Skocz do zawartości

Sherman Firefly Tasca


Aro82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kolejny model został ukończony więc czas zacząć coś nowego. Miałem ochotę zrobić ISa ale że się trafił tanio(chyba) zestaw Taska Firefly z dodatkami to robię Shermana. I tu kilka pytań do bardziej doświadczonych modelarzy:

Chcę zrobić wersję w polskim malowaniu-są w zestawie kalki. Czy są one prawidłowe?

Które z kół napędowych i jezdnych będą pasowały do danej wersji? Pełne czy szprychowe? Co jeszcze trzeba by było zmienić żeby jak najwierniej odwzorować polską jednostkę? Czy zestaw dodatków żywicznych nada się do Polaka? Ogólnie będę wdzięczny za wszelkie sugestie i porady.Sorki za fotki ale niestety nie mam odpowiedniego sprzetu :(

 

zatyIM2.jpg

 

gACC2K8.jpg

 

enMxdy1.jpg

 

dA8RV13.jpg

 

ZZ1QvzI.jpg

 

X26wQzL.jpg

 

rLiAxVQ.jpg

 

rLiAxVQ.jpg

 

h56G2j3.jpg

 

oUebY1H.jpg

 

W miarę postępów pewnie będzie więcej pytań. Lecz niestety warsztat będzie "szedł" bardzo powoli gdyż mam dużo innych spraw no i półtora rocznego bobasa w domu ;) Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie jestem specem od Shermanów ale ten konkretny egzemplarz popełniłem kilka lat temu, próbując jak najwierniej odtworzyć oryginał. Niestety ten pojazd w tym malowaniu jest bardzo słabo udokumentowany, wręcz w formie szczątkowej. Bazowałem na dosłownie JEDNYM zdjęciu i kiepskim zestawie Dragona. Wiele rzeczy robiłem na zasadzie analogii do lepiej obfotografowanych czołgów tej wersji, np. zainstalowałem pistol port.Udało mi się wyrzeźbić coś takiego:

http://www.minireplika.pl/index.php/galeria/category/110-sherman-vc

Jakiś czas temu nieco poprawiłem kilka rzeczy w malowaniu które nie do końca mi się podobały.

Jeśli chodzi o dodatki Legenda to na Twoim miejscu odpuściłbym je sobie. Masz wspaniałą bazę do w miarę szybkiego zbudowania dobrego modelu. Mnie doprowadzenie Dragona do stanu jaki daje Tasca "z pudła" zajęło sporo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem teraz na wakacjach - więc nie mam dostępu do bazy zdjęciowej, ale...

Pojazd którego kalki są w modelu Tasca znany jest ze zdjęć z ćwiczeń na wiosnę 1944 roku. O ile dobrze pamiętam - na zdjęciach tych nie ma żadnych dodatków z zestawu Legenda.

Generalna zasada - albo idź tak jak Bazylms ( viewtopic.php?f=87&t=57592 ) w model z pełnymi dodatkami z zestawu i wtedy nie do końca opieraj się na zdjęciach (bo zapewne Legend zrobił zestaw dodatków na podstawie zdjęcia jakiegoś innego FF) albo (zgodnie z radą Marcina K.) zrób dokładną kopię polskiego pojazdu ze zdjęć bez dodatków.

Ja wspomóc poradą w pełnym zakresie będę mógł za kilka dni, jak wrócę do domu.

 

Zestaw do cieniowania OD też się przyda warunkowo - bo Anglicy przemalowywali (najczęściej) czołgi na swojąwersję OD czyli SCC.15

 

A lufa metalowa jakiego producenta ?

 

Dodam, że masz w rękach najlepszy model tego pojazdu dotępny na rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedzi. Raczej chcę zrobić model bliższy dokładnej kopii czołgu więc dodatki Legenda zostaną na następny . Lufa jest firmy LionMarc. Jeszcze dodałem fotki blaszek i elementów przezroczystych z pudła (w pierszym poście gdzieś przepadły). Na czasie mi tak bardzo nie zależy więc spokojnie poczekam Martinello aż wrócisz z urlopu gdyż pomoc się na pewno przyda ;)

 

Loai0Y3.jpg

 

RAOznb5.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek poczytaj to :

http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/manufacturer/m4a4/m4a4_variants.html

Poznasz niuansy M4A4. Na pocieszenie - ta wersja miała najmniej podwariantów, bo była produkowana przez jedną fabrykę.

 

Co do Twojego modelu. Tu masz zdjęcie z książki W. J. Gawrycha "Sherman VC Firefly". O ile kojarzę to najlepsze zdjęcie tego pojazdu.

jvh7lyQ.jpg

W książce Militarii o 1 DPanc. Są jeszcze jakieś zdjęcia tego czołgu z przodu.

