Skocz do zawartości

ChTZ S-65 Trumpeter 1:72


_unknown_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, wracam na forum po przeszło półrocznej przerwie. Sporo projektów rozdłubało się w międzyczasie, ale z tym mam nadzieję uporać się szybko, gdyż przesadnie wiele pracy być przy nim nie powinno. W lubianej przeze mnie skali 1:72 to prawdziwy karaluszek

 

c85b02c2f1958132gen.jpg

 

Trzy ramki z kilkunastoma częściami, ale uwaga, notka, że "złożony model może różnić się od przedstawionego na zdjęciu" jest wyjątkowo aktualna, gdyż Trumpeter nie wyposażył zestawu w ramkę z przezroczystymi elementami!

 

262a45c8d484189agen.jpg

 

Biorę zatem kawałek plastikowego opakowania po eduardowskich dodatkach żywicznych i zaczynam pracę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin Rogoza - dzięki za super fotki, ale przydadzą się bardziej do zestawu 1:35 Tym samym powstał pomysł na kolejny projekt w bliżej nieokreślonej przyszłości

 

Koncepcja co do tego malucha jest taka, że będzie to dioramka "traktorem przez las". Więcej szczegółów wkrótce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Części składowe sklejone i pomalowane szarym podkładem One Shot od AMMO Mig. Szczerze polecam, nie ma z nim najmniejszych problemów, w przeciwieństwie do poliuretanowego Vallejo, który lubił sobie zaschnąć niespodziewanie w aerografie.

 

de00e95d396b6bafgen.jpg

 

Przepraszam za słabą fotkę z tzw. smartfona, ale chwilowo muszę radzić sobie bez aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam ten podkład. Mam czarny i szary i oba przelewam do małej 17ml buteleczki. Dozownik w oryginalnym niestety jest do bani. Ciekawostka - wszystkie produkty Miga, które widziałem maja Made in Spain. One shoty jako jedyne maja made in USA. To podobno produkt Badgera.

 

Sent from my D6503 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace przy brzydalu powoli idą do przodu. Wstępnie zrobione gąsienice, Vallejo Light Rust generalnie na całą resztę, gdyż będę robił rdzawe obicia.

 

f419e60281c432cbgen.jpg 22e04ffc1b0ac37egen.jpg

 

Zwashowana i polakierowana część "kokpitu" plus figurant, który na tę okazję z pilota Mi-24 stał się traktorzystą. Swoją drogą straszny quasimodo wyszedł, może spróbuję jeszcze z nim powalczyć w przypływie cierpliwości, ale i tak w budce będzie słabo widoczny.

 

861206b7a1b80f91gen.jpg ddd7aa52dabd11b3gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap zamknięty. Na tyle na ile możliwe w tej skali wykonałem modulację wg. zaleceń zestawu Vallejo Russian Green 4BO: po kolei Camouflage Black Green - Russian Green - Green. Teraz czas na zadrapania, gdyż pod spodem jak już wcześniej pisałem warstwa Vallejo Light Rust.

 

141170e4dfad4033gen.jpg 6a525fbc4723b9fagen.jpg

 

Co się tyczy gąsienic, na metaliczny kolor bazowy (miks Vallejo Black i Gunmetal Grey) powędrowała lekka rdza, a następnie wash Vallejo Dark Brown.

 

b177dfa7d1bb1508gen.jpg 11f7e8f13d1ec49agen.jpg

 

Teraz trzeba złożyć to do kupy i jechać dalej

 

88c8540a465c83b9gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na drugim zdjeciu od dołu widać szew wzdłuż gąsienicy?

Z tym szwami miałem trochę problemu, bo były dość wydatne, poszlifowałem tu i tam, a efekt jest ostatecznie taki. Koniec końców będzie to dioramka, więc nawet jak jeszcze co nieco prześwituje pod pewnym kątem to i tak zniknie w kurzu i błocie.

 

bf4c6d69e62eccf1gen.jpg 58b26a3a15141febgen.jpg

 

Musiałem nadrobić braki Trumpetera i zrobić szyby do kabinki. Wyciąłem je z kawałka plastikowego opakowania, który akurat miałem pod ręką.

