Skocz do zawartości

Poranek muła latem 1943r


dbariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 2 - Pojazdy wojskowe

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 5 - najlepsza praca w klasach 1,2,3,4,5 zbudowana w oparciu o model Tamiya

 

Witam,

do modelarstwa powróciłem jakieś 2 lata temu, popełniłem w tym czasie 10 modeli z czego do 6 mogę się przyznać a pozostałe uznajmy za poligon doświadczalny albo dzieło mojej 3 letniej córki A że żona narzeka ostatnio, że za dużo czasu siedzę nad modelami uznałem to za znak, iż wsiąkam w temat coraz bardziej i pora dołączyć do zacnego forumowego grona

Konkurs jest dla mnie dodatkową motywacją do założenia warsztatu, patrząc na poziom jaki reprezentuje znaczna część użytkowników forum mogę co najwyżej mieć nadzieje na miejsce w pierwszej dziesiątce... licząc od końca Liczę jednak iż pomożecie mi podnieść umiejętności i w przyszłości będę dla was jakąś małą konkurencją Na razie sukcesem będzie dla mnie ukończenie modelu w terminie i w takim stanie żeby cieszył oko w gablotce

 

Przejdźmy jednak do głównego tematu.

Będę chciał wykonać model Forda V3000s/ss z działkiem Flakvierling. Tematyką będzie obrona przeciwlotnicza Niemiec podczas lata 1943r. Miała wtedy miejsce operacja Gamora, była to seria nalotów bombowych na Hamburg przeprowadzona przez brytyjski RAF i amerykański USAAF, w wyniku tej operacji zniszczeniu uległo 75% miasta.

Nie mogę się tylko zdecydować czy zrobić działko na pace czy na przyczepce, a na pakę wrzucić trochę bambetli (skłaniam się do tej pierwszej wersji). Zastanawiałem się jeszcze czy nie zrobić uszkodzonego działka odholowywanego/odwożonego do naprawy po nocnych nalotach ale umiejętności na odtworzenie uszkodzonego modelu raczej jeszcze nie te . Będzie to mój drugi model w tej skali i drugi w którym zastosuję blaszki.

 

In box Muła:

Q822rZ3l.jpg

kA6pMdVl.jpg

HYx2Erhl.jpg

h3LoNeel.jpg

O1M44J6l.jpg

AcKWl07l.jpg

 

i blaszki:

FaofFcvl.jpg

 

In box Flakvierlinga:

Q16q9ELl.jpg

8mw3N1pl.jpg

gTpwsMLl.jpg

4omudyyl.jpg

 

i blaszki:

hqFY8Otl.jpg

 

Oby wyszło mi z tego coś godnego uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jeżeli mogę się trochę wtrącić to dawaj flaka na pakę a wózek i tak możesz podczepić do haka holowniczego. Tak robiono. Pojazd będzie wyglądał dużo bardziej malowniczo. No a już zupełnie od siebie, będziesz miał pochwałę wzrokiem jeżeli pojazd będzie należał do Luftwaffe Rejestracje w zestawie masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę się trochę wtrącić to dawaj flaka na pakę a wózek i tak możesz podczepić do haka holowniczego.

Sprzedane flak idzie na pakę.

 

Trochę mało czasu było na modelowanie w majówkę ale coś udało mi się zrobić.

 

To mój pierwszy model z ICMu, wpraski są raczej dobrej jakości, bardzo mało nadlewów jedyne co trochę przeszkadza to duża ilość bolców wypychających i czasami "pancerne" mocowanie części do ramki, co widać na poniższym zdjęciu

5jcvEB6l.jpg

ale plastik jest miękki i bardzo dobrze się go obrabia, a i córka jest zadowolona bo jak siedzi ze mną przy stole to dostaje "części" do zabawy, przekłada je pęsetą z pojemniczka do pojemniczka i nie rusza wtedy tych potrzebnych

 

Część pierwsza silnik:

 

Tak to prezentuje instrukcja

fjjm1dnl.jpg

 

Części po obróbce

jFg6Mcel.jpg

 

a wyszło mi z tego takie coś

JmGrJ8Al.jpg

c4kKPqyl.jpg

Tin6EmCl.jpg

Trochę goły ten silniczek, popracuję trochę nad nim i dodam jeszcze jakieś przewody (jak efekt będzie zadowalający to zrobię otwartą maskę).

