Skocz do zawartości

Pojazdy w obronie City Hall - Karbala 2004


sas55

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że nie chodzi o to aby zrobić konkretnie coś z BRDMa lub BWP które broniły się dokładnie w tamtych dniach, tylko aby projekt był fajny i ciekawy. To nie powinno ograniczać kategorii pojazdów Nawiasem, może przenieść temat do działu projektów grupowych? Potem będzie łatwiej odnaleźć poszczególne warsztaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Obronę City Hall" możemy uznać na hasło tematu, ale przecież potem było tłumienie rebelii w Karbali i udział nas w nim. Ja bym był za rozszerzeniem tematu. Amerykański sprzęt mieści się wtedy w "Karbala 2004" bez problemu. Kwestia wiarygodnych zdjeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie "kuszenia kolegi makinena" cześć dalsza:

 

Camp "Lima" - co to wszyscy mówią że w Kabrali był... - zdjęcie wykonane 12.03.2004 r.

 

6XHEsHJ.jpg

 

Z cyklu "pół roku lata", Camp "Juliet", co faktycznie był w Karbali - burza piaskowa: 13.05. 2004 r.

 

FaetFbb.jpg

 

Z cyklu "pół roku lata", Camp "Juliet" - Hmmvw z 2305: zdjęcie wykonane 23.05.2004 r.

 

XqIShEI.jpg

 

Dla wyjaśnienia w poprzednim poście M113 jest z amerykańskiej TF Bishop - która po City Hallu sprzątała w mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gerd- dzięki za troskę

Jesteś na 100% pewien, ze pojazd stojący obok Honkera to GROM?

Jak dla mnie GROM nie używał wersji M1114, a takowa jest na foto. Wiszą na nim ciuchy w amerykańskim camo pustynnym i malowane przynależne do SOF, ale amerykańskich.

W kwestii dwóch ostatnich obrazków- obie wersje mam już robione. Dumvee na bazie 1025 z kołami Super Swamper i ten z kontrowersyjnego zdjęcia M1114 SOF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Ferie i zakończenie semestru niedobrze wpłynęły na moje działanie modelarskie, ale w dziedzinie historii trochę się zmieniło.

Przede wszystkim udało mi się dowiedzieć jaki numer posiadały dwa z brakujących pojazdów a mianowicie Oliwia Żbik, która widnieje na zdjęciach w postach powyżej miała numer UB 01008 i w tym wypadku nastąpiło skojarzenie numeru i nazwy znanych wcześniej a więc liczba znanych Żbików zmniejszyła się o jeden.

Ponadto znalazłem zdjęcie Tweety i jego numer UB 01039. Zdjęcie znajduje się tu:

http://centrum-weterana.mon.gov.pl/pl/51_257.html

Podaję link bo tam jest klauzula zabraniająca kopiowania ale każdy może zobaczyć...

Pojazd na zdjęciu jest w użyciu I zmiany, ale numery rejestracyjne są niezmienne więc brakuje nam tylko Lisso i Vipera oraz jednego nn chyba, że informacje o tym że było ich 14 jest nieścisła.

 

Bardzo się cieszę, że podjęto próbę poszerzenia tematu. Ja podczas poszukiwań widziałem na zdjęciach jakieś wózki z rodziny Humvee, ale bardziej skupiałem się na bułgarskich BMP i Honkerach. Zajmę się i tym tematem w odpowiednim czasie.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Dziękuję bardzo Gerdowi za kolejne zdjęcia, z których jedno pokazuje Oliwię Szakala UB 01040. Jednak myślę, że pora na małe podsumowanie.

Oczywiście, że projekt może być rozszerzony. Sama bitwa i pojazdy w niej uczestniczące są tylko punktem wyjścia do szerszego ujęcia, które roboczo można nazwać pojazdy używane podczas trwania 2 zmiany PKW Irak.

Kiedy zakładałem ten wątek zaprosiłem do udziału wszystkich chętnych.

W rezultacie współpracę rozpoczął Jarekk a Gerdowi zawdzięczamy kolejne posty z nieznanymi zdjęciami pojazdów z tego okresu. Jest jeszcze jeden intensywnie działający uczestnik, ale działa on trochę poza forum.

Propozycja Tomka by przenieść cały majdan do projektów grupowych wydaje się jak na razie niepotrzebna.

