Skocz do zawartości

Renault FT RPM 1/35 Mitraileur wieża typu Berliet


Mr_hanky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ruszam z kolejnym francuzem. Tym razem jedna z moich ulubionych konstrukcji- FT 17, z wieżą typu Berliet i karabinem Hotchkiss.

 

Jest to trzeci model jaki buduję i ten jest o wiele bardziej wymagający w porównaniu do su-100 w 1/25 Tamki (którą muszę skończyć wreszcie malować i wstawić do galerii) i Renault UE Mirage. Jak na taki mały czołg, jest tu wiele elementów, sporo bardzo małych. Model jest dość leciwy więc jest sporo nadlewek, ale to też dobrze bo praktyka w szlifowaniu bardzo mi się przyda. Bez szpachlowania też się nie obyło/obędzie. Spasowanie jest narazie ok i powiem szczerze, że bardzo miło mi się ten model buduje.

 

Oto zestaw jaki sobie sprawiłem:

 

5adec651bd486426gen.jpg

361db4a6ec042e6egen.jpg

 

I to, co na ten moment mam sklejone:

 

4f4e52ae91022fc8gen.jpg

2bb0d4652272d031gen.jpg

7a8a2bcca7407376gen.jpg

fe267412458539b1gen.jpg

 

Poza Track Story we zdjęcia, mam też Renault FT Ławrynowicza, dzięki której już dówch błędów w budowie uniknąłem.

 

Liczę na Waszą pomoc w budowie. W tym modelu jest jak widać blaszka fototrawiona z która wczesniej nie miałem do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejny postęp z prac. Przy kadłubie narazie nic nie mogę robić bo czekam aż dojdzie wiertarka, która potrzebna mi jest do wywiercenia wylotu powietrza z silnia. Wstawię tam siatkę z fototrawionki.

 

Wziąłem się więc za inne części: ogon, skrzynka, hotchkiss, pokrywa silnika. W kopule dowódcy dorobiłem otwory obserwacyjne bo były zamknięte.

 

9fde3ae46c7d31dfgen.jpg

5e4de0756a261477gen.jpg

0a6502abe5511cecgen.jpg

 

Nie wiem dlaczego RPM zostawił dziurę w pokrywie kpuły. Sprawdziłem w necie i nie znalałem żadnego zdjęcia które by to potwierdzało. Co ciekawe w modelu Meng'a też jest otwór, ale o innym kształcie.

 

7dafe235cad5a500gen.jpg

21ff3e34e1e90b5egen.jpg

aa1e6aeae8eaa56egen.jpg

cdbbc2af2ddd4b43gen.jpg

 

Zaszpachlowałem ten otwór i zostawiłem do przeschnięcia.

 

Od wczoraj pracuję nad wieżą. Tu dopiero zaczyna się jazda ze spasowaniem. Generalnie mogę spokojnie aplikować na ASP na kierunek: rzeźbiarstwo. Wczoraj skleiłem a dziś połowę rozkleiłem bo okazało się ze ostatni element nie wejdzie za żadne skarby. o Dziwo góra pasowała idealnie. teraz jest znacznie lepiej, ochłona płyty głównej już prawie wchodzi ale za to góra nie pasuje

Ale jakos się z tym uporam w tym tygodniu. Poszpachlowałem ją też trochę i czekam aż przeschnie. Wrzucę foty jak będzie skończona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Cię pocieszyć, że z modelem Menga też nie do końca słodko jest.

Mnie tam z Mengiem słodko było... i będzie- bo czeka w kolejce do lakierni, a drugi w pudełku. (A w ogóle- nie lubię przesłodzonego... )

Nie ma co porównywać starego RPM-a. Miałem go i szczęśliwie już nie mam.

Kibicuję mocno Kolegi staraniom...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Cię pocieszyć, że z modelem Menga też nie do końca słodko jest.

 

Zaglądałem do Twojego warsztatu "Trupa" kilka razy i następny FT jakiego będę kleił (a mam w planie FT 75 BS i jeszcze jedngo z wnętrzem z wieżą Giroda i działem 37) będzie z Menga bo od RPMu to ja osiwieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Cię pocieszyć, że z modelem Menga też nie do końca słodko jest.

Mnie tam z Mengiem słodko było... i będzie- bo czeka w kolejce do lakierni, a drugi w pudełku. (A w ogóle- nie lubię przesłodzonego... )

Nie ma co porównywać starego RPM-a. Miałem go i szczęśliwie już nie mam.

Kibicuję mocno Kolegi staraniom...

Pozdrawiam.

