Skocz do zawartości

TKS i wz.36 Bofors, 1:35, Mirage+własne dodatki


Lipstein

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy lata temu z kawałkiem dostałem zestaw Mława 1939 z Mirage Hobby czy coś. Zestaw pewnie każdy zna, więc nie ma co się rozpisywać. Tks, schron bojowy i działko były już częściowo polepione i pomalowane. Siedem dni temu wszystko wylądowało w mieszance żelu do wc i kreta, więc zabawa zaczyna się na nowo.

Dla oglądających i komentujących uwaga: - będą to pierwsze modele malowane przeze mnie aero, pierwsze z własnym przeróbkami (w blaszki typu Eduard czy lufa z RB nie inwestuję), przy wykonaniu których wspomagam się zdjęciami zachowanych egzemplarzy.

Generalnie oba modele robię tylko dla treningu technik modelarskich, własnej cierpliwości, wyrobienia sobie nawyku korzystania z wszelakich źródeł historycznych i przede wszystkim nauki malowania aero.

Zastałem:

Działko:

IMG_2467.JPG

TKS:

 

IMG_2468.JPG

 

Postęp prac:

IMG_2473.JPG

 

IMG_2475.JPG

 

IMG_2476.JPG

 

IMG_2478.JPG

 

Pierwsza próba z kolorem bazowym:

IMG_2495.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Miałem nadzieję, że się przysiądziesz do tego tematu. Z Twojego 7TP czerpię natchnienie, rady, kolory...

 

Strasznie mi się spodobał ten modelik, choć tworzywo z którego jest wykonany wybitnie do dupy... ciągle mam problem ze szlifowaniem powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nic straconego

Pierwszy fragment tłumika zrobiłem na nowo, bo zestawowego nie było. spaw wierzchni z rozciągniętej ramki, kołnierzyk między rurą prostopadłą do tłumika a kadłubem z drutu, rurka węższa z lizaka ChupaChups z nawiniętym kawałkiem polistyrenu - ten grubszy fragment jest chyba do poprawy, "zgrubienie" jest za szerokie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiasy zrobiłeś raczej tak jak były w TK3, w TKS na pewno tak nie wyglądały. W TKS z zewnątrz wystawała jedynie część pracująca zawiasów i śruby mocowania. Reszta była od wewnątrz.

 

Tłumik raczej nie trzyma proporcji, część grubsza powinna być raczej krótsza. Zielona łopata raczej nie jest bardzo podobna do krajowej saperki Ale zestawowa tym bardziej hehe.

 

Powiedz na ile interesuje Cie faktyczne przedstawienie TKS, a co sobie odpuszczasz, to będziemy wiedzieć czy komentować merytorykę, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz na ile interesuje Cie faktyczne przedstawienie TKS, a co sobie odpuszczasz, to będziemy wiedzieć czy komentować merytorykę, czy nie.

 

Sam nie wiem, jak odpowiedzieć na to pytanie... Tak się podnieciłem efektami z kulkami BGS, że zapomniałem o merytoryce.

Brak mi zdjęcia wierzchu kadłuba z zamkniętymi klapami włazów, wtedy bym to zrobił jak należy. zdjęcie peryskopu znalazłem wczoraj, już po malowaniu...

Lampa przednia była w ogóle montowana? jak wyglądała lampka wsteczna?

 

podział blach... brak lini podziału i pasa za peryskopem, jak przypuszczam...

 

trochę mi jednak na tej merytoryce zależy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak mi zdjęcia wierzchu kadłuba z zamkniętymi klapami włazów, wtedy bym to zrobił jak należy. zdjęcie peryskopu znalazłem wczoraj, już po malowaniu...

Lampa przednia była w ogóle montowana? jak wyglądała lampka wsteczna?

 

podział blach... brak lini podziału i pasa za peryskopem, jak przypuszczam...

 

trochę mi jednak na tej merytoryce zależy

 

Zobacz tutaj http://derela.republika.pl/tks_galp.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzesień to ciężki temat. Nie dość,że zestawy bardzo kiepskie , to wokół sami puryści gotowi liczyć nity i podkładki .

Ja za swoje pojazdy i niedajboże samoloty na razie nie mam odwagi się zabrać , za małe doświadczenie , a trzeba umieć budować prawie od podstaw.

Póki co popełniłem jedna wz. 36 , obecnie czeka na malowanie. Ja więcej nie wydusiłem z niego :

wz3p.jpg

 

wz12.jpg

 

wz42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wrzesień to ciężki temat. Nie dość,że zestawy bardzo kiepskie , to wokół sami puryści gotowi liczyć nity i podkładki .