Dźwignię zmiany biegów na razie pominąłem, dodam ją jak założę silnik do ramy.

 

Część druga, elementy zawieszenia:

przód i napęd gąsienicowy

 

Instrukcja

yfHRiVfl.jpg

 

przód

części po obróbce

mysbDHhl.jpg?1

doszły jeszcze koła z PanzerArtu zamiast in boxowych i zaznaczone części okazały się zbędne.

 

i gotowe, złożone na razie na patafix

tpaiZncl.jpg

uWm1VI0l.jpg

fHmw3O9l.jpg

 

napęd gąsienicowy

części po obróbce

lFdtetfl.jpg

 

i gotowe

Zh8apsal.jpg

kół napędowych jeszcze nie przyklejałem, zrobię to dopiero jak będę roił gąsienice.

 

Jak dotąd spasowanie części wygląda dobrze, jedynie dwie drobne szczeliny musiałem zapchać szpachlówką, oby dalej też tak było

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podobają "Muły" w różnych wersjach. Niestety ich modele lubią mieć różne problemy, a ten Ford pod względem merytorycznym wypada dosyć słabo :s

Na pewno jednak można z nim powalczyć i zrobić fajny model więc kibicuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gustlik zestaw blaszek i lufy są, zdecydowałem się na ten stary zestaw bo po głowie chodziło mi zrobienie zniszczonego flaka ale raczej to sobie odpuszczę i będzie sprawna wersja.

 

karambolis8 z tymi zdjęciami to dziwna sprawa. Na komórce wyświetlają mi się wszystkie, sprawdziłem też na kompie to kilku brakuje. Jak wrócę z pracy to odświeżę galerie.

 

Nie mogę już edytować pierwszego postu, a że brakuje tylko zdjęć blaszek (na Chromie się wyświetlają wszystkie, na Edge są braki) to wklejam je tu:

 

zestaw do Muła

WSzZ2QJl.jpg

 

zestaw do flaka

EtCTsMRl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na kolejną aktualizację

 

Część trzecia,

zawieszenia ciąg dalszy, rama:

Instrukcja

7WvQWs5l.jpg

 

części po obróbce:

lLYxRQvl.jpg

niestety z rozpędu kilka skleiłem przed zrobieniem zdjęcia

 

i gotowa rama:

jnYUGf4l.jpg

XWo3jhil.jpg

 

rama napędu gąsienicowego:

instrukcja:

SM0NpHql.jpg

 

części po obróbce:

0hnuorIl.jpg

 

i gotowa rama napędu:

OMMq0K2l.jpg

trochę szpachli tam pójdzie bo są małe szparki ale nie jest źle.

 

wózki jezdne:

instrukcja:

yfHRiVfl.jpg

 

elementy po obróbce:

ry25Fxol.jpg

 

i złożonych na razie nie ma bo nie podobają mi się zestawowe sprężyny i staram się dorobić jakieś własne:

PDtlTYhl.jpg

xUcSLpkl.jpg

wymyśliłem coś takiego, teraz tylko muszę to jakoś zamontować.

 

A tu oryginał:

Ford_V3000_SSM_EH_16-1.jpg

 

Z dodatków to pogrzebałem jeszcze trochę przy silniku:

o9Ae8jIl.jpg

0sAc4SOl.jpg

został jeszcze pasek ale to zostawiam na koniec. Niestety nie znalazłem dobrych zdjęć wnętrza maski z silnikiem i nie za bardzo wiem gdzie i jak poprowadzić przewody oraz czego tam jeszcze brakuje. Na pewno dodam jeszcze akumulator na półeczce i zbiorniczek.

