Skocz do zawartości

T-34-85 1/72 Revell 03302


Marcin Rogoza

Rekomendowane odpowiedzi

  • Super Moderator

Po bogatej dyskusji prowadzonej w temacie http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=71&t=55794, postanowiłem wyruszyć z warsztatem - również i z tego powodu, abyście wiedzieli, że Wasza pomoc w moich dociekaniach nie szła na marne.

 

Relacja prowadzona będzie na podstawie modelu Revella wraz z blaszkami od Parta, do tego lufa RB. Do rozpatrzenia pozostałe dodatki typu koła, gąski - ale o tym dalej. Otwarcie mówię, że z pancerką to ja nie mam nic wspólnego poza czołgutkiem sklejonym jakieś 20 lat temu (który nota bene uchował się i stoi obok mnie na półce ). Stąd też liczę na waszą pomoc, przede wszystkim merytoryczną jako że planuję zrobić model redukcyjny, w miarę możliwości zbliżony do realiów (a nie do makiety). Zapewne będę miał dużo pytań; już teraz proszę o wyrozumiałość i cierpliwość, a i o pomoc w tym zawiłym temacie T-34-85. Czołg ma powstać w malowaniu polskim - nie mam jeszcze kalek ale na tę chwilę to najmniejszy wymagany detal.

 

Pierwsze, o co chcę Was spytać to czy poniższe główne elementy modelu mogły funkcjonować na jednym egzemplarzu (chodzi mi o kształt wieży, kopułki dowódcy, elementy tylnej płyty, zestaw kół, gąski itp)? A może jest to jakaś zbieranina form z różnych fabryk? Wniosek z cytowanego wątku jest taki, że wieża od Revella to kształt z fabryki 183 - czy pozostałe "podzespoły" widoczne na fotkach poniżej pasują do tego?

 

BxQSSx5.jpg

 

lZDZenL.jpg

 

8DL4WMN.jpg

 

Jak już uda się ustalić, z której fabryki jest tu najwięcej, pokuszę się o znalezienie konkretnego polskiego egzemplarza (wchodzą w grę ewentualne przeróbki).

 

Jest jeszcze kwestia nieszczęsnego układu jezdnego z gąskami - doczytałem w różnych publikacjach (a raczej dopatrzyłem na szkicach i rysunkach), że było mnóstwo rodzajów kół oraz kilka rodzajów gąsienic. Te od Revella mogą zostać czy do wymiany? Swoją drogą - plastikowe gąsienica jakoś mnie nie przekonały do siebie i zastanawiam się nad żywicą lub blaszkami - ale to za moment, jak już będę wiedział, w którą stronę powinienem iść.

 

Na początek starczy tego przynudzania - będę wdzięczny za poprowadzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 101
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Da się z tego zrobić T-34 z fabryki 183, z pojedynczym włazem. Wszystko jest tu na miejscu. Co do gąsek, to plastikowe są w porządku. Żywiczne też są bardzo fajne, ale od fototrawionych gąsek trzymaj się z daleka. One są po prostu za płaskie i model z nimi będzie wyglądał po prostu śmiesznie. To już lepsze są badziewne DS'y, jakie Dragon pakuje do swoich Teciaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę Ci kibicował Marcin, choć wiedzy nie mam oraz skala nie moja. Jeżeli mogę coś doradzić to zainwestowanie w trawione osłony wentylacji. Np. AR PE7253 firmy Armory. Może da się je podpasować. No chyba że chłopaki od 72 mają jakieś lepsze namiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
O kurde, będziesz teraz robił czołgi

Tak Wzięło mnie na szybki projekt w celu podreperowania morale na myśl o ociągających się okrętach

 

Jeżeli mogę coś doradzić to zainwestowanie w trawione osłony wentylacji. Np. AR PE7253 firmy Armory.
Dzięki za sugestię Takie osłonki są już na blaszce od Parta - z pewnością będą wykorzystane
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revell robi poprawny wóz z fabryki 183, z końca wojny (późna kopułka). Z polskich podchodzi np. 217-ka z 1 Brygady Pancernej - zdjęcie masz w wątku o którym pisałeś w pierwszym poście. Z przeróbek - ew. przednie błotniki, czort wie jakie miała 217-ka fabrycznie, na zdjęciu ma urwane, takie właśnie najlepiej zrobić. Robiłem ten wóz z zestawu UM, więc coś tam się orientuję. Gąsienice od Revella to istna poezja, nie będziesz miał z nimi problemów. Zresztą UM-owe też są dobrze spasowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Panowie - pytania bardziej szczegółowe dotyczące wieży...

 

1. Czy wypustek (zielona strzałka) nie jest przypadkiem w złym miejscu? Na moje oko winien być przesunięty bardziej do osi wieży, bliżej bocznego wypłaszczenia...

1a. Do czego służył ten korek?

