Skocz do zawartości

Konie pociągowe III Rzeszy


wosiek

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem, że zamiast kilku wątków będzie jeden poświęcony transporterom półgąsienicowym II ww.

 

W ramach odskoczni od dłubaniny i przeróbek jako szybki projekt weekendowy na tapetę trafił Sd.Kfz 11/2 czyli pojazd dezynfekcji chemicznej (mniejszy brat niż te z wątków, które się ślimaczą). Model to wyrób czeskiej firmy Special Armour, a jego Inbox znajdziecie na http://www.mojehobby.pl/products/Sd.Kfz-11-2-Entgiffungskraftwagen.html

Krótkie info dla osób, które mają ochotę na tego cudaka. Model jest dość dobrze zdetalowany i spasowanie w miarę ok (praktycznie zero szpachli). Piszę w miarę, bo kilka niejasności i błędów w instrukcji oraz pomieszanie części (patrz koła) na wypraskach dają chwilę zastanowienia. Dodatkowo, żeby nie było tak różowo powiem również, że nie jest to model dla osób o słabych nerwach. Chcąc to wszystko jako tako skleić nie wypuścicie z ręki skalpela, wierteł, pilnika tudzież innych materiałów ściernych z ręki praktycznie do końca zmagań. Również brak jakichkolwiek "kołków i prowadnic stabilizujących" ( szczególnie da się to odczuć przy montażu maski) niewątpliwie spowoduje, że padnie kilka niecenzuralnych słów na temat tego modelu. Słowa krytyki należą się również dla gąsienic wykonanych z co prawda miękkiej gumy ale ich grubość oraz praktycznie niemożność pomalowania sprawią, że będziecie zmuszeni do poszukania jakiejś alternatywy. Ja zastosowałem żywiczne gąski wykopane z magazynku. I to by było na tyle, czas na postęp sobotnio-niedzielnych prac ( model w początkowej fazie brudzenia)

 

bFAi1hI.jpg

 

I małe porównanie z Famo

 

DBMkXds.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

11 fajny pojazd ale ta wersja wyjątkowo szpetna

Fajny szkrab no i daje pojęcie jaki fajny jest Famo

Pozdro...

Widzę, że mamy odmienne zdania co do wyglądu, bo mnie się podoba za różnorodność bryły. Na fotce nie widać dobrze róznic wielkości, ale np. góra błotnika Famo jest na wysokości.... góry maski sd-ka.

Ile ich przewidujesz?

Pożyjemy, zobaczymy. W planach jest kilkanaście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

hmm no nie miałbym zdrowia do tych maluchów... głównie z powodu jakościowego...

chyba kawałek gąski uciekł gdzieś na ostatnim zdjęciu, a i leflektory też jakoś zeza dostały , mam nadzieję że przejściowo ...

Oglądam dalej, planujesz jakąś podstawkę w klimatach odkażania czy coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba kawałek gąski uciekł gdzieś na ostatnim zdjęciu, a i leflektory też jakoś zeza dostały , mam nadzieję że przejściowo ...

Oglądam dalej, planujesz jakąś podstawkę w klimatach odkażania czy coś ?

Dzięki, zdjęcia więcej pokazują niż oczy dojżą Gąskę się doklei, z oczkami coś spróbuję podziałać, ale może być kiepsko bo na CA łapane. Co do podstawki raczej odległa przyszłość, ale raczej w marszu.

A co to za oznaczenie na prawym błotniku?

Z tego co mogę dostrzec,a bardziej się domyślić to oznaczenie taktyczne kompanii remontowej (prostokąt na kołach ze słoneczkiem (?) w środku). Malowanie według instrukcji nie podaje jednostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego co mogę dostrzec,a bardziej się domyślić to oznaczenie taktyczne kompanii remontowej (prostokąt na kołach ze słoneczkiem (?) w środku).

Myślałem, ze oznaczenie baterii haubic. Ale to i tak "nie leży w kontekście".

Powinien być trapez na kółkach.

 

A te dywizjony odkażania (było 5) i dywizjony odkażania dróg (3) w 1942 przekształcono już w normalne dywizjony Nebelwerferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego co mogę dostrzec,a bardziej się domyślić to oznaczenie taktyczne kompanii remontowej (prostokąt na kołach ze słoneczkiem (?) w środku).

Myślałem, ze oznaczenie baterii haubic. Ale to i tak "nie leży w kontekście".

Powinien być trapez na kółkach.

