Skocz do zawartości

Father of Sherman


martinello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Miałem długą przerwę w modelarstwie. Ostatnio znów "zapaliło się zielone światło" więc powyciągałem z piwnicy zakurzone pudła z modelami (a mam głównie shermany ) i rzuciłem się do robienia wszystkich na raz...

I zrobił się bałagan; a trzeba by szybko coś skończyć lepić i pomalować.

Pomyślałem więc o tym, aby uporządkować temat - a jednym ze sposobów jest zaczęcie od początku.

W moim przypadku początkiem jest prototyp Shermana (tytułowy "Father of Sherman") czyli T6.

 

Wygląda mniej więcej tak :

PRZÓD

jtHKknm.jpg

LEWA

APgVlpf.jpg

TYŁ

wrMxJU6.jpg

PRAWA

lyatu5S.jpg

(wszystkie powyższe fotki pochodzą z książki Hunnicutt'a)

 

Model który zacząłem robić to baza w postaci M4A1 Taski z elementami z M3 Lee Acadamy oraz różnymi innymi dodatkami o których później.

 

Spód kadłuba to wanna wczesnego M4A1 i tylna ścianka Lee :

yXZ9D9V.jpg

QgcwC6o.jpg

 

Ponieważ przez żaluzje nadsilnikowe w T6 widać silnik, do wanny wklejony jest żywiczny zestaw silnika z Verlindena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię - stan wanny i podwozia na dzień dzisiejszy.

Wanna - w zasadzie kompletna, z przekładnią i napinaczami. Przy mocowaniu wózków podwozia należało usunąć płyty wzmacniające i na ich miejsce wkleić prawidłowe (są w zestawie - ale Tasca nie pisze, żeby je wymienić - wreszcie jakaś wada ich modeli !!!!). U mnie na razie przyłożyłem do wanny jedno wzmocnienie (to żółte w połowie długości kadłuba) - wkleję razem z wózkami, żeby się nie połamało.

6WNIbXP.jpg

A'propos wózków - czy też jak mawia mój syn - rowerków

ydllDb5.jpg

Tylna ścianka z przyłożonymi wydechami z modelu Lee

WpxyvEb.jpg

Modelowa osłona przekłądni wymaga dwóch ingerencji - jedna już zrobiona; to usunięcie "uskoku" (typowego dla seryjnej, późniejszej produkcji) przy górnej listwie mocującej.

DIQ1lva.jpg

Niestety "ukręciły" mi się dwie śruby - do uzupełnienia.

Dół z otworami spustowmi

EBaHvmm.jpg

Pozostała mi jeszcze druga przeróbka - ślad zmiany formy na przekładni w miejscu w którym uzupełniano ją w stosunku do tej montowanej w Lee/Grancie. O co chodzi widać na poniższym zdjęciu:

70tEpJm.jpg

zdjęcie ze strony -> http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/manufacturer/t6/T6.html

 

Imitację faktury odlewu na przekładni robiłem metodą "na szpachlę tamiyi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejny element - wieża.

 

Znane zdjęcia pokazują czołg w dwu konfiguracjach:

3 września 1941 z wieżyczka dowódcy, ale bez przeciwwagi na lufie

T6_8.JPG

T6_7.JPG

oraz 16 września - bez włazu dowódcy, za to z przeciwwagą na lufie - patrz zdjęcia wklejane w pierwszym poście.

 

Pierwsze (historyczne) dłubanie przy tascowej skorupie wieży:

zIzkRlS.jpg

KpdgN1H.jpg

 

Kłopot w tym, że bardzo podoba mi się przeciwwaga na lufie a absolutnie nie chce mi się przerabiać posiadanego przeze mnie żywicznego wnętrza wieży z CMK - wnętrze wieży pozbawione zakrycia byłoby bardzo dobrze widoczne, więc albo założę że pomiędzy 3 a 16 września czołg był w konfiguracji jeszcze z wieżyczką dowódcy i już z przeciwwagą na lufie, albo zasłonię właz czymś - np. załogantem.

I tu pytanie - czy ktoś zna zestaw figurek amerykańskich czołgistów w mundurach z 1941 roku, regulaminowo ubranych (nie ma mowy o wyglądzie jak na froncie w 44/45) a na dodatek tak ukształtowanych, żeby jeden załogant wystawał z wieży, a drugi z otwartego, bocznego włazu kadłubowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan wieży na dzień dzisiejszy.

 

Zestawienie użytych materiałów :

GJWK57v.jpg

Podstawowe komponenty to:

- wieża z zestawu bazowego,

- właz dowódcy z modelu Lee Academy

- metalowa lufa do Lee / Granta

- żywiczne przeciwwagi

 

I widok skorupy po najważniejszych pracach:

E5oObi1.jpg

EcuLfGV.jpg

Pistolprty na obu bokach wieży są "przeszczepione" z modelu Lee Academy, zaś wczesny celownik na stropie wieży z żywicy Panzerart -> http://panzerart.pl/index.php/welcome/produkt/134

 

Wydaje się, ze po zrobieniu faktury odlewu skorupa będzie gotowa. Pozostaje zdetalować jarzmo z lufą i skompletować właz dowódcy.

Lufy Browningów (a w T6 jest ich mnóstwo ) zmienię na RB-Model lub żywiczne.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku do przodu...

Avqaq1f.jpg

Skorupa wieży w zasadzie zrobiona. Faktura odlewu do lekkich poprawek.

Jarzmo armaty z k-emem (RB Model - dziś kupiłem 5 sztuk) sklejone, ale jeszcze nie wklejone.

Kadłub zaawansowany na 70 procent.

 

Ostatnie zakupy chemii do tego modelu :

RPn7TQ7.jpg

kupione w polskich sklepach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłubię właśnie pierścień pod właz na wieży jak na zamieszczonym poniżej zdjęciu Lee:

xH1kHXF.jpg

 

Pytanie - z czego zrobić 18 łbów śrub z nacięciem jak do śrubokręta ? - średnica ok. 0,8 mm

 

Może jest gdzieś do kupienia taki element ?

Poza oczywiście modelem Lee - bo co zrobię z całą resztą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubie takie warsztaty.

Dziękuję

Dodam, że wywarzam otwarte drzwi, jak zacząłem ten model jakiś czas temu, to na rynku pojawiło się to :

https://www.scalemates.com/kits/196854-the-new-tmd-35-75180-t6-sherman-prototype

 

Aktualnie dostępne jako pełny model, a nie zestaw waloryzacyjny do wanny z TASCA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować użyć zeszlifowanej na płasko igły lekarskiej do nawiercenia okręgu a potem nożykiem modelaskim naciąć łeb śruby.

Opcja druga. Wywiercić dziurę, wkleić okrągły profil plastikowy, nie szpachlować i zrobić nacięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w sklepach dla kartonowców,jest taka firma(nie pamiętam nazwy )która robi różnaiste dodatki w kilku skalach a ostatnio zabrali się za 35-robią śruby ,główki,nity itp w mega jakości za mini cenę..mają też trylinki,krawężniki itp..Będą wyglądać o niebo lepiej niż Abery..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.