Skocz do zawartości

Sd. Kfz 161 PzKpfW IV Ausf. D | Tamiya 1:35


Hubert Kendziorek

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebowałem jakiejś odskoczni, żeby odpocząć od dziesiątek drobnych detali w Zrinyi II od Bronco.

 

Wybór padł na stareńki model Pz. IV od Tamiyi. Pełen uproszczeń i błędów, których raczej nie będę poprawiać.

Uzupełniłem go jedynie o metalową lufę od Mastera, MG też będą z tej stajni. Założę Magic Tracki albo może i Friule - gumowe gąsienice z zestawu są moim zdaniem zbyt słabe nawet, jak na taki wiekowy i - co tu owijać w bawełnę - tani model.

Przednie lampy pochodzą ze StuG III Ausf B od Tamiyi.

Do tego dołożę parę blaszek z zestawu Eduarda, ale raczej nie wszystkie. Ma być prosto i łatwo, choć wartość dodatków przebije cenę zestawu wyjściowego.

Skupić zamierzam się przede wszystkim na malowaniu, które będzie odwzorowywać pojazd z czasu kampanii we Francji w 1940 roku.

 

Tyle poskładałem w trzy dni

 

599d3Y.jpg

 

03PE3c.jpg

 

krhTvn.jpg

 

3VP3Rt.jpg

 

d7J7HM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąsienice w modelu są rozmiaru 40cm. Jak będziesz kupował inne to pamiętaj że powinny być 36cm.

 

Mam 36 cm, zarówno MT, jak i Friule - tak, że będzie OK, jedynie zwężenia wymaga koło napędowe.

Na razie zastanawiam się, które ogniwka wybrać. Friuli jeszcze nigdy nie składałem, więc są faworytem.

Oczywiście warsztaty obejrzałem - cóż, kopalnia problemów do poprawy, ale nie to jest tu celem. To model wypoczynkowy, wymieniam tylko to, czego nie może znieść moje poczucie estetyki. Lufy, gąsienice, może jeszcze parę drobiazgów.

 

Dzięki za komentarze i podpowiedzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ten modelik wygląda

Powiedz mi, z którego zestawu Tamki korzystasz. Czy to któryś z tych?

 

http://www.mojehobby.pl/products/German-Panzerkampfwagen-III-Ausf.N-Sd.Kfz.141-2.html

http://www.mojehobby.pl/products/Panzer-Kampfwagen-IV.html

http://www.mojehobby.pl/products/Panzer-IV-Ausf.J.html

http://www.mojehobby.pl/products/German-Pz.Kpfw.IV-Ausf.H-Early-Version.html

 

hmm?

 

Ja sobie chwale ostatnio Tamiye. Uważam, że nawet te stare zestawy dają radę ze spasowaniem elementów i detalem. Wiadomo, czasem trzeba coś w jednym albo drugim miejscu poprawić ale generalnie nie odstają za bardzo poziomem po złożeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staruszek. Ale spasowanie jest niezłe i klei się przyjemnie.

 

Staruszek i nie dość że fajne spasowanie to jeszcze po sklejeniu nieźle się prezentuje. To jest coś czego wielu producentów tamiyi może tylko pozazdrościć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ja tam bardziej wolę się Friule niż plastiki.

Jak chodzi o efekt - dzięki większemu ciężarowi i temu, że po złożeniu mogą pracować, na pewno mają przewagę nad tworzywem sztucznym. Ale z drugiej strony montaż jest dosyć nużący. Zwłaszcza te ogniwa, jeden z pierwszych produktów Friula zdaję się - każde trzeba oczyścić, rozwiercić, przewlec i dociąć drucik, zalać CA i tak 96 razy... nuda. Złożenie jednej strony zajęło mi dwa wieczory.

 

Panzerowi zerwałem z błotnika te plastikowe "ogniwa" - za szerokie i źle to wyglądało.

 

Dzięki za komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczucie estetyki sugeruje kupno czegokolwiek innego niż ten zestaw. Zabawka tamyi wymaga od groma przeróbek by zadowolić wzrok laika nie mówiąc o zatwardziałych wyjadaczach. Sam się bawię z tym szajsem to wiem co mówię. Będę oczywiście zaglądał, ponieważ panzer czwórki to mój ukubiony temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Poczucie estetyki sugeruje kupno czegokolwiek innego niż ten zestaw. Zabawka tamyi wymaga od groma przeróbek by zadowolić wzrok laika nie mówiąc o zatwardziałych wyjadaczach.

Trudno zaprzeczyć, ale ma to swój urok - zestaw przecież nie należy do nowych, oględnie mówiąc. Jak na poziom czasów, w których powstał, wyrastał ponad przeciętność i moim zdaniem nadal wart jest złożenia, nawet z zachowaniem niektórych błędów i uproszczeń.

 

Złożyłem drugą stronę gąsienic.

 

TBxEsG.jpg

 

MkQCJG.jpg

 

3Fkzst.jpg

 

I wybór maszyny, którą mój ulepek będzie z grubsza przypominać:

 

rhxBLq.jpg

 

GueyZI.jpg

 

rG70l3.jpg

 

Będzie trzeba co nieco zerwać, co nieco dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Parę rzeczy ubyło, parę przybyło... powoli to idzie.

Myślę jednak, że luźny związek z pojazdem widocznym na zdjęciach daje się dostrzec .

 

E5clw9.jpg

 

PoqJmA.jpg

 

Jeszcze parę blaszek dokleję i będzie malowanie. W tym celu zakupiłem sobie to:

 

QVzOFH.jpg

 

Pierwotnie w planach miałem technikę czarno-białą, ale jakoś mi się po nieudanych próbach na złomie odechciało.

 

Pozdrowienia

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Ja bym go jeszcze bardziej rozjaśniał.

 

Ładnie sklejony, ale za mało światłocienia.

 

Coś się da z tym zrobić, aczkolwiek zdjęcia wyszły dość ciemne.

Zresztą na to pójdzie dosyć jasny filtr. Zobaczymy.

 

Dzięki za komentarze.

 

Pozdrowienia

Hubi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Widzę że numery na wieży to maski. Kupiłeś gotówce czy sam wycinałeś.

Nie jestem przekonany czy taki układ kanistrów występował w tej wersji czy tylko w pustynnej.

Numery to maski Eduarda, niby to "małe", ale są trochę za duże.

Kanistry zaś zamontowałem wzorując się na fotografiach konkretnego pojazdu.

Co ciekawe, nie chciały mi się zmieścić w taki sposób, jak na fotografii.

 

rhxBLq.jpg

 

GueyZI.jpg

 

Dzięki za komentarze .

Pozdrawiam

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.