Skocz do zawartości

Sherman Ic Firefly Hybrid - Dragon 1/35


bazylms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Już parę ładnych tygodni temu myślałem o zbudowaniu sobie jakiegoś Shermana. Jednak planowałem małą przerwę, nazwijmy to taki urlop aby sobie od hobby odpocząć. Ale ostatni wysyp Shermanów na forum tak mnie naładował że postanowiłem jednak zacząć wcześniej.

 

Zanim jednak poleje się tutaj deszcz informacji o tym ze Asuka/Tasca jest lepsza chcę was uprzedzić że ma 8 zestawów tych wyśmienitych modeli, a Dragona wybrałem tylko ze względu na konwersję Black Dog. Nigdzie nie znalazłem informacji aby ktoś montował ją do Tasca i wolałem nie ryzykować zdziwienia przy próbie dopasowywania części. Tak więc bohaterem warsztatu bedzie ten model:

 

60RHZfgriGbr_jBXgW2-1mBHoV95uM2GkksarO-Zd3K4wwBZDfTtNxP-wXfFKEi89YYIRwFUojYrpOcugFHB0oJ9Jbo5pYVTkrldLEZoeP9ZXLmFWsJHNlfbWHjrGMXBrwDFHWsRa-hPymBxOsnDh3kWpl-V82ClMzRen3X92d0ifd_fop7oZScldaK51Ir3N0YhC5vP8tqzpyogsQ9XCYSZb3Jbf2KA5sIrnxGh9wkc7c2nH32eVbhb2IukITOIkIbNcPtPyVsLKeZXEByjwIEPfG_mlQoqZfyKyIDAHtHWNUsOlwpW5FVqUJa59fFcainmB3pkhJr_YCuRbPW5e7-932jsy4noxOSYG-SM0EzT-60a4mZ31e7ZFkp3aaGnwMJIRihWYMU0K3qlXVsaOEAMM1kK11XgiUkjSCUTTQP-S3PBlBgW_AeLuTOtZ2kUNKijlJY4hq3j6cxitDPMf4uxHreJ-Ci0KK64U-LzuUH6F9SFHotLm-zXT64E7gqpW_nLwKHwCB8LNzSb-gpoR0OoB6mPlK72YRyAnnMosTIEjYcJJexUinD0cyCzdr0R9qPoBqkWhFfYcMbG2eHrbzfRcU1eqvvhROMyvChaTcd2K565Oijp=w1024-h628-no

 

Z tym dodatkiem:

 

wlzUtJEfLCdLNXO1Mpo8KgZn507hLnQAhYSGIFgN7U3D3Vh7c7GHWdyzgnytaK2ZBm_OoMh1TAzzIGRuBCnCe37FEZ1s0RplPxKe2-JKvnZHJ9X4qe6Oz5bo04XzohLNQIekbYbmxPfAEkC8omv6RWDdEso9CulW0PbejFHC4yUw0KVGuMOG7bp_M8CjHPKRYJ8lmj7Jb8iaDHnxQdmz0np0nVTL7K7b0HFy3FnUJBwvKNNqdW3sB3uHRNXiCR9RGaJ3aGKtz7QB-VljGAeQSfK9DMgTK9l9oXN1YCNNlp-RgIU0vX6H_mavJC8BTgSvnYoDwz0YekvWgf9mTvce9YdyMvBD-EhgqJQdk92Hndgw64drmM8tk3OkNOxghUgCO7nb26Cp9npmHG1GTMW_1wHFeJgbsBMryB987O2rhpqeFIPxm41qo89V_q4mgZ_hqRX7AiwM_kCpLT3n-UxMFpo67BwkSnmjzqup6DdOA1QaeuB9YjOh-5rH_UgOIvA1WEylUlzqH-Jrye6EsYjB4AxccsAmXE7goKF98pC4qZUkR506yWjLhmo28vePrTL2l8mPQM-JsTgGu_vWMTAoncwYBov03xDeM-xXwL8944ng2snU3S5H=w1024-h682-no

 

Nie będzie miał jednak oznaczeń polskich gdyż te powędrują do innego modelu. Ten bedzie jakimś tam Brytolem. Oprócz tego to model będzie raczej prosto z pudła - może ewentualnie jakieś metalowe lufy km-ów sie dołoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 200
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Z chęcią bym przytulił taki modelik Shermana. Jaki to ma numer boczny?

to dragon 6228

http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=5346

 

Ma kilka zalet, więc nie jest skazany na niepowodzenie. Dragon popełnił gorsze shermany.

