Teraz jest Wt sie 21 2018, 10:35

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

REGULAMIN FORUM

Autor Wiadomość
 Tytuł: 1/72 RT-2PM Topol (Zvezda)
PostNapisane: Cz cze 28 2018, 22:57 

Dzień dobry!

Chciałbym przedstawić foty z budowy mojego modelu systemu rakietowego "Topol" z zestawu firmy Zvezda. Nie jest to temat z głównego obszaru moich zainteresowań, ale jednak konstrukcja bardzo ciekawa. Zestaw wygląda na dobrze opracowany z wielką ilością części. Daje możliwość budowy w pozycji transportowej, ale także w pozycji startowej, podniesiony na podnośnikach i z podniesioną wyrzutnią. Tu od razu pojawia się problem - normalnie przed odpaleniem rakiety najpierw jest zrzucany przedni stożek, a dopiero potem jest podnoszona wyrzutnia. Nie chcąc odtwarzać wnętrza stożka i wnętrza wyrzutni postanowiłem zbudować model w pozycji pośredniej - czyli już podniesiony na podnośnikach, ale jeszcze bez zrzuconego stożka i bez podniesionej wyrzutni. Jak na razie mam poskładaną ramę i układ napędowy z zawieszeniami kół:

Obrazek

Obrazek

Przed sklejeniem szyn ramy ich wnętrze pomalowałem czarną farba Gunze. W ten sposób nie będę musiał mieć problemu z dotarciem do różnych zakamarków na etapie końcowego malowania, a jednocześnie nie muszę skrobać farby z powierzchni klejonych, bo mój klej (czyli rozpuszczalnik nitro) sam zmywa farbę z odpowiednich miejsc. Jak widać wyciąłem otwory w ramie, które w modelu są tylko zaznaczone i uzupełniłem układ kierowniczy miedzianym drutem. Co ciekawe w dosyć szczegółowo opracowanym modelu nie znajdziemy silnika - powinien on się znajdować w miejscu pokazanym strzałką. Mam zamiar uzupełnić ten brak:

Obrazek

Teraz pracuję dalej nad wszystkimi "skrzynkami" które są mocowane do ramy.

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Tytuł: Re: 1/72 RT-2PM Topol (Zvezda)
PostNapisane: Pt cze 29 2018, 21:46 

Wnętrze wyrzutni jest dostępne z żywicy. Niestety nie tanie.

https://www.scalemates.com/kits/948729-lvm-studios-start72-start-1-conversion-kit-for-zvezda-topol

Ps.

Poszukaj w necie informacji bo ponoć są dwa rodzaje koł czy piast również. Do wersji w ruchu i przygotowanej do odpalenia.
Niestety w swoim jeszcze nie sprawdzałem tej informacji.

PostNapisane: So cze 30 2018, 1:13 

Dzień dobry!

Bardzo dziękuję za komentarz! Zwróć proszę uwagę, że zestaw, do którego link zamieściłeś to modyfikacja START-1, czyli ustrojstwo, które miało przystosować ten pojazd do celów nie-nuklearnych, czyli w tym przypadku wystrzeliwania w kosmos satelitów. Jakby dobrze poszukać w sieci to pewnie znalazł by się też inny zestaw umożliwiający zrobienie wnętrza wyrzutni, ale ja nie chcę tego robić, na półkach w gablocie nie mam też dosyć miejsca w pionie.

Jeśli chodzi o zawieszenie, to zestaw Zvezdy zawiera pełne dwa komplety zawieszenia - jeden sprężony, czyli tak jakby pojazd stał na ziemi, i jeden dla kół "wiszących" - rozprężony - tak jakby pojazd był podniesiony na podnośnikach. Ten drugi właśnie zastosowałem, bo mój pojazd będzie właśnie podniesiony. Z samymi kołami jest mały problem, bo jeżeli by je złożyć dokładnie według instrukcji, to jedna strona będzie miała opony założone "do tyłu" - mają one bieżnik typu V, jak w traktorach. Tu trzeba będzie wprowadzić lekką modyfikację.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

PostNapisane: So cze 30 2018, 8:30 

Witam...będę śledził Twój warsztat też chciałbym zrobić ten model. Ciekawa sprawa z tym bieżnikiem kół o którym piszesz..aż zajrzę do pudelka wieczorem. Planujesz jakieś blaszki.. ja swój wzbogacę o zestaw Tetry. https://www.scalemates.com/kits/940640-tetra-model-works-me-72001-icbm-launcher-topol-detail-up-set
Jakie malowanko? Łaciaty kamuflaż czy zielony?
Pozdrawiam

Maleństwa w 1:72

Ostatnio edytowano So cze 30 2018, 10:43 przez SAW, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: So cze 30 2018, 9:56 

Dzięki za cynk z oponami.
W takim razie będę musiał coś wymyśleć albo kupić zestaw koł żywicznych. Ktoś je robił. Chyba Armory.

