Skocz do zawartości

SU-122 Tamiya 1:48


Markuz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czas założyć pierwszy warsztat w 2015 roku. Drogą głosowania rodzinnego padło na SU-122, skala oczywiście 1:48, a to determinuje malowanie w barwach RKKA. Obecnie jestem na etapie poszukiwania jakiegoś fajnego schematu malowania.

Do modelu mam zamiar dokupić blaszki foto oraz lufę, możliwe, że wykonam również jakąś podstawkę.

DSC01939.JPG

 

Ponieważ w necie panuje posucha, jeśli chodzi o zdjęcia tego typu wozu (chyba, że nie potrafię wyszukać), to proszę o wsparcie w zakresie materiałów fotograficznych.

Nie będę się wzorował na jakimś konkretnym egzemplarzu. Mam jednak zamiar wykonać model frontowy po przejściach.

Dlatego korzystając z okazji będę wdzięczny za o pomoc w zidentyfikowaniu kół środkowego pojazdu na poniższym zdjęciu.

su122_17.jpg

Na moje oko drugie koło jezdne to tzw. spider, natomiast trzecie to koło stalowe z wewnętrzną amortyzacją.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dziękuje wszystkim za odzew w sprawie zdjęć.

Jednak jak widzicie materiał zdjęciowy dotyczący SU-122 z okresu wojny zamyka się w około 20-25 zdjęciach.

 

Dokupiłem zestaw blaszek oraz lufę. W drodze są jeszcze stalowe koła nośne, których 2 szt. mam zamiar wykorzystać.

DSC_0107.JPG

 

Malunki mam zamiar wykonać tym zestawem.

20141225_115119-1.jpg

 

Zdjęć z warsztatu na razie brak bo nie ma co pokazywać.

Wrzucam, za to mały in-box. Pudło zawiera 4 ramki i jak to u Tamki w 1:48, metalową wannę której detal nie powala.

DSC_0066.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Prace pomału posuwają się do przodu. Połatałem zbędne dziury, amputowałem błotniki i polepiłem koła.

Podczas wycinania błotników uszkodziłem nadwozie. Plastik jest bardzo twardy i za razem kruchy, pęka w najmniej przewidzianych miejscach.

Prace blacharskie ruszą z kopyta kiedy dojdzie zamówiona u kolegi GrzesiekW zaginarka.

Oto stan na dzień dzisiejszy.

DSC_0113.JPG

 

DSC_0111.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko drugie koło jezdne to tzw. spider, natomiast trzecie to koło stalowe z wewnętrzną amortyzacją.

 

Na moje oko to drugie koło jezdne jest takie samo jak reszta, natomiast trzecie jest uszkodzone i ma oderwaną, zdemontowaną zewnętrzną połówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko drugie koło jezdne to tzw. spider, natomiast trzecie to koło stalowe z wewnętrzną amortyzacją.

 

Na moje oko to drugie koło jezdne jest takie samo jak reszta, natomiast trzecie jest uszkodzone i ma oderwaną, zdemontowaną zewnętrzną połówkę.

Po czym wnioskujesz, że jest tak jak mówisz? Masz może jakąś lepszą fotkę?

 

Krzysiek, blaszki jak zwykle na CA bede lepił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko drugie koło jezdne to tzw. spider, natomiast trzecie to koło stalowe z wewnętrzną amortyzacją.

 

Na moje oko to drugie koło jezdne jest takie samo jak reszta, natomiast trzecie jest uszkodzone i ma oderwaną, zdemontowaną zewnętrzną połówkę.

Po czym wnioskujesz, że jest tak jak mówisz? Masz może jakąś lepszą fotkę?

.

 

Przecież napisałem, że "na moje oko":)

Poza tym jeśli przejrzysz zlinkowane przez kolegów fotografie, to nie znajdziesz takiego, któremu zastąpiono by uszkodzone koła innym typem. Wszystko jest możliwe, wszak pojedyncze egzemplarze ponoć dojechały do Berlina, więc okazji do różnych remontów nie zabrakło, ale to zdjęcie, które sobie wziąłeś za "podkład" nie rozstrzyga niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maszynach radzieckich/rosyjskich czy sowieckich się nie znam.

A że temat ciekawy to trochę poszukałem. Zastanowiła mnie różnica w wyglądzie armaty z Twojego modelu i z tych fotek:

http://serkoff.narod.ru/su-122-0003.jpg

http://serkoff.narod.ru/su-122-0001.jpg - to chyba jarzmo nie jest tak głęboko schowane w masce jarzma jak w modelu

Obydwie maszyny (model i fotki) to wersja 2 (druga) SU-122.

Takie pytanko jeszcze - Czy armata z całym ustrojstwem jest już przyklejona,bo szpara straszna pierwsza fotka.

Dostałem dawno dawno temu : Военная летопись Бронетанковый музей 16 СУ-122

W rysunkach w skali, ani w detalach nie wspominają o innych kołach jezdnych.

Pokazany wariant pierwszy i standardowy (str.47 w/w czasopisma)

Na grafikach kolorowych i fotkach muzealnych tylko koła w wersjach j/w.

http://serkoff.narod.ru/su-122-0009.jpg

http://serkoff.narod.ru/su-122-000801.jpg

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jeszcze oko mam całkiem sprawne.

Co prawda nie koniecznie ten sam wóz ale jest potwierdzenie różnych kół.

su122_10.jpg

 

Jeśli chodzi o fotki podlinkowane przez kolegów to doskonale je znam.

Niestety zdjęć SU-122 w necie jest jak na lekarstwo.

meser262 całość trzyma się na bluetack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mała aktualizacja.

Do zestawu dodatków doszedł jeszcze jeden komplet blach Abera. Okazało się, że we wcześniej kupionych zestawach nie ma żaluzji nad silnikiem i wlotami powietrza.

2015-03-28%25252017.17.53.jpg

 

Dotarła również zaginarka od kolegi GrzesiekW. Komfort pracy z blaszkami fototrawionymi wzrósł o 1000%.

Poniżej przygotowane elementy nad przedział silnikowy.

DSC_0117.JPG

 

Trwają prace związane z usuwaniem zbędnych elementów zestawu. Blachy jak widać będzie sporo więc trzeba zrobić miejsce. W miedzy czasie zabrałem się za spawalnictwo.

DSC_0122a.JPG

 

DSC_0121a.JPG

 

DSC_0119.JPG

 

A tak model prezentuje się obecnie.

DSC_0114.JPG

 

Niestety ogranicza mnie trochę brak porządnej dokumentacji fotograficznej.

Wyczytałem, że w kraju można zobaczyć Su-122 jedynie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Chyba trzeba się będzie wybrać nad polskie morze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do pytania Krzysztofa.

Na kołach widać szew - trzecia fotka od dołu - a może tak ma być?Bo się nie znam.

Niestety ogranicza mnie trochę brak porządnej dokumentacji fotograficznej.

A jakie szczegóły Cię interesują?

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.