 

Mam kilka zdjęć polskich FF Vc z okresu walk - fajnie obłożone trakami i innym dobytkiem. Ale musiałbyś zmienić (dokupić) kalki. Jedno zdjęcie w linku powyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podesłanie materiałów. Tak na szybko to już widzę że muszę dokupić KM. A możesz wstawić/przesłać inne fotki polskich Shermanów-to może zmienimy koncepcję ;)

Stronka którą podałeś-kopalnia wiedzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek poczytaj to :

http://the.shadock.free.fr/sherman_minutia/manufacturer/m4a4/m4a4_variants.html

Poznasz niuansy M4A4. Na pocieszenie - ta wersja miała najmniej podwariantów, bo była produkowana przez jedną fabrykę.

 

Co do Twojego modelu. Tu masz zdjęcie z książki W. J. Gawrycha "Sherman VC Firefly". O ile kojarzę to najlepsze zdjęcie tego pojazdu.

jvh7lyQ.jpg

W książce Militarii o 1 DPanc. Są jeszcze jakieś zdjęcia tego czołgu z przodu.

 

Mam kilka zdjęć polskich FF Vc z okresu walk - fajnie obłożone trakami i innym dobytkiem. Ale musiałbyś zmienić (dokupić) kalki. Jedno zdjęcie w linku powyżej...

 

Martinello, o tym właśnie zdjęciu pisałem. To jedyna fotografia tego czołgu w tym malowaniu. Jeśli chodzi o tobołki Legenda to są robione pod Dragona, m.in zestaw 6128 na którym bazowałem robiąc replikę FF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tankrider mam nadzieję że pytanie o kolor to nie do mnie? Jak widać zakupiłem zestaw do olive drab. Martinello może odpowie nam na to pytanie?

Mam nadzieję że OD będzie ok ;)

Ps jaki km m2 polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tankrider mam nadzieję że pytanie o kolor to nie do mnie? Jak widać zakupiłem zestaw do olive drab. Martinello może odpowie nam na to pytanie?

Mam nadzieję że OD będzie ok ;)

Ps jaki km m2 polecacie?

 

Olive Drab to do hamerykańców, brytole mieli SCC-15 (taki zielonkawy olive drab) - trzeba było poczytać warsztaty zanim kupiłeś farby...

Najlepiej M2 od Asuki/Tasca - ale równie dobrze możesz go pominąć bo to było opcjonalne wyposażenie i demontowane dość często na korzyść np Browninga, a angole nawet uchwyty do Brena robili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko farbkę się dokupi a zestaw US olive drab będzie do amerykańców.

Rozumiem że to ta farbka- https://emodele.net/scc-15-british-194445-olive-drab-p-92.html ?

 

cooper69-pisząc M2 miałem na myśli M2 Browning... chyba że coś pokręciłem (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko farbkę się dokupi a zestaw US olive drab będzie do amerykańców.

Rozumiem że to ta farbka- https://emodele.net/scc-15-british-194445-olive-drab-p-92.html ?

 

cooper69-pisząc M2 miałem na myśli M2 Browning... chyba że coś pokręciłem (?)

 

A co żeś się tak "wściekł" na te farby Ammo

Tamiya jest dużo przyjaźniejsza w użyciu w aerografie.

Ja np. maluję opierając się na Rinaldim i wychodzi znośnie (warsztat Tobruka w stopce). W Super Model nr. 43 masz warsztat Firefly Hybrida (Łukasza Kapelskiego - imo jeden z topowych Polskich modelarzy), który powinien bardzo pomóc.

 

Wiem, że półcalówkę produkował Browning Jak musisz ją mieć to sprawdzę czy jeszcze mam jakąś do odsprzedania z moich Shermanów Asuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z farbami bywa różnie.

Ja po dłuższej przerwie w modelowaniu (a używałem Pactry i nie boję się do tego przyznać ) kupiłem sobie Valejo (zestaw do OD), Hatakę (OD i SCC.15) i Miga (zestaw do OD). Będę próbował co mi leży w ręku i nie kłóci się z moim aerografem.

Jakbyś miał problemy z półcalówką - mogę odstąpić Dragonową lub Academy. Tasca / Asuka zostawiam sobie

 

Ale najlepiej zainwestuj w zestaw Tasca / Asuka. Nawet lufy nie trzeba wymieniać na metal...

Na przykład -> https://www.jadarhobby.pl/asuka-model-35l08-m2-browning-mg-wtripod-135-p-13614.html?manufacturers_id=442

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hataka ma jakoś niedługo wypuścić zestaw do Brytoli serii Orange Line - bardzo dobre farby (rozcieńczać dedykowanym rozcieńczalnikiem).