W kwestii wyrzutni.ja też planuję wersję z zabezpieczonym otworem czyli ze stożkiem.

PostNapisane: So cze 30 2018, 12:19 

Cześć!

Ja do swojego kupiłem ten zestaw, zanim firma się zwinęła:

https://www.scalemates.com/kits/938729-crosshair-72003-cabins-for-topol-from-zvezda

Polecam ten zestaw, gdyby komuś jeszcze udało się go dostać, chociaż trzeba wiedzieć, że jeden z arkuszy blaszek jest w nim wadliwy (podobno we wszystkich wyprodukowanych). Ale da się to obejść - jeszcze pokażę jak.

A ja z kolei chciałbym mój model zrobić w takim malowaniu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobaczmy jak to wyjdzie...

Jeśli chodzi o opony, to ja zanim pójdę w żywicę, to jeszcze spróbuje jedną stronę poskładać "odwrotnie" - to by mi sporo pieniędzy zaoszczędziło.

Paweł

PostNapisane: So cze 30 2018, 12:41 

Też się zastanawiam nad tą kabiną. Jak już masz ten zestaw to mógłbyś napisać co Zvezda zrobiła źle i czemu ten zestaw jest ok. Fajnie by bylo gdybyś np skleił kabinę Zvezdy dla porównania i zdjęcia pokazał ..jak to nie problem oczywiście.

Malowanko niestandardowe..piksele to duże wyzwanie w tej skali..trzymam kciuki :super:

Pozdrawiam

Maleństwa w 1:72

PostNapisane: So cze 30 2018, 20:32 

SAW - o kabinach na pewno napisze więcej, ale to później. Podstawowa sprawa to taka, że w zestawie Zvezdy w kabinach brakuje dwóch wewnętrznych okien, a wnętrz kabin nie ma w ogóle. W zestawie o którym wspomniałem jest bardzo ładne wnętrze kabin, klapy w dachu (których Zvezda też nie daje), drzwi osobno z możliwością otwarcia, a także dodatkowe kalkomanie i schematy malowania.

Niestety firma która to robiła już nie funkcjonuje...

Paweł

PostNapisane: Cz sie 02 2018, 23:08 

Dzień dobry!

Dzisiejszy update jest poświęcony kołom.

Miałem w planie zachować koła z zestawu, ale są na nich ślady podziału formy. Chciałem je usunąć, ale koła bardzo słabo się szlifują:

Obrazek

W związku z tym kupiłem żywiczne koła ukraińskiej firmy Armory. Koła te maja równie ładny bieżnik jak koła z zestawu, ale szlifują sie o wiele lepiej:

Obrazek

Gorzej, że znowu dopasowanie felg żywicznych do reszty modelu stanowi nie lada problem - ze względu na konieczność precyzyjnego wywiercenia (wyfrezowania?) otworów o dużej średnicy w częściach - albo poważnego przerobienia piast kół w zestawie:

Obrazek

Dodatkowo żywiczne koła wymagają dość poważnej obróbki w celu usunięcia pęcherzyków powietrza i miejsca, gdzie była wlewana żywica.
Miejsca po pęcherzykach powietrza zaślepiałem wklejając w każdy pęcherzyk po rozwierceniu kawałek rozciągniętej ramki:

Obrazek

Po wyszlifowaniu tego pogłębiałem bieżnik przy pomocy piły-żyletki:

Obrazek

Ze względu na to, ile pracy kosztowało by zastosowanie żywicznych felg z zestawu, a jednocześnie felgi polistyrenowe są całkiem ładne - zdecydowałem sie na zastosowanie tych drugich. To było możliwe po wybraniu nadmiaru żywicy z opon przy pomocy wiertła do drewna o średnicy 11mm - szybko i sprawnie.
Warto zwrócić uwagę na to co już pisałem - jeżeli złożymy wszystkie koła dokładnie według instrukcji, czyli lewe będa identyczne z prawymi, to na jednej stronie będziemy mieli opony założone "przodem do tyłu". Jeżeli natomiast koła z zestawy złożymy tak, żeby oponna zawsze była założona poprawnie, to z jednej strony będziemy mieli niewielką szczelinę pomiędzy felga a oponą na wszystkich kołach. Na zdjęciu poniżej zestawowe koła są złożone jedno według instrukcji, jedno odwrotnie a pod spodem mamy żywiczną oponę z polistyrenową felgą:

Obrazek

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

REGULAMIN FORUM