Skocz do zawartości

Sd.Kfz.7/3 Feuerleitpanzer - scratch 1:72


wosiek

Rekomendowane odpowiedzi

Grzebiąc w moim modelarskim złomie odkryłem i o dziwo skompletowałem rozgrzebany jakieś 25 lat temu model Hasegawy Sd.Kfz 7

Jak większość wie model pozostawia baaaardzo wiele do życzenia odnośnie wymiarów i detali. Postanowiłem nadać mu nowe życie i wykorzystać kilka elementów do nowego projektu, którym będzie wóz dowodzenia odpalania rakiet V-2 czyli tytułowy Sd.Kfz 7/3.

Co prawda w jedynej słusznej skali jaką jest 1:72 jest ten pojazd z Planet Models jak również raczej trudno dostępna konwersja nieistniejącej już firmy JV Model przeznaczona do Hasegawy, ale obie opierają się na modelu rzeczonej Hasy więc są ....

 

Mój, model w zamierzeniu ma przedstawiać ten pojazd.

 

czFoe4C.jpg

 

nbaavYH.jpg

 

Jak widać na poglądowych fotkach silnik jest odkryty co pozwoli to na łatwą przeróbkę skopanego przodu modelu, ale wiąże się z kolei z "dorobieniem komory silnika.

Dodatkowo planuję wykonanie kompletnego wnętrza przedziału dowodzenia w oparciu o zdjęcia z epoki i konwersji w skali 1:35.

 

No to do dzieła !!!

 

1. Maska - ciach

 

x7rh5Rw.jpg

 

2. Pocienienie tego co zostaje ( kolejnym etapem będzie zwęzenie o około 2mm)

 

XGWB7rU.jpg

 

3. Pozbywamy się "podłogi" silnika

 

EYsohk3.jpg

 

4. I "wypełnienia" ramy

 

24j7pPF.jpg

 

5. Elementy z punktu 3 i 4 po "kastracji"

 

acKQKnM.jpg

 

6. Czas na przednią atrapę. Jak widać na zdjęciu poniżej Hasegawa "znacznie odbiega" od Revella

 

dBr083G.jpg

 

7. Pierwszy pomysł rozcinam Hasę w trzech miejscach - szerokość rzazów w sam raz zwęża atrapę do wymiaru z Revella, sklejam i profiluję górę, ale...

No właśnie jednak to nie jest to i ostatecznie powstaje kopia Revella

 

PJeF1Ug.jpg

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8. Początki przedziału dowodzenia

 

I tu należy się trochę wyjaśnień:

 

Miało być z górki - są rzuty, są wymiary

 

MOz9n9n.jpg

 

Niestety przedwczesna radość - rzeczywistość niestety znacznie odbiega od szkiców

 

KpaDOav.jpg

 

Trudno, zaczynamy od podstaw czyli analizy zdjęć z epoki, zdjęć konwersji i własnych przemyśleń - tak powoli zaczyna wyłaniać się zarys "budy" i pierwsze "mebelki"

 

mwLj5oB.jpg

 

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie nie chodzi mi o wysokość, ale o wieżyczkę obserwacyjną (jej usytuowanie i rozmiar) i pochylenie tyłu, które w rzeczywistości nie występuje

 

j43vkN2.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy jeszcze będziesz kiedyś w stanie skleić coś z pudła?

Dobre pytanie

 

9. Podszybie - błąd Hasy polega m.in. na tym, że boczne burty są proste co w efekcie sprawia, że maska jest za szeroka. Tak więc po kolei

 

a/ spiłowałem boki podłogi

 

04IycVD.jpg

 

b/ zwężyłem środek o ok 2mm, a burty ze względu to że wcześniej pocieniłem wystarczyło odpowiednio poodginać

 

fWioxno.jpg

 

c/ gotowy element

 

6kA8RhX.jpg

 

d/ po wklejeniu wygląda to tak

 

Ox44hen.jpg

 

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli kończy się pole manewru w wykończeniu środka i konieczne staje się przynajmniej cześciowe jego pomalowanie.

Jedyne zdjęcie jakie udało mi się znaleźć to to poniżej

 

wpSl308.jpg

 

I tak według mnie

 

1. fotele wyglądają na czarne

2. pulpit chyba jest trochę jaśniejszy (patrz kable po lewej) więc stawiam np. na bakielit ( a może to kwestia oświetlenia?)

3. skrzynia nad pulpitem i po prawej stronie szara

 

A jaki kolor wnętrza? Biały, kość słoniowa, kremowy?

Czekam na wasze propozycje, sugestie, spostrzeżenia lub ktoś coś wie na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się obudowa wizjerów (szyby dokleję po malowaniu) i reszta oświetlenia. Zostało zrobienie zawiasów drzwi w lewej burcie i malowanie przed zamknięciem tego co jest.

 

fQdE1Lm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.