I9JGqX0l.jpg?1

 

Chciałbym poprawić jeszcze chłodnicę i dodać jej jakąś drobną fakturę bo, zestawowa to gładki kawałek plastiku. Znacie jakieś dobre pomysły na to? Bo mi przychodzi do głowy tylko delikatne rycie...

tak to wygląda w oryginale:

Ford_V3000_SSM_EH_17-1.jpg

 

Sokri za ten przydługi post ale się trochę zebrało materiału.

Jeżeli jest to nieczytelne to dajcie znać i następnym razem się poprawię.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem ostatnio nad chłodnicą i z odrobiny metki od jeansów i kawałka blaszki wyszło mi coś takiego:

aybaf6zl.jpg

 

Teraz czas to wszystko zmontować

części:

bYEtKuMl.jpg

 

Instrukcja:

QqYlnygl.jpg

 

Po pomalowaniu chłodnica wygląda moim zdaniem o niebo lepiej niż założył to ICM:

lqukOVWl.jpg

środek to Pactra Gunmetal z odrobiną czarnego Vallejo (4:1)

 

Rama z dodatkami już sklejona ale na zdjęcia poczekam do jutra na lepsze światło.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link. Warsztat dobrze się zapowiadał, szkoda że nie został poprowadzony do końca.

Z ramą rzeczywiście są problemy, widać że klepią jedną ramę do modeli z podwoziem kołowym jak i gonsiennicowym (u mnie dodatkowo jedna podłużnica była trochę zwichrowana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężynka jest prosta, rozjechala się na zdjęciu bo jest przecieta na pół zgodnie z orginalem i wymagała by jeszcze pierścienia łączącego i ciągle zastanawiam się jak to dobrze zamontować.

Spróbuję zeszlifowac zestawową sprężynę i na ten element nawinąć nową dodatkowo rozwiercę mocowanie i przedłuże ośke sprężyny (na zdjeciach pojazdów trochę wystaje poza mocowanie).

 

A co do chłodnicy to jest też powyżej zdjęcie pomalowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Temat żyje - marne to życie ale jednak...

 

Wakacje to nie jest dla mnie dobry moment na sklejanie, czasu brakuje nawet żeby się po ... głowie podrapać, a co dopiero posiedzieć spokojnie nad jakimś modelem. A to żona coś chce i nie podoba się jej warsztat rozłożony na stole, a to córka przychodzi pomagać i trzeba potem części szukać. Tak swoją drogą to mnie ostatnio zaskoczyła, w kwietniu poprosiła mnie o sklejenie czołgu w jej ulubionym kolorze, i wyszło coś takiego wielkości pudełka od zapałek:

MZk2lmsl.jpg

bez washa, bez brudzenia, jedynie sama farba, kalki i lakier, większego/lepszego pomyślałem nie ma sensu robić bo i tak przetrwa najwyżej tydzień (córka ma 3 lata), a tu zaskoczenie - czołg pierwszą usterkę miał w zeszłym miesiącu i to nie z winy córki, tylko żona go zdewastowała

eIPBvSYl.jpg

i przyszła pora na wizytę w warsztacie polowym:

fBp9LCyl.jpg

Zawieszenie poskładane, czołg dalej strzela do złych smoków, a córka pyta się teraz o samolot...

 

A wracając do Muła to powoli człapie przed siebie:

J6uNOAZl.jpg

kolor wyszedł trochę inny niż się spodziewałem ale zastosowany zgodnie z instrukcją Panzer Dunkelgelb 1943

7gL5Vokl.jpg

f7W0IAel.jpg

sAOnghIl.jpg

kanapie nadałem fakturę smarując ją Tamiya extra thin, a następnie przecierając twardym pędzelkiem, pomalowana Pactrą A62

iWpOESZl.jpg

3Mi0q5Ul.jpg

drzwi pasażera wklejone na stałe, wymagają jeszcze kilku poprawek, ruchome będą tylko drzwi kierowcy

rdnwvuBl.jpg

mmUBEDyl.jpg

8biXaL1l.jpg

m0xv5Pvl.jpg

silniczek wyszedł chyba nieźle, czekam jeszcze tylko na zamówione washe i pigmenty ale i tak nie wiem czy będzie go widać bo nie mam pomysłu jak zrobić otwieraną maskę, a na pozycje stale otwartą się nie zdecyduje. Prosty pomysł z nawierceniem otworów i włożeniem prętów jako zawiasów po bokach maski odpada bo cały bok maski podczas otwierania się przesuwa do przodu i do góry. Najlepsze było by takie mocowanie jak mają ruchome drzwi w starych resorakach ale nie mam pomysłu jak to wykonać. Macie jakieś pomysły?