2. Czy wybrzuszenie wskazane żółtą strzałką znajdowało się na każdej wieży "late" z fabryki 183? Czy polski czołg (załóżmy wspominana "217") powinien mieć coś takiego?

3. Czy właściwym jest wybrzuszenie zrobione przez Revella (strzałka pomarańczowa)... ? Na przedstawionej fotce ono jest czy go nie ma...?

 

DkT2BIB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- Masz rację, element jest do przesunięcia.

1a- To korkowa osłona otworu portu strzeleckiego. Otwierałeś ją, wystawiałeś lufę PM'a i kosiłeś od boku podchodzącą piechotę

2- Wybrzuszenie powinno znajdować się z lewej strony, patrząc w kierunku jazdy. Było to spowodowane umiejscowieniem elektrycznego mechanizmu obrotu wieży. Gdyby nie te wybrzuszenie, mechanizm w tej wieży by się nie zmieścił.

3. To właściwe wybrzuszenie. Pojawiło się wraz z wprowadzeniem nowej kopułki dowódcy z jednoczęściowym włazem. Nowa kopułka miała większą średnicę i zwyczajnie wystawała poza stary strop wieży. Konieczne więc było dodanie takiego wybrzuszenia. Na zdjęciu, które pokazałeś rzeczywiście go nie widać za bardzo, ale ono na pewno tam jest. Ten detal jest naprawdę niewielki i dlatego to co proponuje Revell, jest o wiele za duże. Trzeba by to trochę pomniejszyć.

 

Natomiast co do wyboru malowania, to chyba pozostaje Ci 217, bo na te chwilę wszystkie czołgi z fabryki 183, jakie są widoczne na przeszukanych przeze mnie zdjęciach, to te trochę starsze wozy z podwójnym włazem. Chyba, że może ktoś dysponuje jakimiś innymi fotkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Dla ciebie obróbka takich elementów to jak dla mnie klejenie w skali 1/6.
Oj, ale co się namęczę to moje

 

Tymczasem powstały spawy wokół szczelin na wieżyczce dowódcy...

 

Gu0ybi8.jpg

 

Drażni mnie ten peryskop... ale nie wiem, czy wezmę się za jego przeróbkę (jeśli on to jeszcze kolejne dwa) - szkoda mi niszczyćdość precyzyjne szczegóły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Prace sięgnęły również waloryzacji kół jezdnych; ponawiercałem wewnętrzne otwory, które przez Revella zostały jedynie zamarkowane.

 

ph5AyPs.jpg

 

Pytanie: czy bandaże zostawić tak jak są czy jednak należy je wyszpachlować na gładko? Pytam, gdyż w żadnych materiałach nie natrafiłem na taki sposób podziału Przypomnę, że chodzi o polski wóz nr 217 z fabryki 183. Będę wdzięczny za wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłem fotkę takiego koła:

 

t34wheel_3.jpg

Żródło: http://www.clubhyper.com/

 

ALe czy to z 183 to ci nie powiem. Jest tam też kilka ciekawych informacji o zmianach w czasie trwania produkcji.

Całe te zestawienie jest o kant czterech liter rozbić, bo nie ma tam podziału na poszczególne fabryki

 

Podział na bandażach występował. Oczywiście w tej skali jest mocno przerysowany, dlatego czy go zostawisz, to już Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Też mi sie wydaje, że owe podziały sa mocno przeskalowane. Rozważam dwie opcje: 1. Zaszpachlowanie podziału i zrobienie bandaży na gładko lub 2. Wykonanie pierścieni z blaszki fototrawionej z naniesionymi delikatniejszymi podziałami.

 

Pierwszy wariant trochę uciążliwy a drugi będzie wymagał czasu hahaha

 

Osiołkowi w żłoby dano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Można jeszcze spróbować zeszlifować trochę plastiku aby stały się płytsze, ale wg mnie robota tak samo uierdliwa jak opcja nr. 1.
Fakt - stąd też z pewnością będę robił pierścienie fototrawione.

 

Tymczasem prace powoli kroczą do przodu - zabrałem się za waloryzację peryskopów na wieży i "dziurowanie" wlotów w kadłubie...

 

idicGIW.jpg

 

5ifbPC6.jpg

 

Kratki z blaszki od Parta mają jakieś dziwne wymiary a i nie są zbyt dobrze wytrawione - będą zastąpione własnymi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A blaszki Parta masz na pewno do Revella czy AER czy Eastern Express....pytam bo do Revella Part raczej nie robi.

Zresztą Part idealny też nie jest.Pamietasz moze temat kratek w Elefancie jonathan'a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
A blaszki Parta masz na pewno do Revella czy AER czy Eastern Express....pytam bo do Revella Part raczej nie robi.

Raczej tak Nr P72-099 i stoi tam "for REVELL kit"

 

Pamietasz moze temat kratek w Elefancie jonathan'a
Tak, tak, pamiętam - była o nich mowa. Ostatecznie będę robił swoje wg zdjęć więc nie powinno być wtopy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.