Skocz do zawartości

Syryjski składak - T-72B obr. 1989 z Aleppo 1/35


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Czas rozpocząć nowy wątek – UAZ jeszcze czeka na podstawkę, ale to już w zasadzie formalność.

Wracam wagowo do jakiś rozsądnych konstrukcji. Nieco zmęczony konfliktem na Ukrainie ruszyłem w bliżej nieznanym mi kierunku czyli do Syrii. I bardzo szybko znalazłem coś, co mnie zainteresowało:

t-72syria_zpsmdbsgnzq.png

We wrześniu 2015 roku rząd Syrii otrzymał oficjalne wsparcie Rosji w walce z(oficjalnie) Państwem Islamskim. O ile do tej pory nic nie wskazywało na przechylenie szali zwycięstwa na którąkolwiek ze stron, rosyjskie naloty naruszyły względną równowagę sił w Syrii.

Poza wsparciem lotniczym do wojsk Asada zaczął docierać szerokim strumieniem sprzęt – broń ręczna, ciężarówki, mundury, wszelkie bwp i czołgi. Wśród nich – najnowsze T-90, T-90A i nieco starsze T-72B. Ich liczbę eksperci szacowali na ok. 20-30 szt. W tym bohater niniejszej relacji.

Pierwsze doniesienia o rosyjskich czołgach w Syrii pochodzą z września 2015 r. Od tego momentu syryjskie załogi rozpoczęły szkolenia na nowych maszynach. Przejdźmy jednak do historii interesującego mnie pojazdu – T-72 mod. 1989 lub, pisząc z rosyjska, obr. 1989.

 

Pierwsze zdjęcia pochodzą z grudnia/stycznia 2015/2016 z rejonu Latakii – tam prawdopodobnie odbywało się szkolenie i chrzest bojowy. Wóz przydzielono do jednostki Sokołów Pustyni(Liwa Suqur al-Sahara) – elitarnej, ochotniczej formacji SAA.

t-72syria16_zpsu8hpjzy5.jpeg

1_zpspu14vwpp.jpg

 

W marcu Sokoły biorą udział w operacji odbicia Palmiry z rąk islamistów. Wśród nich jest nasz T-72.

t-72syria4_zps0qlvky07.jpg

t-72syria8marzec%20palmyra_zpsvrww4wu2.png

 

 

Co dzieje się wiosną-latem mogę tylko przypuszczać – jeśli nic nie zmieniło się w tej mglistej i niejasnej strukturze syryjskiej armii i jednostek pomocniczych, to być może T-72B brał udział w nieudanej ofensywie na Rakkę. Zdjęcia które posiadam z tego(prawdopodobnie) okresu nie były opisane.

t-72syria3_zpsmhbblvvf.jpg

t-72syria14_zpsc3tgppff.jpeg

 

 

Od lata nasilają się także walki wokół Aleppo. Siły rządowe odcinają miasto i rozpoczynają oblężenie. W październiku terroryści i „umiarkowana” opozycja przeprowadzają ofensywę by odblokować miasto. Robi się gorąco. A tam gdzie gorąco – tam są też Sokoły Pustyni. W październiku na pewno walczą już w dzielnicy Minyan i okolicach. Ofensywa rebeliantów załamuje się na początku listopada, a nad Aleppo zawisa groźba upadku.

 

 

W kolejnych tygodniach czołgi T-90/72B są sporadycznie(?) wykorzystywane na głównych odcinkach natarcia, lub w zagrożonych rejonach. Tak to przynajmniej wygląda obserwując filmy.

Pod koniec listopada Sokoły wraz ze swoimi czołgami nacierają na dzielnicę Sheikh Lufti we wschodnim Aleppo. I tu – prawdopodobnie – T-72 zostaje uszkodzony.

 

t-72syria20_zpsiu1msvj6.png

t-72syria18_zps13tc1dih.png

 

https://www.youtube.com/watch?v=yburtcgEOuY

Na tym filmie - zarówno moim jak i autorów zdaniem - jest uwieczniony interesujący mnie pojazd. Wskazywać może na to. M.in. to zdjęcie – pozycja bardzo podobna do tej z wideo.

t-72syria21_zpszmb2t482.jpeg

Co ciekawe – mimo dwóch trafień z wyrzutni ppk wygląda na to, że pancerz nie uległ penetracji. Co więcej - po pierwszym trafieniu pojazd stał jak gdyby nigdy nic i kontynuował ostrzał! Drugi strzał również nie wyrządził krzywdy. Świadczyć o tym może choćby szybkie ucięcie filmu przez dżihadystów – nie ma eksplozji amunicji – nie ma co pokazywać.

 

W ciągu kolejnych dwóch tygodni Aleppo zostało zdobyte. Myślę, że ewentualne uszkodzenia(jeśli w ogóle jakieś odniósł) nie wyeliminowały czołgu z boju na stałe. Dlatego sądzę, że w kolejnych tygodniach pojawią się nowe nagrania z innych frontów syryjskiej wojny z tym wozem w roli głównej.

 

Pojazd

 

Jak już się rzekło mamy do czynienia z dostarczonym przez Rosjan T-72B obr. 1989, z mieszanką pancerza reaktywnego Kontakt-1 i Kontakt-5. Zagadką pozostaje z czego wynika ten miszmasz. Ciekawa jest też mieszanka dwóch typów błotników – charakterystycznych dla nowszych T-72 i T-90, oraz pełnych blaszanych, starszego typu. Gąsienice również są charakterystyczne dla starszych wersji T-72. Na jednym z błotników brakuje zbiorników paliwa – też ciekawa rzecz.

t-72syria2_zpssycgimc7.png

Zdjęć oczywiście posiadam znacznie więcej, ale na razie nie ma potrzeby ich wrzucać.

