Skocz do zawartości

[Pojazdy wojsk.] Zadajemy pytania. Otrzymujemy odpowiedzi.


Złośliwiec

Rekomendowane odpowiedzi

... Geparda tzn Sd.Kfz.140. Czy masz jakieś jego fotografie ... .

Znalazłem całkiem fajne fotki - może Ci się przydadzą, lub Komuś innemu

 

p16.jpg

 

p18.jpg

 

1348199042_5.jpg

 

5661887606_abda5e958b.jpg

 

A jak z tym 234/4 czy Masz to czasopismo "Armor PhotoGallery"?

 

jaka firma robi kalkomanie w skali 1:35 na różnego rodzaju niemieckie skrzynie amunicyjne ... .

Archer wydał kilka zestawów - napisy czarne lub białe np:

German WWII Ammo Box Stencils

AR35300B.gif

GERMAN MEDICAL and MISC. CARGO BOX

s-l1000.jpg

Dostępne w tym miejscu - http://www.historexagents.com/index.php

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć,

Potrzebuję pomocy w doborze koloru dla Merkavy MK.IIID(lic), złożyłem sobie w 1/72 model od hobby boss. Wedle instrukcji (która jest nie jasna) kolor bazowy to mix :

H70/60 + H84/36

https://www.mojehobby.pl/products/IDF-Merkava-Mk.IIID-LIC-19564292.html

 

Możecie coś podpowiedzieć ?

Dzieki

 

Edit,

Przejrzałem troszkę zdjęć Merkav i są różne odcienie, czy mogę użyć farbki mrp IDF AFK SAND GREY mrp-106?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje czy były jakieś różnice pomiędzy 7tp a t26. A pytam bo zastanawiam się czy można by wykorzystać dolną część kadłuba, układ jezdny i gąsienice z modelu t26 hobby boss np Hobby Boss 82494 aby przeszczepić je do 7tp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kombinowałem w tym kierunku.

Oba pojazdy wywodzą się z rodziny Vikers, więc myślę, że można wykorzystać wannę kadłuba i elementy zawieszenia jednak nie bezkrytycznie. Inne koła nośne oraz inne wykonanie części nad silnikowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś ktoś wspominał że koła nośne różnią się ale jakoś nigdy nie potrafiłem dostrzec różnicy - może źle patrzyłem.

A gąski są ok - bo mam okazje zakupić w dobrej cenie t26 gdzie ładne są gąski ogniwkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnosnie narzędzi, a mianowicie: łopaty, liny łomy (ogólnie wszystko co przyczepiali na pancerzu) na pojazdach niemieckich z okresu drugiej wojny, były one w kolorze kamuflażu pojazdu czy swoim własnym?

Chodzi mi o nowe pojazdy wyjeżdżające z fabryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... pytanko odnosnie narzędzi, ... .

Fabrycznie nie malowano narzędzi na kolor bazowy. Były dodawane w ostatnim etapie wyposażenia pojazdu.

... ogólnie wszystko co przyczepiali na pancerzu... .

Część sprzętu była w kolorze bazowym pojazdów - szekle, podnośniki, gaśnica itp.

Dodatkowe gąski w nowych pojazdach nie malowane na kolor bazowy.

Podkreślam w NOWYCH pojazdach - w wyremontowanych - spotkałem malowane na kolor bazowy.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

często podczas nakładania "kamo" malowane w warunkach polowych, nie było czasu i psikali jak leciało, jest sekwencja łatwo do odszukania malowania Królewskich Tygrysów, gdzie widać jak koleś jedzie pistoletem po całości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za odpowiedź

 

często podczas nakładania "kamo" malowane w warunkach polowych, nie było czasu i psikali jak leciało, jest sekwencja łatwo do odszukania malowania Królewskich Tygrysów, gdzie widać jak koleś jedzie pistoletem po całości ;)

Widziałem te zdjęcia i mam też świadomość że w warunkach polowych nikt nie bawił się w zdejmowanie narzędzi do malowania, raczej nie było na to czasu i każda kombinacja w tyh warunkach jest możliwa.

Zastanawiam się właśnie jak wyglądało to z pojazdami, które zjeżdżały z inni montażowej i czekały na transport na front.

Część sprzętu była w kolorze bazowym pojazdów - szekle, podnośniki, gaśnica itp.

przez kolor bazowy rozumiesz ten rudo-brązowy ? czy podstawowy kolor kamuflażu?

 

Pozdrawiam

Dariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... "kamo" malowane w warunkach polowych, ... .

Na warsztatach polowych tak bywało. Powiem (napiszę) więcej - na fotkach remontowanych pojazdów w fabrykach nawet zapasowe gąski są w kolorze bazowym.

- ale kolega pytał.

Chodzi mi o nowe pojazdy wyjeżdżające z fabryki.

NOWE - nie remontowane - tak odczytałem pytanie.

Na linii montażowej poszczególne elementy są dodawane w odpowiedniej kolejności.

 

przez kolor bazowy rozumiesz ten rudo-brązowy ? czy podstawowy kolor kamuflażu?