 

feca354cfbf0ddfagen.jpg f2e6dbc2136f7860gen.jpg

 

Następnie ich brzegi pomalowałem Russian Green'em i wkleiłem przy pomocy kleju Revella do przezroczystych elementów. Potem wykonałem zadrapania, efekt oceńcie sami

 

2ffefe8e736ac15bgen.jpg adef9cd3f1c51536gen.jpg

e18a97260ad0b409gen.jpg 11a4db162ceb9f8egen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wyglada całkiem całkiem jak na takiego mikrusa, czym robisz zdjęcia (jaki aparat, lustro czy kompakt?) Zle przysłonę ci ustawia i za duże mydło se robi w tle ( im więcej otwarta przysłona f tym dalej jest ostro)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym robisz zdjęcia (jaki aparat, lustro czy kompakt?)
Fotki robię Canonem EOS 550D ze standardowym obiektywem. Cały czas go się uczę i z lenistwa często korzystam z automatycznych trybów, dlatego dzięki za wszelkie podpowiedzi ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to lustro przestaw sie przynajmniej na tryb priorytetu przysłony gdzie będziesz mógł ja ustawić ręcznie (pokrętło przy spuście) a czas dobierze sie automatycznie, tryb Manual do opanowania jest bez problemu przy robieniu zdjeć modeli.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kolejnym etap prac - podstawka. Wykorzystałem wieczko po jogurcie, które wypełniłem masą rzeźbiarską.

 

37744f82ff3e7721gen.jpg

 

W przeciwieństwie do innych mas, z którymi miałem do czynienia - ta po wyschnięciu dość mocno popękała na brzegach, aby poprawić "rozstępy" i lepiej przytwierdzić ją do plastiku wykorzystałem epoksydową szpachlówkę Tamiya, bardzo dobrą do modelowania.

 

W międzyczasie z miedzianych drutów różnej średnicy skręciłem brzózkę. Następnie okleiłem ją wspomnianą szpachlówką, pomalowałem i trochę zwashowałem. Na "ziemię" powędrował kolor bazowy powstały z mieszanki Vallejo: Black, Desert Yellow i Olive Green.

 

8f681a785a2efe38gen.jpg

 

Czas na ziemiste pigmenty, które powędrują na traktor i podstawkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Traktor jak to traktor musi być solidnie wybrudzony Maluch dostał na podwozie miks brudu w postaci pigmentów Vallejo: European Earth, który w tym wypadku gra wyschnięte błoto oraz Burnt Umber jako błoto świeższe. Do tego bardzo przyjemny specyfik Heavy Mud produkcji AMMO Mig, w który powędrowały kawałki trawy elektrostatycznej.

 

c6d03c06967a3594gen.jpg 3053907cd4050389gen.jpg

 

Oczywiście to samo błoto wykorzystałem na podstawce, która nabiera kształtów...

 

34ceab510888139cgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci idzie, już nie mogę się doczekać efektu końcowego;) Taka mała uwaga- w temacie powinno być napisane CzTZ, czyli Czelabińskij Traktoryj Zwod (Челя́бинский тра́кторный заво́д ). ChTZ to zangielszczona nazwa (Czelabińsk to po anielsku Chelyabinsk).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace dobiły prawie do końca... więc po kolei

 

Z liści brzozy, które miałem pod ręką wycinałem coś na kształt "liści w skali 1:72" i poprzyklejałem je do gałązek, trochę pracy przy tym było, w sumie gęsta ta brzoza nie jest, ale w zamyśle miała być jesienna, więc sądzę, że przy tej skali generalnie jest ok, dlatego wrzucam foto

 

3e93f441c208d073gen.jpg

 

7732dad14b22678dgen.jpg

 

Traktor już na dobre w błocie, kępki zrobiłem sprawdzonym sposobem polegającym na sypaniu trawy elektrostatycznej na plamki z wikolu i następnie systematycznym strzepywaniem jej ( w tym wypadku miks Winter/Dead i Arid od Gale Force Nine). Do tego gdzieniegdzie spadające liście.

 

d162b31b80dccfd0gen.jpg bfeb9f191991286fgen.jpg

d134a19a5c4df35agen.jpg 8dd138a4f7dc7900gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz robiłem taki zabieg z dymem i przyznam, że trochę waty zużyłem zanim uzyskałem zadowalający mnie kształt ;) W sprawie stalińca pokonującego wzniesienie to by było na tyle. Dziękuję za wszystkie komentarze, pora brać się za operację pt. Jesienny Konkurs

 

c1db47b701464371gen.jpg 5589083f9665433agen.jpg

0c9827fbe5a496b9gen.jpg 10a8c1fe5004d2d5gen.jpg

25d740b36c44fb55med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.