 

 

Już nawet nie ma co wposminać o spasowaniu, ale jeśli chodzi o detale to w RPMie jest wiele uproszczeń i Meng poprostu lepiej wygląda. Jak go skończę, będę miał sporo satysfakcji że przez to przebrnąłem, ale następnym razem w trosce o własne zdrowie wezmę Menga...albo Takoma w 1/16 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc te słowa siedzę przed kominkiem paląc cygaro zwycięstwa i popijając whisky. Kiedyś, kiedy już bedę starym dziadkiem posadzę na kolanach moje wnuki i opowiem im historię swojej największej stoczonej bitwy (jak na dziadka przystało). A będzie to historia bitwy z tą wieżą z zestawu RPM-u.

 

Po ponad tygodniu ostrego rzeźbienia i szpachlowania w końcu udalo mi się sapsować te cholerne płyty tak, żeby nie zostały szczeliny i zarazem wpasować płytę czołową. Dokleiłem kilka nitów bo się niestety nie odlały. Zaślepiłem też blaszkami wizjery z boków wieży. Wtedy okazało się ze pokrywa wieży jakoś nie za bardzo pasuje. Więc znowu podszlifowałem i doszpachlowałem 3 krawędzie z lewej strony. No i zaszpachlowałem otwór na górze kopuły. W końcu to jakoś wygląda.

 

c4b5e89a3f99052dgen.jpg

e8ceb94c25b4449egen.jpg

65191a24ed31dc46gen.jpg

3107731d7acd6627gen.jpg

d3e5ee655087d0d1gen.jpg

14e75c4b6dae2a70gen.jpg

9c08f3720693f6adgen.jpg

 

 

Te krawędzie doszpachlowane widać ale już to podszpachlowałem i czekam aż podeschnie. Mam nadzieje, że uda mi się to jakoś tak wyprowadzić, żeby nie widać było ze to szpachla. Zostało też kilka szczelinek tu i tam, dokleić drzwi, 3 nity z tyłu kopuły i wieża gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszpachlowałem te krawędzie, podszlifowałem i ...wygląda to chyba gorzej niż wcześniej. Na razie tak zostawię i zoabczę jak będzie to wyglądać po podkładzie. Zamontowałem drzwi, dodałem też nity na kopule i poniżej drzwi.

 

d52a7ec4ebe3808fgen.jpg

3179b828c0e4011dgen.jpg

57c1474f944448d5gen.jpg

955dda95cf758d57gen.jpg

88af42c804ed84efgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do kadłuba. Zawiasy na pokrywie włazu kierowcy nie schodziły się z tymi na kadłubie, więc je spiłowałem i wymieniłem na te z fototrawionki. Dodałem też bolce łączące z cienutkiego drutu.

 

0788f911bb7a02a3gen.jpg

fc5ff7d5b2afb4c8gen.jpg

ba61b61fb8cb7b97gen.jpg

f85433c5b8cdd4d2gen.jpg

 

 

Nie dawała mi też spokoju jedna z cześci ogona, która się nie do końca odlała. Uzupełniłem szpachlą i przeszlifowałem.

 

5a48a6c16e182a55gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze z pancerką mialem malo do czynienia, takze postepow w pracy nie komentuje ;) mam za to pytanie co do publikacji ktora pokapokaz. Czy jest w niej cos o amerykanskiej wersji Six Ton M1917. Tez mi chodzi ten czolg po glowie, tez RPMu tyle ze w 1:72 ;) A fotek 6 tonowek USMC w necie to nie ma praktycznie wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze z pancerką mialem malo do czynienia, takze postepow w pracy nie komentuje ;) mam za to pytanie co do publikacji ktora pokapokaz. Czy jest w niej cos o amerykanskiej wersji Six Ton M1917. Tez mi chodzi ten czolg po glowie, tez RPMu tyle ze w 1:72 ;) A fotek 6 tonowek USMC w necie to nie ma praktycznie wcale.

 

W Tracstory nie ma nic na ten temat, ale Renault FT Ławrynowicza jest cały walk around z bardzo dokładnymi zdjęciami tej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze z pancerką mialem malo do czynienia, takze postepow w pracy nie komentuje ;) mam za to pytanie co do publikacji ktora pokapokaz. Czy jest w niej cos o amerykanskiej wersji Six Ton M1917. Tez mi chodzi ten czolg po glowie, tez RPMu tyle ze w 1:72 ;) A fotek 6 tonowek USMC w necie to nie ma praktycznie wcale.

 

W Tracstory nie ma nic na ten temat, ale Renault FT Ławrynowicza jest cały walk around z bardzo dokładnymi zdjęciami tej wersji.