Widząc sytuację musiałem iść w kolejnych ,,kierunkach’’ i rozpocząłem budowę kolejnego pojazdu i będzie to akurat wymieniona na początku tego posta Oliwia. Ponadto kupiłem kartonówkę Honkera z GPMu i po zmniejszeniu na ksero będę się starał uruchomić i ten podtemat. No i chciałbym się zabrać za BWPa bułgarskiego bo mam jedno podwozie do Goździka, które chciałbym wykorzystać albo do naszego WDSz albo właśnie do bułgarskiego BWPa.

W tym układzie projekt robi się rzeczywiście grupowy, ale dotyczy raczej grupy modeli.

Oczywiście projekt pozostaje w dalszym ciągu otwarty a zaproszenie do dyskusji, publikacji i działania pozostaje aktualne. Ale sytuacja faktyczna jest na razie taka, jak opisałem.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry,

Ponieważ sytuacja w wątku jest taka jak widać, zamówiłem sobie kółka tu:

https://www.airconnection.on.ca/airconnection_HUSSAR_135.htm

Gdyby się ktoś jeszcze zdecydował to śmiało. Właściciel pan Michał mówi po polsku i tak też można się z nim komunikować. Zamawianie jest proste a zamówienia solidnie realizowane. Korzystałem już kilkakrotnie.

Co do organizacji kompanii FOX proszę się absolutnie nie sugerować moimi wcześniejszymi ustaleniami, ponieważ są one kompletnie nietrafne.

Jestem w kontakcie z dowódcą Oliwii i mam już pewne wiarygodniejsze ustalenia, ale czekam jeszcze na szczegóły. Poszukiwania idą pełną parą w różnych ,,kierunkach’’ ale wkrótce powinno się i w modelarstwie coś ruszyć.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kółka zamówione a Oliwia zaczyna się powoli wyłaniać z niebytu. Będzie pozamykana.

Takie jeszcze informacje historyczne. Oliwia miała w tamtych czasach rok i dowódca właśnie imieniem swojej córeczki nazwał pojazd przy całkowitej akceptacji reszty załogi.

Iwonka natomiast to ówczesna dziewczyna dowódcy a potem jego żona.

Historia pojazdów i ich załóg powoli się nam odsłania.

Pozdrawiam

Andrzej

 

Bn2l9gx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w czeluściach internetu z jakiegoś fotosika bądź bliżej nieokreślonego wiadra wygrzebałem takie cuś... Myślę, że się nada...

26535346908_92205ba8a0_b.jpg

Całkiem sporo widać... jeśli chodzi o przód i lewą burtę...

 

Piotrek, jeśli chodzi o szerokopojęty PKW Irak to zawsze możesz się zmierzyć z tym koszmarkiem:

40361817792_02643c56f1_b.jpg

...oryginalna konstrukcja i tak brzydki, że aż ładny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Dzięki jak zwykle niezawodnemu Gerdowi za kolejne fotki.

Dziś chcę zamknąć temat bułgarskich sojuszników. Znalazłem w necie ponad 30 fotek tych pojazdów i przedstawię część z nich. Na ustalenie jakie konkretne numery rej. nosiły pojazdy broniące ratusza nie ma chyba co liczyć no chyba, żeby ktos złapał kontakt z bułgarskimi modelarzami. W każdym razie dla chętnych dysponuję większą ilością fotek a na razie kilka.

Pojazd ma podawane różne wymiary ale najbliższe prawdy wydaje się szerokość 3,05 metra co wymusza konieczność poszerzenia kadłuba Goździka.

Ponadto mam wiadomości z pierwszej ręki, że kalkomanie do Żbików i Szakali są opracowywane a część wkrótce się pojawi. W dodatku będzie konwersja z wieżą do Żbika ale tu o terminie nie można nic powiedzieć.

A teraz Bulgarian BMP-23

 

pDVHn03.jpg

C6qc3N7.jpg

xQ9mYV6.jpg

DmD3bcp.jpg

ryIs6rR.jpg

pXZQYaT.jpg

7UyDd7d.jpg

U0Pjikn.jpg

7zY1fdu.jpg

 

Myślę, że tyle wystarczy.

U mnie wygląda to na razie tak

 

jQHg9Lx.jpg

Lrwri4s.jpg

 

Pozdrawiam

Andrzej

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ciągniesz solowy warsztat wielotematyczny. :P

Jak napiszesz, że jeszcze równolegle robisz Homkera to ... w depresje modelarską mnie wpędzisz.

Trzymam kciuki i ... strugam polistyren dalej.

 

Na rosyjskojęzycznej stronie znalazłem inny opis szerokości:

 

- 2,85 m - szerokość kadłuba - ходовая часть,

- 3,05 m - -szerokość całkowita.

