, że po dalszych działaniach ostatecznie będzie za ciemny...
W planie jest jeszcze delikatne "zażółcenie" wraz z rozjaśnieniem lub ściemnieniem całości (w zależności od potrzeb) już po zrobieniu reszty kamo - czyli wężyków.

A przy okazji pytanie. Jak napisałem wcześniej, wężyki będę robił "z ręki". Chcę się jakoś zabezpieczyć na wypadek gdyby nie wyszło i trzeba było je zmyć. Ale nie specjalnie mam ochotę zmywać wszystko do zera. Wymyśliłem, żeby na to co jest teraz dać cienko filtr olejny i dopiero na to wężyki. Jak coś nie wyjdzie to od razu zmywać rozcieńczalnikiem do akryli (nie zmywaczem, żeby nie było zbyt agresywnie). To chyba ma szanse zadziałać?

PostNapisane: Śr lip 11 2018, 10:38 

Olej takiej zabiegi. Spieprzysz to tylko bardziej niż robiąc średnie wężyki. Nie zabezpieczaj się, tylko uwierz w siebie i posłuchaj moich rad, to będzie dobrze!
1. Wężyki malujesz zabarwionym rozcieńczalnikiem. Proporcje 1:12-1:15.
2. Ciśnienie bliskie pluciu farbą, wszystko zależy od aero, ale u mnie ok. 0,2-0,3 bar.
3. Wyczucie spustu aero. Psikasz delikatnie, małym strumieniem.
UWAGA! Maluj pod światło, abyś widział mokry ślad na modelu. Bo farby nie będziesz widział po jednym "przejechaniu" spod aero. Cierpliwości. Nie staraj się szybko uzyskać widoczny wężyk na modelu. To wymaga malowania go po kilkanaście/kilkadziesiąt razy w tym samym miejscu.
4. Maluj małymi etapami. Nie staraj się malować od razu wszystkich wężyków. Maluj tak, aby tylko nadgarstek pracował, a nie ręka. Dzięki temu uzyskasz szybko "pamięć ruchową" nadgarstka, co jest ważne przy ruchach tam i z powrotem.
5. Przed malowaniem przemyśl jak chcesz te wężyki wymalować, żebyś miał już plan działania. Jeżeli będziesz myślał na bieżąco, możesz to spieprzyć. Pamiętaj, że po położeniu jednego koloru wężyków, może się to wydawać za mało. Ale to dobrze - bo jak uzupełnisz drugim, wtedy będzie ok.

No i ostatnia rada - najpierw wymaluj sobie wieżę, bo jest mniejsza i nawet gdybyś spieprzył, będzie mniej poprawiania. Pokaż ją na forum do oceny. Jak będzie dobrze, to wtedy malujesz dalej.

PostNapisane: Cz lip 12 2018, 18:26 

Również robie 234, tyle że z działkiem 20 mm, planuję zrobić kamuflaż z końca wojny na ostatnim zdjęciu. Do modelu robię mini dioramę :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PostNapisane: Cz lip 12 2018, 21:24 

Spotter napisał(a):
1. Wężyki malujesz zabarwionym rozcieńczalnikiem. Proporcje 1:12-1:15.
2. Ciśnienie bliskie pluciu farbą, wszystko zależy od aero, ale u mnie ok. 0,2-0,3 bar.
3. [...]

Na razie próbuję na "kartce" styrenu (na papierze nie ma sensu, bo zupełnie inaczej przyjmuje farbę) i nie wychodzi :( Nie mogę utrzymać stałych parametrów pracy - tzn. lania farby przez aero. Jak robię rozcieńczoną farbą na małym ciśnieniu, tak jak podpowiadasz, to wychodzi dość szeroka linia (za szeroka). Jak robię tak jak chciałem, czyli dość gęsta farbą to linia jest cieńsza (choć też jeszcze za szeroka) ale pod warunkiem, że w ogóle wyjdzie - najczęściej albo nie leci w ogóle, albo za dużo.... Czeka mnie ciężka walka....