Kolor "rudo-brązowy" to RAL 8012 i stosowany generalnie jako farba/warstwa podkładowa.

Później zresztą (przez krótki czas) stosowana jako kolor bazowy.

Kolor bazowy to warstwa pierwsza - podstawowa - koloru kamuflażowego.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam.

 

Zaczynam przymierzać się powoli do pancerki. Najchętniej coś z wrześniowej Panzerwaffe. Czy w takim przypadku polecacie zakup książeczki "Panzerwaffe 1939. Plan Pack vol. III" (Militaria 359) w celu merytorycznego przygotowania? Widziałem gdzieś w sieci kilka zdjęć z tej publikacji i podane są tam przykłady malowań jednobarwne, a ostatnio ponoć ustalono, że wrześniowa pancerka niemiecka była łaciata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecacie zakup ... (Militaria 359) w celu merytorycznego przygotowania?

Zakup nie zaszkodzi (cena to ok.20,-), ale pod warunkiem że będzie to tylko materiał poglądowy.

Do przygotowania merytorycznego jedna broszurka nie wystarczy.

 

kilka zdjęć z tej publikacji przykłady malowań jednobarwne, a ostatnio ponoć ustalono, że wrześniowa pancerka niemiecka była łaciata.

Dlatego tylko jako materiał poglądowy.

Niemcy stosowali do lipca 1937 roku - kamuflaż trójbarwny.

 

Hanomag_4_20_Kabrio_Limousine_in_RW_Tarnung.jpg

 

Następnie dwubarwny - kolor bazowy to Dunkelgrau Nr. 46 z plamami w kolorze Dunkelbraun Nr. 45.

 

SdKfz_11_le_Zgkw_3t_-_10-5cm_leFH_18_Krz_in_Kaserne.jpg

 

Potem rozkazy mówiły iż mają być ujednolicone malowania - do dwubarwnego - przez warsztaty do 31-10-1939 roku.

W napaści na Polskę brały udział zarówno trójbarwne maszyny jak i dwubarwne. Jedno barwne to dopiero druga połowa 1940 roku.

Przykłady malowania dwubarwnego : tak wyglądała kolorystycznie część maszyn we wrześniu 1939 roku.

CaseYellow-1.jpg

 

Polecam.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Widzę, że ta książeczka (nie zwróciłem uwagi, że ma tyko 20 stron) się nie sprawdzi.

 

Odnośnie twojego wyjaśnienia: czy przytoczony rozkaz obejmował również jednostki spoza Wermahtu? Konkretnie chodzi mi o SS-Heimwehr Danzig oraz ich samochody pancerne ADGZ.

 

Jeszcze jedno pytanie. Dotyczy tego zdjęcia:

 

gJCvBi8.png

 

To jeszcze Polska czy już Francja? W Internecie znajduję sprzeczne informacje, ale zgaduję, że tu znajdą się najlepiej poinformowani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literka "G" wskazuje na 2. Panzergruppe (dowódca Guderian) działającą na środkowym odcinku frontu. Analogicznie była 1. Panzergruppe (Kleist) działającą na Ukrainie - pojazdy oznaczano literą "K". Sześciokołowce były normalnie na wyposażeniu batalionów rozpoznawczych.

 

Nie spotkałem się z informacją, żeby we Francji pojazdy były oznaczone w ten sposób.

 

Nawet jeśli, to z całą pewnością nie jest to Polska - wskazuje na to właśnie litera G i krzyż belkowy (w Polsce używano krzyża pełnego).

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy przytoczony rozkaz obejmował również jednostki spoza Wermahtu?

Dotyczył zasad malowania sprzętu i pojazdów. Do jakiej jednostki trafił dany pojazd podczas produkcji jeszcze nie było wiadomo.

Duża część dotyczy malowania sprzętu przez warsztaty polowe - dostosowanie kolorów kamuflażu do nowych wytycznych.

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przymierzam się do zrobienia późnej pantery g, spodobał mi się wóz z dywizji frundsberg z okresu walk na pomorzu wiosną 1945. Znalazłem jedną fotkę tego wozu i kilka grafik poświęconych tej panterze. Może znajdzie się ktoś, kto ma wiecej informacji o tym czołgu.

ed188c644b245957gen.jpg

9c7a841f7ca95140gen.jpg

f0245de70b1bed0dgen.jpg

d4eb9db69175b327gen.jpg

Szczególnie ciekawa jest druga grafika, zastanawiam się co to za żółty przedmiot znajduje się na wieży poniżej kopuły d-cy. jeśli ktoś ma więcej informacji o tym wozie bądź elementach charakterystycznych to liczę na pomoc, może nawet sam meser włączy się w pomoc. Z góry dzięki, planuje zrobić ten wóz na bazie pantery g dragona ale są tam praktycznie wszystkie elementy charakterystyczne dla późnych panter za wyjątkiem późnych kół napinających, ale to też nie powinien być problem bo zawsze jeszcze jest panzer art

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.