Skocz do zawartości

Chieftain Mk.5


Buka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, dzisiaj wrzucam na warsztat model chieftain mk.5 firmy tamiya, skala 1:35. Teoretycznie jestem początkujący – rozpoczynając warsztat, liczę na uwagi z Waszej strony - co poprawić, jak zrobić, a czego nie robić w ogóle: ) Zaznaczam, że nie mam dużo czasu wolnego, który mogę przeznaczyć na modele, więc nie dziwcie się jak nastąpi jakiś przestój – praca nie wybiera: ) Chociaż będę się starał systematycznie umieszczać na forum efekty moich starań.

Co do samego „zabiegu” – wszystko będzie malowane pędzlami, chciałbym wypróbować znane mi techniki wykańczania modelu– niestety teorię znam, gorzej z praktyką, dlatego efekty mogą być różne. No ale chyba o to w tym chodzi, żeby się uczyć !

 

Na początek mam jedno pytanie – kolor bazowy modelu (odsyłam do zdjęć) jest bardzo zbliżony do farby, której będę używał do maskowania – dark green XF-61 Tamiya. Czy przy malowaniu powinienem najpierw nałożyć dark Green XF-61 czy flat Green XF-5 – ten jaśniejszy ? Ja bym osobiście najpierw poleciał tym ciemniejszym, a potem maskowanie dorobił tym jasnym, ale chciałbym również uzyskać odpowiedź od was.

 

Poniżej inboxy:

1bb2e809e6121290med.jpg

69f4c80e8e25b859med.jpg

fdcd38ecbd762766med.jpg

e7fcfdcfa48b9da9med.jpg

df31dc313b712de2med.jpg

a4162a790b4e4eb3med.jpg

8c1f9fbcaa865600med.jpg

4709295e3fbb3d8dmed.jpg

de55ba986881002dmed.jpg

fdac04e21adcbf3emed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zacząć od tego że Tamiya kompletnie skopała ten model miksując kilka wersji tego czołgu. Tak więc żeby zrobić poprawną wersję trzeba by zainwestowac w masę dodatków (ja się swojego pozbyłem i kupiłem Takoma). Jeżeli zaczynasz przygodę z modelarstwem to w tym przypadku sugerowałbym skleić go z pudła jak leci, ewentualnie wymienić imitację uchwytów (np. na bocznych fartuchach) na zrobione z drucika. Skupiłbym się za to na malowaniu i ewentualnym brudzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny model (pomijam błędy merytoryczne zestawu), przyjemnie się go skleja, wszystko do siebie pasuje.

Robię go od jakiegoś czasu, niestety parę dni temu roztrzaskał mi się o podłogę... trochę minie zanim wrócę do miejsca, gdzie już byłem ;).

Jak chcesz zobaczyć moje prace nad tym modelem to zapraszam na mój kanał, nie wyszedł idealnie ale może uda Ci się uniknąć moich błędów.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zacząłem trochę działać przy modelu. Rozpocząłem prace od kół, tylnego pancerza - było trochę szlifowania, ale nie mogę tego nazwać uciążliwym, tylko delikatne wyrównanie.

8802bfad60961e13med.jpg

473614cfaab9a7d6med.jpg

Oczywiście wszystko jest tylko nałożone, żebym mógł później wszystko łatwo zdjąć i pomalować.

 

Mam jedno pytanie, docelowo ta część (zdjęcie poniżej) powinna być sklejona czy ma się ruszać - nie wiem jak to się fachowo nazywa ?

8ad1a115862350eamed.jpg

 

Poniżej kilka zdjęć tylnego pancerza. Nie sklejałem jeszcze tych wszystkich elementów w całość, bo zauważyłem, że miałbym później problem z dokładnym pomalowaniem - tak jak wspominałem wchodzi w grę tylko pędzel.

648e4f46a4cab5f2med.jpg

34811fdbafd29315med.jpg

 

Po pierwszym kontakcie z modelem, mam bardzo pozytywne odczucia. Widać, że jest materiałowo mocniejszy, w porównaniu do innych modeli, które składałem. W poprzednich niektóre części sprawiały wrażenie jakby były z papieru. Mam nadzieję, że te wrażenie pozostanie do końca : )

W związku, że nie będę korzystał z aerografu, malowanie poszczególnych elementów zacznę już w najbliższym czasie - między innymi koła, podwozie.

Nie będę do środka wciskał żadnego silniczka, więc kolejnym etapem będzie zaszpachlowanie dziur.

8218a343d05cc12cmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Mam jedno pytanie, docelowo ta część (zdjęcie poniżej) powinna być sklejona czy ma się ruszać - nie wiem jak to się fachowo nazywa ?

8ad1a115862350eamed.jpg

Nie umiesz jeszcze czytać instrukcji? Z niej od razu widać że mają się obracać.

Czy to tem model https://www.mojehobby.pl/products/Br.Chieftain-Mk.5Tank.html

Jeżeli to ten sam model to w punkcie 2 element C2 sklejasz z elementem A4. Do środka C2 kapiesz klej i wsuwasz na A4. Wtedy rolki się obracają.

Fachowo to są rolki podtrzymujące.

Jak byś się chciał więcej dowiedzieć na temat gąsienicowego układu bieżnego to kliknij w link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiesz jeszcze czytać instrukcji? Z niej od razu widać że mają się obracać.

