Skocz do zawartości

Koreański wielki kocur. K2 Black Panther, Academy 1/35


Grzegorz Grabowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakładam pierwszy warsztat po powrocie na forum. Choć ma w nazwie Pantera, to nie jest to niemiecki drugowojenniak, lecz współczesny ,koreański czołg. Powstał w zakładach produkcyjnych firmy Hyundai, a o jego elektronikę zadbał Samsung. Skonstruowany na podobieństwo kilku czołgów zachodnich. Widać tu wpływy i Abramsa i Leoparda 2, a także niewielkie podobieństwo do czołgu Leclerc. Posiada nawet tą samą armatę co Abrams, przedłużoną jednak o 1.3m i jeździ na tych samych gąskach co M1A1/A2, czyli T158. Czołg spodobał mi się od pierwszego wejrzenia, a jako że Academy całkiem niedawno wypuściło na rynek jego model w 1/35, musiałem go mieć. Sam model, to nie są jakieś fajerwerki typu Abrams RFM-u, ale tragedii nie ma. Pudło to dosłownie kilka ramek, bodajże 6 z elementami czołgu+8 ramek ogniwkowych gąsienic, o ile się nie mylę wsadzonych do pudła przez mój ulubiony DEF MODEL ale głowy nie dam. Detal całkiem przyjemny i co bardzo mnie zaskoczyło, wręcz idealna składalność. Spasowania może mu pozazdrościć nawet Abrams RFM. Z minusów, to na pewno brak elementów przezroczystych. Zamiast szkiełek, dostajemy naklejki imitujące powłokę anty refleksyjną, natomiast z fototrawionek, są tylko siatki do tylnego kosza.

Model postanowiłem zbudować prosto z pudła, na totalnym luzie, bez doszukiwania się błędów, przeróbek i innych tego typu czynności, odbierających radość ze sklejania. Uzupełnię go tylko o metalowe linki i tam gdzie trzeba podokładam jakieś druciki, that`s it. Model zacząłem w zeszłą niedzielę, więc jest już w dość zaawansowanym stadium, ale kilka fotek z procesu budowy mam i chciałbym się nimi podzielić. A zatem do rzeczy:

 

Zawartość pudła

 

ng4Msqp.jpg

Zdjęcie pobrane z www.hobbyeasy.com

 

Wanna i elementy układu jezdnego:

 

DyTF2zB.jpg

 

Y7kBVGk.jpg

 

A tu już wanna i całe podwozie poskładane na gotowo:

 

zCr7dpt.jpg

 

afZNlsF.jpg

 

jBHUA2R.jpg

 

Kc346ll.jpg

 

A teraz wieża i góra kadłuba:

 

VaEuXqA.jpg

 

I po czterech i pół godziny od otwarcia pudła, efekt był taki ( zdjęcia bez tła ):

 

HGDjQ3q.jpg

 

HxKKcAV.jpg

 

EomlZgh.jpg

 

Tu jeszcze w towarzystwie amerykańskiego kuzyna:

 

iU3iVgf.jpg

 

Kolejny dzień budowy, to już duperelizacja wieży i góry kadłuba i oto co wyszło:

 

IcP3kvi.jpg

 

Kx5RS1b.jpg

 

sRMUO6C.jpg

 

OGXOiue.jpg

 

qk6jCGp.jpg

 

Tylny kosz unosił się lekko ale to już zostało naprawione. Ten kosz, to był chyba największy wrzód na d... Bardzo delikatny, co sprawiło, ze obróbka była dość kłopotliwa, poza tym w jednym miejscu, jeden z prętów, jest ułamany i muszę to uzupełnić. Na szczęście to prosty odcinek, więc to będzie krótki kaszel.

 

Na dzień dzisiejszy model wygląda tak:

 

LXHS98F.jpg

 

Wfe3urY.jpg

 

Xh63bRx.jpg

 

OvlwbFu.jpg

 

q34P29E.jpg

 

dWQjRgd.jpg

 

Zostały dosłownie 4 elementy do przyklejenia na wieży i lusterka na kadłubie, oraz jak widać jedna gąska. A propos gąsienic. Może nie są one tak dokładnie odwzorowane jak np. w Abramsie RFM, ale ich składanie, to bajka w porównaniu z tamtymi. Szczerze powiedziawszy, gdybym miał drugi komplet tych od K2, to z czystym sumieniem założył bym je na swojego Abramsa.

Ogólnie model bardzo przyjemny w budowie i szczerze poleciłbym go nawet początkującym, którzy chcieli by zacząć przygodę z modelami od czegoś innego niż tylko Panzer 2 lub 3, czy też inne drugowojenne wynalazki. Tyle na teraz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina, ponieważ K1 projektował chevrolet( producent abramsa) a K2 to nie wielka różnica w wyglądzie Jednak z drugiej strony... Nie rozumiem czemu Korea projektował ten czołg, skoro za 20 lat trzeba będzie pomalu wprowadzać czołgi 4 gen. Turcja robi to samo, Męczy program Altaya ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomina, ponieważ K1 projektował chevrolet( producent abramsa) a K2 to nie wielka różnica w wyglądzie Jednak z drugiej strony... Nie rozumiem czemu Korea projektował ten czołg, skoro za 20 lat trzeba będzie pomalu wprowadzać czołgi 4 gen. Turcja robi to samo, Męczy program Altaya ...

 

Są różne szkoły przetrwania - można odwlekać zakupy/projektowanie sprzętu w nieskończoność podając coraz bardziej fantastyczne terminy, albo jak Południowa Korea, mając na na północy realne zagrożenie po prostu wprowadzić dobry (zakładam, że taki jest) czołg do użytku nie czekając 20 lat na kolejne generacje czołgów. Obserwując co tam się teraz dzieje, 20 lat to abstrakcyjny termin.

