Skocz do zawartości

T-62 mod. 1972 - zimna wojna


TomB(raider)

Rekomendowane odpowiedzi

[EDIT ADMIN]

To był temat konkursowy, autor postanowił jednak dokończyć model w dziale standardowym, stąd przeniesienie i możliwość potencjalnych odwołań do konkursu.

 

 

 

Cóż, każdy potrzebuje motywacji. Gdy ostatnio uczestniczyłem w konkursie na dwa modele, które zacząłem jeden udało się doprowadzić do końca. W moim przypadku jest to sukces, ponieważ dużo modeli zaczynam, a rzadko coś kończę.

Ponieważ ostatnio bardziej podobają mi się czołgi konstruowane po II wojnie światowej chciałem spróbować wystartować w konkursie z modelem T-62 mod. 1972. Model chciałbym zrobić jako czołg z interwencji radzieckiej w Afganistanie. Do budowy zamierzam użyć model T-62 mod. 1972 f-my Trumpeter, zestaw upgrade'u z RB Model do T-62, gąsienice Friul oraz zestaw blaszek fototrawionych z f-my ET Models ( o ile przyjdą na czas).

 

IMG_5839_zpscpkcf5hh.jpg

 

IMG_5841_zpswdzfi9ti.jpg

 

IMG_5845_zpskztj4zvk.jpg

 

IMG_5846_zpskzfywuob.jpg

 

IMG_5849_zpsn0gmowbm.jpg

 

IMG_5850_zps5njjeyjs.jpg

 

IMG_5852_zpslj2x7ptk.jpg

 

IMG_5853_zpsm0psgc1c.jpg

 

IMG_5854_zpscixuelxr.jpg

 

IMG_5855_zpsr0x4dzl1.jpg

 

IMG_5856_zpssmplkakq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mały update.

Wg mojej opinii, model jest bardziej wymagający niż seria KV od Trumpka. Trochę męczące jest składanie kół. Myślałem, że oddzielne bandaże mają na celu ułatwienie pracy modelarzom i można je będzie pomalować później, ale nie. Kół nie można skleić ze sobą, ponieważ nie założy się już bandaży bez szlifowania schodka wewnątrz bandaża. Irytujące jest ciągłe spadanie kółek. Przy tym pomysł z rurkami PCV w Tamiya, gdzie kółka ślicznie wchodzą wydaje się wspaniały. :-)

Zaliczyłem też małą wtopę. Gąsienice FriulModel ATL-01 (nazwa to OMSh) nie pasują do tego modelu. T-62 mod. 1972 najwyraźniej jeździł już na gąsienicach takich jak miał T-72, czyli wg FriulModel - ATL-11 (nazwa RMSh). Jeżeli mylnie zinterpretowałem typy gąsienic, to oczywiście proszę o poprawkę.

 

Aktualnie model wygląda tak:

 

IMG_5859_zpszyeds5vm.jpg

 

IMG_5860_zps7ltfhqx1.jpg

 

IMG_5861_zps5bcducv0.jpg

 

IMG_5862_zpsexocyqwb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bandaże będę postarzał i potem będę malował. Przyklejone jest tylko koło napinające, ponieważ chciałem przymierzyć do modelu złożone gąsienice. Reszta tylko ułożona do zdjęcia.

Czy są jakieś zdjęcia w sieci, gdzie widać wannę, bez kół, tak aby można było zobaczyć spawy na wannie? Są zdjęcia ze złomowiska pod Kabulem, ale są na tyle daleko, że ja spawów nie widzę. :-)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ blaszki i gasienice nie dotarły jeszcze, w oczekiwaniu na przesyłkę skleciłem troszkę w czasie meczu mój sobotni zakup. Może coś się da wykorzystać w Trumpku?

 

E587CEEC-DF7B-4815-9648-FA5AB923CE87_zpszkqlatbw.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Friule już złożyłem. Moim zdaniem pasują. Tylko jakościowo friule zaczynają schodzić w dół. Nadlewki, nieprzewiercone otwory, tylko lewe ogniwka. Jak dam radę, to zrobię fotki i wrzucę wieczorem.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Friule już złożyłem. Moim zdaniem pasują. Tylko jakościowo friule zaczynają schodzić w dół. Nadlewki, nieprzewiercone otwory, tylko lewe ogniwka.
No niestety, tak jak wznowienia Dragona. Jak już firma jest znana to starać się już tak nie trzeba. Ale mimo wszystko w dalszym ciągu są dla mnie najpraktyczniejsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym wpadł na pomysł robienia kolejnego powojennego T, to może spróbuję gąsienic Masterclub. Są droższe, ale maja piny do mocowania, nie będzie problemu z zaślepianiem otworów z drucikami.