To prawda - to dość ciężki temat ale jakże wdzięczny

a puryści są wszędzie !

spróbuj zbudować pzIV albo inna panterę "prosto z pudła" to zaraz germanofile zjadą cię z nim, wynajdując detale ( i nie tylko śrubki ale i nawet obicia czy kurz ) niezgodne z oryginałem. Nota bene jakość odwzorowania i zgodność merytoryczna takich niemieckich czy alianckich modeli jest nieporównanie lepsza od jakości wydanych dotąd naszych modeli. Chyba na palcach jednej ręki można wyliczyć dobrej jakości modele naszego sprzętu a i to tylko żywiczne. Żeby było fajniej to niemieckie i alianckie oryginalne pojazdy jakoś się zachowały na świecie a naszych nie ma, bądź są odtworzone a i to nie koniecznie w oparciu o oryginalną dokumentację bo się po prostu nie zachowała.

Pytanie tylko czy robisz model po to aby poznać i jak najdokładniej odtworzyć oryginał czy aby tylko skleić, pomalować i brać się za następny? Myślę że każdy modelarz pragnie jak najbardziej odwzorować to co jest w naturze i stąd to dążenie do doskonałości wyrażające się m.in. sztuką "brudzingu", stosowaniem blach czy całych zestawów waloryzacyjnych itd .... tak więc droga jest jedna - jak najdoskonalej odwzorować, a stopień odwzorowania zależy już tylko od zdolności modelarza i jego możliwości technicznych. jedni robią bardzo dokładnie inni mniej ale każdy dąży do doskonałości i sam sobie z czasem podnosi poprzeczkę

a armatka całkiem zgrabnie ci wyszła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o jeżdżące to z żywicznych sprzętów przedwojennych modele choroszego czyli pzinż 130, sokoły, pzinż 152 - doskonałe i niestety dość drogie , gorsze (i w sumie jedyne) ale też dość niezłe, S-modela łaziki czy ciężarówki. Tylko to niestety żywica a w plastikach nadal posucha.... Mirage jest w mojej ocenie lepszy (merytorycznie) od RPM ale nadal jest "obciążony dziedzicznie" opracowaniem z lat 80, starą technologią no i jakością form też pozostaje w tyle za firmami zachodnimi. Poza tym niestety pozostają gruntowne przeróbki lub budowa od podstaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i ja dodam coś od siebie: wczoraj wydłubałem takie "coś" IMG_2510.JPG

 

do czego to służyło, tak nawiasem mówiąc? intrygują mnie jeszcze takie dwa cylindry z paskami, umieszczane na osłonie, po obu stronach, oczywiście od strony obsługi

 

Z TKS była wczoraj tragedia: zacząłem odrywać zawiasy z płyt górnych i przerabiać je wg. wskazówek Mae. pod nimi wyżarty przez klej plastik; ja na to zwietrzały aceton, coby farbę usunąć; on mi lekko złuszczył pierwsze warstwy, ale reszta ni hu hu; jeszcze raz aceton i cały "dach" diabli wzięli... po wyschnięciu powierzchni zeszlifowałem całość, dałem nowe płyty włazów, walce i śruby zawiasów, dokleiłem peryskop. 2 godzinny bez sensu, bo mi się spieszyło. zwęziłem tłumik, dorobiłem też wylot - jak oceniacie?

 

IMG_2514.JPG

 

IMG_2516.JPG

 

ok. 23.30 było tak:

IMG_2522.JPG

 

Co może być winą tej kaszki na modelu? kolor to 94 Humbrol i biała Revel, rozcieńczone 1:1, może też z przewagą rozpuszczalnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszka to najpewniej zbyt szybko schnąca farba (wysycha w locie a nie na modelu)

Kolumnę tłumika można by zmienić bo taka prosta to była w TK3 (jak dobrze pamiętam jest co prawda zdjęcie jednego TKS-a z taką prostą kolumną co wskazywało by że to któryś z prototypów). Po wprowadzeniu peryskopu trzeba było tłumik obniżyć bo zasłaniał widok do tyłu i wówczas kolumnę zastosowana taką "złamaną" a nie prostą jak w TK3. Zawiasy już lepsze - bardziej prawidłowe tylko troszkę się powichrowały o armatce nie powiem bo jeszcze tego tematu nie przerabiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj może troszeńke bardziej rozcieńczyć i pryskać z nieco mniejszej odległości.

Nie musisz inwestować w blachy użyj np zwykłej blaszki z puszki po piwie (a wcześniej spożytkuj zawartość )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.