Mam tego pełną świadomości, zakładałem, że K1A2 jest zupełnie wystarczającym modelem na tamtym teatrze wojennym. BTW Sleepwalker pisałem do ciebie PW, jeśli możesz to zerknij do skrzynki i daj znać

 

Wracając do samego modelu. Wygląda bardzo ładnie. Zupełnie jakby nie potrzebował żadnych blaszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post pod postem, ale trudno, czasem tak bywa.

 

...to teraz malunki.

 

Skoro tak piszesz Krzyśku, niech i tak będzie :

 

1nvHNc0.jpg

 

z73Hu9y.jpg

 

m0x8aRd.jpg

 

ZKbZuuQ.jpg

 

5d140lO.jpg

 

Niestety w niektórych miejscach będę musiał robić poprawki, szczególnie pasków malowanych czarnym i deck tanem. Niektóre powychodziły za grube. No cóz mam dyszę 0.3, chyba czas pomyśleć o zakupie cieńszych dysz. To mój pierwszy kamuflaż malowany całkowicie z ręki. Z efektów jestem zadowolony, oprócz wspomnianych niedoskonałości. Jutro dorobię drugą gąskę, domaluję szczegóły, a potem już washe, oleje itp. Choć nie mam w planach, jakiegoś ekstremalnego brudzenia. Jeszcze słowo o wyglądzie modelu. Jeśli Abrams V2 od Academy prezentuje taką samą jakość co K2, to ja już żałuję kasy wywalonej na RFM i całą tą konwersję DEF, z której i tak nie dużo zostało. Tyle na teraz. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Znów umieszczam post pod postem, ale co zrobić?

Chciałem zadać pytanie dotyczące robienia kloszy lamp wszelkiego rodzaju. Pytanie brzmi: Czy klej Revell Contacta Clear nada się do zrobienia oszklenia reflektorów? Jak pisałem, wielkim minusem modelu K2, jest brak elementów przezroczystych między innymi kloszy lamp. Za jakikolwiek odzew z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne koledzy za odzew. Opcja z Micro Krystal Clearem podoba mi się najbardziej, więc tego użyję. A tymczasem:

 

CLBxAV2.jpg

 

lwhrwoX.jpg

 

1r6166h.jpg

 

k9ooGez.jpg

 

X3nxreu.jpg

 

AZEJkGP.jpg

 

6HpRh0h.jpg

 

Pomalowałem duperelki, choć jeszcze nie wszystkie, ale z czworga domowników, troje jest chorych, więc za wiele czasu nie mam i wciąż nie poprawiłem malowania kamuflażu i lin holujących. Cieszę się natomiast że prace posuwają się do przodu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy pojazd. Poważnie rozważam poszerzenie kolekcji. Gdzieś tam już czeka na swój moment K1A2 w zestawie z gąskami z DEF-a. Jedyne co mnie odstrasza to malowanie. Wyszło Ci naprawdę nieźle, szczególnie jak na pierwszy raz "z ręki". Czekam na galerię z niecierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie . A co takiego strasznego jest w tym malowaniu? Brąz to gunze H310, odcienie zieleni to na czołgu H303, na kostkach pancerza reaktywnego H319. Czerń to tamiya nato black a piaskowy to tamiya deck tan. Potem tylko aerograf i już. Pomalowany. Polecam ten model, bo według mnie jest świetny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że zwróciliście swoją uwagę na ten model. Taki był mój plan, pokazać na forum coś innego. Może dzięki temu warsztatowi, modelarze zobaczą, że oprócz Tygrysów, Panter, T-90 i Abramsów, istnieją jeszcze inne czołgi na świecie. Dziękuję Koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie I szybko. Za chwilę będziesz miał kolejny model na półkę.

 

Może dzięki temu warsztatowi, modelarze zobaczą, że oprócz Tygrysów, Panter, T-90 i Abramsów, istnieją jeszcze inne czołgi na świecie. Dziękuję Koledzy.

Np. cała kupa Brytyjskich wynalazków, których ostatnio jak na lekarstwo. I to nie tylko z drugiej wojny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ale cena oscylująca w okolicach 200 funtów, lekko mnie osłabiła.

 

Ile?? Przed chwila widzialem na amazonie po £49, a w emodels mają po £33. Chyba, że ja coś namotałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ale cena oscylująca w okolicach 200 funtów, lekko mnie osłabiła.

 

Ile?? Przed chwila widzialem na amazonie po £49, a w emodels mają po £33. Chyba, że ja coś namotałem.

Szukaj na eBay.com Ja tam dopadłem wiele interesujących modeli, za znacznie niższe pieniądze, niż można kupić w Polsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na myśli żywiczny model XK2 BLACK PANTHER firmy DToys:

 

 

http://www.hobbyeasy.com/en/data/tyuaginqh8mxkpfhfli0.html

 

A tak jeszcze dla zainteresowanych K2, którzy koniecznie chcieli by budować ten model z blachami. Olejcie Voyagera. Sprawdźcie na Hobbyeasy zestaw blaszek firmy MK1 Design:

 

http://www.hobbyeasy.com/en/data/fxg2tfrh3fpgyng7mmdy.html

 

Ta sama firma ma do niego zestaw anten, toczoną lufę do MG, toczoną lufę armaty i metalowe granaty dymne :

 

http://www.hobbyeasy.com/en/data/qcd2g2bmmgflyua6l5fa.html

 

http://www.hobbyeasy.com/en/data/zfwflbwjzbthviamljyv.html

 

Troszkę zaczęło mi d... ę ściskać z żalu. No nic, zawsze mogę sobie złożyć drugiego K2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.