 

Ja stawiam na komfort malowania i jak nie muszę nie używam farb winylowych do aerografu czyli Vallejo, AK, Hataka Red i tym podobnych.

Hatakę Red podobno można rozcieńczać "nieśmiertelnym" Mr. Hobby Leveling Thinner (u mnie odpada bo śmierdoli) i wtedy są to inne farby (na plus).

Chociaż po Paktrze + aerograf wszystko będzie rewelacyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku (ze względu na harmonię domową i możliwość zaburzenia feng-szuj) staram się używać farb jak najmniej śmierdzących...

A zestaw do brytoli (pustynnych) to najlepiej Lifecolor.

 

Mamy the same priorytety

 

Dlatego używam głównie Tamkę i Gunze H rozcieńczane Tamiya X-20A, a teraz będę uzupełniał Hataką Orange Line i zastępował do wszystkich farb X-20A Hataka Orange Thinner.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aro82 - przepraszam za zaśmiecanie wątku, ale mam pytanie -> Która z farb Hataka subiektywnie bardziej śmierdoli - RED czy ORANGE ?

 

Myślę, że może też być zainteresowany - Hataka Orange bezpłatna próbka.

 

Dla mnie (a właściwie mojej żony) zapach rozcieńczalnika Orange jest bardzo ok. Ze śmierdzieli zostają tylko siuwaxy AK/A.MIG ale te też będę ograniczał na korzyść Lifecolora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinello właśnie ten zestaw oglądałem.Tylko czy tam jest mocowanie kmu do czolgu czy trzeba samemu rzeźbic? Czy po prostu wkłada się go w ten otwór obok włazu czy bylo tam jakieś mocowanie?

Dzięki za chęci odstąpienia kmu ale chyba lepiej jak poszukam lokalnie-mieszkam w Anglii I wysyłka chyba byla by zbyt droga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie mieszkasz w UK jeżeli można wiedzieć? Możesz się dopisać do mapy.

 

Jeżeli chodzi o kolor to na Brytyjskim forum popularna jest mieszanka SCC15 Mike'a Starmer'a. 5 x XF61, 2 x XF62, 2 x XF3. Ten kolor to środkowy w górnym rzędzie (trochę jaśniejszy), a próbka jest na Firefly który stoi w Bovington. Nie wiem na ile kolor czołgu jest oryginalny, ale to kompletnie coś innego niż zielony. Wiem że mieszam, ale tak to w teorii wygląda. Sam z resztą mam Firefly bardziej zielonego niż ten kolor. Czekam zatem na kogoś kto przetestuję Hataka.

 

UMr19X17-bafDzQYuHe1d0q8HbgHeKlPh_W27wP4xT0kVahGEjSYkJAlDKPQ_u40WktzHlfBjCOo05eEB7Xc2BlybDWtAgoFbC_40lW5moGu8oxZifyg2nivyJhlXhbg0QRDz-U-8e-hrbksp9cXE4ijMJ-UHZlKapMIlBvWcMmu7vyj2ZC1CGu-Mc7lIrdGpEe4hkcR-3oYk4JiepgYA9tEBL5Q-H0Yperz39uzP37vU9nu1VqeRtxLuOrNwAtN9Ajhs0DWr6RSIzzm7RjJfqYJUk4s1rmLOQmTYvFebvZlhD4WrhONAtuY7zTF1BP2miZ3deB83sOi232FQYf9pDTQhw_0lhe0RKzckZf0hArEQUR0QJwkSLux-eMG-1-ZCvLicttERWwFzHZHJrUX5CJjJRspBQbVHmHCtnuQeT1xII7MJTSMpPyQvXkw8tB_T0x0ndlaEdwRW107UxVzmafgRxmkw0PREGIO6BAxnagYKgn0BJ8cXTPU4I-Ez4f7ul3Mjp-msojGSosZWjtS0CFiy84RozKDDTzFzH2PLOONSi05V5WMZKhxO3oo-EveBvGvmBodUvyBj7zEkx6Bhz0g1xmVJ7yV0zlfIfVdsu9-pMvhwe6B=w1024-h576-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Poole-do Bovington mam 20 min autem ;)

Nie wiem czy jestem gotowy na mieszanie farb itp. A wiesz może od kiedy te próbki kolorów są na czołgu? Ostatnio jak byłem (4 miesiące temu) to ich chyba nie było :/

No ale w zwiazku z nowym modelem jest pretekst do odwiedzenia muzeum jeszcze raz I pstrykniecia fotek świetlikowi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.