A tak wygląda T-62 w nowych butach:

 

IMG_5870_zps5vkjjb06.jpg

 

IMG_5871_zpsrs4mnlk0.jpg

 

IMG_5872_zpstlkaffef.jpg

 

Bardzo przepraszam, ale nie udało mi się zamieścić ich w piątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mały Update z wczoraj:

 

5BCC2124-39C6-4B49-8188-74BC7FF4F7CA_zpsrxgsa6jo.jpg

 

F08E4AC5-EA6F-4DAC-AC98-1AC6CA715BB7_zps5yfiwcsf.jpg

 

A7B9232F-D7B6-4EA6-8728-F6DB03C083DB_zpsm5sdv7kb.jpg

 

Zmiany drobne. Trochę detali na przedniej płycie, szpachla na podbródkach w kadłubie na wysokością wieży oraz troszkę zmian na samej wieży. Kolejna wtopa z zakupem. Lufa RB Model jest krótsza niż Trumpeterowa. Nie mam planów, to niestety nie jestem w stanie stwierdzić, która lepiej leży w planach. Ze zdjęć na stronie producenta, to ta lufa jest pewnie dedykowana do modelu Tamiya.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wtopa z zakupem. Lufa RB Model jest krótsza niż Trumpeterowa. Nie mam planów, to niestety nie jestem w stanie stwierdzić, która lepiej leży w planach.

2A20

http://warfare.be/db/catid/314/linkid/2382/title/tank-guns-d-10,-2a20,-2a46m,-2a46m1/

 

Cos na pw moge podrzucic pozniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomku. Wydaje mi się, że w podanym przez Ciebie linku jest podana cała długość lufy, a nie ma wymiaru mówiącego ile wystaje. Lufa od Trumpetera, która jest dłuższa od RB Models jest krótsza od wyliczonego wymiaru.

Jak patrzę na Wasze warsztaty, to czuję, że jestem jeszcze w lesie z moim modelem, a nie mam jeszcze blaszek do niego...

 

Cóż, Wy malujecie, a ja spawam dopiero. :-)

 

7EDF74B0-1592-4003-9997-78A817239C91_zpsdsk2yijd.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatnio próbowałem odtworzyć spawy na błotnikach. Przy okazji wpadłem na pomysł wymiany kątowników na styrenowe. Po wymienia i obspawaniu błotników przyszedł do mnie zestaw z żywicznymi zbiornikami paliwa. Okazało się, że w zestawie są fototrawione kątowniki. I cóż, wymieniłem je. Od nowa trzeba było spawać.

 

Poniżej kilka zdjęć. Z daleka spawy wyglądają nieźle. Na zdjęciach tak sobie.

 

7C64BA43-C6AF-449F-9FB0-7A56CF6DAB39_zpsupksbzuk.jpg

 

3EFC38BA-5490-4358-A290-E611F65D3394_zpsfyn0npsq.jpg

 

13F7BEBF-FCDF-4CA0-A043-C303624B689A_zpswpkvg6ls.jpg

 

E39C8972-3719-4113-8393-0090ACEE4CFC_zpsqfwfvho7.jpg

 

86179F3E-0EFF-467B-A6BE-91165BD5ADC9_zpsrebl1pw6.jpg

 

E31566A8-7A8D-44A9-929F-DEA1F0BE6550_zpsjb8ruq3w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dziękuję za wsparcie kolegów w odpowiedzi na pytanie.

Chciałbym jednak również przeprosić osoby, które śledziły ten wątek. Ponieważ chciałbym żeby T-62 był ładnie zdetalowany, zamówiłem do niego blaszki z E.T. Model. Sklep nie miał ich na stanie, ale wyświetlał informację, że co 2-3 tygodnie ma dostawy, wiec zamówiłem je w dniu 30.09. Aktualnie jest 16.11 i blaszek nadal nie ma, a przesyłka z tego sklepu idzie ok 1,5 tygodnia. Przy optymistycznych założeniach można oczekiwać, że blaszki dotarłyby na koniec listopada, tak więc miałbym trochę ponad 3 tygodnie na montaż i malowanie, a że zakładałem, że malował będę cały grudzień, to doszedłem do wniosku, że nie mam szans na dokończenie go w terminie zakończenia konkursu. Stąd powziąłem decyzję, że zamienię obiekt konkursowy, który będzie prawie prosto z pudła. Padło na BMD-2 z Panda Hobby.

Zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.