 

A te dywizjony odkażania (było 5) i dywizjony odkażania dróg (3) w 1942 przekształcono już w normalne dywizjony Nebelwerferów.

Masz rację, to chyba jest trapez na kołach, a nie prostokąt (już nie te oczy) z okresu front wschodni zima 1941

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się tym zdjęciom i powiem tylko że mózg mi zatruła ta Sd.Kfz.11/2. Wygląda pięknie w Twoim wykonaniu. Chyba spróbuję coś podobnego wystrugać z FtF.

Dzięki. Nie raz oglądałem Twoje postępy prac i wiem, że zrobisz niezły i nietypowy model.

 

Żeby nie było, że próżnuję. Baza pod plandekę wykonana z fragmentu zalegającej w lamusie plandeki Opla (zawsze może się coś przydać). Jak Wam się widzi?

 

jnv9pQV.jpg

 

P.S. Oczywiście kształt okienek do poprawy. Na to przyjcie "szmata".... ups chusteczka.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

raczej nie było tego boku koło kabiny... dach był rozkładany jak w większości pojazdów czyli tylko "góra", boczki były dokładane osobno z szybą na ogół z folii...

Także wytnij do ramy okna coś w ten deseń

380341adfe87d7a14b60c185b58f78e4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej nie było tego boku koło kabiny... dach był rozkładany jak w większości pojazdów czyli tylko "góra", boczki były dokładane osobno z szybą na ogół z folii...

Także wytnij do ramy okna coś w ten deseń

380341adfe87d7a14b60c185b58f78e4.jpg

Owszem Tomku, tak było we wszystkich pozostałych wersjach choć nie do końca dach był rozkładany, a raczej nakładany bo usytuowanie przestrzeni ładunkowych uniemożliwiało "spięcie" całości konstrukcji. Tak więc pałąki były osobno, a plandeka osobno. W wersji 11/2 ze względu na komin z tyłu kabiny plandeka składała się z kilku niezależnych elementów. Oczywiście masz rację, że boki były dopinane, ale dzielone, bo drzwi nie są do końca kabiny i dlatego też całość będzie "chusteczkowana" z kilu elementów celem pokazania zakładek (o czym pisałem, że to co widać w tej chwili to baza). Oczywiście szyba z folii też będzie . Wszystko dobrze widać na zdjęciu chociażby --> https://pl.wikipedia.org/wiki/Sd.Kfz.11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

ja bym jednak obstawiał że dach w tej wersji był podobny jak w He 33D1 czyli w pozycji złożonej był w pionie...

Capturar5.JPG

SdKfz11I5-2.jpg

btw musisz skrócić tak czy siak daszek bo masz szybę pionowo a powinna być lekko pod kątem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jednak obstawiał że dach w tej wersji był podobny jak w He 33D1 czyli w pozycji złożonej był w pionie...

Capturar5.JPG

SdKfz11I5-2.jpg

btw musisz skrócić tak czy siak daszek bo masz szybę pionowo a powinna być lekko pod kątem...

Co do szyby oczywiście masz całkowitą rację i będzie pochylona. To co pokazałem jest złozone na sucho żeby zobaczyć jak to leży i co jest do poprawy. Co do stelaża też masz rację, bo zdjęcia z epoki pokazują taką konfigurację zarówno z podniesioną część nad kabiną....

sdkfz-11-2-01.png

... jak i takie, które pokazują, że plandeka kończy się na wysokości nadbudowy

SdKfz11I2-2.jpg

A tu dobrze widać, że istnieje część bez okienka

sdkfz11_2.JPG

Zdjęcia z internetu dla celów dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat 11-ki powoli dobiega końca, a tytuł wątka brzmi "Konie pociągowe..." więc wypada coś pod nią podpiąć. Ponieważ rynek 1:72 w tej materii jest ubogi i za wyjątkiem przyczep amunicyjnych, piekarni, platform i dwuosiówek ( wszystko jakieś za duże lub nie z tej branży) praktycznie nic nie ma, więc postanowiłem coś wyskrobać. I tak zrodził się pomysł na beczkowóz na 1000 l. Niestety nie udało mi się znaleźć oryginalnego zdjęcia więc jest to nieprawdziwek, ale na podwoziu mającym przypominać jedno osiową bazę pod ładowność 1,5 t. Oto postępy.

 

t8u6Z8r.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepa dostała podwozie. Zostały podpory postojowe i kilka dupereli. Za namową Kolegi Greifa postanowiłem również bardziej "uwypuklić" wielowarstwowość plandeki czego początki widać na załączonym foto.

Xf2gTEp.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.