Skocz do zawartości

Tygrys Bengalski z Mailly le Camp - Dragon 1:35


Stojkovic

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Po Panterce pora na coś podobnego, z tym, że nieco większego.

DSC05430_zpsv3vftsxy.jpg

 

Model to Tygrys z Zimmeritem od Dragona z tzw. wieżą "Porsche".

 

In-box dla ciekawych: http://www.mojehobby.pl/products/Sd.Kfz.182-Kingtiger-Porsche-Turret-w-Zimmerit.html

 

Wybrany schemat malowania ma przedstawiać Tygrysa nr 332 z 3. s. Pz. Abt. 502 w rejonie Mailly le Camp w 1944 roku.

Tu pojawia się ważna kwestia, gdyż Dragon na pudełku daje malowanie ze złączonymi kolorami oliwkowym i brązowym. Natomiast w instrukcji schemat jawi się następująco:

DSC05431_zpscpmqsej7.jpg

Czyli wszystkie kolory oddzielone linią piaskowego.

Malowanie to jest z tzw. du** strony, gdyż porównując foto z epoki i to co proponuje Dragon, szczególnie w rejonie płyty przedniej to jakieś SF.

DSC05432_zps6ieewxew.jpg

Powinno być jak poniżej:

DSC05437_zpskkusoiyu.jpg

DSC05440_zpsdkxpl8va.jpg

 

Z kolejnych poprawek merytorycznych, należy uwzględnić komin wentylacyjny

DSC05433_zpslvy8dtz3.jpg

Może komuś zbywa z Pantery taka część?

 

Wiem, że trzeba jeszcze przyjrzeć się wcięciu przy peryskopie kierowcy na płycie czołowej czołgu.

 

Czeka mnie ciekawy warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

To ja zasiadam bo Królewski to mój ulubiony czołg...

Malowania instrukcji producentów azjatyckich nierzadko mają się nijak do rzeczywistości....Trochę to dziwne ale prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zasiadam i oglądam.

Z kolejnych poprawek merytorycznych, należy uwzględnić komin wentylacyjny

Komin powietrzny wraz z pokrywą pancerną montowano w pojazdach wyprodukowanych do marca 1944 roku.

Twój pojazd jest z maja 1944 o czym świadczy koło z 9-oma zębami,rury wydechowe,siatki skośne pod wieżą i inne,

a nie ma jeszcze uchwytów na wieży dla dźwigu pomocniczego.

Co do malowania - Masz rację - schemat plam bardziej wiarygodny z kolorowych plansz z W.Trojca nr.12 str.124/125 niż z instrukcji Dragona.

 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zasiadam i oglądam.
Z kolejnych poprawek merytorycznych, należy uwzględnić komin wentylacyjny

Komin powietrzny wraz z pokrywą pancerną montowano w pojazdach wyprodukowanych do marca 1944 roku.

Twój pojazd jest z maja 1944 o czym świadczy koło z 9-oma zębami,rury wydechowe,siatki skośne pod wieżą i inne,

a nie ma jeszcze uchwytów na wieży dla dźwigu pomocniczego.

Co do malowania - Masz rację - schemat plam bardziej wiarygodny z kolorowych plansz z W.Trojca nr.12 str.124/125 niż z instrukcji Dragona.

 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

 

Dokładnie, ten komin był tylko w Initialach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Königstiger oznacza w języku niemieckim tygrysa bengalskiego, jednak w wojskach alianckich przyjęła się nazwa Tygrys Królewski, będąca błędnym, bo dosłownym tłumaczeniem tego terminu z języka niemieckiego.

 

Co do malowania to i tak nie jest źle. W większości modeli Dragona jakie posiadam, schematy malowania nie mają wiele wspólnego z pojazdami ze zdjęć :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Königstiger oznacza w języku niemieckim tygrysa bengalskiego, jednak w wojskach alianckich przyjęła się nazwa Tygrys Królewski, będąca błędnym, bo dosłownym tłumaczeniem tego terminu z języka niemieckiego.

 

Skąd ten cytat ? W żadnej książce na temat niemieckiej broni pancernej nie spotkałem się z tym określeniem a mam ich sporo, zarówno wspomnienia jak i monografie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przyznam, że nie korzystałem z Wikipedii.

 

Kiedyś miałem okazję dyskutować na temat wojennej literatury z światowej klasy tłumaczem i w luźnej rozmowie dowiedziałem się o tym błędzie spzed lat, który się utrwalił.

 

Konigetiger to nic innego jak właśnie Tygrys Bengalski.

Przydomek "królewski" to nic innego jak proste tłumaczenie związane z rozmiarami czołgu, nie prawdziwym sensem jego przydomka.

 

Btw. widzę że Wikipedia też podkreśla ten błąd. Zreszta podobnie jest z nazwami wież typu Henschel i Porsche. Obie zaprojektował Henschel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówi się wieża Henschel tylko wieża seryjna czy produkcyjna. Oczywiście pytałem o to z ciekawości bo jakiś czas temu spotkałem się z tym określeniem Tygrysa w internecie i byłem ciekawy jak to jest naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że masz rację dot. wieży produkcyjnej i seryjnej, ale podobnie jak przy nazewnictwie Tygrysa, mnie łatwiej posługiwać się określeniami Henschel i Porsche - wiedząc, że to tylko "zwulgaryzowane" wersje poprawnych nazw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż miło poczytać. ..nie ma to jak zamiłowanie do historii 2WS.

Pozazdrościłem i kupiłem sobie Italerkę i wieżę od Model trans ...oczywiście w "mojej" skali ;) 1:72

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Myślę, że milipucik lekko powinien ją załatać.

 

Generalnie to nie jest szpara, tylko róznica długości dwóch połówek. Jedna z dołu lekko wystaje (można spokojnie zeszlifować etc).

Obecnie walczę z gąsienicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działam dalej przy Tygrysie.

 

Przeglądając dokumentację okazuje się, że mam złe wydechy bo powinny być kominowe wcześniejszego typu, na ewno w przypadku tego egzemplarza z Mailly le Camp. Niestety Dragon nie daje takowych w zestawie, a ja nie mam za bardzo ani czasu ani ochoty na kombinowanie ich i dopasowywanie.

 

Z dobrych wiadomości jest to, że nie będzie trzeba robić elementów mocowania zapasowych ogniw do wieży, gdyż ten egzemplarz ich nie miał.

 

Powoli kończę robotę z wieżą.

DSC_0172_zpssc02hpqs.jpg

DSC_0175_zpsubqqjwwd.jpg

DSC_0178_zpsfiuyt5bq.jpg

 

Wkrótce kolejne odsłony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.