Skocz do zawartości

M4A3E8 Sherman "Major Albin Irzyk" - Dragon 1/35


bazylms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam już troszkę dość walki ze "struclami" i postanowiłem w ramach relaksu skleić sobie coś jak to się mówi "prosto z pudła". Już od dłuższego czasu chodzi za mną sklejenie tego "specjalnego" zestawu Dragona. Po obejrzeniu jednego z odcinków serii "Wielkie bitwy pancerne" przeglądając internet przypadkiem trafiłem na ten zestaw.

 

120247-10244.jpg

 

O Majorze Albinie Irzyku można znaleźć wiele informacji w internecie, wiec zainteresowanych tą postacią odsyłam do tej skarbnicy wiedzy.

Ten model jest pierwszym zestawem Dragona jaki mam okazję sklejać. Plastik z którego jest wykonany jest dość twardy i sztywny. Trzeba zatem uważać przy usuwaniu łączeń z ramką gdyż łatwo można uszkodzić wycinaną część. Na chwilę obecną model jest w takim stanie:

 

DSCF6467.JPG

 

DSCF6468.JPG

 

Dragon troszkę przyciął w głupa i zamiast przygotować miejsce oraz sposób łączenia pod rolki podtrzymujące gąsienicę w instrukcji umieścił schemat z podanymi wymiarami środków osi tychże rolek. Wymagało to troszkę niepotrzebnego mierzenia i trasowania. Mocowanie rolek wzmocniłem dodatkowo kawałkami metalowego pręta.

 

DSCF6469.JPG

 

To samo wzmocnienie zastosowałem przy mocowaniu wózków jezdnych:

 

DSCF6470.JPG

 

Model nie będzie powstawał w jakimśszalonym tempie, bo jest to projekt relaksacyjny. Kupiłem do niego metalową lufę z RB, ale być może wykorzystam oryginalną metalową która dał Dragon, tyle że trzeba wszczepić plastikowy hamulec wylotowy.

Co do gąsienic to decyzja jeszcze nie jest podjęta - plastiki czy Friule. W modelu są pojedyncze ogniwa, jednakże trzeba je wyciąć z ramek.

Jest też blaszka trawiona z osłonami lamp i jeszcze kilkoma innymi elementami, ale czy będą blachy lub plastiki okażę się w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak przy okazji, to z bardziej wrednych rzeczy w tym modelu w pierwszej kolejności trzeba wymienić tylne mocowanie kół napinających.

 

Najlepiej skleić to na CA.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... trzeba wymienić tylne mocowanie kół napinających. Najlepiej skleić to na CA.

Możesz troszkę bardziej przybliżyć problem - co jest nie tak?

 

No no Krzysiek, nie spodziewałem się że zdradzisz 'rzeszę' i to coraz bardziej się oddalasz od granic dojczlandzkich

Do not worry mate (Nie martw się Paweł). Samych "trójek" ci u mnie dostatek. Aż trzy leżą w pudełkach. A i innych "germańców" jest jeszcze multum. Właśnie siostra mi kupiła drugą Panterę.

 

W Sdk-u narzekałem na ilość kół, ale Hamerykańce tez wcale "gorsi" w tej dziedzinie nie byłi:

 

DSCF6594.JPG

 

Zacząłem montować wieżę. Chyba się skuszę i wymienię spręzyny na jednym z włazów. Mam do niego lufę z RB, ale chyba włoże zestawową bo Dragon dał metal tylko hamulec trzeba plastikowy dać. Tą z RB zostawię do Tasca.

 

DSCF6598.JPG

 

Półcalówkę na wieżę też dam zestawową - nie wygląda źle.

 

DSCF6599.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie problem stanowi to, że bolce do których sie mocuje koła napinające to male elemenciki doklejane z tyłu i bardzo łatwo o skrzywienie/oderwanie tego ustrojstwa razem z kolem przy nakładaniu gąsienic itp. Sam kleiłem to z 4 razy łącznie przy zakladaniu friuli.

 

Jak narazie idzie ci bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Model prawie gotowy do malowania. Jeszcze kilka detali. Wymienione uchwyty na włazach, sprężyny oraz zamocowane trawione osłony lamp. Te ostatnie dużo nerwów mnie kosztowały, bo ciągle się odklejały lub rozpadały. Kolejny raz się przekonałem ze blachy to nie moja działka.

Gąsienice natomiast zeżarły mi tyle czasu, że chyba w analogicznym jego wymiarze złożyłbym ze trzy zestawy Friuli. DO tego jeszce dochodzly po dwa wypychacze na ogniwko i to od strony zewntrznej. Ale już po kłopocie.

 

DSCF6654.JPG

 

DSCF6655.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ja go kupiłem bo był w bardzo okazyjnej cenie. Jednak zamiast tego modelu to polecam zakup Tamiya 25175. To sawypraski Tasca a Tamiya dołożyła sobie tylko figurki. Dobra cena i jeszcze lepsza jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.