h4ByRxcl.jpg

zawieszenie gąsienic poskładane i pomalowane

l2rwMAUl.jpg

79jBalQl.jpg

Zrezygnowałem z przeróbek zawieszenie, bo po kilku próbach nie spodobały mi się wyniki moich zmagań.

Same gąsienice już sklejone, czeka je jeszcze malowanie i tu prośba do bardziej doświadczonych o wskazówki jakimi kolorami je potraktować?

 

Wszelka krytyka i uwagi mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy młodej udział się zainteresowanie na dłużej.

Co do malowania gąsienic to ja używam farby Tamiya XF-84 Dark Iron. Potem metalizer suchym pędzlem i kurzenie. Wydaje. I się że efekt jest dość dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Troszku do przodu. Całego projektu na pewno nie skończę w terminie, jak mi się uda to będzie sam Muł, a Flakvierling dojdzie już po konkursie.

 

Uważaj przy wycinaniu gąsienic bo łatwo je połamać.

ICM dał zapas pojedynczych ogniw i cały ten zapas pomimo mojej uwagi połamał się przy wycinaniu :P to co ocalało wystarczyło akurat

 

Gąski wyszły tak:

 

y2KIxXFh.jpg

 

i1XVmC9h.jpg

 

xnvCzGOh.jpg

 

Malowane XF-84 Dark Iron potem suchy pędzel Pactra A54 Gunmetal i Pigment AK144 Burnt Rust Red.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety i mi nie udało się skończyć w terminie, okres letni to zdecydowanie nie jest dobry czas na sklejanie, urlop - poza domem, weekendy - poza domem, większość czasu po pracy - również poza domem i ostatecznie Muł gotowy w 95% (złożony na sucho). Projekt będę kontynuował już pozakonkursowo.

 

Efekty ostatnich prac:

 

Paka wykonana z balsy, wszystkie burty ruchome, wyszło szybciej i ładniej (moim zdaniem) niż przerabianie ICMu, spaw z tyłu kabiny z drutu miedzianego zalanego surferserem.

DL5bbYlh.jpg

 

cW6dLHjh.jpg

 

N3cjGash.jpg

 

oZAF0CTh.jpg

 

tIxYwhxh.jpg

 

FNpGhath.jpg

 

Odwiedzających przepraszam za niedokończony projekt.

Wszystkim dziękuję za cenne uwagi, a moderatorów proszę o przeniesienie (lub skopiowanie) warsztatu do odpowiedniego działu, gdzie zapraszam wszystkich zainteresowanych postępami.

 

Pozdrawiam

Darek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podziękowania dla Admina za przeniesienie warsztatu.

 

 

Paka pomalowana, najpierw poszedł Model Master 4796 Panzer Dunkelgelb 1943, na to suchy pędzel AK 780 Dark Wood Grail, trochę rozjaśnień z AK 778 Freshly Cut Timber i odrobina AK 783 Wethered Wood:

HjIWTIph.jpg

HjFsBYKh.jpg

hLOYC9Yh.jpg

 

i przyklejona:

eTOlMHvh.jpg

Twdbg0wh.jpg

fjV7gV8h.jpg

xMIMyFSh.jpg

 

Przed pomalowaniem ruchome były wszystkie bury, po zabiegach balsa się trochę wypaczyła i bez uszczerbku w pełni otwiera się tylko tylna burta, prawa tak mniej więcej do połowy, a lewej lepiej nie ruszać ...

Nie wiem czy trochę za bardzo jej nie styrałem, to się okaże jaka przybrudzę i poobijam resztę wozu bo na razie za czysty jest ale na razie nie mam do tego natchnienia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.