Dzięki za pomoc, ale te zdanie nie było potrzebne. Skoro zapytałem to znaczy, że "nie widać od razu". Masz większe doświadczenie i umiesz prawidłowo czytać wszelkie instrukcje modelarskie, ja jeszcze tej wprawy nie mam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten element zostawiłem luzem, żeby się obracał, dzięki temu łatwiej założyć później gąsienice.

Dobrze jednak pamiętać, że ten model jest zaprojektowany tak, żeby łatwo było do niego dodać napęd. Dlatego sklejenie czegoś, co w instrukcji ma być ruchome nie musi oznaczać katastrofy, gdy robimy stacjonarny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dzisiaj wolną chwilkę, to usiadłem do modelu. Wszelkie zdjęcia zamieszczę jutro (dzisiaj już ciemno i słabe światło jest).

Zaszpachlowałem dziury - niestety będę musiał to zrobić na dwa razy, pierwsza próba (@Duży Modelarz dzięki za rady z filmiku ) zakryła tylko częściowo te dziury.

 

Zacząłem uzupełniać, w kolejne elementy, kadłub. Tak jak wspominałem w poprzednich postach, niestety nie mogę wszystkiego od razu sklejać ze względu na malowanie pędzlem. Szczerze mówiąc jest to dla mnie dosyć spore utrudnienie, bo przy robieniu kamuflażu będę musiał na każdym elemencie robić go oddzielnie.

 

Jaki sposób robienia kamuflażu polecacie ? Myślałem, żeby zakupić maskol i nim podziałać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A punkt styczności dwóch farb nie będzie taki "poszarpany"? Chodzi mi o to, że nie zawsze sie uda równo po linii przeciągnąć pędzlem. Dodatkowo też mogą się zrobić zacieki, które spłyną na inny kolor. W związku z tym, nie wiem czy nie będzie lepsze takie zabezpieczenie się maskolem - w razie gdyby coś poszło nie tak jal powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy maskolem pociągniesz idealnie równą linię? Przecież maskol też nakłada się pędzlem .

 

Może to nie czołg, ale widać jak malować kamuflaż pędzlem

 

 

Jak widać, żadnego maskowania nie ma.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy maskolem pociągniesz idealnie równą linię? Przecież maskol też nakłada się pędzlem .

 

Może to nie czołg, ale widać jak malować kamuflaż pędzlem

 

 

Jak widać, żadnego maskowania nie ma.

 

Dzięki za link. Masz rację, spróbuję tak zrobić jak w filmiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przysiadłem dzisiaj trochę do pracy. Ustaliłem sobie mniej więcej plan działania.

W przeciągu paru ostatnich dni zacząłem malować koła, dzisiaj skończyłem. Przy tym modelu zdecydowałem na dedykowany rozcieńczalnik do farb - w końcu jestem zadowolony z efektów. Przy poprzednich modelach, gdzie kombinowałem na łączeniu różnych farb z różnymi rozcieńczalnikami, zawsze coś mi nie grało - efekty były średnie. Natomiast teraz przy malowaniu (póki co małych powierzchni) farby się sprawują rewelacyjne. Mam nadzieję, że tak pozostanie do końca.

1ec59eb9a44b86b4med.jpg

 

4757658f775ec6b8med.jpg

 

f133f93298980242med.jpg

 

Na koniec dzisiejszej pracy potraktowałem koła sidoluxem, jutro zrobię washa i posklejam wszystko w całość. Kolejnym krokiem będzie przejście do malowania nadwozia - tylko przed tym muszę się zaopatrzyć w większy płaski pędzel. Obecnie największy płaski jaki mam to 3, niestety zajechałbym się malując nim :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

No niestety nie dałem rady czasowo pociągnąć całego warsztatu. Poniżej zamieszczam zdjęcia efektu końcowego. Wiem, że nie są one najwyższych lotów, ale miałem problem ze światłem jak robiłem zdjęcia.

Model malowany farbami tymi co zakładałem na początku, washowanie może nie jest zbyt widoczne ze względu na "zakurzenie" czołgu, no i nie ukrywam, że będę musiał jeszcze trochę na washa poświęcić czasu żeby jako tako to wyglądało, ale to już w kolejnych modelach. Przetarcia suchym pędzlem, natomiast piach i kurz zrobiony za pomocą pigmentów:

1. Pigment - European Earth

2. Pigment - Light Yellow Ocre

3. Pigment - Bunrt Umber

Jest już parę rzeczy, które zrobiłbym inaczej, no ale już po fakcie - będę uważał następnym razem.

Chciałbym od razu podziękować za poświęcony czas i rady - Duży Modelarz

25db991d3f967224med.jpg b4c16226c0544148med.jpg

 

3ce1b850b2a23721med.jpg 31a092b9528cb6d0med.jpg

 

6731b434f8de0377med.jpg 1e2349b5473bf399med.jpg

 

7aa9349f06eb8a7cmed.jpg a70e168073481748med.jpg

 

80c667be750a57cemed.jpg 1184ada3a0cd2408med.jpg

 

46f1a4117b2d3c04med.jpg 6c55108f1ef55c35med.jpg

 

d36672e847610277med.jpg 9d61d99e1b91786fmed.jpg

 

d467bbc57612b63fmed.jpg a765198c94fc1ef2med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.