Skocz do zawartości

Taki sobie niepozorny samochodzik 1/16


radett

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś przez kilka ostatnich lat tak się złożyło że kleiłem kartonówki, więc aby nie odstawać od modeli plastikowych postanowiłem w ramach odskoczni zrobić coś polistyrenowego.

Jak zwykle u mnie bywa i tym razem będzie to struganka od podstaw.

Na początek pod nóż poszły elementy ramy:

 

ed97e66f5acf.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Elementy są klejone ( analogicznie jak w modelach kartonowych) tam gdzie tego wymaga kształt to są dodatkowo gięte na zimno.

Wprawdzie to nie będzie ciężarówka ale konstrukcja ramy jest podobna. Sama rama oryginalnie była francuska tyle że była poddana przeróbkom w kraju, więc odbiega od swego pierwowzoru znad Sekwany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimno gnie się elementy o dużych promieniach zgięcia a robi się to np poprzez rolowanie okrągłego wałka na wyginanym polistyrenie na miękkiej podkładce ( guma albo opuszki palców ) Promień wałka mniejszy niż promień zagięcia.

Przy gięciu na ciepło - zagięcia o małym promieniu - podgrzewa się np wałek i na nim się zagina polistyren. Promień wałka wówczas powinien być równy promieniowi zagięcia. Jest to troszkę trudniejsze bo trzeba temperaturę dobrać tak aby nie spalić materiału ani spowodować jego rozpuszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokleiłem ramę do kupy . W zasadzie jest to już całość.

Zostało tylko dorobić trochę drobnicy jak nity śruby itp duperelki i można się brać pomału za układ napędowy.

b658aea7d1f3.jpg

8dfc06eaeff9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tempo nie jest niezłe, po prostu wczoraj dopiero odgrzebałem zdjęcie jakie zrobiłem w tamtym tygodniu a przez ostatni tydzień porobiłem resztę i skleciłem do kupy a aktualny stan tego jest na zamieszczonych dziś zdjęciach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, jak bym pokazał model kawałka korbowodu od Maybacha to od razu były by liczne odpowiedzi że robię panterę a

a jak pokazuję całą ramę tyle że nie od niemczyzny to już kiszka z rozpoznawalnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No to dłubania ciąg dalszy:

napęd pojazdu :

9c8d38e90215.jpg

9aa4fcfe758e.jpg

ac8e849bf0a9.jpg

3dbe3f204a0a.jpg

W międzyczasie doszło trochę detali do ramy

c1b346432504.jpg

 

a tak wygląda łącznie złożone (na sucho) do kupy to co dotąd udało mi się wystrugać:

2b963f3728ff.jpg

1e0a09f351b4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czołem,

Jak tam dłubanina?

 

Widzę, że tu jakieś zgadujzgadule się odbywają. Bardzo chcę pogratulować koledze za to nawiązanie do korbowodu od Maybacha. Zawsze się zastanawiałem jak ten problem elegancko ująć i dzięki za ten tekst.

 

A silnik to chyba Polski Fiat tylko mi się wydaje, że filtr powietrza trochę za mały w obwodzie.

Natomiast co będzie zabudowane na ramie to już się okaże.

Wygrałem cukierka, gumę czy g...?

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wystrugałem sobie przegrodę czołową wraz ze zbiornikiem paliwa i kolumnami. W międzyczasie struga się matuśka koła no i czekamy na trawionki .... ;)

86352b7f080f.jpg

9a9016ccff46.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej to skali, bo coś nie przyuważyłem ?

skala to efekt wieku i wynikających z tego ograniczeń wzrokowych dlatego zdecydowałem się na 1/16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.