gustlik napisał(a):
zrobić kamuflaż z końca wojny na ostatnim zdjęciu

Pojazd ze zdjęcia ma późne błotniki, tzn. inaczej ułożone i inaczej otwierane schowki

PostNapisane: Cz lip 12 2018, 21:54 

Próbuj i rób tak, jak Tobie wychodzi najlepiej. Ale kombinuj. Styren jest dosyć słaby na próby, bo jest błyszczący. Lepiej pomaluj go najpierw kolorem bazowym i wtedy próbuj.

PostNapisane: Pt lip 13 2018, 9:00 

Spotter napisał(a):
Próbuj i rób tak, jak Tobie wychodzi najlepiej. Ale kombinuj. Styren jest dosyć słaby na próby, bo jest błyszczący. Lepiej pomaluj go najpierw kolorem bazowym i wtedy próbuj.

No tak własnie robię. Najpierw spory kawałek na dunkelgelb, potem po wierzchu kombinuję. Powiedzmy, że robię drobne postępy, ale nadal szukam. Próbowałem też po prostu zrobić to pędzlem. Węzyki wychodzą co do kształtu i grubości dokładnie takie jak chcę... ale jak to pędzlem - bez rozmycia krawędzi i trochę nierównomierne co do koloru i grubości warstwy.
Myślałem nawet nad jakmiś mechanicznym ogranicznikiem strumienia z aero (kartka z dziurką umieszczona przed dyszą) żeby dostać cieńszą linie... ale działało to tylko przez chwilę póki się nie zalało farbą :)
Na razie walka trwa :szerm:

PostNapisane: Pt lip 13 2018, 17:06 

A jaką masz dyszę?

PostNapisane: Pt lip 13 2018, 17:51 

0.2, aero dalekowschodniej (niemal japońskiej ;)) firmy Fengda - top klasa :D

Potrzebuję linii grubości 2mm
Pewnie coś robię źle - kwestia czasu aż trafię z ustawieniami lub wykombinuję metodę wykonania.

PostNapisane: Pt lip 13 2018, 18:54 

Z 0,2 powinieneś spokojnie zrobić dobre krechy. Kwestia operowania aero.

PostNapisane: Pt lip 13 2018, 21:01 

Wymień mu lufę, to wiele zmieni na plus.

PostNapisane: Pn lip 16 2018, 22:17 

Raport z pola walki z wężami:
- na papierze, tekturze, kartonie, ręczniku - wychodzi (no prawie, kwestia "tuningu" i poćwiczenia), udaje się zejść nawet o 0,5mm byle tylko podłoże choć trochę chłonęło rozcieńczalnik
- na plastiku (w tym na modelu) - porażka - jak próbuje robię na niskim albo bardzo niskim ciśnieniu, rozrzedzonej farbie i małym "dawkowaniu" farby to się wszystko rozlewa po podłożu i wychodzi podłużny kleks zamiast linii. Przez moment już było blisko ale na wyższych ustawieniach (ciśnienie 12-15psi, średnio gęsta farba), ale chwilę później te ustawienia już nie działały... coś robię źle i do tego mam chyba problem ze stabilnością parametrów aero / farby :(

Będę próbował dalej... i kombinował równolegle nad inną metodą zrobienia wężyków.

PostNapisane: Pn lip 16 2018, 22:41 

Nie trenuj na ręczniku, szkoda czasu.
Zmniejsz maksymalnie ciśnienie (aż będzie pluło farbą), potem minimalnie zwiększaj aż zacznie atomizować. Musisz wyczuć, kiedy robią się kleksy i odsuwać aerograf od podłoża (kleksy robią się jak aerograf jest zbyt blisko). Może też farba za szybko ci zasycha - jaka to farba? Używasz leveling thinnera? Opóźniacza?

Pozdrawiam
Krzysiek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

REGULAMIN FORUM