Ale Tasca/Asuka lepsza, choć droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tylko dla tej żywicy kupiłem ten model w zasadzie. No nic, zobaczymy jak to pójdzie. Moja pierwsza żywica w życiu.

 

Swoją drogą mam jedną fotkę Zemsty II i porównywałem ją z tym zestawem Asuka 35028 i wygląda że się nadaje. W zestawie jest kilka rodzajów kół i są też te które mam na zdjeciu. Ale to jest temat na odrębny warsztat, który na pewno zaistnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała rada - jak masz 8 zestawów shermanów, to sobie choć wstępnie zaplanuj co chcesz z nich zrobić. Da ci to możliwość przenoszenia części (gąsienice, wieże i inne podzespoły) pomiędzy modelami. Zminimalizujesz w ten sposób konieczność zakupu dodatków.

Tego brytola z żywicą - znajdź jakieś zdjęcie na wzór. Z doświadczenia wiem, że satysfakcja jest większa jak się robi coś pod zdjęcie niż zupełne sci-fi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe po ilu zestawach wózków jezdnych odechce Ci się w ogóle patrzeć na te modele =P

 

Co do tej żywicy to jestem ciekaw jak z jej jakością. Porównując po zdjęciach to o wiele ładniejsze zestawy hessian tape ma PanzerArt :X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ten model. Bardzo dobrze go wspominam.

Jedyna wada to DSy, które trzeba skròcić o jedno ogniwo.

Ciekawa ta żywica chociaż ja jakbym chciał Hessian Tape to chyba spróbowałbym zrobić ją sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś "naciągnąć" gąsienice napinaczem na którym jest koło napinające - część C10 i C11 ?

Model robiłem jakieś 4 lata temu więc nie pamiętam dokładnie czy próbowałem czy nie ale w innym Shermanie Dragona też skracałem bo były za długie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zacząłem coś działać. Kilka części zamontowane do wanny. Naprostowana lufa żywiczna.

Instrukcja podaję aby zamontować pełne koła jezdne i napinające. Czy bya możliwość że miały żebrowane czy tylko pełne? Które lepiej zamontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zacząłem coś działać. Kilka części zamontowane do wanny. Naprostowana lufa żywiczna.

Pisałem już na priv - wymień lufę na metalową albo daj zestawowy plastik (ewentualnie do plastiku doklej hamulec wylotowy z żywicy - jeśli jest ładniejszy), Ja nie mam zaufania do tak długich odlewów żywicznych, nawet jak w środku lufa ma "zbrojenie" z pręta stalowego lub plastikowego.

Instrukcja podaję aby zamontować pełne koła jezdne i napinające. Czy bya możliwość że miały żebrowane czy tylko pełne? Które lepiej zamontować?

Nie ma reguły. Teoretycznie koła żebrowane są wczesne a pełne - późne. Ale często w czasie eksplatacji wymieniano zużyte koła na inne - więc można dać różne

Moja rada - zrób jak chcesz, a najlepiej znajdź jakieś zdjęcie IcH z boku w zbliżonej do Twojej konfiguracji i wzoruj się na tym. To samo z kołem napędowym - pełne lub z otworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mając tą na wzór mogę się pobawić Green stuff i spróbować zrobić hessian tape. Chwilowo nic nie tracę. Co do hamulca to kolego Cooper69 zaoferował pomoc. Więc na razie czekamy.

Może zrobię tak, że dam te późne a dwa wymienię na wczesne. W końcu ten wóz to takie trochę SF jak już żeśmy to uzgodnili, więc można troszkę pomalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było że tylko gadka i nic się nie dzieje to podziałałem przy zawieszeniu. Po wstępnym poskładaniu wszystkiego na blue tack stwierdziłem jednak że trzeba jednak skrócić gąsienicę jak radził Tengeri. Jakby nie regulowac kołęm napinającym to była maim zdaniem za luźna. Dodatkowo rozwierciłem oś mocującą koło napinające i wstawiłęm tam 1mm drut, dzięki czemu powininenm uniknąc ryzyka urwania się koła przy naprężaniu gąsienicy. Na sucho tak to wygląda.