 

rFAMHtY.jpg

 

Czy te 20 cm różnicy to nie jest szerokość tego elementu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Te elementy były mocowane po obu stronach pojazdu w związku z tym albo mają po 10 cm albo... nie wiem jak to ugryźć... Ja się sugerowałem zdjęciami tyłu i góry gdzie widać dwoje drzwi i dwa włazy a pojazd robi wrażenie szerszego. Na razie to odkładam niech się utwardza a jak ruszę to jeszcze sprawdzę pomiary ze wszystkich zdjęć. Nasz WDSz też jest na tym podwoziu i szerszy.

Co do rozpoczętych prac to Honkera na razie tylko zmniejszyłem na ksero do odpowiednich wymiarów.

Wchodząc temat, który ty właściwie zacząłeś nie zdawałem sobie sprawy z tego, że to się tak rozrośnie. Na forum znalazłem się z zupełnie innych powodów. Chciałem zakupić zestaw od pewnego znakomitego modelarza i tak zostałem. Miałem już chęć porzucić to wszystko ale korzyści z rozwijania tego tematu są ogromne. Poznałem wielu ludzi, nawiązałem kontakty. Moja wiedza ogromnie wzrosła itd.

Byłem już na kilku forach na których ludzie robili prawdziwe cudeńka (jak np. Whiteeagle) Kilka z tych forów upadło. Na tym forum liczba uczestników sięga 9000. W naszym temacie mamy już ponad 10 tys. wejść.

Czytałem wiele postów. Odwiedziłem wiele tematów. Mam wiele bezcennych informacji, ale też pewnych obserwacji i refleksji..., które potwierdzają pewne moje wcześniejsze przeczucia i przekonania, ale nie zważając na to wszystko: Działamy dalej ku chwale historii polskiego oręża...

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno zdjęcie. Mtlb i Goździk mają tę samą szerokość więc przy dwóch drzwiach z tyłu ten wymiar wydaje się większy. Ale jak pisałem odłożyłem Bułgara na razie bo dziś straciłem trochę z weekendu a zdjęcia BMP 23 zamieściłem jak napisałem dla chętnych do jego budowy. Jeśli się ktoś pojawi to z pewnością dokona dokładnej analizy wymiarów i wtedy będę musiał skorygować swoje wypociny.

oNniNGN.jpg

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

Ki diabeł mnie podkusił żeby pokazywać te zdjęcia. Chciałem tylko zachęcić kogoś by może zaczął robić coś takiego w skali 35. Jarku oglądałem jeszcze raz wszystkie zdjęcia i powiem krótko, MASZ RACJĘ!!! W związku s tym mam prośbę. Jakby ktoś się zgłosił no i dla mnie na przyszłe działania w tej materii mógłbyś, bardzo proszę, opracować plany tego pojazdu. Trochę zdjęć już pokazałem. Jeśli chcesz to prześlę ci resztę, z pewnością pomogą. A ja chętnie w oparciu o te rysunki odkręcę swoją robotę bo jeszcze jest czas. Sam na razie nie dam rady tego zrobić więc bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak zareagowałbyś, gdyby te wymiary wyszły przy malowaniu modelu?

Tak dla podsumowania kwestii tych drzwi.

 

PWzQY5S.jpg

 

Widać, że całkowicie je przerobili.

 

Myślę, że w czeluściach Internetu są plany tego pojazdu. Tylko jak je znaleźć?

Nie wiem czy najlepszym rozwiązaniem nie jest kupienie jednak Goździka zamiast MT-LB (płyta nadsilnikowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do malowania jeszcze bardzo bardzo daleko.

Dzięki za to porównawcze zdjęcie. Ono pokazuje bardzo wiele a tak szybko je znalazłeś. Może rzeczywiście w necie są jaki plany. Szukajmy.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja w temacie irackim dorzucam dwa ciekawe zdjęcia:

 

1. Szakal z wersji dopancerzonej:

 

sc5yuID.jpg

 

2. Chyba klasyczny "chemik":

 

e3wux9A.jpg

 

To jeszcze w kwestii bułgarskich BMP-23

Na ustalenie jakie konkretne numery rej. nosiły pojazdy broniące ratusza nie ma chyba co liczyć .....

B.065210

B.065212 (z małym ?)

B.065213

B.065214

 

Wszystkie cztery BMP-23 zajmowały pozycje w City Hall.

 

Praktycznie wszystkie mają płaskie koła nośne.

 

Do szczęścia brak jednego zdjęcia góry wieży i tajemnic nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.