 

 

Znalazłem w necie jeszcze dwie pozycje, które mogą Tobie pomóc:

 

FT-17 / M1917 WWI Tanks Walk Around, David Boyle

 

Early US Armor, Steven J. Zaloga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nierówności na wieży nie dawały mi spokoju więc podszpachlowałem i przeszlifowałem drugi raz. Teraz jest tak jak chciałem- kąty zachowane i płyty boczne schodza się górną bez szczelin:

 

96f7ba324c0e59e3gen.jpg

5644c8b1050e5e00gen.jpg

 

w zestawie jest beczka na paliwo, która będzie na ogonie. Myślałem że pójdzie łatwo, ale znowu byłem naiwny- po sklejeniu wyglądało to jak rura od kanalizacji, więć znowu szpachla, trochę ją odchudziłem i wygląda ok. Muszę dorobić tylko korek i gotowe:

 

25fe2db6ba7004d0gen.jpg

 

Pracowałem też nad resorami. Te w oryginale odlane były jako jedna część więc spiłowałem i wstawiłem spężyny z cieńkiego drutu:

 

1115847e66a6900agen.jpg

2955e4d84378ce7egen.jpg

 

Przykleiłem:

 

 

97fd796cabc2f673gen.jpg

bdee4fd97dea398cgen.jpg

 

Przymierzyłem do kadłuba....i wnowu coś nie pasuje. Mocowania z przodu wydają się za krótkie. Dziwne bo cała ta płoza jest idealnie równoległa do kadłuba, wszystko spasowane jak trzeba. Podszpachlował bym te mocowania i przedłużył, ale obawiam się że będą wygłądały na zbyt długie. W galeriach tego modelu widzę, że innym to sie jakoś zeszło...ktoś ma pomysł co jest nie tak?

 

c36edce06efc3e85gen.jpg

5a39dba2df01dda3gen.jpg

 

I przy okazji jeszcze jedno pytanie: ktoś się może orientuje z której strony były montowane tabliczki znamionowe z numerem pojazdu na podwoziu? Zwykle na zdjęciach jest jedna po lewej, ale wolę się upewnić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
W dniu 18.03.2017 o 12:36, Mierzu napisał:

Benedyktyjska praca przed Tobą z tym RPMem, ale widać że to będzie coś. Wybrane jakieś malowanie?

nie jestem jeszcze do końca zdecydowany, ale chyba będzie to:

2014-045.jpg.3043c0b78ddc2a10256045fe5a7d6a18.jpg

tutaj inna wersja tego malowania:

3298171500_1_5_ahJCpMdQ.jpg.391b43bdeeeeb3c296c52714e2748457.jpg

a tu oryginał:

ft_17_expo_1.jpg.ce079a0df46cae617808596db389696d.jpg

Nie wiem czy to nie będzie za trudne malowanie jak na pierwszy raz aerografem więc jeszcze zobaczymy.

Tymczasem po długiej przerwie wróciłem do modelu. Zanim go odstawiłem trochę mnie zniechęciły gąsienice: 256 elementów. Złożyłem jedną i odstawiłem model. Teraz po ponad tygodniu udało mi się skończyć drugą. Mam nadzieje, że teraz z górki.

IMG_20181127_224350.thumb.jpg.3f016b9f12a2eb2a68a969c94ce52d37.jpgIMG_20181127_224314.thumb.jpg.ff3a37764f2ec92f992108b169d0202a.jpg

Edytowane przez Mr_hanky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie takiego kamo tylko aero może być niezwykle trudne a wręcz niemożliwe. Oczywiście można maskować, ale nie wiem czy lepiej nie będzie nanieść czarnego i brązowego pędzlem. W każdym razie chętnie zobaczę jak ci to idzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by napisać że to kultowy  czołgów obu wojen ?

Też ostatnio męczyłem się z RPM ale jakoś po trochu  poszło , co do kamo i  może być pomocny maskol , zamaskujesz tam gdzie taśma nie podejdzie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
W dniu 28.11.2018 o 14:26, Markuz napisał:

Zasiadam i podpatruję.
Mam wrażenie ze śruby na wieży są ciut za duże.

tak , są ale nie mam już siły szczerze mówiąc przy tym majstrować. nie mam nawet pomysłu jak by to naprawić, trzeba by to wszystko ściąć, skrócić i przykleić.

 

 

Niedawno minęła czwarta rocznica tego wątku więc się spiąłem i poskładałem wszystko do kupy. Na razie układ jezdny przyłożony na sucho. Będzie jeszcze łańcuch z tyłu. Teraz podkład i niedługo malowanie. 

P1130205.JPG

P1130214.JPG

P1130215.JPG

P1130222.JPG

P1130228.JPG

P1130234.JPG

P1130235.JPG

P1130237.JPG

P1130241.JPG

P1130245_2.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model z mojej bajki. Mam go w dalekich planach ale chyba nie z RPM-u. Co do nitów to niektóre sklepy oferują nity żywiczne w różnych wymiarach. Ostatnio kupiłem nity w formie kompletnych nitów czyli grzybka i trzonka pod który wierci się otworek, wciska się nit i przy dokładnym wykonaniu nawet kleić nie trzeba. 

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez Endrju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.