 

xu2XLKvFEbUKaeBjpjcyeyCOqanC9U2kdkX77u2ftEoWG6eLgbU2aL8CqPCxEFCJBlboHvxE8ZQyH4wjHQzjBGz-97gkL1-lCs-z1YIi1om8VZyIyEaUpJ9GzA2gZJwWbRciBBnRrhzWewjtKzL1pCqjA8OzqNxr8OVJV33qj1zOrCmUlN-OMv8bPvSdj2BqNmLtUPJmHv6j7OACU_HjJkrAyqsUzX88kbv1H7FaDXfJursntXDtgHd-3kbGuhjn24tNnvTGbMUorBI7EKtW8YrFT_Z2-36KF1nvZHD0G86qHz1IxSzEjV2AMvXBHmnd0Ms8xYW7zD045LxEf7KCS9zNhs-BWsm3V_4ahOfKR7xnQ6odXmHgPwB6WfvAfdLSJTIoL6KeNUzpGTr2GXxsPz31u15zWaxLgdIl6cns_DyvAfYsF60l7RFrcyTqHCY2MmRYOXUzKiH_p_HvLXci1onT7v0blOwnLj1TaQoUXNhhLHO_INhwVUN4Rlm-yWUU1ojnQ108Mwy9UAdT3bk0YdKyzM7tBSpasHa4paZdNhYYBGcTQkW5LseuiB7WAU2Hh22ya1TYJoim9Ya6WM_PewBJa-sAEq76A_fp6DrONIWfcxEV4v-F=w1024-h768-no

 

I teraz dwa pytania:

- jakim klejem skleić gąsiencę DS?

- czy da się ją jakoś uformować, czy raczej będę musiał ją przyklejać do kół?

 

Dzięki informacją od Marcina dorobiłem trochę barkujących śrubek i dziurek w wózkach. W tej chwili są ruchome (jak widać na fotce) ale na chwilęobecną sądzę że przed malowaniem ustawię zawieszenie i skleję je na stałe. Pozwoli to uniknąc zadzierania wózków do góry przy naciąganiu gąsienicy.

 

NVp3Ql2c-Fa1AuP0uq1-5BIrOEw4P1zpYnz4-5PCeEIYSI5t1EqQ0OVCFWIDW91b4iFkNa-AhNK5iouuGKUNeQQPmHk3rY4CJH4brJsMNqNAdJ_V09-gogAfXvyUeLb_HaOmnCIMpAMQWBCRTW8OlHVFRBsr1x-Eh-GbdRdd9RDRVK7D3s1fp7Zr8lRmcP3LGnqDDd-fVf5TSlkU4sy6neb-XGNCC4HZOPCFjt61FE06LQ86Tywy7E8gLeu7jldpmKJcauzgkWOtayFMWeu22kLkUjYfiGl10IqepnpdXW9u0RH-auZ8MxufRFzftet86OeB2-0x09Ilv-74k3lumJ0Ita4wgb6eV6z2UUK0lbsHusyJFwsXYyqygeGz49OQ72zk-_O8QKsh1uzS-7XYeR_yj2TIUhLKxWg2rUp1LEiJNPKynQAHAbgMelmLwLuCzQhZGohLcagi1_Dz7ggaaTfRKRmdzPVAD3UeGWmLM5cHmnpmigeouV-doYbi1UtnZ2d5QHOy1ksfHWSRlY0O4FrN5vwza-A48QpGdYKWQEQs_Bcsmcb2eIFgp0Cf6LviFSFh0KfjbPPSItRBioEzqaxabhSuf_FlZ31mlCvxh-r1Kgc4xCbE=w1024-h768-no

 

I na koniec. Zdjęcia robiłem telefonem przy oświetleniu tylka jedną lampą. Jest to dla mnie wygodniejsze, bo aby zrobić fotki normalnie to muszę zwinąć warsztat i rozłożyć studio na tym samym stole. Czy waszym zdaniem jakość fotek jest do zaakceptowania? Oczywiście jak będzie bliżej malowania i w jego trakcie będę już robił fotki normalnym aparatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz dwa pytania:

- jakim klejem skleić gąsiencę DS?

- czy da się ją jakoś uformować, czy raczej będę musiał ją przyklejać do kół?

 

Kleiłem DS raz (Jagdpanter) i nie było żadnych problemów ze spojeniem ich ze sobą - poszło mi zwyczajnym revellowskim klejem o ile pamiętam. Jedyne czego pilnowałem, to żeby nie było tam wcześniej farby. Ale kształtowanie ich, to już inna historia jest, niestety.