O innych kwestiach merytorycznych później, jak sam wgryzę się w temat. Niewątpliwie jest to pojazd niesamowicie ciekawy malarsko, tu będzie można poszaleć. I na to się nastawiam.

 

Model

15036609_369723446706350_4789062570894843101_n.jpg?oh=14eb527dd301bf20168f49d2dd9601e2&oe=58B77A9E

Bazę będzie stanowił model Trumpetera – mam(mglistą) świadomość o pewnych mankamentach tego zestawu, ale myślę, że dam sobie radę.

Pancerz Kontakt-1 wezmę z resztek po separatystycznym T-72B. Do tego lufa Magic of Models bez osłony termoizolacyjnej, antena RB Model/Voyager, wyrzutnie granatów dymnych i zapinki Voyagera, liny Eureki i ruchome gąski Trumpka – myślę, że one w zupełności wystarczą. Pewnie coś jeszcze w trakcie się urodzi.

Speców od sowieckiej/rosyjskiej pancerki proszę o pomoc. Osoby ogarnięte w temacie Syrii również – ja do tej pory temat śledziłem pobieżnie, więc jeśli wiecie coś więcej, to dzielcie się proszę wiedzą.

I na dziś to tyle – nie przynudzam dalej.

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 112
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kamil K.- Dlugo kazales czekac na pierwszy pojazd z tego rejonu walk.Co do modelu: wieza jest troche skopana glownie w rejonie celownika.Jesli potrzebujesz foty to .... 

Jeśli masz zdjęcia, gdzie dobrze to widać, to poproszę, bo wszędzie piszą o tym, a za bardzo nie pokazują jak poprawić.

 

Sam na 100% nie jestem pewny, czy to ruszać, bo - podobno - to feralne miejsce i tak znika pod pancerzem reaktywnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza umiejscowieniem celownika, wszystko to powinno być łatwe to skorygowania. Kostek pasujących do tej wersji T-72 chyba też mam w nadmiarze z T-72B (te same wypraski) więc powinienem dać sobie radę. Na razie jestem na etapie zbierania walkaroundów i innych kwitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil K-

,,Postaram się pokazać w relacji krok po kroku, co i jak jest w modelu nie tak, żeby ta wiedza nie zaginęła ,, napewno skorzystam

Na razie to ja skorzystałem na Twojej pomocy, postaram się odwdzięczyć postępami w pracach, do których zasiadam właśnie.

 

Dzięki za info w sprawie lufy bez osłony, nie mam coś do nich szczęścia, potrzebuję do T 72 i T 64 BV i nic ! Czekam na postępy prac niecierpliwie.

Cóż, jeśli nie ma na Saharze, to sprawdzaj HobbyEasy i LuckyModel. Z Luckymodel przesyłka za darmo, z Hobbyeasy za taki przedmiot w okolicach 15zł. Któryś sklep na pewno będzie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się nie chce szlifować kół, to mam zbędny komplet od mojego MS-a z Tigera. Tiger dał dwa zestawy kółek jezdnych, mi się nie przyda ten drugi starszy typ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci się nie chce szlifować kół, to mam zbędny komplet od mojego MS-a z Tigera. Tiger dał dwa zestawy kółek jezdnych, mi się nie przyda ten drugi starszy typ.

Dzięki Grzesiek, ale już uporałem się z kołami.

 

Żeby nie było, że tu tylko spam - pokazuję, co zrobiłem.

P1350877_zpszpsqmiwt.jpg

P1350879_zpskehg4edu.jpg

Wyszlifowane koła - po pozbyciu się szwów i jamek przejechałem bandaże tu i ówdzie skalpelem/pilnikiem dodając uszkodzeń. Na koniec wydziabałem koła sztywnym pędzlem maczanym w nitro.

 

 

Przód kadłuba - tu pierwsza różnica pomiędzy tym, co proponuje Trumpeter, a co mamy w rzeczywistości. Trzeba wybrać inną płytę przednią wanny kadłuba, z zaczepami do montażu trału KMT-7. Ja ogarnąłem się z tym dopiero po fakcie, w efekcie odciąłem rzeczone zaczepy i przykleiłem do kadłuba.

kadlub%20przod_zps54k2dyst.jpg

P1350880_zps4mzvthem.jpg

Czekają mnie jeszcze drobne przeróbki przedniej płyty, dorobienie paru spawów i zaszpachlowanie szpar na mechanizmach kół napinających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecimy dalej.

P1350883_zpsgqr1hzh7.jpg

Póki co przednia płyta. Skleiłem większość wymaganych detali, brakuje jeszcze lamp z osłonami. Tu zwracam uwagę na jedną część, której w T-72 na kadłubie nie ma:

kadlub%20przod%20nie%20montuj%20tego_zpshsbhy9a3.jpg

W związku z tym trzeba było uzupełnić detal znajdujący się poniżej(E11), a który posiadał specjalną wnękę na zmieszczenie części G15.

P1350885aa_zpsiwud612a.jpg

Poza tym zacząłem spawać kadłub i tu moje pytanie - czy ktoś ma zdjęcie pokazujące jak powinien wyglądać bok kadłuba zaznaczony na czerwono? Wprawdzie ta część będzie pod błotnikiem, ale...

 

Jeśli ktoś jest ciekawy czemu osłony antyradiacyjne są takie żółte - to wynik moich prób z nadaniem im odpowiedniej faktury. Prób moim zdaniem udanych - w takim razie wkrótce dam przepis co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.