 

Dlatego dołączam za to do drugiego pytania - nie bardzo czuję, jak mam kontrolować na nich zwis, a w Elefancie są te zwisy nawet dwa, prawie niezależne od siebie (z napędowego i napinającego). Na Jagdpantherze było łatwiej (duży zwis z przodu, mały na napinającym), ale zupełnie mi to nie wyszło. I oglądam teraz gęsi do swojego Słonia, zachwycam się detalem i zastanawiam się, czy jednak nie kupić metalowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W shermanie nie powinno być zwisów na gąsienicach, więc sprawa prostsza ...

...

I na koniec. Zdjęcia robiłem telefonem przy oświetleniu tylka jedną lampą. Jest to dla mnie wygodniejsze, bo aby zrobić fotki normalnie to muszę zwinąć warsztat i rozłożyć studio na tym samym stole. Czy waszym zdaniem jakość fotek jest do zaakceptowania? Oczywiście jak będzie bliżej malowania i w jego trakcie będę już robił fotki normalnym aparatem.

Wszystko widać, jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę do przodu. Wszystko jak zwykle trzyma się na blue tack i taśmie Tamiya. Nie lubię blach, więc błotniki będą plastikowe - jedynie od spodu znacząco je pocienkociłem. Jak widać lufa jeszce wymaga deliaktnej poprawki aby była prosta. Przez chwilę zastanawiałem się nad odcięciem widocznego kawałka żywicy i wklejenia plastiku. Nie wiem jednak czy to jest wykonalne i czy nie spaprałbym sobie lufy.

 

TrAeFX1VTUFRtmxr3DZGVGVfwfPDTSO4ldE_EXLCubGmj6oBJ6CB9lVOQSRSofDavrOWiC95fVla8XkCo-byIf44y3HU_JHLOvV31rv58nfPbpMSvmjr9CnTaYurdJna6mnGbI5D9WlA7sxMZwwUUeP9vXO9l626fSJmIi0tnrH3xcv06RxfKq9GQ91rCW-pXgUNgIPCnYQXqpXnsBgpnJvRChxN4zgRC09Mn1zlkaVzKVYEXY7VFgY8wKEBNwj4MRb78LqSUjmdDw-zEpovTcbu4aSCbHAn5i88UCj-rrpAOHhYT9jHFl-50A3o3IPkzINi9CV-kis51Ut3ycNeOOOGxWk6Q8Me-ApeL9-jVHqOITHMMPdW6hcBzPgiEfK3cZfyRAUIvEzwbVsYcuI6O73-OWQcFmNw5ZHnGntFYvP7FHwfpwH7bniR73fmRMQCtNcQ9i8Ro4Pff0u1Qggy38buTfAn364jONn2UF4Tu8g9zRfeqldCgBFG6BSTy7hrLSHXNguLmmk7wQl2EL_U98q10p8CKAZYRMZmVOII1tsZqo-QQSsRgagd0eU-3cMkMghkDK-7bqd4T3SZDVp2ighVFxTLuf7q6dHtBKiCU5P0zl1oqoLe=w1024-h768-no

 

W modelu można zastosować dwa rodzaje filtrów. Na fotkach widziałem te okrągłe i takie mam zamiar wstawić. No chyba że się mylę.

 

q7vEYYN902maZT8Vs6LZ_43FlEjd_dyP3LO_PC-j8uDI4-p7JqsFI04SEoEImbfnVd7bVEY53haj58jxn1m77TxYbIMonIMXzi6MUsw8-Bdz1cjALpKpg1rRMvyrBYv0r5RIAfoCHzCSFggbv2GsylfpVYcZ1GZTfW59dKJvAo6ovOhuXTFlAIXMgXIlIQH-MwJnE9mfkfZoIXgMzGEcILr5G_9gEpZGf9Dmn_loPU0ajLrFliC5q_VzjZ86fHy3ljSkI-Uubr5jbZLW9W54zOE5dZpRx3GKSGkUqKYIlNxmBCN7brHVrCqxvEbZIoTkYVi07_RAy77WR9HDXy7IAGMsOLJOQE-qF4oiTyVa1YUsGvApQs3STc62Wo6ryP4t7Jg5k6HWLHonZ7eYE5HWNecFkDaSroPytQ06pbT2-ERN9PjF6Jf7FEmdMKqeV8Ky3pzQwABe06efHoYBEwEDtHLKx0iTSZCtoHn4QbES5p6nYUQgBohouZLExDxhehSzT57Nnezt1Ya5abvNmjSDB9PIcjFGo0NqcYpKxKbWDdWx26LkxRJ_eAsj4_VgvtQWqRP6vz7ZvrPYf7glu9qD_SoSv_EyOkGl8OeMhI2ivgi5EZ6zafUQ=w1024-h768-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.